OHAL inceleme komisyonundan ilk tüzel kişi kararı çıktı

OHAL döneminde terör örgütü FETÖ bağlantıları gerekçesi ile kapatılan derneklerden 6 tanesinin açılması kararı verildi. OHAL inceleme komisyonundan tüzel kişi kararları da çıkmış oldu.

OHAL inceleme komisyonundan ilk tüzel kişi kararı çıktı

OHAL inceleme komisyonundan ilk tüzel kişi kararı çıktı

Şu ana kadar çıkartılan kanun hükmünde kararnamelerle FETÖ bağlantıları, iltisakları olduğu gerekçesi ile kamuda 110 binden fazla kişi meslekten ihraç edilirken çok sayıda dernek, vakıf ve kurum da örgüt bağlantıları gerekçesi ile kapatılmıştı. OHAL inceleme komisyonu kararları şu ana kadar kişiler için verilirken komisyondan dernekler içinde kararlar çıktı.

6 DERNEK İÇİN OHAL KOMİSYONU İZNİ

OHAL işlemleri inceleme komisyonu, Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan 6 dernek için “terör iltisakları tespit edilmediğinden” hükmü verdi ve derneklerin yeniden açılabilmesi için izin verdi. Gazete Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre OHAL inceleme komisyonu tarafından açılmasına izin verilen derneklerin listesi; Çine Sağlık Hizmetleri Derneği, Çine Sanayici ve İşadamları Derneği, Balıkesir Sivil Güçler Birliği Derneği, Umut Işığı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Alternatif Hayat Derneği, Gençlik ve Spor Uzmanları Derneği.

HAKSIZLIK TESCİL EDİLDİ

KHK ile kapatılan ve sonrasında OHAL komisyonu tarafından açılmasına izin verilen derneklerden olan Balıkesir Sivil Güçler Birliği Derneği Başkanı Mustafa Kuvancı, komisyon kararını Habertürk’e değerlendirirken “Bir yanlış sonucu derneğimiz hak etmediği ithamla karşı karşıya kaldı. Komisyon haklılığımızı tescil etmiştir.” açıklamasında bulundu. Bir diğer açılmasına izin verilen dernek olan Alternatif Hayat Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz da “Sayın Cumhurbaşkanı OHAL Komisyonu’nun kuruluş aşamasında ‘Tek bir mağdur kalmayacak’ demişti. Bu sözlerinin ne kadar doğru olduğu ortaya çıktı” ifadelerine yer verdi.

660 KİŞİYE İADE

OHAL inceleme komisyonun son resmi açıklaması 18 Mayıs 2018 tarihinde yapılmıştı. 17 bin dosyayı karara bağladığı açıklanan OHAL inceleme komisyonunun 660 kişiyi göreve iade ettiği, başvurusu reddedilen 14350 kişi olduğu açıklanmıştı. Komisyona 108.905 kişi başvururken 17 bin başvuru hakkında da karar verildi ve başvurusu inceleme bekleyen 91905 kişi bulunmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM