OHAL inceleme komisyonuna yapılan başvurular incelenmeye başlıyor

17 Temmuz-14 Eylül arasında OHAL inceleme komisyonuna 102 bine yakın başvuru yapıldı. Haklarında KHK ile işlem yapılanlar ve kapatılan kurum, kuruluş sahipleri olmak üzere 100 bini geçen başvuru oldu.

OHAL inceleme komisyonuna yapılan başvurular incelenmeye başlıyor

OHAL inceleme komisyonuna yapılan başvurular incelenmeye başlıyor

Meslekten 110 binden fazla kamu personeli ihraç edildi. Hakim ve savcılar için verilen ihraç kararlarına OHAL inceleme komisyonu başvurusu alınmazken, ihraç edilen diğer kamu çalışanlarının tamamına yakını OHAL inceleme komisyonu başvurusu yaptı. Komisyona başvuruların tamamlanması ile birlikte başvurular hakkında inceleme ve karar verme aşamasına geçildi.

PİLOT KARAR UYGULANMASI

ogretmenlericin.com olarak OHAL inceleme komisyonu hakkında yaptığımı haberlerde (Tüm haberler için Tıklayınız) komisyonun toplu karar vererek pilot dava veya pilot karar verme mekanizması ile çalışabileceğine yer vermiştik. Örnek verecek olursak Bank Asya hesabından dolayı ihraç edilen 30 bin kişi varsa, OHAL inceleme komisyonu bu başvurular için toplu karar verebilir. Bank Asya’ya para yatırmak, işlem yapmak FETÖ iltisakı için yeterli görülürse bu durumda olan 30 bin kişi hakkında pilot karar verilerek itirazlar reddedilebilir. Tam tersi durumda da verilecek kararda 30 bin kişinin örgüt bağlantısının ve üyeliğinin olmamasından dolayı pilot dava ile göreve iadeler yapılabilir.

SENDİKA İHRAÇLARI

Meslekten ihraç edilen Milli Eğitim Bakanlığı personelleri içerisinde de binlerce öğretmen Aktif Eğitim-Sen üyeliğinden dolayı ihraç edildi. Komisyon sendikadan ihraç edilenlerin başvurularını toplu değerlendirerek “sendika ihraç kriteri FETÖ üyeliği için yeterli değildir” derse bir dosya üzerinden tüm sendika ihraçları göreve iade edilebilir. Ancak komisyonun dosya üzerinden sendika üyeliği örgüt bağlantısı için somut kriter olarak değerlendirirse sendikadan ihraç edilenlerin hepsinin itirazı reddedilmiş olur.

DOSYALAR TEK TEK İNCELENECEK

Milliyet’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre OHAL inceleme komisyonunun dosyalar üzerinde inceleme yapmasına başlamadan önce yazılı açıklama yapması bekleniyor. İlk çıkan Kanun Hükmünde Kararnameden başlamak üzere yapılan itirazları incelemeye başlayacak olan OHAL inceleme komisyonunun pilot kararlar almayı düşünmediği belirtildi. Özellikle ByLokc uygulaması ve Bank Asya ihraçlarında pilot kararlar verilmeyeceği ifade edilirken komisyonun dosyaları tek tek inceleyeceğine işaret edildi.

OHAL inceleme komisyonu bünyesinde görevli bir yetkilinin verdiği bilgide;

“Pilot karar alınması işin doğasına ters. Zaten itirazlar pilot kararlardan kaynaklanıyor. ByLock kullanıcısı olduğu iddia edilen kişi, böyle bir program yüklemediğini, programın internet ağından yüklenmiş olabileceğini savunuyor. Ya da Bankasya hesabını belli amaçla kullandığını, bir örgütsel tavrının olmadığını iddia ediyor. ByLock kullanımının örgütsel suç olduğu yargı kararıyla sabit. Ancak kullanmadığını söyleyenlerin durumlarının ayrı ayrı değerlendirilmesi, listelerin tek tek yeniden sorulması, bu kişiler için ayrı ayrı sujeler oluşturulması gerekiyor. Bildiriye imza attığı için ihraç edildiğini söyleyen kişinin gerçekten bu nedenle mi ihraç edildiği, başka bir iddia olup olmadığı, bunun yeterli olup olmayacağı, her bir durumun ayrı ayrı değerlendirilmesi, bir dosya oluşturulması gerekli. Zira komisyonun bir görevi adil karar vermek ama temel misyonu başvurular konusunda bağımsız yargı yolunu açmak. Başvuru reddedilince o kişiye yargıya gitme hakkı açılacağından, komisyonun temel misyonu bu. Bu nedenle her bir kişinin itirazının, özel durumunun ayrı ayrı değerlendirilmesi, belgelere bakılması, ilgili kurumlara bu kişinin durumunun sorulması gerekiyor.”

ifadelerine yer verildiği açıklandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

9 yorum

 1. Sayın editör artık ihraclarla ilgili olumlu haberleri yapmıyorsunuz siz de bizim gibi bir şeylerin düzelecegine inanmıyorsunuz değil mi 50 den fazla insan intihar etti bu insanlar geri dönmeyecek aileleri hiç mutlu olmayacak onarilmayacak bir sürü yaralar açıldı o kadar insan hasta oldu ki bir kişinin çocuğuna harçlık verememesi ölümle eş degermiş

 2. SAYIN EDITOR BU KONU HAKKINDA HABER YAPARMISINIZ. KOMISYONUN MISYONU GOSTERMELIK IADELEDER DIŞINDA YARGI YOLUNU ACMAK MIDIR. teşekkür ederim

 3. Şöyle değişmeden eylem değişmez diye bir söz vardır söylem değişmeye başladı inşallah herkes dönecek

 4. Komisyondaki yetkili söyleminde temel misyonunun bağımsız yargı yolunu açmak olduğunu söylüyor. Anlaşılan o ki topu yargıya atacaklar. Kriter belirtmediklerine göre topu yargıya atacaklarının bir işareti olsa gerek. Kim ne derse desin, Allah’ın dediği olur. Biz komisyonun değil Allah’ın ne diyeceğine bakalım. O, bir şey istemedikçe biz bir şey isteyemeyiz.

 5. Ak parti milletvekili cuma içten bir televizyon kanalında ihraclarla ilgili mükemmel açıklamalar yapmış kesinlikle yakın zamanda görevlerine iade edilecekler diyor bu zamana kadar bir siyasiden duyduğum en Umut dolu cümleler çok net konuşuyor

  • Madem iade edecekti,haksızlık olduğuna inanıyordular niye ihraç ettiler bizi.Açığa alıp inceleseydiler.Önce 70 yaşındaki babalarımızın adıyla resmi gazetelerde yayınlayıp,gerekçe sunulmadan terörist yaftası yapıştırdılar.Sonra incelemeye aldılar.Hala suç da yok.Sadece kriter var.

   • Siyasi iktidardan hala medet umanlara şaşırıyorum. Bize tuzak kuruldu. Ben de onları ‘En hayırlı tuzak kurucu’ya havale ediyorum…

    • Abdullah hocam her şey Allah’ın izniyle dir ama bir de sebepler vardır yoksa Allah’tan başka kimseden yardım beklemiyoruz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM