OHAL İnceleme Komisyonu yapılan ihraçları meşrulaştıracak

686 numaralı Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilen akademisyenlerden olan Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu OHAL inceleme komisyonu için çok tartışılacak bir yorumda bulundu.

OHAL İnceleme Komisyonu yapılan ihraçları meşrulaştıracak

OHAL İnceleme Komisyonu yapılan ihraçları meşrulaştıracak

OHAL komisyonu kamuda yapılan ihraçların meşrulaşmasını sağlayacak diyen İbrahim Kaboğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin OHAL inceleme komisyonu konusunda ciddi adımlar atılmamasını görmesi gerektiğini belirtti. Ankara’nın oyalama taktiği içerisinde olduğuna işaret eden Kaboğlu, OHAL komisyonu başvuruları almaya başlasa dahi ne kararlar çıkacağının bilinmediğini ifade etti.

OHAL İNCELEME KOMİSYONU

685 sayılı KHK ile 23 Ocak 2017 tarihinde OHAL inceleme komisyonu kurulması kararının alındığını belirten Kaboğlu, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi Başkanı Guido Raimondi tarafından 26 Ocak 2017 tarihinde Strasbourg’da yapılan açıklamayı hatırlattı. Raimondi’nin OHAL inceleme komisyonu kurulması kararından sonra; Ankara’da cesaret verici bir gelişme olduğunu, yetkileri çok geniş olan bu komisyon kurulmasının Avrupa Konseyi çabalarının ürünü olduğunu açıklamıştı. OHAL inceleme komisyonu çalışmalarını önemle takip edeceklerini belirten Guido Raimondi, demokrasi ve hukuk adına bu komisyonun önemli olduğuna dikkat çekmişti. Raimondi tarafından yapılan bu açıklamalardan sonra 22 Şubat 2017 tarihinde Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamayı gündeme getiren İbrahim Kaboğlu, Yıldırım’ın o dönem açıklamasında OHAL inceleme komisyonunun kurulduğunu, komisyonun birkaç hafta içerisinde çalışmaya başlayacağı ifadesini hatırlattı.

685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname içerisinde yer alan hükme göre 23 Şubat tarihine kadar üyelerinin seçilmesi gereken komisyona üyelerin seçilmediğini belirten Kaboğlu, 23 Mart, 23 Nisan sürelerinde de komisyonun kurulmadığını üyelerinin belirlenmediğini vurguladı.

OHAL KOMİSYONU ÜYELERİ

16 Mayıs 2017 tarihine kadar OHAL inceleme komisyonu üyeleri belirlenmesinde resmi bir adım atılmadığına dikkat çeken Kaboğlu, Anayasa Mahkemesi’nin on binlerce başvurudan şikayetçi olduğunu, bu şikayetlere rağmen konuyla ilgili bir ilkeli karar vermekten de uzak olduğunu açıkladı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içinde eleştiri de bulunan Anayasa Profesörü Marmara Üniversitesi eski akademisyeni İbrahim Kaboğlu, pilot kararda olduğu gibi bunda da bir karar çıkması gerektiğini açıkladı.

KOMİSYONA BAŞVURULAR

OHAL inceleme komisyonuna başvurular ne zaman alınmaya başlayacak sorusunun cevabının net olmadığına değinen Kaboğlu, komisyon üyelerinin belirlenmesinde KHK hükmüne uyulmadığını, komisyon başvurularının alınmasında da KHK’da geçen altı aylık hükme uyulmama durumunun olabileceğini açıkladı. İhraçlara ve KHK kararlarına yargı yolunun açıldığı haberlerinin dalkavukluk olduğunu belirten Kaboğlu, 10-15 yıl sürecek bir süreçten kimsenin bahsetmediğine dikkat çekti. MEB personelleri, askeri personeller, akademisyenler, memurlar vs toplamda 110 bin kişiye yakın kamu çalışanının meslekten ihraç edildiğini belirten Kaboğlu, komisyonun, yargının içte kamuoyunu oyaladığını, dışarıya yönelik de Avrupa Konseyi’ni oyaladığını ifade etti. KHK işlemleri için, meslekten ihraç edilenler için Avrupa Mahkemesi’ni işaret eden İbrahim Kaboğlu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin yaşananlarla ilgili karar vermesi gerektiğini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

14 yorum

 1. mevcut 15 yıllık iktidarın kuruluşu ve yükselişi ne ile olmuştur bilemiyorum ancak
  Yıkılışı mazlumların ‘ahı’ ile olacak bundan eminim. Hemde öyle böyle bir yıkılma olmayacak.

 2. ONLARIN GÖREN GÓZLERİ, GÖRMEZLİKTEN GELMİŞ, DUYAN KULAKLARI DUYMAZ OLMUŞ. SİYASİLERİN YALANLARINI YUTAR OLMUŞ, BAZILARI MAKAMLARI BAZILARI DA CUKKALARI İÇİN SES ÇIKARMAZ OLMUŞ. SONRADA MÜSLÜMAN EDEBİYATI YAPAR OLMUŞLAR. ALLAHIM SEN HERŞEYİ EN İYİ BİLENSİN, BİZİ ŞU MUBAREK GÜNLERDE KURTULUŞA ULAŞTIR YA RAB.

 3. Serefimle memur oldum,serefimle milletime devletime bayragimin hep yaninda oldum.Asla hain degilim.Yapilanlara su mubarek gunlerde sessiz kalanlari asla affetmeyecegim.Koltuk makam icin torpil kovalayanlari,idarecilik icin hak hukuk tanimayanlari,kul hakkina girenleri,”aman bana dokunmasinda” diyenlere hakkim haram olsun.Agizlarindan hak,hukuk,din,iman,vicdan,kul hakki dusurmeyenlere bir bakiyorumda. Bence su an onlarda cok buyuk bir sinavdalar ancak farkinda bil degiller.

 4. vatandaş haksız ihraçları görüp hala nasıl sessiz kalıyor aklım almıyor.Ramazan geldi oruç tutacak herkes değil mi?

 5. Benim hakkımdaki kararı masa başında oturan insanlar veremez.Bunu kabul etmiyorum.Ben mahkemeye çıkmayı kendimi savunmayı istiyorum.Varsa
  bir suçum ortaya çıksın.Yok böyle olmayacaksa bu işlerde imzası olanları ve bu olup bitenler rıza gösterenlerin ahiretleri de mahkemesi olsun.Cehennem çukuruna
  atilsinlar inşaallah.

 6. ALLAH Korkusu olmayanlardan ALLAH Korusun bu milleti bu kadar aptal yerine koyuyorlar ya yazıklar olsun. Kimse dindarlıktan bahsetmesin en büyük adaletsizliği kayırmayı hak yemeyi dindar görünenler yapıyor. Yazık

 7. vicdanlar yaralandı,masumlar arada ezildi. en büyük hata; bu dünyada adalet bekleyerek yapılıyor belkide. Ben fetöcüde darbecide değilim var mı ötesi,siz neyin peşindesiniz,amaç ne???

 8. bugun sendika avukati aradi. istinaf mahkemesinden ret karari geldi danistaya basvuralim dedi.basvuru icin 500 lira lazimmis. basvuru yapan varmi yada basvuru yapmak artik anlamsizmi cik kararsizim. fikri bilgisi olan yazsin.aihm icin ic hukuk yollarini bitirelim diye basvurmustuk ama bu komisyonun kurulmasi kurulmasada adinin gecmesi isimizi bozdu. gazeteler en az 10 yil uzatti bu isleri diye yaziyorlar. sasirdim kaldim artik. sabir tasi catlamak uzere

  • Benim merak ettiğim bu oyalama taktığını uygulayanlar da insaf, iman, insanlık ne durumda. Pes. Diyorum. Ve hic inancım kalmadı.

  • Ben adli yardım talebi ile başvurdum mahkeme kabul etti sonuç kesinleşene dek durum​ böyle, ancak sonuç ret olursa hepsini ödemek zorunda kaliyorsunuz bilginiz olsun. Birde muhtardan fakirlik kağıdı alıyorsunuz adli yardım talebinde bulunman için (bu da ayrıca ağır geliyor insana tabiki)

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Bu Vücut Benim