OHAL komisyonu 12 bin dosya inceledi 310 kişi göreve iade edildi

OHAL işlemleri inceleme komisyonu Nisan ayında bir duyuru daha yayınladı. 13 Nisan 2018 tarihinde komisyon tarafından yapılan açıklamada 12 bin dosyanın karar bağlandığı, 12 bin kişiden 310 kişinin başvurusunun kabul edildiği belirtildi.

OHAL komisyonu 12 bin dosya inceledi 310 kişi göreve iade edildi

OHAL komisyonu 12 bin dosya inceledi 310 kişi göreve iade edildi

Meslekten ihraç edilen ve suçsuz olduğunu savunan kamu personellerinin sürekli takip ettiği OHAL inceleme komisyonu bugün itibari ile bir açıklama yaptı. 13.04.2018 tarihli Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kararları Hakkında Duyuru ile birlikte komisyonun çalışmalarının son hali açıklandı.

12 BİN BAŞVURU DOSYASI KARAR BAĞLANDI

Komisyon yaptığı açıklamada komisyon bünyesinde 80’i Raportör (hâkim, uzman, müfettiş) olmak üzere toplam 230 personel görevlendirildiğini belirtirken yargı mercileri tarafından verilen kararların ise UYAP sistemi üzerinden takip edildiği açıklandı. OHAL inceleme komisyonunun 20’den fazla kurum ve kuruluştan bilgi temin ettiğine dikkat çekilen açıklamada gerekli görülen kurumlardan intikal eden personel dosyaları, mahkeme dosyaları ve eski başvurularla birlikte toplam 380.000 evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işleminin tamamlandığı vurgulandı. OHAL inceleme komisyonu kararları ile ilgili son durum açıklanırken 13/04/2018 tarihi itibariyle Komisyona yapılan toplam başvuru sayısının 108.660 olduğu, komisyonun ise şu ana kadar 12000 başvuru hakkında karar verdiği ifade edildi. OHAL komisyonunda incelemesi devam eden başvuru sayısının da 96.660 olduğu açıklandı.

310 KİŞİ GÖREVE İADE EDİLDİ

OHAL inceleme komisyonu başvuru dosyaları üzerinden 10.010 dosyayı karara bağladı. Bu kararlara göre OHAL inceleme komisyonu 310 başvuruyu haklı bularak kabul ederken, 9.700 başvuru dosyasına da ret cevabı verdi. Ayrıca OHAL inceleme komisyonuna başvuru yaptığı halde komisyon kararı beklenmeden iade KHK’si ile göreve iade edilen 1.990 kamu personeli hakkında da komisyonun ön inceleme kararı verildiği görülmektedir.

OLAĞANÜSTÜ HAL İŞLEMLERİ İNCELEME KOMİSYONU 

KARARLARI HAKKINDA DUYURU (13.04.2018)

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, olağanüstü hal kapsamında doğrudan kanun hükmünde kararname hükümleri ile tesis edilen kamu görevinden çıkarma, öğrencilik bursunun kesilmesi, emekli güvenlik personelin rütbelerinin alınması ve kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvuruları değerlendirip karara bağlamaktadır. Komisyon bünyesinde 80’i Raportör (hâkim, uzman, müfettiş) olmak üzere toplam 230 personel görevlendirilmiştir. 

Komisyon tarafından elektronik ortamda başvuru alma, arşivleme ve inceleme işlemleri için özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturulmuş, başvurulara ilişkin 20’den fazla kurum ve kuruluştan temin edilen bilgiler bu sisteme kaydedilmiştir. Ayrıca, yargı mercileri tarafından verilen kararlar da UYAP sistemi üzerinden takip edilmektedir.

Kurumlardan intikal eden personel dosyaları, mahkeme dosyaları ve eski başvurularla birlikte toplam 380.000 evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işlemi tamamlanmıştır. 

Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan KHK’lar ile 107.175’i kamu görevinden ihraç olmak üzere toplam 111.895 tedbir işlemi gerçekleştirilmiştir.

Komisyon Kararları
13/04/2018
 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısı 108.660’tır. Komisyon tarafından verilen karar sayısı (12.000) dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı 96.660’tır. 

22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan Komisyon tarafından, 13/04/2018 tarihi itibariyle verilen karar sayısı;

(1) Başvurusu bulunan kişilerden KHK ile iade olanlara ilişkin verilen 1.990 ön inceleme kararı,

(2) Başvuru dosyaları üzerinden verilen (310 kabul, 9.700 ret)  10.010 inceleme kararı,     
 olmak üzere toplam 12.000’dir.

Komisyon kararları tebliğ edilmek üzere kişilerin en son görev yaptığı kurumlara ivedilikle gönderilmektedir. Başvurusu kabul edilen kişiler, ilgisine göre Devlet Personel Başkanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 15 gün içerisinde kadro unvanına uygun görevlere atanacaklardır. 

Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde Ankara 19. ve 20. İdare Mahkemeleri nezdinde ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabilecektir.  

Başvurucular, Komisyon internet adresindeki “OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi” uygulaması üzerinden Komisyona yapılan başvuruların safahatı hakkında bilgi edinebilmektedir. 

Komisyon, etkili iç hukuk yolu olarak hızlı ve aynı zamanda kapsamlı inceleme neticesinde bireyselleştirilmiş ve gerekçeli karar vermektedir. 

Kamuoyuna duyurulur. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

9 yorum

 1. Esim ogretmendi aciga alindi goreve dondu 1 ay sonra ihraç edildi avukata gittik toplu ihraç yaomislar dedi boyle bir sey olabilir mi ya da sebebi nedir sizce

  • Buradaki kimse bilmez. Bişey bilmeyenler buraya yazar. Bilenler ihraç olmamıştır zaten. Haliyle burayı da takip etmezler. Bizler burada yazar yazar dururuz bir nevi terapi gibi. Ama her yazdığımıza da dikkat etmeye çalışırız. En azından dışardayız değerini biliriz bir nevi şükür gibi.

 2. Neyi bekliyoruz bilen varmı bu mübarek komisyon sadece sendika üyeliğine nasıl bakıyor bilgisi olan varmı boşa umitlenmiyelim.haber okuyoruz sadece herkesi ölmeye davet ediyorum.allah bunları bildiği gibi yapsın. Saygilar.

 3. Mahkemeden takipsizlik ya da beraat alıp da reddedilen var mı? Eğer varsa vay türk yargısının düştüğü duruma.

 4. Bu haberleri gördükçe psikolojim bozuluyor 12 bin kişi de 300 iade nedir arkadaş yaşama sevincim tükendi

 5. Kim neye göre iade ediliyor.Red edilenler neden red ediliyor.aciklanmadigi sürece kafalarda ki şüpheler hep canlı kalacak.Neden gizleniyor anlamıyorum.Nereden bileceğiz mağdur kim.. hain kim boşaltılan.kadrolara gelenler,neye göre kimler yerleştiriliyor? Hep sorular.sorusturma yok ifade yok savunma yok 20 aydır hainlikle bir kenara itilip açlığa terk edil.ilahi adalet

 6. RET kararı alanlar kararlarını paylaşırlarsa komisyonun adil olup olmadığını anlayabiliriz.
  Hiç adli soruşturma geçirmemiş,sendika üyeliği,bank asyada parası olduğu için ret kararı alan var mı?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Linda Sue Park