OHAL inceleme komisyonu kararlarının verileceği tarih açıklandı

OHAL inceleme komisyonu başvuruları 14 Eylül 2017 tarihinde sona erdi. Komisyona başvurular 17 Temmuz tarihinde başlamış, 14 Eylül tarihinde 102 bin başvuru ile başvurular sona ermişti. OHAL inceleme komisyonu tarafından kararların açıklanma tarihi de netleşmeye başladı.

OHAL inceleme komisyonu kararlarının verileceği tarih açıklandı

OHAL inceleme komisyonu kararlarının verileceği tarih açıklandı

OHAL inceleme komisyonu ilk kararlarını Ekim/Kasım ayında vermeyi planlıyor. Milliyet’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre OHAL inceleme komisyonuna başvuruların sona ermesi ile birlikte komisyon başvuruları inceleme başladı. Askeri Yargıtay’ın eski binasında çalışmalarını sürdüren komisyonda kalabalık bir ekip görev yapıyor.

İLK KARAR EKİM YA DA KASIM AYINDA

OHAL inceleme komisyonu başvuruları Başbakanlık sitesi üzerinden elektronik ortamda yapılırken komisyonun başvuruları ilk etapta yazılım üzerinden incelediği (elektronik ortamda) belirtildi. Komisyondan 2017 yılı sonuna kadar kararların çıkması beklenirken ilk kararlarında ekim ayında veya kasım ayında verilmesi bekleniyor. Komisyona yaklaşık iki aylık sürede 102 bin başvuru olduğu bu başvurularında 80 bine yakınının ilk etap kayıt işleminin tamamlandığı ifade edildi.

NEDEN İHRAÇ EDİLDİLER

Kamudan ihraç edilenlerin kurumlarına OHAL inceleme komisyonu tarafından yazı gönderiliyor. Kurumlardan ilgili kişilerin neden ihraç edildiği hakkında bilgi isteniyor. İsim isim meslekten ihraç edilenlerin neden ihraç edildikleri bilgisi 29 Eylül 2017 tarihine kadar OHAL inceleme komisyonuna iletilecek.

DOSYALAR TOPLANIYOR, AYRILIYOR

Kapatılan Askeri Yargıtay’a ait binada çalışmalarını sürdüren komisyonun ilk etapta başvuru dosyalarını ayırdığı, kurumlara göre farklı renklerde ayrılan dosyaların incelenmeye başlayacağı belirtildi.

Komisyon

102 bin OHAL komisyonu başvurusunun Anayasa Mahkemesi, AİHM ve Valilik tarafından gönderilecek başvurularla birlikte 120 bini bulacağı tahmin edilirken ilk çıkartılan KHK ile haklarında işlem yapılanların bilgileri kurumlardan istenmeye de başlandı. Komisyonda ilk çıkartılan kanun Hükmünde Kararnamelerden başlayarak incelemelerini tamamlayacak ve kararlar çıkacak.

181 PERSONEL GÖREV YAPIYOR

OHAL inceleme komisyonu üyeleri Mayıs ayında kamuoyu ile paylaşılmıştı. Komisyonda 7 üye görev yaparken komisyon bünyesinde 28 hâkim/savcı, 23 müfettiş, 12 uzman, 118 müdür-memur olmak üzere toplam 181 kişi çalışıyor. Komisyonda görev alan herkesin itiraz başvurusunda bulunan kişinin durumuna göre görev üsteleneceği belirtilirken, örneğin hesap uzmanı olan bir kişinin Bank Asya nedeni ile ihraç edilen MEB personelinin itirazında Bank Asya hesabının incelenmesinde önemli role sahip olduğuna işaret edildi.

ERKEN KARARLAR ÇIKABİLİR

OHAL inceleme komisyonunun ilk çıkan KHK’den son çıkana doğru yapacağı başvuru incelemelerinde evrakları hazır olan, kurumlardan evrakları tamamlanan kişiler için de erken kararla verilebileceği belirtilirken örneğin 672 sayılı KHK ile ihraç edilmiş bir kişinin başvurusunun incelenmesinde sürenin uzaması durumunda sonraki KHK’den ihraç edilen kişinin de işlemlerinin tamamlanması durumunda sonraki KHK ile ihraç edilenin kararının öne çekilebileceği kanaatinin hakim olduğu ifade edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

  1. Yüce rabbim hepizin yardımcısı olsun ey büyük allahım her şeye kadir deva olan yarabbi sana sığındık sana açtık ellerimizi sen dualarımızı kabul eyle masumiyetimezi kanıtla ey güzel allahım senden başka kimimiz varki bu kadar aykırıpta dua edeceğimiz sen mağduriyetimizi gider ey yarabbi allahım tez vakitte görevimize iademizi nasip et yarabbi

  2. ALLAHIM NE OLUR MAHSUN VE MAZLUM İNSANLARA YARDIMINI TEZ ZAMANDA GÖNDERİVER SENİN HER ŞEYE GÜCÜN YETER YA RABBİ…

  3. Allah’ım mağdurların senden başka sığınacak kapısı yok yavruları ile boynu bükük işine kavuşmayı bekleyenler sen yardım et kimseye muhtaç etme ya Rab sen yarattın sen yardım et ne olur yavruların boynunu büktürme sen den başka kapımız yok şu cuma gününün yüzü suyu hürmetine sana geldik her şey senin elinde sabilerin yüzü suyu hürmetine ey Allah ım sesimizi duy…..

  4. Allahım inşallah tüm masumlar görevlerine döner. Rabbim onlara adaletle karar vermeyi nasip etsin. Bekleyip görelim.

  5. Erzurum ağır ceza mahkemesi bir ilke imza attı bank asya ve sendika üyeliği yüzünden 6 yıl ceza verdi bylock yok bu da demek oluyor ki komisyon artık banka ve sendika üyeliği olanları döndürmeyecek THE END

    • Devletin açtığı banka veya sendika üyeliğinden ihraç. Ne kadar komik. Devletin istihbarat inin bilemediği bir durumdan dolayı insanlar mağdur. Allah yardımcıları olsun.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM