OHAL inceleme komisyonu kurulmadı, AKPM oylaması yarın yapılacak

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi yarın Türkiye’nin durumu ile ilgili bir oylamaya yapacak. Bu kritik oylamada alınacak kararın Türkiye’nin aleyhine olması bekleniyor. Ocak ayında yapılması planlanan oylama OHAL inceleme komisyonu kurulması KHK’si ile ertelenmişti.

OHAL inceleme komisyonu kurulmadı, AKPM oylaması yarın yapılacak

OHAL inceleme komisyonu kurulmadı, AKPM oylaması yarın yapılacak

Ocak 2017’de yapılması düşünülen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi oylaması 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname‘nin çıkartılması ile Nisan ayına ertelendi. Ocak ayındaki oturumun Nisan ayına ertelenmesi sürecinde yaşanan gelişmelerde Türkiye’nin Avrupalı yetkililer tarafından belirtilen hususları gerçekleştirmediği ifade ediliyor. Avrupa Konseyi tarafından 15 Temmuz sonrası OHAL süresi içerisinde Türkiye tarafından alınan tedbirler eleştirilmiş, bu konularda hükümetten düzenlemeler yapılması istenmişti.

OHAL İNCELEME KOMİSYONU KURULAMADI

ogretmenlericin.com olarak belirtelim Avrupa Konseyi tarafından Ocak ayında yapılmayan oylama için Türkiye’nin en önemli kozu OHAL inceleme komisyonu kurulması kararı olmuştu. Ancak geçen 3 aylık süreçte OHAL komisyonu başvuruları alınması bir kenara, komisyon üyeleri halen belirlenmedi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi yarın Strasbourg’da Türkiye-AB ilişkilerini etkileyecek önemli bir oylama yapacak. Oylamadan çıkacak karar Türkiye’nin aleyhine olması durumunda Türkiye’nin Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi içerisindeki konumu “denetim sürecine” geriletebilir. Türkiye 2004 yılında denetim süreci içerisinde çıkmıştı.

AVRUPA KONSEYİ PARLAMENTERLER MECLİSİ (AKPM)

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi nedir? Merkezi Strasbourg’da olan Avrupa Konseyi Avrupa Birliği gibi demokratik, hukuku üstün tutan, insani değerlere önem veren bir politika ile yönetiliyor. Sahip olduğu ve savunduğu değerlerin de konseye üye ülkeler tarafından uygulanmasını istiyor. Türkiye 1949 yılından itibaren Avrupa Konseyinde kurucu üye sıfatıyla bulunuyor. Öğretmenler İçin olarak hatırlatalım Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olarak bilinen dünyaca ünlü belgenin sahibi Avrupa Konseyidir. Avrupa Konseyi 47 ülkenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine uyup uymadığını denetleme, uyarma, düzenleme gibi işlevleri yerine getiriyor.

AVRUPA KONSEYİ DENETİM SÜRECİ

Avrupa Konseyi tarafından belirtilen hususlar ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi maddeleri hükümleri gereğince şartları taşıyan ülkeler denetim sürecinden çıkartılıyor. Ancak konsey tarafından belirtilen durumları ihlal eden ülkeler denetim sürecine alınıyor. Denetim sürecinden çıkmak isteyen ülkeler Avrupa Konseyi tarafından görülen eksiklikleri gidermek durumunda kalıyor. Ülkemizde 90 yıllarda yaşanan terör olayları ve hükümetler tarafından alınan tedbirlerden dolayı Avrupa Konseyi Türkiyeyi denetim sürecine almıştı. 2004 yılına kadar süren denetim süreci AK Parti tarafından yapılan reformlar, AB taleplerinin yerine getirilmesi ile sona erdi ve Türkiye denetim sürecinden çıkartıldı. Şimdi OHAL sürecinde FETÖ mücadelelerinde yapılan uygulamalar nedeniyle tekrar denetim sürecine girme ile karşı karşıyayız.

MESLEKTEN İHRAÇLAR, TUTUKLAMALAR

MEB personelleri, kamu personelleri toplamda kamuda çalışan 100 bin kişi ihraç edildi. Binlerce askeri öğrenci hakkında Kanun Hükmünde Kararnameler ile kararlar verildi. Kapatılan STK’lar, tutuklu bulunan askerler, gazeteciler vb durumlardan dolayı Avrupa Konseyi rahatsızlığını geçtiğimiz aylarda birkaç kez dile getirdi. Türkiye ise geçen süre içerisinde Avrupa Konseyi taleplerini yerine getirmek için çok da dikkatli davrandı diyemeyiz. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası atılan hükümet adımları Avrupa Konseyi için bu hafta tekrar görüşmeye alınacak.

PAZARTESİ VE SALI GÜNÜ AKPM GÖRÜŞMESİ

24 Nisan Pazartesi günü ‘Türkiye’de Demokratik Kurumların İşleyişi’  konusundaki rapor Avrupa Konseyi Denetim Komisyonunda görüşülecek. Denetim komisyonu raporu kabul eder Türkiye’nin denetim sürecine girmesini önerirse, 24 Nisan salı günü Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Genel Kurulu’nda Türkiye için oylama yapılacak. Avrupa Konseyi Denetim Komisyonu’ndan bugün alınacak kararın yarın aynı şekilde genel kurulda da onaylanması bekleniyor. ogretmenlericin.com olarak bugünkü ve yarınki karar gelişmelerini aktarmaya devam edeceğiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

13 yorum

  1. Sayın editör sizce yetkililer Türkiye denetim sürecine girmesin diye yasal şeylerden olan ihraçlar adına olumlu adım atarmı?

  2. reis sayıya bakar, destek görürse kimseyi dinlemez, 51 i aldı şimdi, avrupa mavrupa onun için hikaye, tamamen siyaset yoksa kimsenin umurunda falan değil mağdurmuş mazlummuş masummuş önemli olan güç elindemi ona bakar,”asıl mağdur millet ya hani(biz kimsek biz hangi milletdensek)”. demokraside hikaye 51 i gördükleri sürece demokrasi iyi olmazsa kötü. ha diyeceksiniz ki bu haberde reis nerde, reis heryerde, onun dışındakilerin hiç bir önemi yok, sadece onun istediklerini söylerler yaparlar. yani anlayacağınız avrupa da hikaye ohal komisyonuda, reis güüüç bende artık dediği müddetçe daha çoook duyarız böyle açıklamaları…

  3. Arkadaslar bunlar komisyonu buyuk ihtimal kurmayacak cunku yasalara once kendileri uymuyor 672 sayili khk hemen uygulandi 685 sayili khk neden uygulanmiyor ancak Aihm davalari one alip incelemeye baslarsa belki komisyonu kurarlar bunlarin vicdani korelmis hala gundem degistirme pesindeler scimde istediklerini alamadilar insallah ilk secimde helak olurlar

  4. Herşeyi oy meselesine çeviren ak parti. Hala anlamadı mi. O kadar bağırıp cagirmalar.namuslu insanlara terörist demekten çekinmeyen.böyle kaybettiklerini artık anlamalı. Derhalll milleti görevine iade etmeli. Referandum yani milli irade bunu gösterdi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM