OHAL komisyonu iadeleri mi hızlandıracak yoksa AİHM sürecini mi uzatacak?

OHAL komisyonu kuruldu. Kurulan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu meslekten ihraç edilen kamu personellerinin itirazlarını inceleyecek ve bir karara bağlayacak. Başvuruları reddedilen veya başvuru yapıldıktan sonra verilen kararda olumsuz cevap alan kişiler yargı yoluna gidebilecek. Başvurusunun incelenmesinden sonra OHAL komisyonu tarafından suçsuz olduğuna kanaat getirilenler ise göreve iade edilecekler. Peki 2+1 şeklinde toplamda 3 yıl çalışacak komisyon Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) sürecini nasıl etkileyecek zaman gösterecek.

OHAL komisyonu iadeleri mi hızlandıracak yoksa AİHM sürecini mi uzatacak?

OHAL komisyonu iadeleri mi hızlandıracak yoksa AİHM sürecini mi uzatacak?

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından 100 binden fazla başvurunun incelenmesi bekleniyor. Daha doğrusu 100 binden fazla başvuru yapılması bu başvurulardan ön incelemeyi geçenlerin de OHAL komisyonu tarafından incelenerek karara bağlanması bekleniliyor. Ön incelemeyi geçemeyenlerin Komisyon kararı ile göreve dönmesi de mümkün olmayacak. Komisyon ve kararları yargıya tabii olacak olup komisyon kararlarına itiraz hukuk yolu ile yapılabilecek. Meslekten ihraç edilenlerin verilerine baktığımız zaman 96 bin kamu personeli meslekten ihraç edilmiş olup bunlar içerisinde 30 binden fazla MEB personeli bulunmaktadır. Sağlık personeli, İçişleri Bakanlığı personeli sayısı da bir hayli fazladır.

DEĞERLENDİRME 1:

OHAL komisyonu eğer sendika, Bank Asya gibi kriterlerden dolayı meslekten ihraç edilenlerin suçsuz olduğuna karar verir, başvuru yapanların da FETÖ ile ilgili bağlantıları tespit edilmezse genel bir iade kararı söz konusu olabilir. Örneğin sadece Aktif Eğitim-Sen üyeliği bulunan bir öğretmenin sendika yöneticiliği, FETÖ bağlantılı bir eylemi, fiili yoksa komisyon bu durumda olanlar için genel bir iade kararı uygulayabilir. Bank Asya’da hesabı olan, FETÖ’ye destek amaçlı banka hesap hareketleri yapmamış ancak meslekten ihraç edilmiş kamu personelleri için de göreve iade kararı genel olarak verilebilir. Aynı durum asılsız ihbarlarla meslekten ihraç edilenler, sadece çocuğunu FETÖ bağlantılı özel okullara gönderdiği için ihraç edilenler ve ByLock ile alakası olmadığı halde GSM hattı ve Wi-Fi nedeniyle melekten ihraç edilenler için de verilebilir. Eğer bu şekilde OHAL komisyonu tarafından kararlar çıkarsa göreve iadeler hızlı bir şekilde gerçekleşir.

ogretmenlericin.com olarak kamuda yaşanan ihraçlarda mülki idare amirlerinin (Kaymakam, Vali vb) her ilde/ilçede farklı bir tutum sergilediklerini, meslekten ihraç kriterleri olarak bilinen bazı unsurların her Bakanlıkta farklı uygulandığını defalarca belirtmiştik. OHAL komisyonu elbette bazı kriterlere göre değerlendirme yapacak. Bunun bir ön çalışması olacaktır. Bu kriterlerde komisyon meslekten ihraç kriterlerinde olduğu gibi hareket ederse göreve iadelerde yine karışıklık çıkacaktır. Öğretmenler İçin olarak biz bu konuda kriterlerin esnetileceğini düşünüyoruz.

DEĞERLENDİRME 2:

OHAL komisyonu kriterlerde bir değişiklik yapmazsa, Bank Asya’da hesabı bulunup görevden atılanları Aktif Eğitim-Sen üyeliği nedeniyle ihraç edilenleri yine FETÖ bağlantısı olarak değerlendirirse ve tüm başvuruların incelenmesinde de hareket noktası bu şekilde olursa 2 yıl içerisinde 100 binden fazla başvuruyu inceleyerek gerçek mağdurların yani suçsuzların tespit edilmesi uzun zaman alacaktır. Her başvurudan sonra olumsuz karar anında kişiye bildirilecekse kişiye mahkeme yolu açık olduğundan yargıya taşıyabilir. Reddedilen başvurular 3 ay-6 ay gibi dönem dönem toplu olarak açıklanırsa yargı süreci uzayacaktır.

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ (AİHM)

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kurulması meslekten ihraç edilen ve suçsuz olduğuna inanan bir kamu personelinin AİHM’e gitmesini geciktirecek. AİHM’e yapılan başvurular iç hukuk yolları tüketilmediği için değerlendirilmeye alınmayacaktır. Çünkü 685 sayılı KHK ile 23 Ocak itibari ile yargı yolu açılmış ve komisyon kurulması kararı alınmıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) OHAL komisyonunu, OHAL komisyonundan çıkacak olumsuz karardan sonra da yargı yolunu işaret edecek olup daha önceden AİHM başvurusu yapan meslekten ihraç edilmiş kamu personellerinde verilen karar gibi iç hukuk yolları tüketilmedi kararı verilecektir.

Komisyondan olumsuz yanıt alan bir kişi Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca belirlenecek Ankara idare mahkemelerinden birine dava açacak. Bu mahkemenin davası eğer OHAL komisyonu kararı gibi olumsuz sonuçlanırsa, bundan sonra Anayasa Mahkemesi  (AYM) başvurusu yapılacak, AYM kararının da olumsuz olması durumunda kamu personeli AİHM’e gidebilecek.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

28 yorum

 1. Sayın Cumhurbaşkanı fetö den uzaklaşın dediğinde aklınız nerdeydi.Tamam aranızda mutlaka mahsumlarınız var.Ama 15 temmuz gecesi hepiniz umutlandınız bu gerçek

 2. yasal bir sendika üyeliğinden dolayı ihraç oldum 15 temmuz da n bir yıl önce istifa etmeme rağmen bu susçsa bunu açılmasına izin verenler de ilk başta alınması gerekirdi terör örgütüne o zaman kim yardım etmiş oluyor güç devletimiz istediği an kapatabilirdi neden kaptılmadı vatan daşlarını tuzağa düşürdü

 3. Yasal olan Sendika ve banka öncelik olarak belirlenip suça bulaşmamış kişiler hızlı bir şekilde geri görevine iade edilmelidir.toplumun vicdanı ve gerilimi azalacaktır. Eğer samimiyet olursa bu iş kimin suçlu olduğuna bakar.Her kritere uyan suçlu olmadığı gibi her suçlu da kritere uymamaktadır. Örnek milletvekili bin biri bankadan kredi kullanmış suçlu değil ama memur mecburi kira okul aidati vs. Destek amaçlı olmayan durumlarda görevinden ihraç edildi. Bakıyoruz ikisi de suçsuz. Uygulama birliği yok. Sendika yöneticilerin kuranlar zaten içerde ama adam MEB in yazdığı yazıya bakarak yada arkadaş hatrına üye oldu.Suca bakılması lazım. Adam o zıkkım programı kullanmış mı.Suc teşkil edecek durumlarda bulunmuş mu?Uzatilabilir.Velhasil kelam toplumun vicdanı rahat diyenler vardı bı ara.madem yanlışlık yoktu bu komisyon neyin nesi? Allah yardımcımız olsun.Referandum da bunu kullanacaklar bence çünkü çoğu hükümete oy veren insanlarız suçu olmayan insanlara Allah yol gösterecektir.

 4. Şahsım olarak hiçbir kritere uymadigim halde ihrac edildim. Kimsede yardımcı olamıyor.

 5. Yeni yayımlanan KHK da memuriyetten uzaklaştırılacak nedenler şu şekilde sıralandı.
  1 Milli güvenliği tehlikeye düşürmeye yönelik herhangi bir faaliyette bulunmak ya da aynı amaçtan ötürü bir araya gelen gruplaşmaya katılmak veya bu yapılarla ilişki içinde olmak ( BU MADDE YE GÖRE TÜM CEMAAT , TARİKAT , VAKIF , DERNEK ,SENDİKA TOPLANTILARI BU İŞİN İÇİNE KATILABİLR VE İLERLEYEN SÜREÇTE MGK DA BİR GRUP HAKKINDA Kİ ÇIKACAK LEGAL GÖRÜNÜMLÜ İLLAGEL SÖZÜ YETERLİ OLUR UYARI EVDEN İŞE İŞTEN EVE GİDİN KAHVE LOKAL DERNEK SOHBET CEMAAT DİYE BİŞEYE BULAŞMAYIN )
  2 İşkence yapma ( BU MADDEYE GÖRE FETÖ -ETÖ –PKK – KCK OPERASYONLARINDA SİNİRLENDİĞİNİZ TOKAT ETTIĞINI , HAKARET ETTİĞİNİZ , PİSKOLOJİK İŞKENCE YAPTIĞINIZ DARP RAPORU İLE MAHKEME KARARI İLE TESPİT EDİLİRSE POLİS , ASKER VE GARDİYANLAR İŞLERİNDEN ÇOK KOLAY OLABİLİR BUNA DİKKAT EDİLMELİ HERKESE SAYGILI OLUN BIRAKIN KANUN VERSİN KARARI VE CEZAYI )
  3 Kişilerin özel hayat ilişkin verilerini, kaydetmek kişilerarası haberleşmeyi ifşa etmek, kişisel verileri sorgulamak, belgeleri yetkisiz kişilerle paylaşmak ya da silmek ( BU MADDEYE GÖRE KİM NE HALT YERSE YESİN GÖRMEZDEN GELİN VE İŞİNİZE BAKIN VATAN HAİNİ DE OLSA , RÜŞVET DE YESE , ZİMMETE PARA DA GEÇİRSE , DEVLETİ ZARARA DA UGRATSA SİZ BAŞINIZIN DERDE GİRMESİNİ İSTEMİYORSANIZ GÖRMEYİN , DUYMAYIN , BİLMEYİN HATTA HİSSETTİĞİNİZİ DAHİ HİSSETTİRMEYİN .
  4 ) Amir ve üstlerini icraatlarına karşı çıkmak gibi Dil din, ırk cinsiyet felsefi düşünce ayrımı yapmak İŞTE BU MADDEYE GÖRE ŞUAN DEVLET MEMURLARININ % 70 SIKINTIYA GİREBİLİR KENDİLERİNE VE DAVRANIŞLARINA ACİL ÇEKİ DÜZEN YAPMALILAR .
  5 ) Siyasi partilerin yarar ya da zararına toplantılarına katılmak BU MADEDEYE GÖRE AKP PROPAGANDASI YAPANLAR ŞUAN ETKİLENMEZLER AMA KARŞILARINDA ONLARA İTİRAZ EDEN VEYA YANLIŞLARINI SÖYLEYEN HERKES MESLEKTEN ATILABİLİRLER SUSUN VE MAAŞINIZI ALIN DÜŞÜNMEYİN ZİRA EN BÜYÜK VE AFFEDİLMEZ SUÇTUR DÜŞÜNCE .

  • Yeni yayımlanan KHK da memuriyetten uzaklaştırılacak nedenler şu şekilde sıralandı. Milli güvenliği tehlikeye düşürmeye yönelik herhangi bir faaliyette bulunmak ya da aynı amaçtan ötürü bir araya gelen gruplaşmaya katılmak veya bu yapılarla ilişki içinde olmak, İşkence yapma, Kişilerin özel hayat ilişkin verilerini, kaydetmek kişilerarası haberleşmeyi ifşa etmek, kişisel verileri sorgulamak, belgeleri yetkisiz kişilerle paylaşmak ya da silmek, Amir ve üstlerini icraatlarına karşı çıkmak gibi Dil din, ırk cinsiyet felsefi düşünce ayrımı yapmak, Göreve çıkmamak için propaganda yapmak, Yardım isteyen güvenlik görevlilerine haklı bir sebep yokken yardımdan kaçınmak, Siyasi partilerin yarar ya da zararına toplantılarına katılmak, Mesleğin saygınlığını zedeleyecek şekilde uygunsuz yerlere gitmek, Görev sırasında Alkol almak ya da alkol almaya göz yumma, Umuma açık yerlerde resmi kıyafet ile sarhoş görünme, İffetsizliği bilinen kişilerle evlenme.

 6. Herkes yeni KHK da en önemli noktayı kaçırmış memuriyetten çıkarılmaya yeni düzenlemeler gelmiş o maddeleri okuyun bir daha dönmeyi bile hayal edemezsiniz

 7. Televizyondan izlerdim,insan hakkı, demokrasi neymiş anladım.hak hukuk neymiş anladım.iftira neymiş anladım.alni secdeye değen insanlardan uzak duruyorum.onlardan insanlık görmedim,hiç kusura bakmayın.Fetonunde Allah bin belasını versin.

 8. Yaşadıklarımızı düşününce acaba bunlar kıyamet alamet-i mi diyorum.Çok fazla da dini bilgim Yok ama okuyorum,okuyorum ,düşünüyorum,düşünüyorum….

 9. EVET EĞER DEVLET HİÇBİR BAĞI OLMAYIP SENDİKA VE BANKAYI TOPLU İADE ETMEZSE KİMSE BUNA INANMAZ GERÇEKÇİ SOMUT ADIMLAR ATILMALI ARTIK 7 AYDIR KOMISYON VAR ŞİMDİ BUNUN YALAN OLDUĞUNU GÖRDÜ HERKES BU DA YALAN OLMASIN VE HIZLI KARARLAR ISTIYORUM ÇÜNKÜ ARTIK ÖLÜCEEEEEEEMMMM Tavan TABAN hep Akp siz kendi seçmeninize bunu yaptınız hemde zerre suç OLMADAN

 10. Sayin editor ihrac olup emekliye ayrilanda muracaat edip geri ğorevine donebilirmi lutfen gundeme alirmisiniz pesinen tesejkurler

 11. Sn. editörün analizine katılıyorum.Komisyon,bankada cüzi miktarda ve hareketi olmayan paradan dolayı ve sadece sendika üyeliğinden yapılan ihraçları topluca iade ederse ki zannetmiyorum,bi işe yarar.
  Yok aynı kriterlerle iş yapacak olursa sadece ahim için vakit kaybından başka bir anlam ifade etmez…

 12. Sendika üyeliği konusunda eski kriter 12 aydan fazla üye kalınmasıydı. Yeni komisyon nasıl bir kriter belirleyecek çok merak ediyorum. Çünkü bu kriter değişmezse 18 bin üye + 6 bin istifa edenler için bir şey değişmeyecek…

 13. Komisyon hukuki bir kurum veya mahkeme niteligi tasimadigi icin Aihm tarafindan dikkate alinmaz.Ancak idare mahkemesi veya istinaflarin sonucu Aihm icin onemlidir.Bence hem komisyona hemde mahkemelere ozellikle Aihm e mutlaka basvuru yapin zaten bekliyoruz

 14. Fetönün kandırdığı devletin sahip çıkmadığı saf iyi niyetli kardeşlerim… “Size su bile yok” vecizesini hatırlatırım.15 yıl sonra neticelenecek davalara umut bağlamayın evinizi arabanızı satın ticarete atılın.Mahkeme süreciniz varsa dua edin de davanıza müslüman 5 vakit namaz kılan biri çıkmasın.Ateist komünist hatta hristiyan bir hakim davanıza bakarsa yaşadınız.Zira onlar çok adil…

  • cok mantikli kardesim sana katiliyorum.musluman bi hakim bakmasin bu davalara. Aihm son umut ama oda zaman alacak.devlet sureci uzatma cabasinda

  • Dogru söylüyorsun hocam.Fetöcülerle sola oy veriyorlar Hdp’ye destek çıkıyorlar diye tepki gösterdim.Dindar bir basbakanimiz var cumhurbaskanimiz var diye tepki gösterdim.En son secimlerde dindar siyasetcileri destekledik.Ama bana bu olayda en cok uzulen solcu arkadaslarim oldu.Bize yillarca destekledigimiz Ak parti kapilarini kapatirken Chp bize kapilarini acti.Ak partiye oy verdigim icin Cumhurbaskanimiz icin Fetoculerle solcularla Mhp lilerle tartistigim icin cok pismanim degmezmis.15 temmuz gecesi cumhurbaskanimizin saglik durumu nasil lutfen bilgi verilsin diye Ak parti milletvekillerine o kadar kalabaligin icinde seslendigim icin yirtindigim icin cok pismanim.Ben onu dindar merhametli ve anlayisli bilirdim cok yanilmisim.Su an Allahtan baska hickimseden bir sey beklemiyorum.Ruyalarimda gordugum liderleri ve siyaetcileri sildim.Ister kazansinlar ister kazanmasinlar benim ginlumde artik yoklar.Mahseri sabirsizlikla bekliyorum ilk yakalarina yapisacagim onlar olacak bakalim orda ne yapacaklar.Colugumun cocugumun esimin anamin babamin 16 yillik emegimin 4 yillik universite emegimin ise donene kadar cektigim cilenin hesabini verebilecekler mi?Allahin izniyle eninde sonunda ise donecegim bir gun adalet isleyecek asil kaybeden kul hakkina girenler oldu hem bu dunyalarini hem obur dunyalarini kaybettiler.Yataga girerken hic mi vicdaniniz sizlamiyor.Bir de dindarim diyorsunuz.Tabi ben artik kesinlikle inanmiyorum.Bir daha dindarim diyene oy mu?

   • Cumhurbaskanimizi savundugum icin kalbini kirdigim arkadaslar gorevde hatta fetoculer gorevde ben ihrac tam bir komedi…Simdi o arkadaslarimin yuzune bakamiyorum.Yillarca tartistigim sendikalarin kapilarina gittik yuzumuzu egerek bunun hesabini zor verirler bir de magdur yoknus obur dunyada gorusuruz var mi yok mu…

 15. 1 ) daha önce ” inelenip araştırıldı masumlar döndü ” yalanmış
  2) daha önce ” mağdur felan yok edebiyat yapmayın ” yalanmış
  3) daha önce ” her bakanlık komisyon kuruyor incelenecek ” yalanmış
  4) bizim bildiklerimizi bilseniz 2-3 saat uyuyamazsınız
  5) masumiyet karinesi – adalet – hukuk – kanunilik – suçun şahsiliği – allah cc korkusu – mümin mümine zulm etmez yalanmış .
  6 ) sandık var , seçim var , referandum var bu mağdurların ve etrafındakinlerin seslerini kesip % 2 -3 bile etkisi olacaksa müdahale edilmeli düşüncesi doğruymuş .

 16. Umutsuzum 🙁 Elim ayağım buz kesti. Hak hukuk kimsenin umurunda değil. Komisyon, zaman kazanma ve AİHM sürecini uzatma çabasından başka birşey değil. En son baktığımda 93.000 küsür ihraç vardı. Komisyon en iyi ihtimalle günde 100 dosyaya baksa tamamı 930 günde tamamlanır. 3 ay bile dayanacak gücümüz kalmamışken 3 sene nasıl geçer. Sonrasında ise ucu belirsiz bir mahkeme ve AİHM süreci. Aralıksız çalıştığı söylenen mevcut komisyonlar yalanmıydı yani 🙁

 17. Hayırlısı.Hani kılı kırk yaran kurullar vardı.Bizde valiliklere başvurmuştuk bekliyorduk adaleti.Buda böyle olacak diye aklımıza gelmiyor değil.Ortada mağduriyet olduğu bu KHK ile resmileşti.Şimdi ne yapsakta AİHM gidişini geciktirsek mi deniyor yoksa al temiz kağıdını dön işine mi zaman gösterecek.Kriter dedikleri suç unsuru değil oyüzden evrensel hukuk çalışırsa olabilecekler malum.Bu görüldüğünden bu hamle geldi.Komisyonda hukukçuların da olması olumlu.Allah yardımcımız olsun.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM