DOLAR 5,7745
EURO 6,4174
ALTIN 277,2
BIST 99.022
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

OHAL komisyonu, ihraçlar, göreve iadeler, KHK ve çelişkiler

23 Ocak tarihinde yayımlanan 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kurulması resmileşti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Başbakan Binali Yıldırım, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş başta olmak üzere gerek hükümetten gerekse de muhalefetten çeşitli OHAL komisyonu açıklamaları yapıldı. En son güncel açıklama ise dün Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapıldı.

OHAL komisyonu, ihraçlar, göreve iadeler, KHK ve çelişkiler
07.03.2017
A+
A-

OHAL komisyonu, ihraçlar, göreve iadeler, KHK ve çelişkiler

OHAL inceleme komisyonu, komisyonun üyeleri, komisyonun başvuru tarihi, OHAL komisyonu yetkileri konusunda yapılan resmi kişilerin açıklamaları arasında bazı tutarsızlıklar bulunmaktadır. Yazılı belge olan 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri açık netken yapılan bazı açıklamalarda çelişmektedir. ogretmenlericin.com olarak OHAL komisyonu hakkında şu ana kadar yapılan açıklamalardan hafızamızda kalan bazı hususları aktarmak istiyoruz.

KOMİSYONUN KURULMASI

Adalet Bakanı’nın açıklamaları;

685 sayılı KHK açık ve net. Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu KHK’nin yayımlandığı tarihten itibaren bir ay içerisinde kurulacak ve ilk üyeleri seçilecek. Bu demek oluyor ki 23 Ocak tarihinde yayımlanan KHK kapsamında 23 Şubat tarihine kadar OHAL komisyonu kurulmalıydı. Ancak kurulmadı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Şubat ayının sonuna doğru yaptığı açıklamada OHAL komisyonu kuruldu ifadelerini kullanmıştı. Ancak geçen sürede OHAL komisyonu üyelerinin belirlenmediği, OHAL başvuruları için bir resmi açıklama gelmediği görüldü. Bakan Bozdağ, komisyonda yardımcı uzmanların da görev alacağını belirterek itiraz başvurularının hızlı bir şekilde karara bağlanması hususunda gerekenlerin yapılacağını vurgulamıştı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları;

Bekir Bozdağ’ın şubat ayı sonunda yaptığı bu açıklamaya yakın bir zamanda Başbakan Binali Yıldırım Çankaya Köşkünde gazetecilerle bir araya geldi. Yıldırım gündemle ilgili değerlendirmesinde OHAL komisyonu başvuruları hakkında da açıklama yapmış, mağduriyetlerin komisyon ile giderileceğini ifade etmişti. Başbakan Binali Yıldırım açıklamasında komisyonun başvuruları birkaç hafta içerisinde almaya başlayacağına da değinmişti.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un açıklamaları;

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş ise Şubat ayının ortalarında yapılan Bakanlar Kurulu sonrasında yaptığı açıklamada OHAL komisyonuna açıklık getirmişti. OHAL komisyonu başvuruları almaya ne zaman başlayacak? sorusuna cevap veren Kurtulmuş, OHAL komisyonunun kurulması, başvuruların başlaması ile süreci hızlandıracaklarını belirtmişti.

AİHM Başkanı ve Bozdağ görüşmesi;

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Guido Raimondi ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile mart ayının başında görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerde yapılan açıklamlarda anlaşıldı ki OHAL komisyonu kurulmadı ve üyeleri seçilmedi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan OHAL komisyonu hakkında son açıklama geldi, Bozdağ 15 gün içerisinde OHAL komisyonu üyeleri atanacak dedi.

Basının haberi yok ya da sormaya gerek duymuyorlar

Yaşanan bu sürecin en can alıcı noktası ise dün ATV ekranlarında yaşandı. Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı program sunucusu OHAL komisyonunun kurulduğunu, başvuruların alındığını belirtti. Bu da gösterdi ki OHAL komisyonu konusunda sorgulama yapacak, araştıracak kişiler komisyondan bi haber. Sunucunun yaptığı açıklamayı Başbakan Binali Yıldırım düzeltti ve OHAL komisyonu kuruluş aşamasında ifadesini kullandı. Muhalefet milletvekilleri dışında OHAL komisyonunun 685 sayılı KHK’ye rağmen kurulamamasını gündeme getiren yok diyebiliriz.

ESKİ BAŞVURULARIN DURUMU

Düne kadar eski itiraz başvuruların tamamının geçersiz sayılacağı belirtilirken dün başbakan Yıldırım tarafından yapılan açıklama kafa karıştırdı. Başbakan Binali Yıldırım geçmişte Başbakanlık bünyesinde kurulan ve Valiliklerde oluşturulan başvuru itiraz masalarına yapılan başvuru dosyalarının 100 bini bulduğunu açıkladı ve bu dosyaların OHAL komisyonuna devredileceğini vurguladı. Başbakan bu itiraz mercilerinin idari olduğuna değindi ve kısaca OHAL komisyonunun daha yararlı olduğunu belirtti.

Eski itiraz başvuruları ne olacak, önceden başvuru yapanlar OHAL komisyonuna başvuru yapmayacak mı? En çok ihracı MEB personeli yaşadı, sitemize gelen soruların çoğunluğunu da öğretmenler oluşturuyor. Bu soruya özelden verdiğimiz cevabı buradan da belirtelim. OHAL komisyonu üyeleri seçilip komisyon başvuruları alınmaya başlamadan bu hususlar netlik kazanmayacak. Biz OHAL itiraz başvuruları alınmaya başlandığında bir yönerge bir kılavuz çıkacağının yararlı olduğunu düşünüyoruz. Şu andaki duruma göre masum olduğuna inananların eski başvuru yapsa dahi OHAL komisyonuna başvuru yapması gerektiğini belirtmek isteriz.

KOMİSYON GÖREV SÜRESİ VE BAŞVURU SÜRESİ

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu görev süresi 685 sayılı KHK’de hüküm altına alınmıştır. Hükme göre OHAL komisyonu görev süresi 2 yıl, uygun görülmesi halinde bu süre birer yıl daha uzatılabilir. Madde;

Komisyonun görev süresi

MADDE 3 – (1) Komisyon, bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl süreyle görev yapar. Bakanlar Kurulu, gerek görmesi halinde bu süreyi bitiminden itibaren birer yıllık sürelerle uzatabilir.

(2) Komisyonun ilk seçilen üyeleri, iki yıllık sürenin sonuna kadar görev yapar. Sürenin uzatılmasına karar verilmesi halinde 1 inci maddenin ikinci fıkrasındaki usule göre yeni üyeler belirlenir. Daha önce görev yapan üyeler de yeniden görev alabilir.

OHAL komisyonuna yapılan başvuruların incelenme süresi, karar verme süresi hakkında dün Başbakan Binali Yıldırım’a yöneltilen soruyu Başbakan süre yok diyerek cevaplandırdı. Bu hususta kafaları karıştırdı diyebiliriz.

YORUMLAR
 1. Fatma akbulut dogan dedi ki:

  Benfatmaneyiarasdiriyorsunuz bayabir pilan kurmusunuz neyi arastiriyon sucmu ariyonuz nesucu ariyorsunuz bilmemki sasirdik napacamizi allahtan korkun sabrimiz kalmadi bayabir oyaliyorsunuz boyle bas olmaz biz neye inanip guvenicez allah askina bir son verin buise

 2. bir zulüm masalı dedi ki:

  bir garip komisyon hikayesi ; öğretmen haber sitelerinde dilekçe örnekleri dolaştı durudu insanlarda bunları aldı kendine göre düzenleyip verdi şimdi bu örgütün yönlendirmesi mi oluyor ? önce magdur olan valiliklere başvursun dediniz 2 gün sonra bayram tatili girdi bayram sonu başvuru çok az demek ki kendilerinin magdur olduğunu düşünmüyorlar dediniz . başvurular arttı bu kadar başvuru olur mu dediniz hata varsa binde bir dediniz incelemeden ,önce khk lere yargı yolu kapalı dediniz sonra yargı yolu açık başvuru formları int var dediniz doldurduk örgüt yönlendirdi dediniz , at izi it izine karıştı dediniz , magdur felan yok edebiyatını yapmayın dediniz , haklı olan yargıya başvursun dediniz , başvurduk fetönün mahkemeleri kilitleme taktiği dediniz , aym ye başvursun dediniz sonra biz spiderman miyiz dediniz , ahim e kadar başvurabilirler dediniz manşetlerden fetönün ahim planı dediniz , komisyon kurulup incelenecek dediniz , komisyonu zamanında kurmadınız kurduk diye yalan söylediniz başbakan yalanınızı atv den duyurdu henüz kurulmadı diye , ailesini magdur edip toplumdan soyutlamak lazım dediniz gri memurluk felan dedininiz , agaç kabuğu yesinlere kadar 14 asır öncesinin cahiliye boykotunu tatbik ettiniz , gerekirse 500 bin kişiyi atarız dediniz nazi almanyasından örnekler verip bir hafta sonra almayada mitinge izin verilmeyince nerede demokrahi , özgürlük , insan hakları diye dünyayı ayaga kaldırıp , nazi almanyasını andırıyor dediniz , sizin bu yaptığınız zulümler islam tarihini bilenlere mekke boykotunu , avrupa tarihini bilenlere engizisyon mahkemelerini , cumhuriyet tarihini bilenlere istiklal mahkemlerini andırıyor ve bizzat yaşatıyor tarih boyu bu zulmünüz anlatılacak ve yazılacak biraz iman , izan , insaf ile konuşun yada susun zulmü yapıyorsunuz yetmiyor övünüyor zulmü destanlaştırmaya çalışıyorsunuz , bir sinek yetmedi mi yenilmez zannı ile övünenlere ? ya adaletli olun yada Allah cc adaleti ile muamele edeceği günde vereceğiniz hesapları düşünün ne kadar az düşünüyorsunuz .

 3. Mehmet dedi ki:

  Sendika ve banka ile ilgili Kayseri’de beraat Hatay ve adanada takipsizlik kararlarını haber yapabilirmisiniz

 4. Magdur dedi ki:

  Arkadaslar facebookta khk magduru memurlar grubunda Adana Cumhuriyet bassaciligi karari paylasilmis ozellikle sendika ve banka dan dolayi ihrac edilenler icin kovusturmaya yer olmadigina karar verilmis

  1. Editör dedi ki:

   Dediğiniz grupta bizim sosyal medya paylaşımı sorumlusu arkadaşımız engelli. O grubun ne yapmaya çalıştığını bilemiyoruz. Facebookta Ceylan karadut adlı arkadaşımız önceden o grupta yer alırken çıkartıldı ve engellendi.

   1. ipek dedi ki:

    Ayni karar Hatay da bizim icin de verildi.Ama Adalet bakani idari tasarruf kullandik diyor…

   2. Magdur dedi ki:

    Kararin fotografi adaletbiz . com da ceza hukuku kisminda var sayin editorum

 5. Magdur dedi ki:

  Arkadaslar az once twitterde Adana savciliginin karari paylasilmis sendika ve banka olanlar hakkinda kovusturmaya yer olmadigina karar verilmis twitterda khk diye sorgulama yapin kararin fogtorafi yayinlanmis insallah faydamiza

 6. nilay dedi ki:

  nerede komisyon Eyyy yetkililer. devlet yönetmek ciddi iştir. dediklerinizi derhal yerine getirmelisiniz. vebali ağır olur. bizler ANAYASADA yazılı olan hiç suça ilişmedik. yada bırakın işi yargıya biz orada aklanırız.

 7. veli dedi ki:

  Allah im Sen en güzel vekilsin
  Herseyi Sana havale ediyoruz
  Amin.

 8. Mebmagdur dedi ki:

  Sayın editorum size benim gibi ihraç olmus insanların sıkıntısını gündeme taşıdığınız için bir kez daha çok teşekkür ederim. Allah razı olsun…

 9. Eğitimci dedi ki:

  23 Şubatta kurulmasi gereken komisyon kurulmamis, fakat toplumun cogunlugu iyi de komisyon kuruldu, gidin kendinizi aklayin, diyorlar.Kanun ile yerine gelmesi gerken bir islem gerceklesmiyor ve bu durum bile gecistirilip algi ile savusturuluyorsa… Ki Kurul oluşsa ve islemeye başlasa bile mağduriyetlerin cozumu cok zaman alir. Allah magdur kardeslerime sabir ihsan etsin, birilerine de iz’an, vicdan ,akil ve merhamet versin.

  1. Zeynepama dedi ki:

   sayın hocam en son çıkacak khk da komisyon işi hazırmış.Geç kurulmasının sebebide degişiklikler yapılıp eklemeler olmuş.Benim fikrimcede komisyon gercekten de guzel olacak avrupa standarlarında Sayın Bekir Bozdağ ahim başkanlarıyla görüşmesinden sonra eklemeler olmuş.Gercek sucsuzlar dönecek bence devletimize güvenelim bekleyelim.

   1. Magdur dedi ki:

    Hocam bunlara hala nasil guvenebiliyorsunuz hayret bu kadar seyden sonra Allah buyuk..

   2. Magdur dedi ki:

    Yasalara uymadiktan sonra Aihm le gorusmus gorusmemis onemlimi hocam kendi cikardiklari yasalara uysunlar hukuku isletsinler yeter

   3. Nur dedi ki:

    Dilerim ki söyledikleriniz gerçek olsun. Ama pek ümidim yok . Sadece şunu sormak istiyorum bu bilgilerin kaynağı nedir

 10. Bülent özcan dedi ki:

  Eşim yeni açılan bir özel okulda 8 ay çalıştı ve yeni sezonda da çalışmak için sözleşme imzaladı fakat khk ile okul kapatıldı yani kurum sahibinin sadece bu yapıyla bağlantılı olduğu düşüncesiyle.Peki kurum sahibi neden hapse atılmadı burda öğretmenin suçu ne.Adalet herkese lazım fetöyle kucak kucağa ben gelmedim herhalde.Allah ın adaletine inanıyoruz…

 11. Mehmet dedi ki:

  Arkadaslar sendika banka suç degil takipsizlik karları verilmeye başladı rahat olun er rec döneceğiz

  1. Öğretmen dedi ki:

   Ben çıldırmak üzereyim geç ama ne kadar geç

   1. vatan sevdalısı dedi ki:

    hocam ümitsizlik yok dua ve sabır var…inanan insan ümitsiz olurmu hiç…HAK ŞERLERİ HAYREYLER…ZANNETMEKİ GAYREYLER…ARİF ONU SEYREYLER….GÖRELİM MEVLA NEYLER….NEYLERSE GÜZEL EYLER…

    1. Öğretmen dedi ki:

     Keşke sizin kadar güçlü olabilsem günden güne eridigimi hissediyorum bu yapılanları kabullenemiyorum hep niye diye soruyorum ama bir türlü cevap bulamıyorum güzel temennileriniz için de teşekkür ederim

     1. vatan sevdalısı dedi ki:

      hocam bende sizin gibi sorup sorup duruyorum üstelik benim ihraç edildiğimi duyan herkes çok şaşırdı yok artık dediler benim sempatizanlığım bile yok bunlara karşı kader işte banka yüzünden ihraç oldum…ümitsizlik insanı çaresizliğe sürüklüyor bunun da sonucu tehlikeli…eşime ilk açığa alındığımı telefonda söylediğimde öyle iççim sızlayarak göz yaşaları içinde söyledimki onun bana tamam bu kadar üzülme 42 yaşına kadar yaşadın bundan sonra ne kadar ömrün var onu bilmiyorsun 42 yıl zorluklarla çok değişik imtihanlar geçti dünya için niye bu kadar kendini harap ediyorsun demişti…hocam Rabbimiz var çok şükür…sabırla dut yaprağı atlastan halı olur…eğer Rabbime olan sevgim ve inancım olmasaydı belkide evlatlarımı bile gözüm görmez canıma kıyardım lakin Rabbim bunu başıma verdiyse bir bildiği vardır diyorum…neyse çok uzattım

  2. Berat dedi ki:

   örnek karar verebilirmisiniz hocam. Erzurum 2.ağir ceza sendika ve bankaya 6 yil verdi başka bir durum var mi bilmiyorum ama.

   1. öğretmen dedi ki:

    Kayseri sendika ve bankadan beraat verdi.

 12. Selcan dedi ki:

  Zulüm ile abad olanın ahiri berbad olur.
  Ahiriniz berbad olsun. Aldığınız ahlar dünya ahiret yakanızı bırakmasın.

 13. fuözmağdur dedi ki:

  yasal olan bir sedika yüzünden ihraç oldum üstelik 2015 eylül 1 de istifa etmeme rağmen 7 aydır neler çekiyoruz Allah bilir üstelik istifadan sonra Eğitim birsen sen geçtim daha önce den de 4 sene üyeliğim var toplam 5 sene eğt bir sen de de üyeydim umarım Adalet bir gün tecelli eder Allahın adaletimi olur yok sa devletimizin mi bilmem ama günün birinde böyle giderse Adalet onlarada lazım olacak hakkımı Allaha havale ettim özelikle bizlerin olmasa bu suçsuz olan masumların çoluk çocuğunun hakkı bunlarda kalmaz inşallah………..

 14. Öğretmen dedi ki:

  Ben hiç Bir şey ümit etmiyorum ben b..kun içine girdim herkes bu b..Kun içine girecek ki ne çektiğimi anlayacak diğer türlü hepsi fos yok komusyonmuş yok mahkemeye iş önce de komisyon vardı ne oldu hepsi hikaye

 15. Eylul Aa dedi ki:

  ohaa komisyonu ohaa bitince ne olucak… demekki ohaa hiç bitmeyecek çünkü biterse khk ile nasıl geri alacaklar

 16. sh mağdur dedi ki:

  Allah hepimizin yardimcisi olsun…Hepimiz çok çektik, çok yıprandik…Bizimde yine mutlu olacağımız günler gelecektir..

 17. Selda yıldız dedi ki:

  Bu işler hattinden fazla karıştı. Hiçbirseyi öngöremiyorum ben. Yaşayıp görecegiz bunu. Hakkımızda hayırlısı sabretmekten başka çaremizde yok gibi.bu kadar mazlumun ahınında yerde kalacagına inanıyorum…

 18. Magdur dedi ki:

  Sayin editorum Allah razi olsun bu konuyu gundemde tutuyorsunuz yetkililer sozunde durmasada anayasaya cikardiklari khk ya cikaracaklari kanunlara uymasalarda bir umit bekliyoruz Allah tum bunlari goruyor

 19. Beyza dedi ki:

  Birgun Adalet onlara da lazim olacak

 20. İbo (eğri oturur doğru söyler) dedi ki:

  Hepsi boş. OHAL Komisyonu nedir ya ?! Olmayan suçu affetme mahkemesi gibi bişey mi ? Nedir bu anlamadım. Yazılan dilekçeler gerçekten incelenecek mi ? Bu hakikat mi ? Yoksa süründürüp duracaklar mı ? Bunlarda biraz akıl olsaydı bu kadar acımasız infazlar yapmazlardı. Kılı kırk yararlardı. Kendi taraftarı olan nice çalışanı da işten attılar. Bu bile onlar için bir kayıptır. Ama onlar buna “ufak tefek hata” diyorlar. Yani birkaç kişiden bir şey olmaz. Ben de diyorum ki bunu ilerde göreceğiz, bugün olmazsa yarın, yarın değilse elbet bir gün. Bu kin tohumunu toprağa siz attınız nefretle de suluyorsunuz. Sizin yerinizde olsam bu inattan geri dönerdim. Kendinizi bugün ile 16 temmuz sabahı halkın desteği açısından hiç kıyaslıyor musunuz ? Almanya’nın şehir belediyeleri bile size arka arkaya posta koyuyor. İtibar kaybı yaşıyor taraftar kaybediyorsunuz. Uyanın artık. Aldığınız ahlar sizi eritecek. Ben ülkemin iktidarının bu hallere düşmesini isteyecek son kişi idim. Yazık ki ne yazık…

 21. berat dedi ki:

  En yakinlarim dahi bu haberlere bakip niye üzülüyorsunuz bakin hakliyi haksizi ayiriyorlar deyip kuracağim cümleyi bile dinleme zahmetinde bulunmuyorar. Biz seni biliyoruz sana haksizlik yapildi diyorlar. Benim gibi binlerce insan var dememi bile inandirici bulmuyorlar. Akillarindan gecen yüzlerine yansiyor”kesin onlarda bişey vardir der gibi bakiyorlar” benim tanidiklarim baskalarina boyle bakarsa, başkalarinin tanidiklari bana bu gözle bakarsa nasil olacak Allah aşkina!!! Pkk sempatisi gerekcesiyle açığa alinan 10.500 kişiyi Allah aşkina kaç günde incelediler. Meğer komisyon ne kadar hizli çalışıyormuş. Yetiş yâ Rap!,yetiş yâ Rap!, yetiş yâ Rap!,yetiş yâ Rap!.

 22. Perisan dedi ki:

  Referandum geliyor şimdi bunlarla uğraşacak vakitleri yok. Masum ya da mağdur olanlar önemli değil. 5 sene olmuş 10 sene olmuş kimseninde umrunda değil. Aynı geminin yolcusu olduğumuzu hep unutuyoruz. Biliyorsunuz Titanic gemisinde de gemi alttan su alırken üstteki kattaki zenginler piyano eşliğinde yemek yemeye devam ediyor etmişti. Nasılsa gemi alttan su alıyor yukarılara daha bişey olmadı. Bazı şeyler için çok geç kalınmış olacak ne yazık ki.

 23. Zeynepama dedi ki:

  Allah bizi elin Ahiminin kapılarına muhtaç etmesin. Ne tazminat isterim ne para. İşimi geri versinler o tirilyonlara değer.Ben yüce Türk adaletine güveniyorum 2013 teki 7 aylık sendika için tutup da vatan evladını oralara göndermez.

 24. eda dedi ki:

  Ben artık tamamen oyalama taktiği olduğunu anladım biz idarî tasarrufla attık gidin sürünün bu kadar haksızlık olmaz. en acısı insanların inceleniyor sucsuzsun donersin demeleri üstümüze oynanan oyundan kimsenin haberi yok

  1. Zeynepama dedi ki:

   Hocam hiç öyle düşünmeyin içinizi karartmayın.Bence ilk yaptıkları komisyona başkaşeyler ekliyorlardır bence ondan geç kalındı.23 yetişmedi bence yeni eklemelerle tahmin tabi ama böylesi daha mantıklı.

   1. eda dedi ki:

    Inşallah hocam güzel düşünelim güzel olsun

 25. Sebahat dedi ki:

  Ah ah bir umut bir ışık inşallah güzel şeyler olacak ama bir an önce olsun Yarabbim

  1. vijdan dedi ki:

   aminnn