OHAL inceleme komisyonu; takipsizlik kararı almak farklı göreve iade farklı

OHAL işlemleri inceleme komisyonu tarafından verilen kararda görüldü ki komisyon her takipsizlik kararı alanı göreve iade etmeyecek.

OHAL inceleme komisyonu; takipsizlik kararı almak farklı göreve iade farklı

OHAL inceleme komisyonu; takipsizlik kararı almak farklı göreve iade farklı

Yeni KHK OHAL süresinin uzatılması aşamasında gündemde iken OHAL uzatıldıktan sonra ve seçim sürecinden dolayı gündemden düşmüşe benziyor. Mahkemeler tarafından beraat alanlar, adli makamlar tarafından örgüt ilişkisi olmadığına dair karar verilenler, takipsizlik alanlar için iade kararları beklenirken OHAL işlemleri inceleme komisyonu tarafından verilen kararda geçen hüküm beklentileri boşa çıkaracağa benziyor.

TAKİPSİZLİK ALANLARIN GÖREVE İADESİ

OHAL inceleme komisyonunun her takipsizlik alanı göreve iade etmeyeceği anlaşılmaktadır. OHAL işlemleri inceleme komisyonu meslekten ihraç edilen ve hakkında yürütülen adli süreç sonunda takipsizlik kararı verilen her kamu personelinin göreve iade edilmeyeceğine hükmetti. Savcılık kararları ile takipsizlik alanlar başta olmak üzere çok sayıda kişi için örgüt bağlantısı olmadığına dair adli merciler tarafından verilen kararlar bulunmaktadır. Bu kararlar neticesinde komisyonun kamu personellerini göreve iade edeceği yönündeki bilgiler sekteye uğradı.

OHAL işlemleri inceleme komisyonunun verdiği kararda ilgili kısım;

takipsizlik ve beraat alana iade kararı çıkmadı
OHAL komisyonu kararı

OHAL inceleme komisyonu Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarına atıfta bulundu. Komisyon meslekten ihraç edilme durumunun adli süreçlerden farklı olduğuna vurgu yaparken “Anayasa Mahkemesinin 2016/12 sayılı ve Danıştay 5. Dairesinin 2016/14136 sayılı kararında da belirtildiği üzere, olağanüstü hal kapsamında kamu görevinden veya meslekten çıkarma; adli suç veya disiplin suçu işlenmesi karşılığında uygulanması yaptırımlarından farklı olarak terör örgütleri ile milli güvenliğe karşı faaliyete bulunduğu kabul edilen diğer yapıların kamu kurum ve kuruluşlarındaki varlığını ortadan kaldırmayı amaçlayan, geçici olmayan ve nihai sonuç doğuran bir tedbir niteliğindedir. Olağanüstü hal kapsamında kamu görevinden çıkarılma tedbirinin uygulanabilmesi için kişilerin terör örgütleriyle veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum ve gruplarla bağının kurulması yeterlidir. Bu değerlendirme, cezai sorumluluğun bulunup bulunmadığından bağımsız olarak sadece kamu görevinde kalmanın uygun olup olmadığı yönünden yapılmaktadır.” ifadesine yer verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

26 yorum

 1. birde şu husus önemli;sağlık bakanlığı KHK ile ihraç edilmiş tüm sağlık çalışanlarına KHK nın özüne aykırı olarak-ayrıca birey bazında eşitsizliği-hukukun uygulanmasında farklılık oluşturan özel kuruluşlarda çalışıp-çalışamama durumuyla ilgili olarak tüm sağlık bakanlığı çalışanlarına kıyak geçerek adeta üzerlerindeki KHK kısıtlamalarını hafifletmiştir.sağlık personeli diğer tüm bakanlıklardan ihraç edilenlere göre kollanıp-gözetilmişdir.bu durum eşitliği kökünden söküp atmıştır.örneğin ihraç edilmiş sağlık bakanlığındaki bir hemşire özelde çok rahat çalışabilirken,özel sektörde çalışırken okulu kapatılmış bir öğretmen mesleğini yapması engellenmektedir.akıl ve mantık düzeyinde bu durum çelişmektedir.böyle bir hukuku metni kim tarafından yazılmış-kaleme alınmış-hangi heyet buna olur vermiştir-gerçekten zerre kadar akıl ve mantıktan yoksun değilse böyle bir metne imza atamaz.bir kanun neyse herkese aynen uygulanmalı-çalışmak yasaklanacaksa herkese yasaklanmalı-yok hayır çalışmalarına müsaade edilecekse herkes çalışabilmeli-çünkü hayatta kalabilmek için temel ihtiyaçların karşılanması herkes için aynıdır.çalışmalasına müsaade edilmeyenler için ayrı bir hayatta kalma yolumu gösterilmiştir.hayır, ohalde bu durum en azından hızlı bir şekilde yine bir KHK ile düzeltilmelidir.

 2. TAKİPSİZLİK VE GÖREVE İADE KARARLARI;HER İKİSİDE TANIM OLARAK BİRER FARKLI KARARLAR BENCE BU DOĞRU TANIMLAMA.BURADA SORU ŞU;İADE KARARI ALAN İÇİN DURUM DÜZELMİŞ YANI İŞİNE DÖNECEK-İADE EDİLMİŞ.FAKAT TAKİPSİZLİK ALAN HENÜZ DAHA İADE EDİLMEMİŞ AMA İADE EDİLECEKMİ -BU KİŞİ İÇİN BUNDAN SONRAKİ ADIM NE OLACAK?.BUNUNLA İLGİLİ HUKUKÇULARIN ÇÖZÜM ÜRETİP Bİ YOL GÖSTERMESİ GEREKİR.

 3. dunyada iki bilim asla hata kabul etmez biri tip digeri siyaset bilimi hekim hata yaparsa sadece 1 kisi icin sikinti olur siyasetci hata yaparsa kocaman bir topluma ve ulkeye sikinti olur

 4. nasılsa ohal bitecek devran değişecek yeni birileri gelecek ve ve adalet hukuk gerçek rayına oturacak ve verilen bu kararlar iptal edilecek.sonra sizler hakkında bitmeyecek davalar başlayacak

 5. Bir an için ohal komisyonun bu tespitini doğru kabul edelim. ve evrensel hukuk kurallarının tamamına bu değerlendirmeyi de ekleyelim. peki bu tespit sadece anadolunun herhangi bir köşesinde memurluk yapan garibanlar için mi var yoksa bu ülkede yaşayan herkes için mi? Adaletsizlik sadece hakkı vermemekle olmaz, bir ölçeğiniz varsa, bir kişiyi terörist yapan kriterleriniz her ne ise, bu kriterlerin eşit olarak önce kendi çoluk çocuğunuzdan başlayarak sonra anadolunun gariban evlatlarını yakarak olur. bankada 16 yıl yöneticiye terfi vererek aynı bankadan kredi çekeni vatan haini belleyerek olmuyor bu işler, ve birgün RAP sorar kulum milletvekilinin kızı 36,000 para yatırmasına rağmen iade ederken kredi çekeni niye iade etmedin diye, dünyada bütün herkes beni ve ben gibileri hain bellese de ben kendimi biliyorum. 15 Temmuzda kaçak göçek açıklama yapanlar şimdi bakıyorum 15 temmuzdan nasıl hesap sorarız diye vur aşağı vur yukarı kime denk gelirse güçlerini gösteriyorlar. 15 temmuz gecesi sokakta bu darbeye benim gibi direnenleri ve bu darbenin yanında olmayanları da vatan haini belleyip hayatlarını söndürüyorlar. bu işte zerre misgal kimin payı varsa, haksız yere vatan haini olmayan birini kim vatan haini ilan ediyorsa. Rabbim sen görüyorsun, sen herşeyin en iyisini bilensin. ve son bir not bu ülkede kimin rüyalarına 1 saniyeliğine dahi hainlik rüyası giriyorsa Allah Onu da kahretsin.

 6. Yeter artik yeter hic mi vicdaniniz yok Allajtan korkunuz yok insanliginiz yok iki yila yakindir is yok guc yok yillar gitti emekler gitti… Allahim sen goruyorsun diyecek sozum yok hukum senin

 7. Arkadaşlar ne bunlardan nede başka birpartiden adalet beklemeyin.Adalet güçlüleriçin var zalimler için var parası olan için var,siyasiler için var ama mazlumlara garibanlara yok

 8. gerçekten düşünüyorum da madem bu sendika bu kadar sakıncalıydı neden kapatılmadı ?
  ciddi ciddi hükümetin muhalif insanları bertaraf etmek için kurduğu bir kumpasmış gibi görünüyor.zaten kendileri de “taraf olmayan bertaraf olur “dememişler miydi ?

 9. Bu kararla ohal komisyonu kendini işlevsiz hale getirmiştir derhal feshedilmeli dosyalar mahkemelere bırakılmalıdır zaten ohal komisyonu AİHM in ihraclara attığı bir kazık

 10. bu kadarda rezillik olamaz. Mahkemeden o kadar beraat takipsizlik alsın millet ondan sonra keyfi olarak görevine iade edilememe bahaneleri bulunsun.
  Yazık ülkemin haline. ADALET sisteminin çöktüğü bir zamandayız.

 11. Memlekette hukuk mezara kaldırılalı çok oldu. Mahkemeler emir-komuta ile yönetilen içler acısı haldeler zaten. Hâlâ takipsizlik falan diyenlere şaşıyorum. Her türlü pisliğe bulaşan namussuzlar elbette hukukun geri gelmesini istemeyecekler. Halkın büyük bir çoğunluğunun idrak ve muhakeme yeteneğini kaybettiği, yapılan zulme tepkisiz kaldığı hatta desteklediği bir toplum vatan-millet-din bezirgânı münafık hırsız tayfası tarafından koyun gibi güdülmeye mahkumdur. Allah zalimleri de destekleyenleri de kahreylesin.

 12. Ohal komisyonu bu kararla kendini işlevsiz hale getirmiştir derhal feshedilmeli dosyalar mahkemelere bırakılmalıdır zaten ohal komisyonu AİHM in ihraclara attığı en büyük kaziktir

 13. Ankarada iki idare mahkemesini neden ihdas ettiniz?Ayrıca idarenin kararı hukuka bağlı değil diye anayasal bir hüküm mü var?bu hukukun siyasete bağlı çalıştığının itirafıdır.

 14. Mebde öğretmenlerin göreve iadelerindeki gecikmeler kadar önemli bir husus özel okullarda çalışma izni verilmemesidir. Bu konunun bi an önce çözülmesi gerekmektedir. Devlet beni kurumlarında çalıştırmıyor. Özel kurumlarda da çalıştırmıyor.

 15. Bu yeni bi durum tespiti degil ki, zaten kisinin iade veya reddi durumunda boyle bi aciklama normalde de yaziliyorki. İade edilenlerin durumunda bırakin takipsizligi, beraat etmesi durumunda bile iadesi gerceklesiyor, yeterki komisyonun kriterlerine uygun olsun. Demem o ki bu renkli kisimdaki yaziya istinaden boyle bi tespitte bulunmaniz yersiz ve anlamsız. Bayat bir haberin ısıtılmış halidir bu haber. Sizden haber degeri olan yazilar istiyoruz yorum veya degerlendirme degil.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM