OHAL inceleme komisyonuna başvurular ve ihraçlar hakkında açıklama

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş 17.07.2017 tarihinde yapılan Bakanlar Kurulu sonrasında açıklamalarda bulundu.

OHAL inceleme komisyonuna başvurular ve ihraçlar hakkında açıklama

OHAL inceleme komisyonuna başvurular ve ihraçlar hakkında açıklama

FETÖ soruşturmalarında kamudan ihraç edilenlerin sayısı Numan Kurtulmuş tarafından açıklandı. Başbakan Yardımcısı Bakanlar Kurulu sonrasında yaptığı açıklamada şu ana kadar kamudan 111240 kişinin ihraç edildiğini açıkladı. 16 Temmuz 2016 FETÖ darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL sürecinde toplamda 26 Kanun Hükmünde Kararname yayımlandı.

26 KHK, 111 BİN İHRAÇ

FETÖ soruşturmalarında hakkında işlem yapılan kamu personeli oranının kamuda çalışan üç buçuk milyon kamu çalışanının yüzde 3,5’ine denk geldiğini ifade eden Kurtulmuş, toplamda 111 bin 240 kamu personelinin meslekten ihraç edildiğini, 32 bin 180 kamu çalışanının da görevden uzaklaştırıldığını açıkladı. 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen Olağanüstü Hal ile birlikte şu ana kadar 26 KHK çıkartıldığının altını çizen Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, çıkartılan 26 Kanun Hükmünde Kararname ile örgütün devletten arındırılmaya çalışıldığını belirtti.

35 bin 539 kamu personelinin de FETÖ soruşturmalarında göreve iade edildiğini açıklayan Numan Kurtulmuş, örgütün maddi imkanlarına yönelik yapılan soruşturma ve operasyonlarda 966 şirkete el konulduğunu vurguladı. Örgütün finansal kaynaklarını kurutmak için tüm güçle çalışıldığına dikkat çeken Başbakan Yardımcısı OHAL inceleme komisyonunun bugün göreve başlaması ile ilgili de bilgi verdi.

120 BİN BAŞVURU YAPILMASINI BEKLİYORUZ

OHAL inceleme komisyonu başvurusu hakkında bilgi veren Numan Kurtulmuş, bugün başlayan başvurularda şu ana kadar üç bin başvuru yapıldığını açıkladı. 17 Temmuz-14 Eylül arasında sürecek OHAL inceleme komisyonu başvurularında toplamda 120 bin başvuru beklediklerini de ifade eden Kurtulmuş, OHAL inceleme komisyonuna başvuru sayısının artarak devam edeceğine değindi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklama video;

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM