OHAL işlemleri inceleme komisyonu 100 kişiyi göreve iade etti

OHAL işlemleri inceleme komisyonu yaklaşık bir ay sonra tekrar bir resmi açıklama yaptı. ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr adresinde yayınlanan duyuruda iade ve başvuru ret sayıları belirtildi.

OHAL işlemleri inceleme komisyonu 100 kişiyi göreve iade etti

OHAL işlemleri inceleme komisyonu 100 kişiyi göreve iade etti

OHAL inceleme komisyonu yaptığı açıklamada şu ana kadar dosya üzerinden 6.400 karar verildiğini belirtti. 28/02/2018 tarihi itibariyle verilen karar sayısı istatistikleri içerisinde 100 kişinin göreve iade edildiği 4.316 başvuru sahibinin başvurusunun da reddedildiği açıklandı.

107 BİN KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu bünyesinde 80’i Raportör (hâkim, uzman, müfettiş) olmak üzere toplam 220 personelin görev yaptığı hatırlatıldı. “Komisyon tarafından elektronik ortamda başvuru alma, arşivleme ve inceleme işlemleri için özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturulmuş, başvurulara ilişkin 20’den fazla kurum ve kuruluştan temin edilen tüm bilgiler bu sisteme kaydedilmiştir.” açıklaması yapılan duyuruda OHAL döneminde çıkan Kanun Hükmünde Kararnameler ile şu ana kadar 107 bin 175 kamu personelinin meslekten ihraç edildiği belirtildi.

100 BİN BAŞVURU BEKLİYOR

KHK’ler ile toplamda 111.895 kişi için tedbir işlemi uygulandığı açıklanırken 28/02/2018 tarihi itibariyle OHAL inceleme komisyonuna yapılan başvuru sayısının 107 bin 76 olduğu bilgisi paylaşıldı. OHAL işlemleri inceleme komisyonu başvuruları sonrasında komisyon tarafından şu ana kadar verilen karar sayısının  6 bin 400 olduğu başvuru incelemesi devam eden başvuru sayısının da 100 bin 676 olduğu açıklandı.

100 KİŞİ GÖREVE İADE EDİLDİ

En son çıkan 697 sayılı KHK için OHAL inceleme komisyonuna son başvuru tarihinin 12 Mart 2018 olduğu hatırlatılırken komisyon kararlarına karşı kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde Ankara 19. ve 20. İdare Mahkemeleri nezdinde iptal davası açılabileceği belirtildi.

OHAL inceleme komisyonunun 02.03.2018 tarihli duyurusu;

OLAĞANÜSTÜ HAL İŞLEMLERİ İNCELEME KOMİSYONU
KARARLARI HAKKINDA DUYURU
(02.03.2018)

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, olağanüstü hal kapsamında doğrudan kanun hükmünde kararname hükümleri ile tesis edilen kamu görevinden çıkarma, öğrencilik bursunun kesilmesi, emekli güvenlik personelin rütbelerinin alınması ve kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvuruları değerlendirip karara bağlamaktadır. Komisyon bünyesinde 80’i Raportör (hâkim, uzman, müfettiş) olmak üzere toplam 220 personel görevlendirilmiştir.

Komisyon tarafından elektronik ortamda başvuru alma, arşivleme ve inceleme işlemleri için özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturulmuş, başvurulara ilişkin 20’den fazla kurum ve kuruluştan temin edilen tüm bilgiler bu sisteme kaydedilmiştir.

Kurumlardan intikal eden personel dosyaları, mahkeme dosyaları ve eski başvurularla birlikte toplam 335.000 evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işlemi tamamlanmıştır.

Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan KHK’lar ile 107.175’i kamu görevinden ihraç olmak üzere toplam 111.895 tedbir işlemi gerçekleştirilmiştir.

Komisyon Kararları

28/02/2018 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısı 107.076’dır. Komisyon tarafından verilen karar sayısı (6.400) dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı 100.676’dır.

22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan Komisyon tarafından 28/02/2018 tarihi itibariyle verilen karar sayısı;

(1) Başvurusu bulunan kişilerden KHK ile iade olanlara ilişkin verilen 1.984 ön inceleme kararı,

(2) Başvuru dosyası üzerinden verilen (100 ‘ü kabul, 4.316’sı ret)  4.416 inceleme kararı,

olmak üzere toplam 6.400’dır.

Komisyon kararları tebliğ edilmek üzere kişilerin en son görev yaptığı kurumlara ivedilikle gönderilmektedir. Başvurusu kabul edilen kişiler, ilgisine göre Devlet Personel Başkanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 15 gün içerisinde kadro unvanına uygun görevlere atanacaklardır.

Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde Ankara 19. ve 20. İdare Mahkemeleri nezdinde iptal davası açılabilecektir.

Başvurucular, https://ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr internet adresindeki “OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi” uygulaması üzerinden Komisyona yapılan başvuruların safahatı hakkında bilgi edinebilmektedir.

Komisyona, haklarında 697 sayılı KHK ile işlem yapılanların son başvuru tarihi 12 Mart 2018 dir.

Kamuoyuna duyurulur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

16 yorum

 1. Göreve iade edinler beraat edenlermi veya beraat edenler göreve dönermi veya beraat edipde basvurusu reddedilen varmi

 2. 100 bin kişinin en az yarısı iade edilene kadar hastalanıp ölür iyi bir taktik izliyorlar

  • Cahiliye döneminde kız çocuklarını diri diri toprağa gömüyorlarmış şimdi bütün bütün yüzbinlerce aileyi…

 3. Hakkımızda hiçbir adli işlem yok, atıldığımızla kaldık. Hakkımızı arayacak derdimizi anlatacak bir merci yok. canımdan çok sevdiğim ülkeme olan bağlılığım her geçen gün azalıyor.sadece bana değil çocuklarım da cezalandırılıyor. Suçum varsa deyinde bilelim, diyecek bişeyiniz yoksa yeter bu kadar, kapanmayacak yaralar ve duygular oluştu.

 4. Arkadaslar Iade edilenlerin durumlari hakkinda bilgisi olan var mı acaba? Hangi kriterden ihraç olmuşlar da geri dönebilmişler.

 5. Yıllar önceydi, bakanlığın yaptığı bir işlemden mağdur olmuştuk. Mağdur arkadaşlardan biri idare mahkemesine dava açmamız gerektiğini söylediğinde “devlet dava edilir mi ben bunu nasıl yaparım devlet yanlış yapar mı!” diye şaşkınlığımı ifade etmiştim.Bu bana zul gelmişti. Ama mağdurduk ve hakkımızı aramamız gerekiyordu. Bakanlığimız da bunun farkına varmış ve idari yargıya başvurmamız gerektiğini belirterek mağduriyetin giderilmesi yönünde tedbirler almaya başladı. Bu arada bakanlık alehine açtığımız davayı kazandı.Aynı günlerde bakanlığımızın çalışması zaten mağduriyetimizi gidermişti. Süreçte de gerekli önlemleri almış, bizleri daha fazla mağdur etmemişti. Üstelik 4,5 ay gibi bir sürede hem yargı hem bakanlığımız yanlışı düzeltmişti. İlk anda mağduriyetimizden dolayı yaşadığımız şok ve üzüntü yerini sevinç ve adalete güvene bırakmış ve devletimize olan güvenimi perçinlemişti. Evet bu gün de yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için yarın çok geçtir. Geciken adalet adalet değildir. Allah adildir. Devlet de adil olmalı ve afaleti tez elden tesis etmelidir. Verilen komisyon kararlarındaki red/kabul oranına baktığımızda komisyon kendini yormasın hepsine red versin de bir an evvel idari yargıya müracaat edilebilsin. Her ilde idare mahkemesi büyük illerde çok daha fazla idare mahkemesi varken neden adalet Ankaradaki iki mahkemeye işaret ediliyor, bu şekilde adalet ne zaman tesis eder?
  Adalet, adalet, adalet; İslam da hukuk da vicdan da bunu emreder.

 6. neden bir iş yaparken gizli saklı yaparız? komisyona kim geldi gittiyse onu paylaşılıyor, şu kadar kırmızı, bu kadar mavi dosya ,şu kadar raportör, bu kadar oda, şu kadar boya, nerde masumun işine yaramayacak bilgi varsa onlar paylaşılıyor, gerçekten işten atılmaktan ziyade alay edilmek daha çok dokunuyormuş insana, kriterler nelerdir? 17/25 aralık milat mıdır değil midir? masum kime deniyor suçlu kime deniyor? iade edilen kişilerin khk sayıları nedir? bu inceleme sayısına göre 4 yıl gibi bir sürede bitecek demektir. hakikaten gerçek mi tüm bu olanlar, geçmişimizde 12 Eylül 28 şubat gibi mağduriyetler dururken hâlâ ders almayacak mıyız? yıllar sonra masum olanlar için pardon demek neyi halleder? o kadar program yapılıyor bir tane Allahın kuluda ya bu programlara bir khk ile ihraç edilmiş olan vatandaş çağıralım, ne hissediyor, ne yaşıyor, bu vatanı ne kadar seviyorsun diye sorun hele birde, gerçekten hainliği tespit edilenler hariç ne yaptı bu insanlar, bir haber kanalı hain dedi diye hain olamaz insan, ergenekonda da aynısı yapıldı şimdi pardon deniliyor, gelin yol yakınken ihraçları tekrar açığa alarak bir adım atın ve yargılamalar neticesinde suçlu bulunanları suç işlemiş olanları tekrar ihraç edin. ey devletim sen büyüksün, dünyanın dört bir yanındaki müslümanlara kucak açansın, onların dertlerine merhem olmaya çalışansın, kendi ülkendeki müslümanları hiç mi duymayacaksın?

 7. Bu kadar red kararı içinde 100 iade kimin nesi aceba bankadan iade olan vekil kızı gibilerse vay halimize

 8. OHAL KOMUSYONU 107BİN KİŞİYİ KAÇ YILDA BİTİRECEĞİNİ DE SÖYLESE DAHA GÜZEL OLUR (100 ‘ü kabul, 4.316’sı ret)=4516 EDER İKİ AYDA 4500 KİŞİYE BAKABİLMİŞ AYDA 2250 EDER YILDA 27BİN EDER EN AZ 4 YIL SÜRER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM