OHAL komisyonu başvurusu sonrası verilen kararda AİHM yolu açık

OHAL inceleme komisyonunun 17 Temmuz’da göreve başlayacağını ve başvuruların değerlendirileceğini belirten Başbakan Binali Yıldırım, komisyon kararlarına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yolunun da açık olduğunu vurguladı.

OHAL komisyonu başvurusu sonrası verilen kararda AİHM yolu açık

OHAL komisyonu başvurusu sonrası verilen kararda AİHM yolu açık

Aylardır beklenen OHAL inceleme komisyonu başvuruları 17 Temmuz pazartesi günü başlıyor. OHAL komisyonuna başvurular internet üzerinden yapılacak olup elektronik ortamda yapılan başvurunun çıktısı imzalanarak valilik aracılığı ile OHAL komisyonuna gönderilecek. Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamada OHAL inceleme komisyonu kararları doğrultusunda AİHM yolunun da açık olduğu belirtildi.

GÖREVE İADE OLABİLİR

OHAL inceleme komisyonu tarafından verilen kararlar arasında kişilerin görevine iadesi de yapılabilir diyen Yıldırım, komisyonun kararında kişinin göreve iadesinin olmaması halinde yargı yolunun da açık olduğunu ifade etti. Şu anda açığa almalara, meslekten ihraç etmelere yargı yolunun kapalı olduğunun altını çizen Başbakan Binali Yıldırım, komisyonun çalışmaya başlaması ve karar vermesi ile birlikte yargı yolunun da açılacağını vurguladı.

OHAL inceleme komisyonu üyeleri ve komisyona bağlı 200 uzmanın dosyaları incelemede görev alacağını ifade eden Yıldırım, tüm dosyaların tek tek incelenerek karara bağlanacağını belirtti. Komisyon kararında FETÖ ile bağı olmadığı anlaşılan kişilerin göreve iade kararı verildiğinde 15 gün içerisinde göreve döneceğini açıklayan Yıldırım, kararda örgüt bağlantısı nedeniyle göreve dönmesi uygun bulunmayanların yargıya gidebileceğini belirtti.

YARGI YOLU AÇIK

OHAL inceleme komisyonu kararları sonrasında hakkında verilen ihraç kararı uygun bulunan kişilerin idare mahkemesine, oradan Anayasa Mahkemesine sonrasında da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gidebileceğini belirten Yıldırım, kişinin pozisyonuna göre yargı yollarının açık olduğunu ifade etti.

FETÖ mücadelelerinde yargı sürecinin devam ettiğini açıklayan Yıldırım, önümüzdeki günlerde bu konularda da şaşırtan gelişmeler yaşanabilir dedi. Örgüt içerisinde yapının karmaşıklığı, karmaşık ilişkileri, yapı olarak saydam olmaması gibi hususların farklı gelişmeleri de beraberinde getireceğine değinen Yıldırım, herkesin şaşıracağı gelişmelerin de yaşanabileceğini vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM