DOLAR 5,8968
EURO 6,5040
ALTIN 281,7
BIST 99.028
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Sisli

OHAL inceleme komisyonuna başvuru nasıl yapılır, resimli anlatım

OHAL inceleme komisyonu başvuru ekranı 17 Temmuz 2017 tarihinde başvuru yapacaklara aktif edilecek. OHAL inceleme komisyonuna başvuru yaparken dikkat edilmesi gerekenler, internet başvurusunda gerekli aşamalar hakkında bilgi vereceğiz.

OHAL inceleme komisyonuna başvuru nasıl yapılır, resimli anlatım
15.07.2017
A+
A-

OHAL inceleme komisyonuna başvuru nasıl yapılır, resimli anlatım

OHAL inceleme komisyonu başvuruları internetten yapılacak. Bu konuda başvuru yapacak suçsuz mağdur kişilere hatırlatmamızı yapalım. 17 Temmuz 2017 Pazartesi günü ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr adresi üzerinden OHAL inceleme komisyonu elektronik başvurusu yapılacak. Buradan başvuru yapmayan başvuru yapmamış sayılacak. O yüzden ogretmenlericin.com olarak aşağıda resimli olarak anlattığımız OHAL inceleme komisyonu başvuru aşamaları hususuna dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizelim.

OHAL İNCELEME KOMİSYONU BAŞVURUSU

MEB personelleri, kamu personelleri, Emniyet ve TSK personelleri, askeri öğrenciler, kapatılan kurum ve kuruluşların yetkililer, bunlar dışında kalan haklarında Kanun Hükmünde Kararname ile işlem tahsis edilmiş gerçek ve tüzel kişiler OHAL inceleme komisyonu başvurusu yapabilecekler. OHAL inceleme komisyonu nereden yapılacak? OHAL komisyonuna başvuru ilk önce elektronik ortamda yapılacak. OHAL komisyonuna başvuru yapmak için;

Giriş Aşaması:

Öncelikle internetten www.ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr adresine girilecek. Gelen ekranda aşağıda ki gibi GERÇEK KİŞİ, VEKALETEN, VESAYETEN, TÜZEL KİŞİ sekmeleri yer alacak.

Seçenekler

Başvuru yapacak, yapan kişinin, kurumun durumuna göre bu sekmelerden birisi seçilecek. Eğer meslekten ihraç edilen bir öğretmen, memur, kamu çalışanı başvuru yapacak ise GERÇEK KİŞİ sekmesini seçecek. Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun çalışmasına ilişkin usul ve esaslar çerçevesinde başvuru VEKALETEN yapılacaksa VEKALETEN sekmesi, OHAL komisyonuna başvuruda vasi tarafından başvuru yapılacaksa VESAYETEN sekmesi, eğer kapatılan kurum, dernek, sendika, vakıf vs gibi kuruluşların başvurusu yapılacaksa da TÜZEL sekmesi seçilecek. Her başvuru türünün ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Gerçek kişilerin OHAL inceleme komisyonuna başvuru yapma aşamaları;

Gerçek kişi başvurusu ekran görüntüsü;

Gerçek Kişi

Meslekten ihraç edilen, öğrencilikle ilişiği kesilen, hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile işlem yapılan kişi başvurusunda TC Numarasını, adını, soyadını, annesinin kızlık soyadının birinci ve sonuncu harfini, cep telefon numarasını yazacak ve Onay Kodu Gönder butonuna basacak.

SMS Kodu

Yukarıda girilen cep telefonu numarasına doğrulama kodu gönderilecek. Doğrulama kodu girildikten sonra Devam Et butonuna basılarak OHAL komisyonu başvurusunda diğer aşamaya geçilebilecek.

Başvuru Aşamaları:

Sisteme bilgileri girip giriş yapıldıktan sonra ikinci ve başvuru aşamasına geçilecek. Burada dört aşamalı bir başvuru adımı olacak. Birincisi; Vatandaş Bilgileri, ikincisi; KHK Bilgileri, üçüncüsü; Başvuru Detay, dördüncüsü; Başvuru Önizle ve Tamamla… Bu aşamaları yakından görelim.

Vatandaş Bilgileri:

Vatandaş Bilgileri

Vatandaş Bilgileri kısmında Başvuru Türü, TC Numarası, Ad Soyad, Adres, Doğum Yeri, Doğum Tarihi gibi bilgiler ve Nüfus Bilgileri olacak. Burada çoğu bilgi sistem tarafından alınacak ve pasif durumda olacak. Sadece Öğrenim Durumu, Cep Telefonu, E-Posta kısımları doldurulacak. Elektronik posta adresi olmayan kişilerin şimdiden takip edecekleri bir e-posta adresi almasını Öğretmenler İçin öğretmen haber sitesi olarak önerelim. Nüfusta yer alan adresiniz ile şu anda yaşadığınız adresiniz aynı değilse Nüfusta yer alan adresimi kullanmak istemiyorum seçeneğini seçin. Daha sonra yeni adresinizi girin. Bu ekranda bilgileri girdikten ve tüm bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra sağ alt köşede yer alan İleri butonuna basınız.

KHK Bilgileri:

Komisyon Başvuru KHK Bilgileri

Kanun Hükmünde Kararname bilgileri kısmında başvuru yapan kişinin hakkında işlem yapılan KHK sayısı, Kurumu, Unvanı, Sicil No kısımları yer almaktadır. Örneğin bir öğretmen 672 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilmiş ise orada yer alan KHK Ekle butonuna basarak 672 sayılı KHK seçecek. Eğer seçiminde yanlışlık yaparsa düzeltmek için orada Sil butona basarak KHK sayısını silecek yenisini ekleyecek. Bilgilerin doğruluğundan emin olunduktan sonra İleri tuşuna basarak diğer başvuru aşamasına geçilecek.

Başvuru Detay:

OHAL Başvuru Detay

OHAL inceleme komisyonu başvurusunda dikkat edilecek en önemli kısım burası. Burada başvuru yapan kişi suçsuz olduğunu 6 bin karakter yer ayrılan bölüme yazarak ifade edecek. Bu ekranda Başvurunun Teslim Edileceği Kurum, Dilekçe (Beyan) kısımları yer almaktadır. OHAL komisyonuna internetten başvuru yaptıktan sonra başvuru formunu nereye teslim edecekseniz teslim edilecek kurum kısmında orası seçilecek. OHAL inceleme komisyonu başvurusu dilekçesi beyan kısmında da başvuru yapan kişi suçsuz olduğunu açıklayacak bir metin yazacak. Burada suçsuz olduğunu kanıtlayacak somut veri, bilgi, kişi ne varsa yazılabilir. Daha sonra burası doldurulduktan sonra İleri butonu ile son aşamaya geçilecek.

Başvuru Önizle ve Tamamla:

OHAL inceleme komisyonu başvuru ekranı son aşama yapılan başvurunun önizlemesi ve başvurunun tamamlanması yani kaydetme kısmıdır.

Başvuru Onay Ekranı

OHAL inceleme komisyonu elektronik başvuru onay kısmında bir önceki aşamalarda doldurduğumuz Vatandaşlık Bilgileri, KHK Bilgileri, Başvuru Bilgileri kısımlarını görüyoruz. Yapılan işlemlerde hata yoksa, bilgiler doğruysa komisyon başvurusu onayını bitirebiliriz. Sağ alt köşede yer alan Başvuruyu Tamamla butonuna basabiliriz. Eğer başvuru aşamalarında hata yapılmışsa, bilgilerde yanlışlıklar varsa Geri tuşu aracılığı ile hatalı, ekik aşamaya gidilebilir.

Başvuru Çıktısı:

OHAL inceleme komisyonuna başvuru yapıldıktan ve başvuru onaylandıktan sonra karşımıza son bir ekran gelecek. Bu ekran gelmeden başvuru sayfasını kapatmayınız. Gelen ekranda

Başvuru Formu Çıktı

Başvuru Çıktısını Al butonuna basınız. Elektronik başvurunuzun çıktısını alınız. Her ihtimale karşı fazladan çıktı alınız. OHAL inceleme komisyonu elektronik başvuru formu teslim tarihi nedir? Yapılan bu elektronik başvurunun formunun çıktısı başvuru sırasında beyan edilen kuruma en geç 14 Eylül 2017 tarihine kadar teslim edilmek zorundadır. Başvuru 17 Temmuz tarihinde de yapılmış olsa 10 Eylül tarihinde de yapılmış olsa en geç 14 Eylül 2017 tarihine kadar teslim edilmelidir. Yukarıdaki örnek başvuruda başvuru sırasında Ankara Valiliği seçilmiş olmasından dolayı ANKARA VALİLİĞİ yazmaktadır. Başvuru yapan kişinin beyanında farklılık gösterebilir.

OHAL inceleme komisyonu başvurusunda yanlışlık yapılmışsa ne olacak? Eğer evrakınızı teslim etmediyseniz başvurunuzda güncelleme yapabileceksiniz.

Başvuru Güncelleme

ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr adresi üzerinden yapılan başvuru güncellenebilir. Burada dikkat edilecek husus başvuru formunun kuruma teslim edilmemiş olması gerekmektedir. Ekranda görüldüğü gibi Başvuru Güncelle butonu aracılığı ile yapılan başvuruda güncelleme yapılabilir. OHAL inceleme komisyonunda hata yapıldıysa, eksik yanlışlık varsa bu sayede değiştirilebilir.

OHAL inceleme komisyonuna başvuru nasıl yapılır yazımızda ogretmenlericin.com olarak resimli olarak aşamalı olarak takipçilerimize bilgi vermeye çalıştık. Buraya kadar olan anlatım kişiler için yapılan direkt başvuruları kapsamaktadır. Meslekten ihraç edilen, rütbeleri alınan, ilişiği kesilen askeri öğrenciler gibi haklarında KHK ile işlem yapılan gerçek kişilerin kendilerinin yapacağı başvurular anlatılmıştır.

VEKALETEN, VESAYETEN YAPILACAK BAŞVURULAR

OHAL inceleme komisyonuna vekalet ile başvuru yapılabilir mi? Evet yapılabilir. Yasal vekil tayin edilecek kişi OHAL inceleme komisyonu başvurusu yapabilir. Vekaleten yapılacak OHAL inceleme komisyonu başvurusunda yukarıda anlattığımız adımların haricinde ek olarak Vekil Bilgileri yer almaktadır.

Vekalet Bilgileri:

Vekaleten Başvuru

Kişi tarafından yapılan direkt başvuruda bu kısım yoktu, burada Vatandaş Bilgileri aşamasından önce Vekil Kişiye Ait Bilgiler kısmı bulunmaktadır. Resimde görülen bilgiler doldurulduktan sonra OHAL inceleme komisyonu başvuru aşamalarına devam edilecek.

Vasi Bilgileri:

OHAL inceleme komisyonunda VESAYET ile yapılacak başvurularda da Vekaleten başvurularda olduğu gibi ek bir aşama bulunmaktadır. Vekalet ile başvurularda Vekil Kişiye Ait Bilgiler kısmı yer alırken Vesayet ile yapılan başvurularda da Vasiye Ait Bilgiler kısmı bulunmaktadır.

Vasi Bilgileri

OHAL inceleme komisyon başvurularında vekaleten veya vesayeten başvurularda bu şekilde yapılacaktır. Tüzel kişilerin, kurumların başvuruları da benzer şekilde giriş yapıldıktan sonra ilgili ekran aşamalarını doldurarak ilerletilecek ve başvurular tamamlanacaktır. OHAL inceleme komisyonu başvurusu nasıl yapılır yazımız hakkında görüşlerinizi, sorularınızı yorum kısmından belirtebilirsiniz.

YORUMLAR
 1. Fatma dedi ki:

  Benim nişanlım 15 temmuz darbe yüzünden assubaylik okudu bunları gönderdiler sizi cagiricaz diye cagirmadilar şimdi askere gidecek askerliğini erteleyip duruyorlar

 2. Safiye dedi ki:

  Ben eşim ıÇin avukata bildirmiştim vekaleti var nasılsa ohal komisyonuna başvuru yapması için ama son gün aradığımda henüz yapmadığını anladım sonrasında bana başvuru yaptığını söyledi ama ben emin değilim nereden öğrenebilirim acaba komisyona başvurulur vurulmadığini.eşim 1 yıldır cezaevinde 7.mahkemesi bu ay olacak ihraç aynı zamanda

  1. Editör dedi ki:

   En yakın OHAL bürosuna başvurun durumunuzu anlatın, komisyonla irtibata geçerek bilgi verebilirler.

 3. fatih dedi ki:

  ohal inceeleme komisyonuna giriş yaptığımda bu kimlik bigileri başvuru yapmaya uygun değildir yazıyor ben de ohal madurlarından biriyim ne yapmam gerekiyor bi yol gösterebilirmisiniz.

 4. murat dedi ki:

  kolay gelsin admin ben dilekçemi valiliğe verdim internetten de yaptım. bana alında belgesi verdiler takip et diye. ama hangi siteden nereden takip edeceğim bilmiyorum dilekçemin ne aşamada olduğunu, ayrıca dilekçem hakkında karar çıktıktan sonra bana nasıl ulaşacaklarını da bilmiyorum. kararı adresimemi gönderecekler. internetten mi yayınlayacaklar bu konuda bilginiz varsa paylaşır mısınız ?

 5. Fatma dedi ki:

  Ohal başvurusu için nette başvuru çıktısı al kısmı karşınıza gelmeden ekranı kapatmayın yazıyor. Başvuruyu yapıp çıktıyı sonra alamıyor muyuz

 6. ispirli1980 dedi ki:

  Sayin editorkendi sahsim uzerine olan benim etut merkezimi kapattilar.ilk once valilik oluruyla.daha sonra agustos12.sinde khk da kurumlarin ismi yayinlandi.basvuru yapmaya calisiyorum fakat ozel kurumlarda sadece okul ve yurtlar var.etut merkezleri yok .nasil basvuru yapicam bilgi verebilirmisiniz

 7. Özel Güvenlik dedi ki:

  Sayın admin özel güvenlik görevlisi olarak çalışırken 2011 yılında bir ceza davasından aldığım adli para cezası hasebiyle 680 sayılı khk ile çalışma iznim iptal edildi. Başvuru sayfasına girdiğimde girmiş olduğunuz kimlik bilgileri ohal kapsamında başvuru yapmaya uygun deildir diye bir ibare çıkıyor. Benim durumumda olanlar hiçmi başvuru yapamıyor yoksa benmi hata yapıyorum anlayamadım. Lütfen yardımcı olursanız müteşekkir kalacam size. İyi geceler

  1. Editör dedi ki:

   Başvuru yapamamanız size özgü değil, sizle aynı durumda olan kişiler başvuru yapamıyor.

 8. Muammer dedi ki:

  Sayın editör istediğimiz ilin valiliğine mi yoksa son görev yaptığımız yerin valiliğine mi evraklar verilecek. Teşekkür ediyorum.

  1. Editör dedi ki:

   Beyan ederken hangi Valiliği seçerseniz oraya teslim edeceksiniz.

   1. Burhan dedi ki:

    Basvurunun teslim edilecegi kurum seceneginde “son calışılan kurum” yazıyor mu?

    Valilik dışı seçenek var mı?

 9. Şule dedi ki:

  Arkadaslar bana anlatirmisiniz her guncelleme mi valilige verilecek son halimi valilige verilecek

 10. SiNAN dedi ki:

  MERHABALAR BEN BU OHALKOMISYONU.BASBAKANLIK.GOV.TR SAYFASINI 2 HAFTADIR ACAMIYORUM VE HALEN ACAMADIM.NE YAPACAM? BU SAYFAYI NASIL ACACAM? MESAI VE MESAI HARICI GECE GUNDUZ DENEDIM OLMUYOR.ACILMIYOR VE ACAMIYORUM. NE OLR BANA BIR YOL GOSTERIN,BIR AKIL VERIN. SAYGILARIMLA
  SiNAN ESiYOK
  30.07.2017

  1. Editör dedi ki:

   Sayfanız nasıl açılmıyor? Hiç mi ekran gelmiyor yoksa açılıyor giriş mi yapamıyorsunuz? Farklı tarayıcılar deneyin, mobilden tabletten girmeyin.

   1. SiNAN dedi ki:

    Google den giris yapiyorum ve erisilmiyor acik ve net izahat yaparmisiniz?

    1. Editör dedi ki:

     ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr bunu kopyalayın, internet penceresinde adres kısmına yapıştırın.

     1. SiNAN dedi ki:

      ARKADASLAR ELEKTRONIK ORTAMDA OHAL KOMISYONUNA BASVURU
      YAPAMIYORUM CUNKU SAYFA ACILMIYOR SURE GECIYOR MAGDURIYETIM DEVAM EDIYOR

 11. Adalet dedi ki:

  Sayın editör ben dilekçeyi yazdım ohal komisyonundan sıramı aldım.yalniz olmamalıdır demem gerekirken olmalıdır yazdım.bunu düzeltme imkanım var mı benim için çok onemli

  1. adalet dedi ki:

   dilekçede yanlış yazdığım bir kelime var olmamalıdır demem gereken kelimeyi olmalıdır diye yazdım.bunu nasıl düzeltirim.ohal bürosundan sıramı aldım.şu anda başka bir düzeltme yapamıyorum.bunu düzeltmenin bir yolu var mı

  2. Editör dedi ki:

   Teslim ettiğiniz yere gidiniz. Belgelerinizi göndermemişlerse oradan düzellttirmeniz için dilekçe veriniz.

 12. gamze dedi ki:

  kolay gelsin. öncelikle her zaman olduğu gibi yine çok güzel bir sayfa hazırlamışsınız. anlamadığım yerleri tekrar soracağım affınıza sığınarak. ben öğretmenlikten atıldım. açığa alındığımda önce okuluma sonra ilçe milli eğitime itirazname gibi bir şey gönderdim noterden. bimere ve cimere dilekçe yazdım internetten. sonra valiliklere dilekçe alındığı zaman oraya dilekçe verdim. sonra idare mahkemesine dava açtım ama khk ile ihraç edildiğimiz için mahkeme incelemeksizin ret kararı geldi ve bende maddi açıdan gelirim olmadığı için bir üst mahkemeye dava açmadım. bu belgeler elimde mevcut. ama mesela valilik dilekçesinde sadece imzam var. onun dışında diğerlerinin fotokopisi vb var. bunları komisyon dilekçesine eklemeye gerek var mı yoksa sadece burda olduğu gibi anlatıp ifade etsem olur mu.
  birde ben ihraç oldum ve hiç bir şekilde emniyetten vb den haber gelmedi. yani takip yada takipsizlik vb yok. yani bu durum normal mi. benim hakkımda bir soruşturma olması için vb benim emniyete gitmeme gerek var mıydı. sendikadan dolayı atılmış olan öğretmenler dilekçeye ne yazmalı tam olarak. sorularımı cevaplarsanız teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Sizin ihraç edildikten sonraki yaptığınız suçsuz olduğunuzu kanıtlamaya çalıştığınız tüm evrakları, belgeleri başvuru ekinize koyunuz. Fotokopi olsun, aslı gibidir yaptıramayıyorsanız, aslına ulaşamıyorsanız mecburen fotokopi olacak. Emniyete gitmenize gerek yok, genellikle sadece sendika üyeliğinden ihraçlarda bu tür adli işlem yapılmadı.

 13. Mehmet dedi ki:

  Kamu bankasından Ağustos ayında ihraç edildim. Ohal komisyonuna itiraz etmek istediğimde ”Girmiş olduğunuz kimlik bilgileri OHAL kapsamında başvuru yapmaya uygun değildir.” uyarısını aldım

 14. aysel dedi ki:

  iyi günler. ben 1 eylül de ihraç edildim. 10 ağustosta bana atılan maille açığa alındığımı öğrendim. mayıs 2016 ta aktifsenden istifa ettim.
  bir mailde 6 sayfa var. sayfanın birinde sendikaya üye olan ve üye olup daha sonra istifa edenlerin bu örgüte üye olduğu ve yardımda bulunduklarından dolayı görevden uzaklaştırıldı diyor. diğerinde ise fetöye sosyal medya üzerinden propagandasını yaptığı finansal destek sağladığı doğrudan yada dolaylı iş birliği içerisinde olduğu iddiaları ile ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılmış yazıyor.
  birinci sorum şu: sendika ile ilgili üye ve istifa sebeplerimi dile getirmeli miyim. bunları beyan kısmında mı açıklayacağım. istifa formum yok ama istifa ettim. bu sıkıntı olur mu.
  ikinci sorum şu: benim hiçbir şekilde sosyal medya hesabım veya bir finansal yardımım yok. burada açık açık facebook tweeter vb yada bank asya vb bir isim kullanılmamış. acaba sendika üyeliği de neticede finansal destek olarak görülmüş olabilir mi maaştan kesilen kesintilerden dolayı. yada sendikanın sosyal medya hesabını tüm üyelere genellemiş olabilirler mi. ordan sendika bir şey paylaştıysa tüm üyeler zan altında kalmış olabilir mi. yada bu tüm atılanlara kullanılan bir ifade mi. işte durumum burada karışık bu kısmı bende isim vermeden genelde hiçbir finansal yada sosyal medya propagandası yapmadım desteğim ve yardımım yok diye beyanda belirtsem olur mu. çünkü neticede ben olmayan bir şeyi ispat edememki benim sosyal medyam yok. yani sosyal medya hesabım diye artı bir paragraf yapsam bu defa bunu kastetmedilerse boşuna işi karıştırmış olmayayım. kusura bakmayın karışık ve uzun ifadeler kullandım ama bu durum benim için çok stresli ve soracak bir avukatım yok. bu süreçte yaşadığım stres ve zorluk cümlelerim uzun olmasına sebep oldu.

 15. Mehmet dedi ki:

  Sayin admin bu dolduracagimiz ek 1 bbelgesinde hakkinda adli ve idari basvuru bilgilerine ne yazacağız

 16. ismail dedi ki:

  stajer avukatım..farklı illerden müvekkilimiz var . komisyon başvurusu için o illeremi gitmemiz gerekiyor yoksa hepsini bulunduğumuz ilden yapabilirmiyiz

  1. Editör dedi ki:

   Siz avukatsınız, müvekkilleriniz var ve siz bu soruyu buraya mı soruyorsunuz?

 17. Daisy dedi ki:

  Sayın Admin;
  Açığa alınanlar komisyona başvurabiliyor mu? Yanıtınız benim için çok önemli. Çok teşekkürler.

   1. Daisy dedi ki:

    Yanıtınız için teşekkürler. Doktorum ve 5,5 aydır açıktayım. Ne yapmam gerekiyor? Sadece beklemeli miyim? Başvurabileceğim bir yer yok mu?
    Saygılarınla…

 18. Mehmet öğretmen dedi ki:

  Sayın admin 1. Sorum: dilekçemizde beyan kısmında ek belgelerimizi belirtecek miyiz Ek1: sendika istifa formu ek2: …. Gibi
  2. Sorum istediğimiz sayfada ek belge verebilir miyiz sinirlama var mı benokudum resmi gazeteyi sinirlama goremedim ek belge sunumunda

  1. Editör dedi ki:

   1) Belirtmeniz iyi olur.
   2) 10 sayfalık bir sınırlamadan söz ediliyor.

   1. öğretmen dedi ki:

    sayın admin bu konuyla ilgili olarak eklenecek belgeler onaylı mı olmak zorunda. fotokopilerini kullanamaz mıyız. mesela evin tapusu gibi.

    1. Editör dedi ki:

     Onaylatmanız daha sağlıklı olacaktır. İlgili evrakları noter değilde evrakla ilgili kurumlardan onaylatırsanız masrafsız olur.

 19. Ahsen dedi ki:

  Ppalavra kacsefer yaptik asliyok artik milleti oyalamayin yeterartik allahkorkusuolan halleder bittikzaten bizimvebalimizde nkurtulamazsiniz

 20. Ayla dedi ki:

  Eşim şu an izmirde cezaevinde daha önce izmir valiligine başvuru yapmıştım sonra sinopa taşındım esimin mahkemesi 14 eylülde basvuruyu ben yapabilirmiyim sinop valiliginemi yapıcam bilmiyorum

  1. Editör dedi ki:

   Bulunduğunuz ilde Valilik OHAL bürosuna sorunuz.

 21. HÜLYA dedi ki:

  eşim ilk kyk ile ihraç oldu polisti.şuan tutuklu iddanamemiz henüz hazırlandı ilk dava tarihimiz 6 ay sonraya atıldı.ihraç olunca idari dava açtık danıştaya red geldi avukatımızsa idari davalar için vekalet var omu yapmalı başvurularımızı

 22. Elif dedi ki:

  6000 karakter meselesini anlayamadim.daha ayrintili yazacagimiz bir bolum var mi yoksa 6000 karaktere mi sigdiracagiz.yardimci olurmusunuz…

 23. Mağdur dedi ki:

  Girmiş olduğunuz kimlik bilgileri oval kapsamında değildir yazısı çıkıyo bunun anlamına lütfen yardımcı olun

  1. okan dedi ki:

   bendede aynı uyarı çıkıyor galiba biz başvuru yapamıyorruz.

 24. sefer dedi ki:

  ben 21 temmuz 2016 emeklilik dilekcesi verdim emekli oldum yalnız ilk önce beni açığa aldılar tekrar göreve dönebilirmiyim

 25. Serdar dedi ki:

  Selam… Dilekçe beyan kısmına nasıl başlık atmalı. Ben Kayseri valiliğine verecem o zaman başlık için TC Kayseri Valiliği Ohal Komisyonuna diye yazı belirtmeliyim mıyım.

  1. Editör dedi ki:

   OHAL inceleme komisyonuna diye başlık atabilirsiniz.

 26. Ahmet dedi ki:

  Ev hapsindeyim.Avukatım yok. Eşim vekaleten adıma müracaat edebilir mi? Vekaletten kasıt avukat vekaleti mi?

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz bulunduğunuz ilin Valilik Ohal bürosuna sorsun. Siz başvuru yaptıktan sonra belgeleri o teslim edeceği için büro ne istiyor bilmeniz lazım.

 27. Hatice yiğit dedi ki:

  Ben 17 temmuzda bu kurumun yemek hanesinde bulaşıkcıydım Benin’de çıkardılar benim 12 senelik tazminatım gitti şimdi birşey yapamıyorum babada bir yol gözetdin bende baş vursam şansım okurmu

 28. Cemil abdoğlu dedi ki:

  Merhaba benim oğlum 1 Ocak 2017 de ihraç sebebi açıklama yapılmadan ihraç kararı çıktı Zabıt katibi idi sorum şu biz geçen sene mart ayında valiliğe itiraz dilekçesi vermiştik Şimdi tekrar İHMAL komisyonuna tekrar dilekçe vermemiz gerekiyor mucevaplandırırsanız memnun olurum

  1. Editör dedi ki:

   Evet herkes başvuru yapacak. Önceki başvurular olsa da olmasa da buraya başvuru yapılacak.

 29. hasan dedi ki:

  “Girmiş olduğunuz kimlik bilgileri OHAL kapsamında başvuru yapmaya uygun değildir.” hatası alıyorum.

 30. demir dedi ki:

  sicil no kısmı otomatik olarak tire işareti var birşey yazamıyorum.Ne yapmam gerekiyor acaba ?

  1. Editör dedi ki:

   Değiştiremiyorsanız yapmanız gereken bir şey yok.

 31. Ömer dedi ki:

  Milli eğitim personelinin. Başvuru kısmında kurumumuz aktif değil müracaat edemedim acaba bir çalışma var mı?

  1. Korcoban dedi ki:

   Dun benimde bosluktu ve aktif degildi sorun hala devam eciyor bir kac ilgili yeri aradik o sekilde basvuru yapabilirziniz yapan var dediler siz ne yaptinix

 32. İsminiz dedi ki:

  Basvuru ve onizleme tamamla dediqimde lutfen bekleyin dihor ve kirmizi unlem isareti cikiyor needen

  1. İsminiz dedi ki:

   Ben de de ayni sorun olusuyor sebebini ogrendiniz mi acaba

 33. Boybeyi dedi ki:

  Khk bilgileri kısmında sicil yerine otomotik tc no atanmış ne yapmam gerekiyor çok acil bir kaç dakika içinde cevap lütfen

  1. Editör dedi ki:

   Sorun yok, TC numarası sicil no olarak da geçebilir.

 34. Özlem dedi ki:

  merhaba, abim polis memuru idi şuan tutuklu onun yerine başruyu ben yapmak istiyorum vesayeten ben yapabiliyor muyum? ayrıca vasi bilgilerinde Mahkemenin adı esas no karar no soruluyor buralara ne yazmam gerekiyor? yardımcı olur musunuz

  1. Editör dedi ki:

   Avukatınız varsa avukatınız ile görüşün. VEesayet ile Vekalet olayları farklı.

   1. Özlem dedi ki:

    cevapladığınız için teşekkür ederim ama sadece baronun atadığı avukat var vekalet verdiğimiz bi avukatımız yok

 35. serkan yılmaz dedi ki:

  Diğer konudada sormuştum benim kardeşim ve eşi kapatılan okullarda calıısıyordu lisansları iptal oldu biz basvurmak istiyoruz ohal degerlendirmesinde değil diyor biz kime basvuracaz o b u degerlendirmede değilse kriteler arasında kapatılan okullarda yazıyor

 36. ipek dedi ki:

  Akıllı telefonun azizligi.Birkac ay sonra takipsizlik kararimiz olduguna dair emniyetten aradilar.diger soru soran arkadasa yanit olarak da belirteyim Adana da degilim baska il.

 37. mehmet dedi ki:

  Merhaba. Ben 15 temmuzda ankara Polatlı da askerlik yapıyordum. Askerdeyken öğretmen olarak atanmıştim. Ancak 15 temmuz gecesi birliğimdeki herkes gibi ben de tutuklandım. 8,5 ay sonra tahliye edildim. Yeni atandigim kuruma görevime başlamak için gittiğimde atamamin iptal edildiği söylendi. Zamanında göreve baslamadigim için. Bnm hakkımda ihraç yada açığa alınma yokken atamam iptal edildi. Başvuru yapabilecek miyim komisyon a

 38. ipek dedi ki:

  biz takipsizlik karari oncesi emniyete ifadeye cagrildik.daha sonra arayip takipsizlik karariniz var.gelip alin degil.

 39. RUHİ dedi ki:

  NEYLE SUÇLANDIĞIMI BİLMİYORUM DİLEKÇE ÖRNEĞİNİ NASIL DOLDURACACAĞIM (KENDİMİ NEYLE SUÇLAYACAĞIM) SAÇMA BİR DURUM.BİLGİ VERİRMİSİNİZ.

 40. nil dedi ki:

  sayın editör ben adana öğretmendim istifa edilmiş sendikadan dolayı ihraç edildim. takipsizlik kararı alan arkadaşlara sorum olacaktı. tanıdık bir hukukçu bana takipsizlik kararı için öncesinde bir gözaltı soruşturma vs olması gerekir dedi ama benim öyle bir durumum olmadı. bir yazı vs de gelmedi. takipsizlik kararınızı nasıl öğrendiniz ve öncesinde bahsettiğim şeyler oldu mu ? şu anda adana da olmadığım için adliyeye gidip öğrenemiyorum.lütfen yardımcı olur musunuz ona göre adana ya gideceğim.

  1. ipek dedi ki:

   biz takipsizlik karari oncesi emniyete ifadeye cagrildik.daha sonra arayip takipsizlik kararimizi almamizi soylediler.

 41. Adm dedi ki:

  Mrb kardeşim üniv. öğrencisi ve tutuklu başvuruyu ben yapabilir miyim ve nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Resmi olarak vekil tayin edebilir, vekalet ile yapılır.

   1. Özlem dedi ki:

    merhaba resmi olarak vekil tayin etmeden vesayeten yapılamıyor mu ya da vasi si olmak için hangi şartlar gerekli

 42. murat dedi ki:

  kapatılan özel okullardaki öğretmenler komisyona basvuruda hangi yolu takip edecek bilgisi olan var mı?

 43. SABRİ dedi ki:

  ben hem kurumun 667 khk baz alıp senato kararıyla hem 1 ay sonra 677 khkla ihraç oldum,khk bilgiler kısmına hangisini yazacağım,ikisinide yazsam olurmu sayın editör…

  1. Editör dedi ki:

   İki KHK ile de hakkınızda işlem yapıldıysa evet ikisini de ekleyiniz.

 44. haluk dedi ki:

  gırıs yaptıgımda ohal krıterlerınde uygun degıl dıyor
  hanı herkes basvuru yapabılecektı

  1. Editör dedi ki:

   Durumunuz nedir? İhraç mı askeri öğrenci mi

   1. Ebru dedi ki:

    Bizede aynı hatayı veriyor hastanede hata kabul görevlisi olarak çalışıyoruz fakat başvuruda bulunamıyoruz neden ?

 45. ask. öğr dedi ki:

  sayın editör, askeri öğrencilerin başvurusunu kabul etmiyor. girmiş olduğunuz kimlik bilgileri ohal kapsamında başvuru yapmaya uygun değildir yazısı geliyor. bizimde başvuru hakkımız vardı ama neden böyle oluyor anlamadım üstelik arkadaşlarım da aynı durumu yaşıyor sadece bize mi oluyor yoksa sistemde bir sorun mu var.

  1. Editör dedi ki:

   Başvuru yapabilmeniz lazım, birkaç yerde belirttik tekrar belirtelim acele etmeye gerek yok hala sistemde bazı konularda eksiklikler vardır. Düzelecektir.

 46. mahmut dedi ki:

  ARKADAŞLAR BEN ENSON ÇALIŞTIĞIM KURUMA YANİ OKULA BAŞVURMAYI DÜŞÜNÜYORUM.OKUL DAN DA BAŞVURABİLİYOR MUYUZ.?

  1. Burhan dedi ki:

   Basvurunun teslim edilecegi kurum seceneginde “son calışılan kurum” yazıyor mu?

 47. magdurtaşeron dedi ki:

  Sayin editör taşeron elemaniydim. İşten çıkarıldım valilik ohal bürosu yazısıyla.Memur değilim. Bu durumda bende bu magdutiyetimin giderilmesi için başvuru yapabilir miyim.

  1. Editör dedi ki:

   OHAL bürosuna sorunuz. Yanlış bilgi vermek istemeyiz.

 48. Alper Can dedi ki:

  Sayın editör, şahsen başvuru yapıp noter onaylı vekil aracılığı ile başvuru olabilir mi? Yani teslim etme işine avukat vekili göndersek olur mu? Siz teslim anında onay gibi birşey yazmışsınız. Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Evrak teslim edeceğiniz OHAL bürosunu arayıp sorunuz. Teslim ederken evraklarınız incelenip kabul edilecek.

   1. Alper Can dedi ki:

    Mantıklı:) teşekkürler

 49. Mağdurgüvenlik dedi ki:

  Sayın editör ben özel güvenlik görevlisiyim hangi khk ile kimlğim iptal edildi bilmiyorum ayrıca sicil no falanda yok memur olmadığım için benim gibi olanlar ne yapacak yardımcı olurmusunuz

 50. Fehmi dedi ki:

  İnternetten şahsen başvuru yaptığımda benim adıma başkası verebilir mi?Başka ildeyim.Evrakları kargo ile göndermeyi düşünüyorum

  1. Editör dedi ki:

   Hayır, evrak tesliminde de oradan onay alacaksınız.

 51. Emir dedi ki:

  Sayın editörüm, resimli anlatım için teşekkürker. Sayın bakan İsmet Yılmaz, yine tek kritere bakmadıklarını birçok kriteri bulunanları ihraç ettiklerini söylemiş. Bunun doğru olmadığını dile getiren bir haber yapmanızı rica ediyorum. Vatandaşların doğruları bilmesi adına. İstifa ettiğim sendikadan(Kasım 2015’te istifa ettim)ihraç olduğumu söylediğim hâlde,sözlerime inanmayan, sendikadan adam mı atılır? Vardır başka bir şeylerin, diye çok insanla karşılaştım.
  Son olarak, sizce bu komisyondan bir şey çıkar mı?

 52. Aydın dedi ki:

  İyi günler ben memur değilim şirketim kapandı biz çıktıktan 1.2 ay sonra tekrar açıldı biz nasıl başvuru yapacağız tşk.

  1. Editör dedi ki:

   Şirket sahibi misiniz?

   1. Aydın dedi ki:

    Kusura bakmayın soruyu yanlış sordum çalıştığım şirket kapandı ama sonradan açtılar TMSF yönetiyor şuan

   2. sami dedi ki:

    peki simdi sayfaya girip basvuru yapabiliyozmu denedim ama girmedi mesai satindemi gitis yapacaz

    1. Editör dedi ki:

     Yarın sabah 9-10 dan sonra giriş yapılacaktır. Şu anda kapalı. Sabah açılır. Ancak sistemden kaynaklı eksikler ve hatalar için birkaç gün beklemenizi öneriyoruz.

 53. Hayrettin dedi ki:

  Online başvuru formunda dilekçe/beyan için 6000 karakterlik küçük bir yer ayrılmış. Tebliğde ise 10 sayfa gibi geniş bir alandan söz ediliyordu. Bu durumda, kapsamlı dilekçemizi beyanımıza EK olarak mı başvuru formuna ilave edecegiz, ne dersiniz?

 54. Mehmet dedi ki:

  Gostermelik toepilli iadeler dışında jicbir iade olacagina inanmıyorum.

 55. Ögretmen dedi ki:

  İstifa edilmiş sendika başka kriter taşımayanlar adli olarak ne durumda yanıt verecek yok mu? Sadece adanadakiler mi takipsizlik aldı lütfen cevap yazin

  1. ipek dedi ki:

   ben baska bir ildeyim.burda once il merkezine ifadeye cagrildik.birkac ay sonra arayip takipsizlik karariniz var.gelip alin dediler

 56. gürkan dedi ki:

  Sayın editörüm başvuruyu en son görev yaptığımız Valiliğe mi yoksa herhangi bir Valiliğe yapabilir miyiz. Şu an il dışındayız onun için soruyorum. Benim için çok önemli bu soruya yanıt verirseniz çok sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Sistem yarın açıldığında eğer tüm Valilikler gözüküyorsa sorun yok. Sistem açılmadığı için başvuruda seçilecek kurum seçeneklerini bilemiyoruz. Otomatik görev yerinize bağlı olarak kısıtlama seçenekleri de olabilir, her yer de olabilir.

 57. mahmut dedi ki:

  SAYIN EDİTÖR SİCİL NO KISMINA MEBBİS NUMARAMIZI MI YAZICAĞIZ YOKSA EMEKLİLİK SİCİL NUMARAMIZIMI YAZICAĞIZ? TEŞKRLER

  1. Editör dedi ki:

   Memuriyet sicil numarası yoksa Emeklilik sicil numarası yazılacak.

 58. Fatma dedi ki:

  Kapatılan kurumlardan dolayi calisma iznimiz iptal ise nasil basvuru yapiyoruz?

 59. ipek dedi ki:

  Sayin editör yeni cikan khk da komisyon basvurusuna eklenecek belgelerin asli veya noter onayli olmasi gerekiyor deniyor.Sendika istifa belgesinin fotokopisi var elimizde ki aslini vermezler bi de savciliktan aldigimiz takipsizlik karari var o da bilgisayar çıktısı.Bunlari nasil delil gosterecegiz.Ayrica komisyon kimseyi dinlemeyecek deniyor.Calistigim okulda herkes Fetocu olmadigima sahitlik eder ama bununda bir anlami kalmiyor.Yine de dilekceye yazilmali mi?

  1. Editör dedi ki:

   “ç) Varsa başvuruya esas belgelerin aslı veya noter ya da ilgili kamu kurumu veya kuruluşu tarafından tasdikli sureti.”
   Varsa diyor. Aslı ya da onaylısı yoksa yapacak bir şey yok. Elinizde olduğu gibi vereceksiniz. Savcılıktan aldığınız belgeyi savcılıkta onaylatabilirseniz iyi olur. Sizi temize çıkartacak her şeyi kısa ve öz yazabilirsiniz.

   1. ali dedi ki:

    İhraç olmadan önce çalıştığınız kurumdaki özlük dosyanızda sendikadan çekilme formunun aslı vardır ve okula gidip okul müdüründen aslı gibidir diye onay alabilirsiniz.

  2. mahmut dedi ki:

   sendika istifa belgeni çalıştığın okuldan aslı gibidir veya fotokopi nüshasıdır şeklinde müdür mühürlü imzalı yaptır.ben yaptırdım.ikincisi öğretmen arkadaşlarından FETÖCÜ OLMADIĞINA DAİR YAZILI İMZALI İFADE ŞAHİTLİK TUTANAĞI AL.hazır matbu hazırla bilgisayarda öğretmen arkadaşların üç beş cümle yazsın imzalasın.ben öyle yaptım.

  3. Ögretmen dedi ki:

   İpek hanım kurumumuza gidip aslı gibidir yaptırın. ..Bu arada bende sendikadan istifa ettim banka yada başka bir kriter yok…istifa edilmiş sendikadan başka. ..bende takipsizlik alirmiyim acaba? Adana ilinde verilmişti aylar önce sizde o gruptanmisiniz yoksa başka illerde sendikadan istifa durumuna takipsizlik verildiği. ..tesekkurler