OHAL inceleme komisyonu şu ana kadar 41 kişiyi göreve iade etti

OHAL inceleme komisyonu tarafından şu ana kadar verilen kararla ilgili CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba açıklamalarda bulundu.

OHAL inceleme komisyonu şu ana kadar 41 kişiyi göreve iade etti

OHAL inceleme komisyonu şu ana kadar 41 kişiyi göreve iade etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba yaptığı açıklamada komisyonun bu hızla devam etmesi halinde tüm başvuruları yaklaşık 10 yıl sonra karara bağlayacağını belirtti. Komisyonun şu ana kadar 41 kişiyi göreve iade ettiğini de hatırlatan Ağbaba mağdur kişi sayısının ciddi boyutta olduğunun altını çizdi.

“10 YIL SONRA KARAR VERİLİR”

OHAL inceleme komisyonuna yapılan 105 bin 151 müracaat olduğunu belirten Veli Ağbaba yapılan başvurular sonucunda bugüne kadar toplam başvurunun binde 14’ünün değerlendirmeye alındığını açıkladı. OHAL işlemleri inceleme komisyonun şu ana kadar bin 562 kişi  hakkında karar verdiğini ifade eden Ağbaba bu başvurulardan da 41 kişinin başvurusunun olumlu sonuçlandırıldığını ve bu kişilerin göreve iade edildiğini açıkladı.

Komisyonu ve hükümeti eleştiren Ağbaba açıklamasında “Mağdur olan binlerce kişi kimsenin umurunda değil. Bu hızla müracaatları ancak 10 yıl sonra bitirirler” ifadelerine yer verirken 685 sayılı KHK ile kurulan komisyonun ilk kararını kuruluşunun üzerinden 11 ay geçtikten sonra 22 Aralık 2017 tarihinde verdiğini vurguladı. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın verdiği bilgileri hatırlatan Ağbaba açıklanan rakamların mağdur kişiler için ürkütücü boyutta olduğunu söyledi.

SÜREÇ UZADIKÇA MAĞDURİYET ARTACAK

Süreç uzadıkça mağduriyetler de artmakta, geri dönüşü olmayan yeni sorunlar ortaya çıkmaktadır. Kağnı hızında ilerleyen bu süreç zaten hukuksuz olan binlerce ihraç, mağdurları ve ailelerinin hukuka inançlarının yitirilmesine sebep olacaktır” açıklamasında bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba komisyonun çalışmasında karar verme mekanizmasının hızlanması gerektiğine dikkat çekti.


Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Merhabalar.675 nolu khk ile ihraç edildim.20 yıllık öğretmen olarak görev yaptığım MEB da takdir teşekkür ve aylıkla ödüllendirme aldım.Öğrencilik yıllarım dahil hayatımda hiç bir eyleme katılmadım.Bankada hesabım yok,bylock kullanmadı,gazete aboneliğim yok.özel okullarına çocuğumu göndermedim. Dersanelerine gittmedim.Sendika üyeliğim yok.Ne soruşturma geçirdim ne göz altına alındım. Nede emniyette ne de başka kurumda çağrılmadım.İhraç nedenini bilmiyorum.İhraç kriterlerinden bir tanesi bende yok.Araştırmalarım sonucunda daha önce akrabamla köydeki bir mesele yüzünde tartışmıştık.Bu şahısın beni şikayet ettiğine dair güçlü deliler elde ettim.Daha önce beni tehtit etti.Seni ekmeğinde edeceğim.Sen benim kim olduğunu bilmiyorsun dedi.Bu şahısın şikayeti üzerine görevimde olduğumdan yüzde yüz eminim.Bimer ve komisyona başvurmama rağmen hala göreve iade edilmedim.Hani hiç mağdur kalmamıştı.İşte isim vererek bu şahsın beni şikayet ettiğini komisyona yazdım.Bir şahsi mesele yüzünde şahsi menfati için beni şikayet etti ve görevimde etti. Yetkililere sesleniyorum benim gibi binlerce insan daha önce husumet yaşadığı kişilerin öç almak için birilerini görevinde etti.Ben bu şahısı savcılığa şikayet etmek istedim.Ancak gizli tanık olduğu için hiç bir sonuç alamazsın dediler.Ben bu şahsın beni şikayet ettiğini bildiğim halde elim kolum bağlı.Sayın editör bu yazıyı ana sayfada yayınlamanızı istiyorum. Çünkü benim gibi bir şikayet üzerine görevinde olan binlerce insan var.Kamuoyunda belki yankı uyandırır.Sayın bakanımız hiç mağdur kalmadı diyor.Tüm duyarlı insanlara mesajım ben mağdur değilmiyim şimdi.Akrabamla köyde yaşadığım şahsi bir mesele yüzünde ben terör örgütü üyesi mi oluyorum.Lütfen sesimizin tüm yetkililerin duymasını istiyorum.Suçu olanların en ağır şekilde cezalandırılmasını, suçsuz olanların bir an önce görevine iade edilmesini talep ediyorum.

    • Bende çqlıştığım kurumdaki hükümet yqnlısı sendika temsilcisinin iftirasına kurban gittim. Aramız iyi değildi. Beni tehdit etmişti sana trk maaşla çalışmak nasıl gösterecem diye. Hiç bir kriterim yok.benim anlamadığım bu gizli tanıkların güvenilirliği ne.onlarda vatandaş bizde benim içimdeki vatandaş sevgisini nasılölçebilirsiniz. Çok yorulduk bu haksızlıklardan kimseye yalvarmıyorum hakkım olanı istiyorum.kendi ülkemde başka ülkelerin insanından daha değersiz olmak benim öldürüyor. Sesimizi duyun artık. Çocuklarıma ve anama Kıyamıyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM