OHAL işlemleri inceleme komisyonu kararlarına eksik üye etkisi

OHAL komisyonu haftalardır 1 eksik üye ile çalışmalara devam ederken komisyonda ilk kararların verilmemesinde bir eksik üyenin etkisi tartışılmaya devam ediliyor.

OHAL işlemleri inceleme komisyonu kararlarına eksik üye etkisi

OHAL işlemleri inceleme komisyonu kararlarına eksik üye etkisi

OHAL işlemleri inceleme komisyonu ilk kararları Kasım ayının başında verilecek açıklamalarına rağmen Kasım ayının sona gelindi ve komisyondan herhangi bir karar çıkmadı. ogretmenlericin.com olarak OHAL inceleme komisyonu üye sayısının bir eksik ile çalışmalarını sürdürdüğünü, komisyon başkanlığının da boşaldığını belirtmiştik.

KOMİSYON ÜYE SAYISI 6’YA DÜŞTÜ

OHAL işlemleri inceleme komisyonu başkanlığı gibi çok önemli bir göreve getirilen ve herkes tarafından tüm dikkatlerin kendisine çevrildiği Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş geçtiğimiz haftalarda Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı görevine getirildi ve komisyon başkanlığı görevinden ayrıldı. Sayın Menteş’in OHAL işlemleri inceleme komisyon başkanlığına devam etmeme nedeni açıklanmadı ancak Müsteşar Yardımcısı iken komisyon başkanı olan Menteş’in Müsteşar iken de bu görevi yapabilmesinde bir sakınca olmadığını düşünüyoruz. Menteş’ten boşalan komisyon üyeliği ve başkanlığı konumuna şu ana kadar kimse atanmadı ve OHAL inceleme komisyonu üyeleri 7 kişiden oluşmakta olup OHAL işlemleri inceleme komisyonu 6 kişi ile çalışmalara devam etmektedir.

KARAR VERMEDE 6 ÜYE YETERLİDİR

OHAL inceleme komisyonu başvuruları sona ermesi ile birlikte yaklaşık 102 bin başvurunun değerlendirilmesi ve kararlaştırılması gerekmektedir. Ancak Kasım ayının sonuna gelinmesine rağmen komisyondan henüz ilk kararlar çıkmış değildir. OHAL işlemleri inceleme komisyonu kriterleri, diğer hususlar da şu ana kadar kamuoyu ile paylaşılmamıştır. Bugün Memurlar.Net sitesi ve bazı kamu haber sitelerinde de OHAL inceleme komisyonunun halen karar vermediği hususuna değinilmiş ve 6 üyenin karar almada yeterli olup olmadığına işaret edilmiştir.

685 sayılı KHK’nin birinci maddesinin üçüncü fıkrası;

(3) Komisyonun toplantı ve karar yeter sayısı dörttür. Oylamalarda çekimser oy kullanılamaz.

Buradaki maddeye göre komisyonda karar verilmesi için 4 kişi dahi yeterlidir. 6 kişinin olması 1 kişinin eksik olması OHAL işlemleri inceleme komisyonunun karar almasına bir olumsuzluk oluşturmamaktadır.1
like
0
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
Sosyal Medyada Paylaşın:

Yazıya Gelen Yorumlar

20 Yorum - "OHAL işlemleri inceleme komisyonu kararlarına eksik üye etkisi"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi

Merhaba editör bey
Ben savcılıkta takipsizlik kararı aldım . Kararda benimle ilgili sadece alakam olmadığı yazıyor . Neden alındığım da yazmıyor
İşe iadem sizce kesin olacak mı

Ogretmne
Ziyaretçi
Ogretmne

İhrac sebebiniz neydi acaba?

ziyaretçi
Ziyaretçi
ziyaretçi

sebebini bilmiyorum. zaten karardada belirtilmemişti.suan takıpsızlık aldım. bekle babam bekle :)))

Emir
Ziyaretçi

İnsanlar hakkında ne de kolay hüküm veriyoruz. Peygamber Efendimizin, “Kalbini yarıp baktın mı?” sözüne aldırmaksızın.

Misafir
Ziyaretçi
Misafir

Eğitim-Bir-Sen ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında yapılan Kurum İdari Kurulu (KİK) Ekim 2017 Çalışma Raporu imzalandığı:
“-OHAL kapsamında haklarında Bakanlıkça ve/veya mülki idare amirliklerince açığa alınma/görevden uzaklaştırma tedbiri uygulananlardan, sonrasında terör örgütüyle irtibatı/ilgisi bulunmadığı noktasında kovuşturmaya yer olmadığı/beraat benzeri adli karar bulunanlar görevlerine iade edilmeli; kamu göreviyle ilişiği kesilenlerden terör örgütüyle irtibatı/ilgisi bulunmadığı ortaya konulanların görevlerine iadesi için girişimlerde bulunulmalıdır.” kararınin alındığı.
Bu durumun, MEB Teftiş Kurulu Başkanlığı ve İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirilmesi kararlaştırılmıştır

Emir
Ziyaretçi

Mısır’da yaşanan terör konusunda başbakanın bugün yorumunu dinledim. “Bu mudur müslümanlık, bu mudur insanlık.” diyordu. Ne garip? Ülkemizde haksız yere ihraç olup mağdur olan o kadar çok insan var ki… Niçin devletin ileri gelenlerinden biri çıkıp bu haksızlıklardan dolayı çıkıp da,”Bu mudur müslümanlık,bu mudurvinsanlık? diyemiyor.Orada yaşanılanlar müslümanlıkla, insanlıkla bağdaşmıyor da burada yaşanılanlar mı bağdaşıyor, soruyorum.

Hain!
Ziyaretçi
Hain!

Sabır,sabır,sabır… ‘Ey iman edenler sabır ve namazla Allah’tan yardım isteyin.Şüpsiz Allah sabredenlerle beraberdir.’ Bakara 153

wpDiscuz
  • YORUM