OHAL inceleme komisyonu yargının yükünü de azaltacak

OHAL süresinde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler için itiraz merci olan OHAL inceleme komisyonu başvuruları başlamadı. Komisyonun başvuru almaya başlaması ile birlikte yargı üzerindeki yükün de hafifleyeceği belirtiliyor.

OHAL inceleme komisyonu yargının yükünü de azaltacak

OHAL inceleme komisyonu yargının yükünü de azaltacak

685 sayılı KHK 23.01.2017 tarihinde yayımlandı. Geçen 5 aydan fazla süreçte OHAL inceleme komisyonu başvuruları halen başlamadı. Geçen ayın ortalarında OHAL inceleme komisyonunda görev alacak üyelerin belirlenmesinden sonra komisyonun çalışacağı yerin belirlenmesi için çalışmaların yürütüldüğü açıklanmış geçtiğimiz haftada Başbakanlık’a ait Ankara Kızılay’da yer alan binanın komisyona tahsis edildiği öğrenilmişti.

OHAL KOMİSYONU BAŞVURULARI

Geçtiğimiz günlerde birkaç haber ajansında ve kamu haber sitesinde OHAL komisyonu başvurularının temmuz ayında başlayacağı bilgisine yer verilmişti. Komisyon bünyesinde çalışacak olan yaklaşık 150 kişilik ekibin belirlenmeye çalışıldığı, komisyona yardımcı olacak uzmanlardan oluşan bu ekibin kurulmasından sonra OHAL inceleme  komisyonunun başvuruları almaya başlayacağı ifade ediliyor.

FETÖ yargılamaları ve OHAL Komisyonu

milliyet.com.tr’den Serpil Çevikcan’ın yazısına göre OHAL inceleme işlemleri komisyonun kurulması ve başvuruları alması ile birlikte yargının da iş yükünün hafifleyeceği belirtildi. Çevikcan yazısında son dönemde mahkemede yaşanan olayları anlatırken, dava ve yargılama süreçlerinde mahkemelerin işinin zor olduğunu açıkladı. FETÖ davalarında soruşturmaların sağlam zemine oturmasının uzun bir süreç aldığının altını çizen Serpil Çevikcan, FETÖ’nün halen mağdur insanları kullanarak bu süreci yönlendirmeye çalıştığını belirtti.

OHAL komisyonu başvuruları başlama tarihi olarak Şubat ayından bu yana birkaç hafta içinde kurulacak sözlerini hatırlatan Çevikcan, komisyonun kurulamamasında teknik eksikler, üyelerin seçimi gibi hususlar olduğunu açıkladı. Meslekten ihraç edilen binlerce MEB personeli, kamu personeli, haklarında Kanun Hükmünde Kararnameler ile işlem yapılanlar olmak üzere yaklaşık 200 bin kişinin dosyasının komisyonun önüne geleceğini vurgulayan Çevikcan, komisyonun kurulmasının gecikmesi ile birlikte bu itirazların incelenerek karara bağlanmasının da uzayacağını açıkladı.

KOMİSYONUN BİNASI ASKERİ YARGITAY

Serpil Çevikcan yazısının devamında OHAL inceleme komisyonunun çalışmalarını Askeri Yargıtay binasında yürüteceğini belirtti. Aldığı bilgilere göre komisyon üyeleri ve komisyon paydaşlarının 16 Nisan referandumundan sonra boşaltılan Askeri Yargıtay’ın binasında çalışma yapacağını açıkladı.

Serpil Çevikcan’ın yazısının tamamı için TIKLAYIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

 1. Biz, kıyamet günü için adalet terazileri kurarız. Artık kimseye, hiçbir şekilde haksızlık edilmez. (Yapılan iş,) bir hardal tanesi kadar dahi olsa, onu (adalet terazisine) getiririz. Hesap gören olarak biz (herkese) yeteriz.
  (Sure No:21 Ayet No :47)

  Allah size, mutlaka emanetleri ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne kadar güzel öğütler veriyor! Şüphesiz Allah her şeyi işitici, her şeyi görücüdür.
  (Sure No:4 Ayet No :58)

  Ey iman edenler! Adaleti titizlikle ayakta tutan, kendiniz, ana-babanız ve akrabanız aleyhinde de olsa Allah için şahitlik eden kimseler olun. (Haklarında şahitlik ettikleriniz) zengin olsunlar, fakir olsunlar Allah onlara (sizden) daha yakındır. Hislerinize uyup adaletten sapmayın, (şahitliği) eğer, büker (doğru şahitlik etmez), yahut şâhidlik etmekten kaçınırsanız (biliniz ki) Allah yaptıklarınızdan haberdardır.
  (Sure No:4 Ayet No :135)

  Ölçüyü adaletle tutun ve eksik tartmayın.
  (Sure No:55 Ayet No :9)

  Ey Davud! Biz seni yeryüzünde halife yaptık. O halde insanlar arasında adaletle hükmet. Hevâ ve hevese uyma, sonra bu seni Allah´ın yolundan saptırır. Doğrusu Allah´ın yolundan sapanlara, hesap gününü unutmalarına karşılık çetin bir azap vardır.
  (Sure No:38 Ayet No :26)

  Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan, adaletle şahitlik eden kimseler olun. Bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi âdil davranmamaya itmesin. Adaletli olun; bu, Allah korkusuna daha çok yakışan (bir davranış) tır. Allah´a isyandan sakının. Allah yaptıklarınızı hakkıyle bilmektedir.
  (Sure No:5 Ayet No :8)

 2. Kendim ve eşim ,doğuda iki odalı,banyosu ve mutfağı olmayan tuvaleti dışarıda bir köy evinde ikamet ederek ülkeme 16 yıl hizmet ettim. Oraya gelen öğretmenler barınabilsin ve uyum sağlasın diye okulun harap lojmanlarını hayırseverlerin katkılarıyla kendim de çalışarak hizmete açtım. Yaz tatilinde 3 ayrı lojmanın foseptik çukurunun duvarını kendim ördüm,betonunu (okulun geliri olamadığından) kendim attım.İlden ilçeden taksi tutarak zor şartlarda gelmiş mesleğe yeni başlayan arkadaşlarımı o iki gözeli evimde aileleriyle birlikte misafir ettik.Bunları niye mi yaptım? Önce Allah için,sonra vatanımın ve milletimin bana tevdi ettiği bir iş olarak gördüğüm için…Arkadaşlarıma ve milletime helal olsun… 19 yıl boyunca eğitimden ve o gözleri yıldız yıldız çocuklarımdan(öğrencilerimden) başka bir hülyam olmadan evden okula okuldan eve koştum durdum. Sonra kaderin rüzgarı beni Bursa’ya savurdu. Kısa bir süreliğine üyesi olduğum ve istifa ettiğim sendikadan ihraç ve terörist ilan edildim. Bendeniz ki,hayatım boyunca kelebeğe dahi üflemedim incinir diye…Oysa bugün tüm çevremi ve hatta akrabalarımı dahi kaybettim. Onurum kırıldı, iş bile vermiyorlar veremli gibi.Çocuklarım,eşim ve yaşlı babam ne yaptı?.. Kırılan kalpler ve giden hayatlar… 15 Temmuz’da vatan için bayrak için namus için şehit düşen gazi olan tüm GÜLLERİMİZ’e Allah’tan rahmet ve şifalar diliyorum.O ayrı bir kordur yüreğimizde…Şimdi bunları yazdım diye edebiyat mı yaptım yoksa takiyye mi? Şahid ol Allah’ım; sen en en güzel vekilsin…Adalet etmek her idareci ve hukukçuya nasip olmuyor.Zira o,Allah katında ayrı bir mertebe…(benimle görev yapan arkadaşlarım yazdıklarımdan beni tahmin etmişlerdir ve şahittirler.Ki yüzde birini bile yazmadım)

 3. En çok da babalarımızın adıyla resmi gazete de tüm Dünyanın göreceği şekilde terörist ilan edildik.Bu çok ağır…Telafisi de yok…

 4. Yahu yanarim yanarimda kac yil once istifa ettigim ustune ustelik yasal olan bir sendikadan basima bunlarin gelecegine. Hayatimda karinca incitmemis ben silahli teror orgutune uye olmakla suclaniyorum komik ki ne komik

 5. Devletin tum yetkilileri de biliyor ki bu yuz bin ihracin ciddi bir kismi alakasiz insanlar lakin ohal Allahin onlara bir lutfu….Hikkimla Turkiye 157.si oldum bu ohalde50 alamayan tipleri daha oncesinden AYM iptal etmesinie ragmen bedavadan atadiniz hala icim yanar …hangi yegenler atandai..Allah ye irmesin…

 6. bu mücadelede b..k yoluna gidenler var..ne şehit oldu ne gazi meselesi yani,onları ayıklamadan vebal kalkmaz kimsenin üzerinden

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM