OHAL İşlemleri İnceleme komisyonu ilk kararını kasım ayında açıklayacak

OHAL inceleme komisyonunun çalıştığı binayı basın mensupları ziyaret etmeye devam ediyor. Ajanslar ve gazetelerin ziyaretlerinde komisyon kararlarının ne zaman verileceği sorusunda ortak cevabın Kasım ayı olduğunu görüyoruz.

OHAL İşlemleri İnceleme komisyonu ilk kararını kasım ayında açıklayacak

OHAL İşlemleri İnceleme komisyonu ilk kararını kasım ayında açıklayacak

ogretmenlericin.com olarak OHAL inceleme komisyonu kararları hakkında basında yer alan bilgilerin genellikle benzer içeriklerden oluştuğunu belirtelim. Komisyonun ilk kararlarının Kasım ayında çıkması beklenirken OHAL işlemleri inceleme komisyonunun çalışmalarını sürdürdüğü binaya en son Star gazetesinin girdiğini görüyoruz.

ÖZEL YAZILIMLAR İLE İNCELEME YAPILIYOR

Star’dan Kemal Gümüş’ün haberine göre OHAL işlemleri inceleme komisyonuna intikal eden 108 bin dosya olduğu ve bu dosyaların incelemelerinin özel yazılımlar ile yapıldığı açıklandı. 108765 başvuru dosyasının her birinin ayrı ayrı inceleneceği belirtilirken kasım ayında ilk kararların çıkacağı ifade edildi. OHAL inceleme komisyonu başkanı Selahattin Menteş’in basın mensuplarına OHAL inceleme komisyonu başvurularının kabul edilmesi başvuruların incelenmesi ve yapılan incelemeler sonucu karar verilmesi süreci hakkında açıklama yaptığı dile getirilirken komisyon bünyesinde hakim, raportör, uzman, müfettiş, memur ile yardımcı personellerle birlikte kalabalık bir ekibin görev yaptığı ifada edildi.

ÜÇ YILLIK ÇALIŞMA TAKVİMİ BELİRLENDİ

OHAL inceleme komisyonunun üç yıllık bir çalışma takvimi  belirlediği çalışmaların daha erken sonuçlanması için ek personel alımına gitme durumunun da olduğu açıklanırken komisyonda görev yapan üyelerin etki altında kalmaması adına tüm üyelerin haklarının yasa ile güvence altına alındığı vurgulandı. 685 sayılı KHK‘nin yayınlanmasının ardından komisyonun iki yıl görev yapacağı ancak bu sürenin uzatılabileceği bilgisi verilen açıklamada komisyonun görev süresinin uzatılması ile birlikte komisyona yeni üyeler seçileceği belirtildi.

AİHM’DEN OHAL KOMİSYONUNA ÖVGÜ

Avrupa Konseyi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi heyetinin 8 Eylül 2017 tarihinde OHAL Komisyonunu ziyaret ettiği açıklandı. Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Daire Başkanlığı başkanlığında yapılan ziyarette AİHM heyetinin OHAL işlemleri inceleme komisyonu çalışmaları hakkında bilgi aldığı AİHM heyetinin komisyon hakkında övgü dolu sunum yaptığı vurgulandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Esim piskoljisi bozuldu sendika ve ihraç yüzünden büyük kodamanlar yakınlarını kaderslrini iade ediyorlar nede adalet kış geldi n yakacagiz n yicez diye kara kara dusunuyorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM