OHAL inceleme komisyonundan kararlar çok yavaş çıkıyor

haberturk.com yazarı Sevilay Yılman OHAL işlemleri inceleme komisyonunun yavaş karar aldığını açıkladı. İstanbul Barosu Eski Başkanı Turgut Kazan ise yaptığı açıklamada ‘OHAL Komisyonu, AİHM ve Türkiye’nin ortaklaşa kurduğu bir tuzak’ ifadesini kullandı.

OHAL inceleme komisyonundan kararlar çok yavaş çıkıyor

OHAL inceleme komisyonundan kararlar çok yavaş çıkıyor

OHAL işlemleri inceleme komisyonu tarafından dün açıklanan sayısal veriler beraberinde tartışmaları da getirdi. OHAL inceleme komisyonu çok yavaş karar veriyor görüşü ağırlık kazanırken Haber Türk Gazetesi Yazarı Sevilay Yılman bugünkü köşe yazısında “OHAL komisyonu neden bu kadar yavaş?” sorusunu başlık olarak seçti.

KOMİSYONUN SON AÇIKLAMASI

OHAL işlemleri inceleme komisyonu tarafından dün (02.03.2018) yapılan açıklamada komisyonda 80 raportör olmak üzere toplamda 220 kişinin görev yaptığı belirtilirken şubat ayının sonu itibari ile komisyona toplamda 107.076 başvuru yapıldığı açıklandı. 697 sayılı KHK içinde komisyon başvuru süresinin 12 Mart 2018 tarihinde sona ereceği hatırlatılırken komisyon tarafından şu ana kadar 100 ‘ü kabul, 4.316’sı ret kararı çıktığı belirtildi. Komisyon tarafından yapılan son açıklama;

SEVİLAY YILMAN; KOMİSYON YAVAŞ

OHAL işlemleri inceleme komisyonun titiz ve ağır şekilde incelemeleri yaptığını bildiğini açıklayan Yılman bu kadar yavaş çalıştığını tahmin etmediğini ifade etti. OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu son açıklamasında bugüne kadar meslekten ihraç edilenlere ilişkin yapılan 107 bin 76 kişinin müracaatından ancak 6 bin 400’ünü karara bağlamış hatırlatması yapan Yılman başvurusu karara bağlanan kişilerden 100 kişinin göreve iadesini tartışmadığını, komisyon tarafından verilen karardan çok verilen karara bağlanan dosya sayısının az olduğunu eleştirdiğini belirtti.

ÇALIŞMALAR 10 SENEDE BİTMEZ

OHAL işlemleri inceleme komisyonunun bu hızla dosyaları 10 senede karara bağlayabileceğini vurgulayan Sevilay Yılman;

Benim bunun üzerine söyleyebilecek bir sözüm filan olamaz. Ancak komisyonun çalışma hızıyla ilgili “olağandan yavaş, ağır” demem hakkaniyetli bir yaklaşım olur. Anlıyorum kendilerini, hatalı bir karar vermemek için çok titiz davranıyorlar, ama bu kadar yavaş olmaları titiz olmalarına bir gerekçe olamaz. Bir zahmet titiz olsunlar, ama bir o kadar da hızlı! Aksi halde bu komisyon 10 senede filan bitiremez çalışmalarını.

ifadelerine yer verdi. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında komisyonun çalışmalara başladığını belirten Sevilay Yılman “8 ay içerisinde incelenip de karar verilen dosya sayısı 6 bin 400!” dedi. Bu istatistikten yola çıkarak 10 yılda tüm dosyaların karara bağlanabileceğini vurgulayan Yılman “Çok net yazıyorum. Bu yavaşlık kabul edilemez. Bakın sonuçları yargılamıyorum. Yorum dahi yapmıyorum; çünkü biliyorum ki bu sonuçlara ulaşmak için kılı kırk yardı devlet. Tüm istihbarat kurum ve kuruluşları OHAL Komisyonu’yla birlikte çalışarak bu sonuca varıldı. Bütün bunlar tamam ama gerekçeleri ne olursa olsun bu yavaşlık kabul edilemez kusura bakmasınlar! Ne olacak şimdi o 6 bin 400 kişinin dışında kalanların durumu? Ömrünü komisyonun vereceği kararı bekleyerek mi geçirecek?” dedi.

KAZAN; OHAL KOMİSYONU KURULAN BİR TUZAK

OHAL işlemleri inceleme komisyonu başvurusu sonrasında karara bağlanan dosyalar ile ilgili açıklamada bulunan İstanbul Barosu Eski Başkanı Turgut Kazan  ‘OHAL Komisyonu, AİHM ve Türkiye’nin ortaklaşa kurduğu bir tuzak’ dedi. OHAL komisyonunun bağımsız olmadığını, değerlendirmeleri ve kararları bağımsız olarak vermediğini açıklayan Kazan “OHAL İnceleme Komisyonu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’yle Türkiye’nin ortaklaşa kurduğu bir tuzaktı. AİHM, Türkiye’den gelebilecek ağır iş yüküne karşı hiç de etik olmayan bu formülü benimsedi. Sanki Türkiye’de yeni bir başvuru yeri kurulmuş gibi kabul edildi. Çünkü ‘Türkiye’de iç hukuk yolları tamamlanmadan bize gelinemez’ ürünü olan bu formül üretildi. Bu sayede AİHM iş yükünden, Türkiye de erken mahkumiyetlerden ve ihlal kararlarından kurtulmuş oldu” açıklamasını yaptı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

19 yorum

 1. Ne kadar cok kisiyi iade etmis oyle.geride hic magdur birakmamis.masallah.gozlerim yasardi sizin bu adalet ve vicdani tavirlarinizdan.boyle giderse dunya hukuk literaturune gececegiz harika adaletinizle.komisyon degil firtina firtina.

 2. oyalamaca.Ümitsizleştirme ……o AİHM Sininde allah belasını versin.bu düzmece işler onun için

 3. Bir babanın çocuklarına harçlık verememesi nedir yadadiniz mi hiç icim aciyor Allah size aynilarini yasatmadan öldürmesin

  • Kurumlar çok keyfi hissi davranıyorlar devlete zarar veriyorlar ne kadar görevden alırsak o kadar hükümette yönetimde itibarımız olur gibi AHLAKSIZ VİCDANSIZ ŞEREFSİZ ALLAH KORKUSUNDAN UZAK hukuksuz işlemlere çıkarları için imza atıyorlar.hak edenlere en ağır ceza verilsin ama hiç dahli olmayanlara yazık değilmi……Açığa alındım savcılığa suç duyurusunda bulundum savcılık beni araştırdı birşey bulamadı kuruma sordu açığa aldığınız kişinin TERÖR bağlantısı yok hangi bilgi belgeye göre açığa aldınız dedi 11 ay geçti iki de tekit yazdı kurum hala cevap vermedi çünkü bilgi belge yokkkkkk. raldan çok kralcı bürokrasi ALLAHIM sizede aynı acıyı tatdırsın

 4. NE GARİP TÜRKİYE 9 AYLIK SENDİKA AÇIKTA BEKLEDİ GÖREVİNE DÖNDÜ ÖBÜRÜ DE AYNI 9 ALIK SENDİKA O İHRAÇ OLDU İLK İHRAÇLARDA BAKMADAN ATTILAR ŞİMDİDE OHAL KOMİSYONU İNCE ELEKTEN ELİYOR YAKAYI KAPTIRDIN GİTTİN TÜRKİYE KİME DERDİNİ ANLATACAKSIN MİLLET VEKİLİNİN KIZI DÖNDÜ GARİBAN İNTİHAR ETTİ HAK ADALET ARAMAK T.C DE İMKANSIZ BİR ŞEY

 5. Hain darbe girişiminden bir buçuk ay sonra 672 sayılı KHK ile ellinin kişiden fazla insan ihraç edildi bir buçuk ayda bu kadar insanı inceleyip karar veren gurubu komisyona üye yapsınlar üç ayda tüm dosyaları bitirirler.

 6. Sevilay yıldırım samimi ise olması gereken ohal komisyonu bu işi çözemez mahkemeler devredin desin diyemez çünkü iş olsun diye eleştirmiş

 7. Sevilay yaman yazısı okunsun diye köşesine yazıyor samimi olarak eleştirmiyor ohal komisyonu hızını yarım ağızla eleştiriyor 4bin kişiye bulabilmişler 2bin kişi khk ile iade etmişler yakında eski khk ile iade olanlarda eklerler

 8. Sayın editör, sendikadan, bankadan ya da okuldan dolayı açıkta bekleyenlerden görevlerine iade edilenler oldu. İade edilenler arasında tanıdığım meslektaşımda var. Ama Aynı kriterlerden dolayı ihraç edilenlere ise Ohal komisyonu red cevabı veriyor. Bu durumu izah edebilir misiniz?

  • Bu durumu kimse izah edemez. Bunun bir yasal karşılığı yok. Mülki idare amirleri tarafından aynı konuda farklı kararlar verildi.

 9. Ben inanıyorum ki bu komisyonda ki çok değerli bilirkişiler ellerini vicdanlarına koyup karar veriyor kanımca yoksa bu masum olan insanların ahları Arş-ı Alaya çıkar sonuç malum.Ben sizlerin vereceği kararlara saygı duyuyorum yeter ki hakkaniyetle hızlı bir şekilde karar verin yoksa ufak defek şeylerden insanların ekmekleri ile oynamazsınız ama devletimize vatanımıza ihanet edenleri asla, yoksa benim gibi masumane bankaya para yatıranları aynı kefede tutulması nı vicdanınıza bırakıyorum.

 10. Sayın Editör Kardeşim!Sana teşekkür ediyorum. Ta başından beri herkes bize hain gözüyle bakarken siz mağdurların yanında oldunuz. Hiçbirimiz asla darbe gibi hain girişimleri tasvip edecek insanlar değiliz. Rabbim bu hainleri perişan etsin inşallah. Sayın Editör Kardeşim! Senden Allah razı olsun. Bizlerin sesi oldun. Ben bir şehit kardeşiyim. Babam 84 yaşında şu an hastanede ölümle pençeleşiyor. Senden ricam bu mesajı paylaşman. Bir evladını bu vatan için şehit veren bir evladının da hain diye memuriyetten atanlar babamın hakkını nasıl ödeyecekler acaba.Bir babanın hem şehit hem de hain evladı olur mu siz karar verin. Saygılar!

 11. Sayın Sevilay Yılman ve Turgut Kazan ın sözlerine aynen katılıyorum. Ortada çok büyük bir adaletsizlik ve vebal var. Kimse hakkı olmayanı istemiyor. Hakkı olanı yani hukuku ve adaleti istiyor. Neden sağlanmıyor? Kimden ve niçin korkuluyor? Adalet için yarın çok geç!

 12. 1800’ü khk ie dönenler olduğu için zaten hiç işlem yapılmadan kapatılmış 8 ayda 4 bin dosya incelenmiş yani yılda 6 bin dosysa en iyi ihtimalle 16 yılda nitecek. Amav oyalama. Tet yiyenler bir de Ankaradski iki mahkemede kuyruğa girecek bir 15 yılda orası, peişnden AYM bir 5 yılda orası en son Aihm 5 te ora sürse 40 yıl sürer.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM