OHAL işlemleri inceleme komisyonu kararlarına eksik üye etkisi

OHAL komisyonu haftalardır 1 eksik üye ile çalışmalara devam ederken komisyonda ilk kararların verilmemesinde bir eksik üyenin etkisi tartışılmaya devam ediliyor.

OHAL işlemleri inceleme komisyonu kararlarına eksik üye etkisi

OHAL işlemleri inceleme komisyonu kararlarına eksik üye etkisi

OHAL işlemleri inceleme komisyonu ilk kararları Kasım ayının başında verilecek açıklamalarına rağmen Kasım ayının sona gelindi ve komisyondan herhangi bir karar çıkmadı. ogretmenlericin.com olarak OHAL inceleme komisyonu üye sayısının bir eksik ile çalışmalarını sürdürdüğünü, komisyon başkanlığının da boşaldığını belirtmiştik.

KOMİSYON ÜYE SAYISI 6’YA DÜŞTÜ

OHAL işlemleri inceleme komisyonu başkanlığı gibi çok önemli bir göreve getirilen ve herkes tarafından tüm dikkatlerin kendisine çevrildiği Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş geçtiğimiz haftalarda Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı görevine getirildi ve komisyon başkanlığı görevinden ayrıldı. Sayın Menteş’in OHAL işlemleri inceleme komisyon başkanlığına devam etmeme nedeni açıklanmadı ancak Müsteşar Yardımcısı iken komisyon başkanı olan Menteş’in Müsteşar iken de bu görevi yapabilmesinde bir sakınca olmadığını düşünüyoruz. Menteş’ten boşalan komisyon üyeliği ve başkanlığı konumuna şu ana kadar kimse atanmadı ve OHAL inceleme komisyonu üyeleri 7 kişiden oluşmakta olup OHAL işlemleri inceleme komisyonu 6 kişi ile çalışmalara devam etmektedir.

KARAR VERMEDE 6 ÜYE YETERLİDİR

OHAL inceleme komisyonu başvuruları sona ermesi ile birlikte yaklaşık 102 bin başvurunun değerlendirilmesi ve kararlaştırılması gerekmektedir. Ancak Kasım ayının sonuna gelinmesine rağmen komisyondan henüz ilk kararlar çıkmış değildir. OHAL işlemleri inceleme komisyonu kriterleri, diğer hususlar da şu ana kadar kamuoyu ile paylaşılmamıştır. Bugün Memurlar.Net sitesi ve bazı kamu haber sitelerinde de OHAL inceleme komisyonunun halen karar vermediği hususuna değinilmiş ve 6 üyenin karar almada yeterli olup olmadığına işaret edilmiştir.

685 sayılı KHK’nin birinci maddesinin üçüncü fıkrası;

(3) Komisyonun toplantı ve karar yeter sayısı dörttür. Oylamalarda çekimser oy kullanılamaz.

Buradaki maddeye göre komisyonda karar verilmesi için 4 kişi dahi yeterlidir. 6 kişinin olması 1 kişinin eksik olması OHAL işlemleri inceleme komisyonunun karar almasına bir olumsuzluk oluşturmamaktadır.Sosyal Medyada Paylaşın:

20 yorum

 1. Merhaba editör bey
  Ben savcılıkta takipsizlik kararı aldım . Kararda benimle ilgili sadece alakam olmadığı yazıyor . Neden alındığım da yazmıyor
  İşe iadem sizce kesin olacak mı

 2. İnsanlar hakkında ne de kolay hüküm veriyoruz. Peygamber Efendimizin, “Kalbini yarıp baktın mı?” sözüne aldırmaksızın.

 3. Eğitim-Bir-Sen ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında yapılan Kurum İdari Kurulu (KİK) Ekim 2017 Çalışma Raporu imzalandığı:
  “-OHAL kapsamında haklarında Bakanlıkça ve/veya mülki idare amirliklerince açığa alınma/görevden uzaklaştırma tedbiri uygulananlardan, sonrasında terör örgütüyle irtibatı/ilgisi bulunmadığı noktasında kovuşturmaya yer olmadığı/beraat benzeri adli karar bulunanlar görevlerine iade edilmeli; kamu göreviyle ilişiği kesilenlerden terör örgütüyle irtibatı/ilgisi bulunmadığı ortaya konulanların görevlerine iadesi için girişimlerde bulunulmalıdır.” kararınin alındığı.
  Bu durumun, MEB Teftiş Kurulu Başkanlığı ve İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirilmesi kararlaştırılmıştır

 4. Mısır’da yaşanan terör konusunda başbakanın bugün yorumunu dinledim. “Bu mudur müslümanlık, bu mudur insanlık.” diyordu. Ne garip? Ülkemizde haksız yere ihraç olup mağdur olan o kadar çok insan var ki… Niçin devletin ileri gelenlerinden biri çıkıp bu haksızlıklardan dolayı çıkıp da,”Bu mudur müslümanlık,bu mudurvinsanlık? diyemiyor.Orada yaşanılanlar müslümanlıkla, insanlıkla bağdaşmıyor da burada yaşanılanlar mı bağdaşıyor, soruyorum.

 5. Sabır,sabır,sabır… ‘Ey iman edenler sabır ve namazla Allah’tan yardım isteyin.Şüpsiz Allah sabredenlerle beraberdir.’ Bakara 153

 6. Umutlar yeşeriyor, söylem değişiyor derken bi ihraç KHK sı geliyor hevesimiz kursagimizda kalıyor. Allah büyük bakalım
  Ahirette alırız hakkımızı

 7. 1 yıldan fazla oldu ihraç edildim. Artık iş falan istediğim yok yeter ki bu vatan haini görünümünü üzerimizden kaldırsınlar ya da assınlar bizde kurtulalım. Allah bu vatana ihanet edenleri kahru perişan eder zaten, beni ve benim gibileri bu hale düşürenler dün el ele kol kola gezerken fetöye övgüler yağdırırken onlara bugün birşey olmadı kendilerine bir milat yaptılar halktan özür dilediler herşey bitti sanıyorlar ama Allah var. Herkesi aynı kefeye koyamazsın, biz devlet büyüklerimizin gördüklerini görebilecek yada düşünebilecek kapasitede olmayabiliriz. Ama yeterince araştırmadan sorgulamadan bu kadar çocuğun ailenin ahını aldılar. Arada illa ki suçlu olanlar vardır. Ama mağdurların sayısıda azınsanamaz. Sohbete giden, gazeteye dergiye abone olan, sendikaya üye olan, haberi olmadan derneklerine abone yapılanlar suçlu mu? Suçluysa o zaman önce kendilerini sorgulasınlar sonra vatandaşı vatandaş neden yaptı inancından dolayı yaptı kandırıldı onunda suçunun olmaması gerekir. Darbe yapan kesinlikle suçludur darbeye destek olan savunan suçludur. Söylenecek çok şey var. Cemaat kavramını mezhep kavramını kaldırın herkes kendi dinini evinde yaşasın kimse de kandırılmasın….

 8. Ben şunu gerçekten anlamadım bu öğretmenler kalem dışında ne kullana bilirler nasıl örgüt üyesi diye itham edildiler nasıl bir vicdan ya nasıl uyuyorlar valla allah islah etsin sen suriyeli yi besle vatandaşa da zulüm et birgunde ihraç ettiysen birgundede donderirsiniz

 9. adaleti beklerken yaşadığımız psikolojik durum anlatılamaz. Çok geç olmadan adaletin tesis edilmesini istiyoruz.
  Darbe girişimi olduğu gün sabaha kadar darbeye karşı sokaklarda idim. şimdi ne için diye sorguluyorum kendi kendime….

 10. Sayın Editörüm;Bence cumhurbaşkanı, iade edin veya reddedin emri vermedikçe komisyon karar veremez. Böyle bir emir kamuoyunda konuşulmadığına göre. Karar vermeyi beklemeye gerek olmadığını düşünüyorum. saygılarımla

  • Saraybosna ve Srebrenitsa’da yüz binden fazla kişi öldürüldü. Aradan 22 yıl geçti. Ratko Mladic müebbet hapis cezası aldı. Gazeteler; 22 yıl sonra adalet yerini buldu dedi. Böyle adalet olmaz. Nasıl 28 Şubat döneminini konuşup haklar iade edildi diyoruz, aradan yıllar geçmiş. Ergenekon Balyoz’dan hak kayıpları telafi edilmeye çalışılıyor…. Örnek çok, umarız FETÖ’den ihraç edilenler arasında yer alan masumlar için çok geç kalınmaz.

   • Ağzınıza sağlık sevgili editörüm. Çok güzel ifade etmişsiniz. Zulme sessiz kalmadığınız ve mağdurların yanında yer aldığınız için teşekkürler. Rabb’im umutsuz etmesin, umutlarımızı da boşa çıkarmasın inşallah.

  • iade kriterleri hukuksal olarak neden kamuoyuna açıklanmıyor. bununla ilgili hiç haber yapılmadı sanırım.

 11. Komisyonun en az 4 üye ile karar verebileceği söylenmişti çıkan KHK da şimdi bu bekleme ne için anlaşılabilir değil.başkan eksikse bile vekalet eden var öyle degilmi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Sadako