OHAL inceleme komisyonundan takipsizlik, beraat kararı alana öncelik

Sabah OHAL işlemleri inceleme komisyonunu ziyaret etti. Çalışmaların yerinde izlendiği ve bilgi edinilen ziyarette bazı yeni detaylar da ortaya çıktı. “OHAL işlemleri inceleme komisyonu, takipsizlik ve beraat alanların dosyalarını öncelikli olarak inceliyor” açıklaması yapıldı.

OHAL inceleme komisyonundan takipsizlik, beraat kararı alana öncelik

OHAL inceleme komisyonundan takipsizlik, beraat kararı alana öncelik

OHAL süresinin uzatılması gündemde iken son birkaç gündür OHAL inceleme komisyonun çalışmaları da basında yer almaya devam ediyor. Mor Beyin mağdurlarının başvurularına öncelik verdiği belirtilen OHAL komisyonunun öncelikli incelemeleri arasında takipsizlik veya beraat kararı alanlar da olduğu açıklandı. Sabah’tan Erkam Çoban’ın haberine göre komisyon tarafından “FETÖ ayıklaması için titiz inceleme” yapılıyor.

İNCELEMELERİN 2 YILDA BİTMESİ BEKLENİYOR

Sabah’ın haberine göre OHAL işlemleri inceleme komisyonunun tüm başvuruları 2 yıla bitireceği belirtildi. Komisyonun kullandığı yeni sistemle birlikte kararların daha hızlı verileceği başvuru dosyalarının beklenenden erken karara bağlanacağı ifade edildi. Komisyon hakkında yapılan eleştirilere de değinilirken “25 yılda bitmez denilen dosyaların 2 yılda incelenmesi hedefleniyor” bilgisi paylaşıldı. Gerçek FETÖ mensupları ile mağdur duruma düşenleri birbirinden ayırmak için incelemelerini sürdüren komisyonun FETÖ’cülerin başka mağduriyetler yaratmaması için tüm başvurular tek tek incelediği açıklanırken OHAL komisyonu bünyesinde objektif işleyen bir veri sistemi kurulduğu belirtildi.

Sabah’ın komisyona yaptığı ziyaretten resim;

OHAL inceleme komisyonu başvuru inceleme
OHAL inceleme komisyonu

BERAAT VE TAKİPSİZLİK ALANA ÖNCELİK

OHAL işlemleri inceleme komisyonunda dosyaları incelemek için kurulan sistem aracılığı ile incelemelerin hızlandığı ve yapılan incelemelerde beraat ve takipsizlik kararı olanlara öncelik verildiği açıklandı. Ayrıca diğer incelemelerde de KHK ihraç sıralaması dikkate alınırken, OHAL işlemleri inceleme komisyonu Salih Tanrıkulu tarafından yapılan açıklamada da “25 yılda bitmez denilen dosyaların incelemesini iki yılda bitirilmesini hedefliyoruz.” dediği ifade edildi.

DOSYA BARKODLAMA VE BİLGİ HAVUZU

OHAL inceleme komisyonunun çalışmalarını sürdürdüğü binanın 6 katlı olduğu ve her katta farklı kurumların ihraçlarının incelendiği belirtilirken, her hatta görev yapan raportörler ve katipler bir komisyon üyesine bağlı olarak çalışıyor. “Veri otomasyon sisteminden alınan özel bir barkod numarası ile her bir dosyanın kaydı, arşivlemesi ve inceleme safhası ilgili kişilerce elektronik ortamdan takip edilebiliyor.” bilgisi paylaşılırken “Sistemden, soruşturmalar, FETÖcü dernek ve sendika üyelikleri, mahkeme ifadeleri, itiraflar, ByLock kayıtları, Bank Asya para trafikleri, yönetici kanaatleri, istihbarat notları, personel özlük dosyaları, 2010 KPSSsoruşturması, MASAK dökümleri kişi bazında detaylarıyla görülebiliyor.” denildi.

GÖREVE İADE ORANI YÜZDE 3

108 bin 660 kişinin OHAL inceleme komisyonuna başvuru yaptığı, yapılan başvurulardan 12 bin kişinin başvurusu hakkında karar verildiği belirtildi. Halen başvuru yapan ve başvuru dosyaları incelenmeyen 96 bin 660 kişinin başvurularının da incelemesi devam ediyor. Şu ana kadar komisyon tarafından verilen kararlar incelendiğinde göreve iade oranının yüzde 3 olduğu belirtildi.

Yeni KHK çıkacak göreve iadeler olacak -VİDEO-

Haber kaynak;  sabah.com.tr/gundem/2018/04/14/feto-ayiklamasi-icin-titiz-incelemeSosyal Medyada Paylaşın:

12 yorum

 1. hiç soruşturma geçirmeyenler öncelikle iade edilmeli….

  Sendikaya üye olan degil, izin veren suçlu.
  bankaya para yatıran degil, izin veren suçlu…
  gazete,dergi,okul,dernek,vs…..

 2. aklım almıyor 15 temmuz maaşına kadar sendikaya adıma aidatımı ödeyen devlet kendine bir pay çıkarmıyorda üye olduğuma bin pişman olduğum sendika yüzünden 30 yıllık başarılarla dolu meslek hayatım bir çırpıda yok edildi lütfen devlet büyüklerimizden adelet istiyorum

 3. Lütfen sessiz olalım türkiye uyuyor 15 ay oldu meslekten çıkarılalı hakkımda hiç bir adli ve hukuki işlem yapılmadı kurbanlık koyun gibi bekliyoruz neymiş yargı yolu açıkmış hangi yargıdan söz ediyorlar yargımı var adelet denen bir şey yokki varsa neden her mağdur kendi bulunduğü ilde değilde sadece ankarada dava açtırıyorlar tezgah kurulmuď istediğin kadar dava aç nafili allah büyüktür özgürlüğüm 26 yıllık emeğim 24 yıllık eşim kişiliğim insanlağımı aldılar elimden gerçekten suçluysam yargıla ailemden çocuklarımdan ne istedınız bumu adaletiniz buysa olmaz olsun lütfen sessiz türkiye uyuyor dolar benzin altın aldı başını gidiyor kiralar söylemeye gerek yok halen ekonomi iyi deniliyor asgari ücretlen emekli olana 900 tl maaş bozdur bozdur harca lütfen sessiz ülke uyanmasın tüm mağdur olan arkadaşlar ses çıkartmanın zamanı geçmedimi neden toplanıp yürüyüş yapmıyoruz neden srssiz kalıyoruz hiç bir şekilde mağduriyetimizin giderilmesi nereydeyse imkansız bizdemi uyuyalım bir şeyler ypamalıyız sessizliği bozmalıyız seçme hakkına sahipsek eleştirme hakkınada sahip olmalıyız celebiboybeyi@hotmail.com burdan ulaşa bilirsiniz bana sessizliğı bozalım lütfen ssrsiz türkiye uyuyor

 4. Khk ile listele alenen ihraç et, komisyonla gizli kapaklı %3 iade et! Bu Allahtan reva mıdır? Bu yargısız infaz değil mi? Daha ne kadar bu haksızlıklar sürecek? Adalet herkese lazım.Hem dünyada hem ahirette!

 5. Şu iadelerin ihraç kriterleri nelermiş. Bu konu niye sır gibi saklanıyor. İade olan bir Allah kulu da hiç bilgi vermiyor helal yani.

 6. Lanet olası muhteşem ikili:Banka ve Sendika. Muhteşem ikili kriteri olan atkadaşlar boşa beklemeyin red yiyeceksiniz.Takipsizlik almış olsanız dahi.

 7. Komisyon mahkemelerin bile önüne geçti mahkemenin takipsizlik verdiği kişiyi reddediyor kraldan çok kralcı olmuşlar hiç bir işe yaramıyor zaman kaybı AİHM in ihraclara attığı bir kazık komisyon

 8. Takipsizlik ve beraat alan iade edilecek demiyor dosyasına öncelik verilecek diyor yani iade yine yok zaten bir arkadaş takipsizlik kararına rağmen komisyondan red almış

 9. bu komisyondakilerin hakimler olduğuna eminmiyiz.hakimse ordakilere arkadaşlar biz yasaya mı uyacağız yoksa başkasının emirlerine mi demeli.yasa ise sendika banka dernek okul …bunlara bağlı nasıl ceza verebiliriz biz adamların içini mi okuyup karar vereceğiz demeli.hoşuna gitmeyebilir bazılarının karar ama yasa nederse o olmalı.red kararı veriyorsunuz başka hakime gönderiyorsunuz.o hakimlerde şunu demezmi bu komisyondakiler nasıl yasal olan bir işi red kararı verir.alanen suç değil mi bu komisyonun yaptıkları.suç ise kapalı olmalı.

 10. Bu komisyon da ne komisyonmuş be kardeşim. Komisyonu ziyaret edip poz vermek moda oldu. Bir de öve öve bitiremiyorlar. Bakalım daha kimler ziyaret edecek, kimler methiyeler dizecek? Bir Allah’ın kulu da çıkıp neye göre karar veriyorsunuz diye sormuyor. Onların da canına minnet.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Linda Sue Park