OHAL komisyonu bu hafta kurulabilir, Bekir Bozdağ’dan komisyon açıklaması

OHAL inceleme komisyonu ile ilgili açıklama yapan Bekir Bozdağ geçtiğimiz hafta sonu yaptığı açıklamayı yineledi ve OHAL inceleme komisyonunun bu hafta kurulabileceğini belirtti. Bozdağ önceki açıklamasında bu hafta veya bir sonraki hafta komisyonun kurulacağını açıklamıştı.

OHAL komisyonu bu hafta kurulabilir, Bekir Bozdağ’dan komisyon açıklaması

OHAL komisyonu bu hafta kurulabilir, Bekir Bozdağ’dan komisyon açıklaması

685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 23 Ocak 2017 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’de yer alan OHAL komisyonu (Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu) kurulması için bir aylık süre verilmişti. KHK hükmüne göre 23 Şubat 2017 tarihine kadar kurulması gereken OHAL inceleme komisyonu tam 2 aylık süre geçmesine rağmen kurulamadı. Bu konuda en çok açıklama yapan hükümet yetkilisi aynı zamanda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, OHAL komisyonunun ne zaman kurulacağı konusunda yeni bir açıklama yaptı.

BU HAFTA KURULABİLİR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada OHAL inceleme komisyonunun kurulması için Başbakan Binali Yıldırım’dan talimat geldiğini açıkladı. FETÖ/PDY soruşturmalarında kamudan ihraç edilen ve OHAL sürecinde haklarında Kanun Hükmünde Kararnameler ile işlem yapılanların başvuru yapacağı OHAL komisyonunun bu hafta kurulması için yapılan çalışmaların tamamlanabileceğini belirten Bekir Bozdağ, mağduriyetlerin giderilmesi adına OHAL komisyonunun önemli olduğunu ifade etti.

KOMİSYON 2 YIL ÇALIŞACAK

OHAL komisyonu başvurularının alınacağı tarih hakkında net açıklama yapmayan Bozdağ, OHAL inceleme komisyonunun 2 yıl görev yapacağını belirtti. Bakanlar Kurulu tarafından bu 2 yıllık sürenin 1 yıl daha uzatılabileceğini ifade eden Bekir Bozdağ, OHAL komisyonu üyelerinin 7 kişiden oluşacağını ve komisyonun bağımsız çalışacağını vurguladı.

KOMİSYONUN 2 TÜRLÜ KARARI OLACAK

Bekir Bozdağ komisyonun kararları konusunda açıklama yaparken, “OHAL komisyonu başvurusu sonrasında komisyon tarafından yapılan başvurular değerlendirilecek. OHAL inceleme komisyonu kararları iki türlü olacak.” ifadesini kullandı. OHAL inceleme komisyonunun olumlu karar vermesi halinde kamu personelinin göreve iade edileceğini belirten Bozdağ, komisyonun olumsuz karar vermesi halinde ise yargıya gidilebileceğini açıkladı.

TEMİNAT GETİRİLDİ

OHAL inceleme komisyonu üyeleri için bazı teminatların da getirildiğini ifade eden Bakan Bozdağ, bu teminat sayesinde komisyon üyelerinin daha rahat çalışabileceğinin altını çizdi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ OHAL komisyonunun 7 kişiden oluşacağını belirtirken, komisyon üyelerinden üçünün Başbakan tarafından, 3 üyenin Yargı mensupları içerisinden, 1 üyenin İçişleri Bakanlığı tarafından belirleneceğini açıkladı. OHAL komisyonunun ihraç kriterleri değerlendirmesi hususunda açıklama yapmayan Bekir Bozdağ, itirazların, başvuruların komisyon tarafından dosya üzerinden inceleneceğini belirtti. Komisyonun haklarında KHK ile işlem yapılanların itirazlarını dilekçe ile alacağını ifade eden Bozdağ, tüm kamu kurum ve kuruluşların da OHAL komisyonuna istemesi halinde belge sunması gerektiğini açıkladı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

17 yorum

 1. Bu haftayida bu yalanla kapattik haftaya yeni bir oyalayici haber daha cikar onunla vakit geciririz

 2. Peki komisyon kurulunca dönüşler ne zaman olacak?O konuda da detaylı bir bilgi paylaşırsanız seviniriz devlet yetkilileri !İncelenen temiz kağıdını alıp yarın işe başla mı denilecek,yoksa üzerinden aylar,yıllar mı geçecek?

 3. 28 Şubatta mağdur olanların yaptıklarını hayretler içerisinde izliyoruz toplum olarak…Adeta hattrick yapıyorlar…Golleride kendidestek kalelerine atıyorlar…

 4. yaptığınız yanlışı cümle alem biliyor. 7 üyeli komisyon değil, 7000 ayrı komisyon kursanız bile yaptığınız işlerin doğru olduğu anlama gelmez. kendinizi haklı duruma çıkarmaya çalışmayın. bir atasözü derkiyalan söyle sık tekrar et, doğru olduğuna inandırasınız karşınızdakini. işin özeti bu. yaptığınız hukuksuz işler komisyonu falan bırakın. yaptığınız yanlıştan derhal dönünüz ve insanları işlerine iade ediniz.

 5. Sadece hakkımı istiyorum. 6 ay sendikada kaldı diye bir insanın hayatı mahvedilemez. Elhamdülillah ne Feto ile nede başka bir örgüt ile işimde olmaz bağımda.. Rabbim imhal eder ama ihmal etmez….

 6. Banka ve sendika kriter olmaktan cikmadiktan sonra komisyon dan bir şey çıkmaz bu işi ancak AİHM çözer

 7. Hangi takvimi kullaniyor sayin bakan acaba. 15 gunler bir aylar bu haftalar onumuzdeki haftalar hic gelmiyor.8 ay gecti miladi takvime gore.

 8. Arkadaşlar dernek üyeliğinden ıhrac varmı çok merak ettim 2010 yılında bir dernek üyeliğinden ıhrac oldum 🙁

  • Benim bir arkadaşım tıpkı sizin gibi 2011 ya da 2012 de bir derneğe kayıt olmuş, daha sonra çıkmış; ancak kaydını silmemişler. Arakadaşım 2 hafta nezarethanede kaldı, şu an tutuksuz yargılanıyor ve açığa alındı kurumu tarafından. İhraç edilmedi.

   • Aynı kurumda çalıştığım kişiler var aynı derneğe üye onlar iade oldu ben ihrac oldum vallahi zerre bir şey anlamadım bu işten birşey ama rabbim büyük: (

  • Bende 2012 yılından üyesi gözüktüğüm, yoneticisini,adresini dahi bilmedigim üstelik 2015 yılında kapanan sağlık çalışanları dernegi nedeniyle ihraç oldum,yemin ederim baska hicbirsey yok böylebir dernege üye oldugumu dahi bilmiyordum,ayrica 2013 yılından 2015 yılına kadar saglik sorunlarim nedeniyle işe bile gidemedim,psikolojik tedavi gördüm,yeşil receteli ilaclar kullandım,fetoyla hicbir bağım yok,Allah biliyor Akparti dısında hicbir partiyede oy vermedim, işe girdigimden beride sağlıksen üyesiydim, nasıl ihraç oldum bende anlamadım.Ama düzelecek insallah, ben devletimize,cumhurbaskanımıza inanıyorum bu konuya çözüm bulacaktır,hainler cezasını çekecek suçsuzlarda işine dönecek inşallah.

 9. sayın yetkililer hukuksuz bir şekilde gasbettiğiniz alın teri mesleğimi geri istiyorum. yoksa sizden lütuf beklemiyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM