DOLAR 5,6851
EURO 6,2939
ALTIN 272,1
BIST 103.072
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Sağanak Yağışlı

OHAL inceleme komisyonu kararları hakkında son açıklama

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu raporu yayınlandı. Komisyon son açıklaması 9 Kasım 2018 Cuma günü kamuoyu ile paylaşıldı.

OHAL inceleme komisyonu kararları hakkında son açıklama
10.11.2018
A+
A-

OHAL inceleme komisyonu kararları hakkında son açıklama

OHAL işlemleri inceleme komisyonu tarafından her ay açıklanan son durum raporu 9 Kasım 2018 Cuma günü açıklandı. OHAL işlemleri inceleme komisyonu çalışmalarında son veriler kamuoyu ile paylaşıldı. OHAL komisyonu kararları kapsamında şu ana kadar 3 bin kamu personeli görevine iade edildi.

42 BİN BAŞVURU KARARA BAĞLANDI

09.11.2018 tarihli Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kararları Hakkında Duyuru yayınlandı. OHAL döneminde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile kamudan 125.678 kişinin meslekten ihraç edildiği bilgisi verilirken 131.922 kamu personeli hakkında da tedbir işlemi uygulandığı belirtildi. Komisyona şu ana kadar 125 bin başvuru yapıldığı açıklanırken yapılan başvurulardan 42 bin başvurunun karar bağlandığı ve 3 bin başvurunun kabul edildiği, başvurusu kabul edilen 3 bin kişinin göreve iade edildiği ifade edildi. 39 bin başvurunun reddedildiği ve toplamda bekleyen başvuru sayısının 83 bin olduğu görüldü.

HAFTADA 1200 BAŞVURU KARARA BAĞLANIYOR

OHAL inceleme komisyonu tarafından yapılan son açıklama metni;

OLAĞANÜSTÜ HAL İŞLEMLERİ İNCELEME KOMİSYONU KARARLARI HAKKINDA DUYURU (09.11.2018)

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, olağanüstü hal kapsamında doğrudan kanun hükmünde kararname hükümleri ile tesis edilen kamu görevinden çıkarma, öğrencilik bursunun kesilmesi, emekli güvenlik personelin rütbelerinin alınması ve kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvuruları değerlendirip karara bağlamaktadır. Komisyon bünyesinde 80’i raportör (hâkim, uzman, müfettiş) olmak üzere toplam 250 personel görevlendirilmiştir. Komisyon tarafından elektronik ortamda başvuru alma, arşivleme ve inceleme işlemleri için özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturulmuş, başvurulara ilişkin 20’den fazla kurum ve kuruluştan temin edilen bilgiler bu sisteme kaydedilmiştir. Ayrıca, yargı mercileri tarafından verilen kararlar da UYAP sistemi üzerinden takip edilmektedir. Kurumlardan intikal eden personel dosyaları, mahkeme dosyaları ve eski başvurularla birlikte toplam 440.000 evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işlemi tamamlanmıştır. Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan KHK’lar ile 125.678’i kamu görevinden çıkarma olmak üzere toplam 131.922 tedbir işlemi gerçekleştirilmiştir.

Komisyon Kararları

09/11/2018 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısı 125.000’dir. Komisyon tarafından verilen karar sayısı (42.000) dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı 83.000’dir. 22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan Komisyon tarafından, 09/11/2018 tarihi itibariyle verilen karar sayısı (3.000 kabul, 39.000 ret olmak üzere) toplam 42.000’dir. Komisyon kararları tebliğ edilmek üzere kişilerin en son görev yaptığı kurumlara teslim edilmektedir. Başvurusu kabul edilen kişilerin atama işlemi, ilgisine göre en son görev yapılan kurum ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılacaktır.

Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde Hâkimler ve Savcılar Kurulunca belirlenen Ankara idare mahkemeleri nezdinde ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabilecektir.  Başvurucular, Komisyon internet adresindeki “OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi”      uygulaması üzerinden Komisyona yapılan başvuruların safahatı ve kararın sonucu (“KABUL” veya “RET”) hakkında bilgi edinebilmektedir. Komisyon, etkili iç hukuk yolu olarak hızlı ve aynı zamanda kapsamlı inceleme neticesinde haftada 1.200 civarında başvuru hakkında bireyselleştirilmiş ve gerekçeli karar vermektedir. Kamuoyuna duyurulur.

YORUMLAR
 1. Bekliyoruz dedi ki:

  Haftada 1200 dosya karara bağlanıyor ise bu hızla gidilirse dosyaların bitmesi 63 hafta sürer o da 17 ay yani kısacası 1 yıl 5 ay da dosyalar bitmiş olur şahsım adına söylemem gerekırki 30.05.2017 de acıga alındım 08.07.2018 de ihrac edildim 701 sayılı KHK ile son KHK ile ihrac olduğum ıcın sıra ile gıdılse en son 701 e bakacaklar ki en son dosyada benim olsa bugün 13.11.2018 + 1 yıl 5 ay ve KHK tedbiri hakkındaki karar muhtemelen 13.05.2020 tarihini bulacak benım acıga alınmam 30.05.2017 muhtemelen durumunun sonuclanma tarihi 13.05.2020 ve tam tamına 3 yıl ALLAHTAN revamıdır bu haksızlığa ugradıgım yetmiyor gıbı 3 yıl beklemek zorunda mıyım sonuçlanması ıcın ve sadece bu ohal aşaması YAZIK YA ben hakkımı helal etmiyorum işçi olarak bile firmalar işe almazken resmen ölüme terk edildik tanıdığımız olmasa aç kaldık işe alan yoktu 7 yıllık eşek gibi calısıp devletime kanunları asmadan yasalara göre calısmamın ve mucadelemın karsılıgı bu mu, hakkımdaki tek bir beyan yuzunden aslı astarı olmayan hatta 2012yılında dini bir sohbete gıttıgım iddiasıyla tamamen isim ver az ceza al mantığını güderek yanan şahsımın vebalini kim odeyecek konulan hıc bir ihrac kriteri yokken aksine fetö ile ilginin olmadığına dair bir suru delil kanıt belge ve beyan ile ifade varken tanık beyanı bile degıl Ken yargılanan şüpheli sıfatındaki kişinin beyanına itibar edilerek hayatımım hayallerimin mahvedılmesının neresi hukuktur bana biri cıkıp anlatsın

 2. Khkli dedi ki:

  42000 de 3000 iade Allahtan korkun

 3. Umut dedi ki:

  Mahkemelerde suçsuz yere, yasal işlerden insanlar yargılanıyorlar, bu yargılamalar son bulsun, sulh olsun, suçlu yargılanmıyor suç icat edilerek suçsuz insanlar yasal işlerden yargılanıyorlar.

 4. HAK dedi ki:

  Böylece Fetö ile iltisaklı olduğu düşünülen bir parti aynı zamanda seçmeni olan bazı mağdur memurları cezalandırdığı gibi kendisini de bitirmektedir. Vatandaşların ALDANMA gibi bir lüksü yokmuş gibi DAVRANMAKTADIRLAR. ALLAH SONUMUZU HAYIRLI ETSİN…

  1. HAK dedi ki:

   Dolayısıyla diğer partilerde bu durumları SİYASİ bir KOZ olarak kullanmaya çalışacaklardır.. Sürekli MAĞDURların yanındaymış gibi DAVRANACAKLARDIR….