OHAL inceleme komisyonu şu ana kadar kaç kişiyi göreve iade etti?

OHAL işlemleri inceleme komisyonu 5.10.2018 tarihinde komisyon çalışmaları hakkında açıklama yaptı. Komisyon açıklamasına göre şu ana kadar 2300 kişi göreve iade edildi.

OHAL inceleme komisyonu şu ana kadar kaç kişiyi göreve iade etti?

OHAL inceleme komisyonu şu ana kadar kaç kişiyi göreve iade etti?

Meslekten ihraç edilenler, haklarında KHK ile işlem yapılanların itiraz mekanizması olarak kurulan ve 22 Aralık 2017 tarihinde karar verme yetkisine kavuşan OHAL işlemleri inceleme komisyonunun son açıklaması 5 Ekim 2018 tarihinde kamuoyu ile paylaşıldı. Şu ana kadar komisyon 36 bin dosyayı inceledi ve karar verdi.

2 BİN 300 KİŞİ GÖREVE İADE EDİLDİ

OHAL inceleme komisyonunun 22 Aralık 2017 tarihi ile 5 Ekim 2018 tarihi arasında 36 bin dosyayı karara bağladığı açıklanırken bu dosyalardan 2300 başvurucunun dosyası kabul edildi ve göreve iade edildiler. KHK’ler ile toplamda 125.678 kişi meslekten ihraç edilirken OHAL komisyonu 2 bin 300 kişiyi göreve iade etti.

89 BİN BAŞVURU DOSYASI BEKLİYOR

OHAL işlemleri inceleme komisyonunun son açıklamasında karar ve başvuru verileri;

05/10/2018 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısı 125.000’dir. Komisyon tarafından verilen karar sayısı (36.000) dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı 89.000’dir. 22 Aralık 2017tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan Komisyon tarafından, 05/10/2018 tarihi itibariyle verilen karar sayısı (2.300 kabul, 33.700 ret olmak üzere) toplam 36.000’dir.

KARAR TEBLİĞİ KURUMA YAPILIYOR

OHAL inceleme komisyonunun kararları kişilerin son çalıştıkları kurumlara gönderilmektedir. Komisyon açıklamasında konuyla ilgili “Komisyon kararları tebliğ edilmek üzere kişilerin en son görev yaptığı kurumlara teslim edilmektedir. Başvurusu kabul edilen kişilerin atama işlemi, ilgisine göre en son görev yapılan kurum ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılacaktır. Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde Hâkimler ve Savcılar Kurulunca belirlenen Ankara idare mahkemeleri nezdinde ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabilecektir. Başvurucular, Komisyon internet adresindeki “OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi” uygulaması üzerinden Komisyona yapılan başvuruların safahatı ve kararın sonucu (“KABUL” veya “RET”) hakkında bilgi edinebilmektedir. Komisyon, etkili iç hukuk yolu olarak hızlı ve aynı zamanda kapsamlı inceleme neticesinde haftada 1.200 civarında başvuru hakkında bireyselleştirilmiş ve gerekçeli karar vermektedir.” ifadelere yer verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Ohal komisyonu khk sırasına göre inceleme yapacağını en başta beyan etmişti.Uygulama hiç de öyle değil maalesef. Bu da mağduriyetleri katlamaktadır. Geç gelen adalet adalet değildir.

  2. Hani ihraç sırasına göre bakılıyordu. 672 ile ihraç olduk bize sıra gelmeden daha sonra ihraç olanlar dönderiliyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM