OHAL inceleme komisyonu kararları beklenmeden KHK ile iade edildiler

12 Ocak 2018 tarihinde çıkan Kanun Hükmünde Kararname ile göreve iade edilenlerin durumları hükümet içerisinde tartışmalara neden oldu.

OHAL inceleme komisyonu kararları beklenmeden KHK ile iade edildiler

OHAL inceleme komisyonu kararları beklenmeden KHK ile iade edildiler

Türkiye Gazetesinden Yücel Kayaoğlu nun haberine göre FETÖ soruşturmaları kapsamında kamudaki görevinden ihraç edilenlerin OHAL inceleme komisyonunun çalışıyor olmasına rağmen komisyon kararı beklenmeden iade KHK’si ile görevlerine iade edilmeleri tartışmalara neden oldu.

HÜKÜMET İÇERİSİNDE KHK & KOMİSYON TARTIŞMASI

685 sayılı KHK ile kurulan OHAL inceleme komisyonu çıkan Kanun Hükmünde Kararnameler ile haklarında işlem yapılan kişilerin durumlarını incelemek ve itirazları alarak karara bağlamak için kurulan bir mekanizma olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. OHAL komisyonu geçtiğimiz yazdan itibaren başvuruları alarak yapılan başvuruları incelemeye başladı. Ancak bu süreçte çıkan Kanun Hükmünde Kararnameler ile de göreve iadeler gerçekleşti.

Son çıkan 697 sayılı KHK ile göreve iade edilen öğretmenler, kamu personelleri olurken geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan ve yaklaşık 46 milletvekilinin katıldığı kahvaltılı toplantıda bu durum gündeme geldi. TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı AK Partili Ömer Serdar OHAL komisyonunun inceleme ve kararı beklenmeden KHK ile iadelerin olmasının rahatsızlıklara neden olduğunu söylediği belirtilirken “Hükümette adamı olan işine geri dönüyor” algısının oluştuğuna değindi.

ERDOĞAN; KOMİSYONA GÜVENİYORUZ

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Bakanlıklar tarafından iade listelerinin hazırlanmadan önce komisyon kararlarının beklenmesi gerektiğini belirtirken konuyla ilgili Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise iade edilenlerin Mor Beyin mağduru olduklarını hatırlattı. Bozdağ’ın bu açıklaması üzerine Ömer Serdar yaptığı bu açıklamada Mor Beyin iadelerini kastetmediğini vurguladı. Konuyla ilgili açıklamaları dinleyen Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın “Ömer bey farklı bir şeyden söz ediyor. Buna bakmak lazım. Sonuçta, OHAL komisyonundaki arkadaşların çalışmalarına güveniyorum. Gayet iyi çalışıyorlar. Çok ciddi araştırmalardan sonra karar veriyorlar” dediği belirtildi.


Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

 1. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir.Hukuk devletinde siyasi kararlar her zaman yargının denetimine bugün olmazsa da yarın tabidir. Bugün hukuku hiçe sayanlar; terörle, teröristle; suçla, suçluyla ömrünce aynı köprüden dahi geçmemiş, incinir diye kelebeğe dahi üflememiş on binlerce insanı hukuksuz bir takım kriterlerle itham ederek, suç oluşturmak hukuksuzluğun ta kendisidir. Anayasa ve yasaların belirtilen tarihlerde suç saymadığı ve hak olarak gördüğü bir fiili( sendika vb.gibi) suç kapsamına nasıl alırsınız? Neredesiniz hukukçularımız, sosyal bilimcilerimiz, insan hakları savunucularımız?.. Bugün hukuk adına söz almayacak, risk üstlenmeyecek iseniz ne zaman üstleneceksiniz.

 2. 18 ay ağır cezada hakim karşısına 7 kez çıkıp yargılandım ve çok şükür beraaat ettim.
  Ancak göreve dönemedim. Bakanlığım OHAL e yönlendirdi?
  Ya Aşllah aşkına yapnayın bunu!
  Zaten bitmişim tükenmişim öl dmimi bekliyorsunuz?

 3. RABBIM HAKLIYI HAKSIZI GÖRÜYOR KIRAMEN KATIBIN YAZIYOR VE HERKES O EN SONA DOĞRU HIZLA GIDIYOR…

 4. On binlerce masum, belki kaybetmiş gibi görüne bilir ama, ben asıl kaybedenlerin bu mağdurietlere sebep olanların olduğunu ve bunu anladıklarında artık herşey için çok geçf olduğunu düşünüyorum.

 5. AKP li vekil bile adamı olan dönüyor diye rahatsız olmuş gerçekten bazıları KHK ile iade edilecekse neden komisyon kuruldu iki türlü iade var adamı olan ve olmayan

 6. Birkere komisyonun çalışma temposu yavaş.Karar vermeye başlamaya başladığı 1 aylık süre zarfında sadece 1500 dosyayı inceleyip karar vermiş. Türkiyede iş alımlarında siyasetin ancak siyasilerin oluru ile olmaktadır.Adamı olan her türlü işi çevirir anlayışı bunun ürünür.İş ve ihale alımları dışında siyaset ne işe yararki.Türkiyede.Bana göre aktif darbeye iştirak eden askeri personel dışında taşradaki gariban memurların hepsi masumdur.Sırf darbeyi meşrulaştırmak için bunlar günah keçisi seçilmiştir.Çoğunun hakkında eylemlerinden dolayı adli kavuştuırma ve soruşturma bile yapılmamıştır.Hal böyle olunca komisyon neyin araştırmasını yapıyor aklım almıyor.

 7. Hükümette adamı olan göreve dönüyor…
  Neden mi?
  Çünkü,OHAL komisyonu KHK sırasına göre inceleyip karar verecekti.Ama öyle olmuyor.Tek tek inceledim. KHK sırası falan yok. Adamını bulan,bakanı tanıyan,ahbap çavuş ilişkisi olanlar çaktırmadan KHK ya sıkıştırılıyor. Sonra da komisyona güveniyoruz deniyor. Valla söylenecek çok şey var da…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM