OHAL inceleme komisyonu kararları öncesinde çalışmalar sürüyor

OHAL inceleme komisyonunun başvuruları kabul edip dosyaları tasnif işlemine geçmesi ile birlikte gözler ilk verilecek kararlara çevrildi. OHAL işlemleri komisyonu karar tarihleri için en erken Kasım ayı işaret ediliyor.

OHAL inceleme komisyonu kararları öncesinde çalışmalar sürüyor

OHAL inceleme komisyonu kararları öncesinde çalışmalar sürüyor

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamuda FETÖ ile bağı tespit edilmiş kişilerin meslekten ihraç edilmesi sonucu 102 bin kamu personeli meslekten atıldı. Bank Asya hesabı ve sendika üyeliği ihraçlarda en büyük orana sahip olurken, örgütle bağı olmayanların haklarını geri alabilmesi adına 685 sayılı KHK ile OHAL işlemleri inceleme komisyonu kurulması kararı alındı.

KOMİSYONA BAŞVURULAR SONA ERDİ

Mayıs ayında OHAL inceleme komisyonu üyeleri belirlenirken 17 Temmuz 2017 tarihinde komisyon internet üzerinden resmi olarak başvuruları almaya başladı. 14 Eylül 2017 tarihinde ise OHAL inceleme komisyonu başvuruları sona erdi. Ancak 693 sayılı KHK için başvurular 23 Ekim 2017 tarihinde sona erecek. 693 sayılı Kanun Hükmünde Kararname öncesi çıkan tüm KHK’ler için başvurular 14.09.2017 tarihinde sona erdi. Bu süreçte 102 bin başvuru oldu.

BAŞBAKAN; HUKUK İŞİ UZATIYOR

Geçtiğimiz günlerde katıldığı TV programında açıklamalarda bulunan ve soruları cevaplandıran Başbakan Binali Yıldırım FETÖ mensuplarının cezalandırılması için ilgili işlemlerde hukuki boyutun süreci uzattığını belirtmiş ve kendisine kalsa tüm FETÖ üyelerinin ipini o zaman çekerdim açıklamasında bulunmuştu. Başbakan tarafından yapılan açıklamanın videosu;

Başbakan açıklamasında OHAL işlemleri inceleme komisyonunun dosyaları ele alarak incelemeye başlayıp karar çıkması için kasım ayını işaret etmişti.

Gazete Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberi;

OHAL Komisyonu karar

Habere göre komisyondan ilk kararlar Kasım ayında çıkmaya başlayacak. Haberde son çıkan Kanun Hükmünde Kararname için başvuruların 27 Ekim 2017 tarihinde sona ereceği, bu başvuruların bitmesi ile birlikte de komisyonun karar aşamasına geçeceği belirtilmiş. Haberde komisyonun dosya üzerinden başvuruları inceleyeceği bilgisine yer verilirken sözlü olarak başvuru yapanın dinlenmesi gibi hususların olmayacağına vurgu yapılmış.

ÖZEL DOSYALAR İSTENDİ

OHAL inceleme komisyonun hızlı kararlar verebilmesi adına kurumlardan ihraç edilenler hakkında dosyalar istedi. Örneğin Milli Eğitim Bakanlığından ihraç edilen MEB personelleri hakkında, Emniyetten Emniyet personelleri hakkında dosyalar istediği belirtilirken hazırlanacak dosyaların içeriğinde kişi hakkında yürütülen adli ve idari soruşturmalarda ulaşılan tespitler, örgütün herhangi bir haberleşme ağını kullanılıp kullanmadığı, Bank Asya hesabının bulunup bulunmadığı, sendika üyeliği, dernek STK yöneticiliği gibi örgüte ait herhangi bir kuruluşa üyeliğinin olup olmadığına ilişkin bilgilerin olacağı açıklandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Bankaya para yatırmak suç değildir. Herkes bu bankanın fetöye ait olduğunu bilmek zorunda da değildir. Bu aböyleyken hadi suç sayalım denildi de bu bankaya yatan paralar görülürken uyarıları dikkate alıp parasını çekenlerde cezalandırıldı ya işte herşey burada karıştı. Fetö diğer planlarını çoktan devreye soktu bile. Şu ihbar adı altında atılan iftiralar fetönün ayrı bir planıyken, bu iftiracıları araştırmamak oyuna gelindiğini apaçık gösteriyor. İFTİRACILARIN geçmişleri, referansları, hangi dönemde nasıl hizla yükseldikleri açıkken bunu görmemek tuzağa düşmektir. ALLAH yetkili vatsnseverlerin basiret gözünü açsın İNŞAALLAH.

  2. sadece bankasya ya yatan bir para yüzünden işimden ihraç edildim bunlarla hiçbir alakam olmamıştır ve olamazda şayet bunlarla ilgili bir alakam var ise devletimizin adli organlarında yargılanmaya hazırım sadece 2015 de iki aylığına bir para yatırmam ve daha sonra olayın vahametini anladıktan sonra paramı çektim hepsi bu yüce devletimize ihanetimiz asla olamaz çalıştığım kurum amirlerim ve personeline beni soracak olursanız hiçbir alakamın olmadığı ortaya çıkacaktır.İhanet edenlerinde af edilmesini asla istemem ve ayrıca bankasyaya para yatırmakla da asla fetöcü olunmaz inşallah bu kurul gerçekleri araştırıp mağdur olanların derdine deva olur.SAYGILARIMLA

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM