OHAL inceleme komisyonu üyeleri tarafsız hakimlerden oluşamaz

Sabah Yazarı aynı zamanda Anayasa Hukukçusu olan Cem Duran Uzun OHAL inceleme komisyonunu ele alan bir yazı hazırladı.

OHAL inceleme komisyonu üyeleri tarafsız hakimlerden oluşamaz

OHAL inceleme komisyonu üyeleri tarafsız hakimlerden oluşamaz

OHAL komisyonu başvuruları 17.07.2017 tarihinde başladı. Komisyon başvuruların başladığı tarihten itibaren geçe süre içerisinde 20 bin civarı başvuru alınırken, komisyon başvuranlar hakkında son çalıştıkları kurumlardan bilgi belge toplamaya başladı. İhraç edilenlerin özlük dosyaları, geçmişte varsa soruşturma dosyaları, disiplin inceleme dosyaları komisyon tarafından kurumlardan isteniyor. KHK gereği kişiler hakkında bilgi, belge talep eden komisyona kurumlar yardımcı olmak durumundalar.

İHRAÇLARA YARGI YOLU KAPALIYDI

Cem Duran Uzun OHAL inceleme komisyonu kurulduktan sonra meslekten ihraç edilenler için yargı yolunun açıldığını belirtirken, CHP tarafından ilk çıkartılan KHK’ler için yapılan itirazın reddedilmesinin de bunun bir kanıtı olduğunu ifade etti. Kanun Hükmünde Kararnameler ile meslekten ihraç edilenlerin idari itiraz yolunun kapalı olmasının yargı başvurusunun da önünde engel olduğunu, OHAL komisyonun kurulmasında temel nedenin de yargı yolunu açmak olduğunu açıklayan Uzun, kişiler tarafından Anayasa Mahkemesine ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yapılan başvuruların da OHAL komisyonundan dolayı reddedildiğini belirtti.

KOMİSYONUN OYALAMA AMACI TAŞIDIĞI DOĞRU DEĞİL

Yazar Cem Duran Uzun, 685 sayılı KHK ile kurulma kararı alınan OHAL inceleme komisyonunun ilk günden itibaren oyalama amacı taşıdığı iddialarını eleştirdi. OHAL komisyonunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvurularını geciktirmek amacı ile kurulduğu, komisyonun etkili bir iç hukuk yolu olmadığı, ihraç edilenler arasında mağdur olanların mağduriyetlerini gideremeyeceği hususunda gelen eleştiri ve iddiaları kabul etmeyen Uzun, komisyonda yer alan üyelerin seçilmesinden, komisyonun yaptığı çalışmalara kadar bu iddiaların çürütüldüğünün görüldüğünü ifade etti. “Ancak Komisyon’un kuruluşu, seçilen üyeler,yapılan hazırlıklar ve geçmişteki benzer komisyon tecrübeleri bu iddialarıdoğrulamıyor.” ifadesini kullanan Uzun, komisyonun yedi kişilik üyesi hakkında da bilgi verdi.

OHAL KOMİSYONU ÜYELERİ

OHAL inceleme komisyonu içerisinde görev alan komisyon üyelerini hatırlatan uzun, komisyon üyelerini ve görevlerini belirtti.

OHAL inceleme komisyonu üyeleri;

 • Komisyon Başkanı; Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı hâkim Selahaddin Menteş
 • Komisyon Üyesi; Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı hâkim Mehmet Karagöz
 • Komisyon Üyesi; Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanı hâkim Esat Işık
 • Komisyon Üyesi; Danıştay Tetkik Hakimi Murat Aytaç
 • Komisyon Üyesi; Mülkiye Baş Müfettişi Hasan Işıldak
 • Komisyon Üyesi;  Devlet Denetleme Kurulu Uzmanı Salih Tanrıkulu
 • Komisyon Üyesi; MEB Atama Daire Başkanı Mustafa İkbal

OHAL komisyonunun yargı organı olmadığını belirten Cem Duran Uzun, komisyonun bir idari mekanizma olduğunu yargı organı ile karıştırılmaması gerektiğini vurguladı. Komisyonun tarafsızlığı ve bağımsızlığı için ise dikkat çeken bir açıklama yaptı;

OHAL Komisyonu

OHAL inceleme komisyonunun tamamen bağımsız ve tarafsız hakimlerden oluşmadığını açıklayan Uzun, komisyonun amacı hatalı kararları mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde düzeltmektir ifadesini kullandı.

OHAL inceleme komisyonu başvurularını sadece bu 7 kişinin incelemeyeceğini belirten Uzun, komisyon bünyesinde çalışan 50 uzman/raportör olduğunu açıkladı. Komisyonda 150 civarı memur çalışanın da olduğunu vurgulayan Cem Duran Uzun, komisyon bünyesinde toplamda 200 civarı OHAL komisyonu sekretarya çalışanı olduğunu ifade etti.

DAHA ÖNCEDEN DE KOMİSYONLAR KURULDU

OHAL inceleme komisyonunun Türkiye’nin ilk komisyonu olmadığını açıklayan Cem Duran Uzun Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Tespiti Komisyonu’nun 2004 yılında kurulduğunu, diğer bir komisyonun da İnsan Hakları Tazminat Komisyonu olduğunu hatırlattı. Bu iki komisyonunda OHAL inceleme komisyonu amaçlarına benzer bir durumla kurulduğunun altını çizen Uzun, bu komisyonların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından etkili bir iç hukuk yolu olarak görüldüğünü vurguladı.

Uzun yazısının sonunda OHAL inceleme komisyonu hakkında asılsız iddiaları hatırlattı ve komisyon hakkında olumsuz kampanyalar yürütmenin doğru olmayacağını belirtti. Komisyonun çalışmasına destek olunmasını isteyen Uzun OHAL komisyonuna gerekli sürenin tanınmasının önemini vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

 1. komisyonda çalışma izni iadesi verilenler ne zaman belli olacak. ağustos atamalarına yetişsin bari. ömrümüz gitti.

 2. Ihraç olan memurların geri göreve döndürülmeleri sivil ya da resmi çalışanlardan(tc.kimlik nolu) bir dilekçeyle onaylanması ile komisyona yardımcı olunarak daha hızlı bir şekilde sağlanmalıdır. Önemli bir öneridir.

  • iftiraya ugramiş ve soruşturmada aklananlar hakkında komisyon nasıl bir karar verecek acaba. yargı tarafından bereat almak yeterli deglmikki bide komisyon önünde kendimizi aklamaya çalişiyoruz ben anlamadim gitti adalet istiyoruz zerre sucum varsa taş oluyim niye bunlari yasiyorum bir iftira bu kadar sürünmek için yetti arttı bile bu naşıl iştir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM