OHAL komisyonu ile göreve iade edilenlere kurum değiştirme uygulaması

OHAL komisyonu başvuruları alındıktan sonra on binlerce başvuru incelemesi yapılacak. Komisyon incelemesi sonucu suçsuz bulunan kişilere bir nevi temiz kağıdı verilecek. Bu kişiler suçsuzluğundan dolayı mağdur olmalarının yanında bir de göreve döndüklerinde kendi kurumlarında çalışamama ile karşı karşıya kalacaklar. Devlet Personel Başkanlığı komisyon tarafından suçsuzdur denilen kişileri 15 gün içerisinde göreve başlatacak.

OHAL komisyonu ile göreve iade edilenlere kurum değiştirme uygulaması

OHAL komisyonu ile göreve iade edilenlere kurum değiştirme uygulaması

15 gün içerisinde göreve başlayacak kişiler için iki farklı durum uygulanacak. Birincisi ikametgah diğeri başka kurum. 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yayımlanan ve bir aylık zaman diliminde üyeleri seçilecek olan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kısa adı ile OHAL komisyonu başvuruları almaya başlayacak. FETÖ bağlantısı olmayan ve suçsuz yere meslekten ihraç edilenlerin umut kaynağı olan OHAL komisyonuna 100 bin civarı meslekten ihraç başvurusu ve kapatılan kurumların itirazlarının yapılması bekleniyor. Meslekten ihraç kriterlerinin OHAL komisyonunda nasıl ele alınacağı ve nasıl değerlendirme yapılacağı konusunda herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

İKAMETGAHINA GÖRE İADELER OLACAK

OHAL komisyonuna sadece dosya üzerinden yapılacak başvurular incelendikten sonra komisyon tarafından suçsuz bulunan kişilerin isimleri ve kişi hakkında rapor Devlet Personel Başkanlığı’na gönderilecek. Devlet Personel Başkanlığı’da 685 sayılı KHK hükümleri gereği ilgili kişiyi 15 gün içerisinde göreve iade edecek. Göreve iadelerde ikametgah baz alınacak. Ancak bu konuda ortaya çıkan tablonun ogretmenlericin.com olarak incelenmesi gerektiğine inanıyoruz. İzmir’de merkezde görev yapan bir MEB personeli meslekten ihraç edildikten sonra ikametgahını memleketi olan Kars’a aldırdıysa, suçsuz bulunduktan sonra mevcut ikametgahı Kars’ta olduğundan orada mı göreve iade edilecek yoksa ihraç edildiğinde ki ikametgahı mı baz alınacak. İzmir’de deniz ile ilgili bir bölümde görevli kişinin ikametgahı deniz olmayan bir ildeyse nasıl göreve iade olacak? Ya da çalışılan pozisyon ikametgah ilinde yoksa ne yapılacak. Bu konuda net bir açıklama bulunmamaktadır. OHAL komisyonu göreve iadeler için bir genelge ya da açıklayıcı bir yönerge yayınlaması iyi olacaktır.

KURUM DEĞİŞİKLİĞİ

Meslekten ihraç edilenlerin OHAL komisyonu tarafından verilecek kararla göreve iade sürecinde bir diğer husus ise göreve iadelerde başka kurum hükmüdür. Devlet Personel Başkanlığı tarafından 15 gün içerisinde ikametgah baz alınarak yapılacak göreve iadelerde istisnai durumlar hariç kamu personelleri farklı kurumlarda göreve iade edilecekler.

kamudan haber
kamu personel haberleri

Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılacak iade sürecinde 685 sayılı KHK hükmüne göre;

…statüleri, unvanları ve yürüttükleri görevler itibarıyla başka kurumlarda görevlendirilmeleri mümkün olmayanlar hariç olmak üzere daha önce istihdam edildikleri kurumlar dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında eski statülerine ve unvanlarına uygun kadro ve pozisyonlara…

Başka kurumlarda görevlendirmeleri mümkün olmayanlar kendi kurumlarında görevlendirilmeye devam edecek. Göreve iade edilen bir SAS Komandosu ya da göreve iade edilen Bilim İnsanı anladığımız kadarıyla kendi kurumlarında çalışmaya devam edecek. Kamu kurum ve kuruluşları kavramı çok geniş bir kavramdır. Atatürk İlkokulu’da bir kurumdur, İlçe Aile Hekimliği’de bir kurumdur. İkisi de kamu kuruluşudur. Meslekten ihraç edilen bir öğretmen göreve iade edildiğinde okulu mu değişecek yoksa MEB ile bağlantısı olmayan bir kuruma mı geçecek? İstiklal Ortaokulunda görev yapan meslekten ihraç edilen bir Türkçe öğretmeni OHAL komisyonu tarafından suçsuz bulunursa Devlet Personel Başkanlığı bu kişiyi Kütüphane Müdürlüğüne mi atayacak yoksa İstiklal Ortaokulu dışında başka bir okula mı atayacak? Öğretmen haber sitelerinde ve memur forumlarında son dönemde bu konunun fazlaca tartışıldığını gördük.

Ancak Öğretmenler İçin olarak istihdam edildikleri kurumlar söz öbeğine dikkat çekmek istiyoruz. Buradan anlaşılan çalışılan birimlerden ziyade Bakanlıklar yani en tepe nokta olduğuna kanaat getiriyoruz. Emniyet Genel Müdürlüğü personel istihdam eden bir kurumdur, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) personel istihdam eden bir kurumdur. Ancak A okulu personel istihdam etme yetkisine sahip değildir. Bu konuda da OHAL komisyonu ve Devlet Personel Başkanlığı işleyişi merakla beklenmektedir. Eğer kurumları Bakanlık olarak algılamak doğruysa OHAL komisyonu tarafından göreve iade edilen öğretmenler bir daha öğretmenlik yapamayacaklar ve farklı kurumlarda memur olarak çalışacaklar. Kurumlardan kasıt okulsa eski okullarında görev yapmayıp norm açığı olan branşlarına uygun olan okullara atamaları yapılacak.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

44 yorum

 1. Suçsuz olup da mesleğe geri dönenler elbette tüm haklarını alacak. Ayrıca manevi tazminat davası açılabilir burda bir sonuç elde edilmediğinde Aihm yolu açılır.

 2. Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz. Bir kavme olan kininiz, sizi adaletsizliğe sevketmesin. Adaletli olun, çünkü o, takvaya daha yakındır. Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.

 3. OHAL KOMİSYONUNUN DAN DÖNSENİZ BİLE
  Hakkında ret kararı verilenler ise idari yargıya başvuracak ve bu 4 yıllık süreye 2-3 yıl daha eklenecektir. Hatırlanacağı üzere ihraç kararnameleri, ihraç edilenlerin doğrudan veya dolaylı olarak kamu hizmetine girmesini de engellemekte, yurtdışına çıkışları pasaportları (hem resmi hem sivil pasaportları) iptal ettiği için imkansız kılmaktadır. Bunun anlamı şudur. Örneğin ihraç edilen bir üniversite öğretim üyesi, 6 yıl işsiz kalacak, 6 yıl sonra haksız bir şekilde kamu görevinden çıkarıldığı tespit edilse bile kendisine hiçbir tazminat ödenmeyecektir. Kişinin bu ihlal sonrasında genel hükümlere göre zararının karşılanmasını istemesi de mümkün değildir.

 4. BU DÜNYADAKİ EN BÜYÜK ADALET HER KULUN BİR GÜN ÖLECEK OLMASI.ALLAH HESAP GÜNÜNDE BAŞIMIZI EĞDİRMESİN ARKADAŞLAR…

 5. Bu ohal yasasi bir oyalama ve ahimi engellemekse yazik olur diyorum. Yapanlara da yapilanlarada. Ben Allah a havale ediyorum. Allah in bu işi bunlarin keyfine birakacagini sanmiyorum. Allah zulme riza gostermez.

 6. Evliyalardan biri sucsuz yere hapise girmis.Dervislerden biri demis ki hocam size cok uzuluyorum sucsuz yere yatiyorsunuz deyince evladim Allaha sukur sucsuz yere yatiyorum ya bir de suclu olsaydim demis….Allahin yarattigi butun varlikalin zerresine kadar yemin olsun ki ben sucsuzum elhamdulillah mazlumum.Allah mazlumlarla ve sabredenlerle beraberdir.Allah her derdin arkasindan bir ferahlik verecektir.Rabbim bu derdi bana layik gorduyse kulum bu yuku tasiyabilir dediyse rabbim benden razi olacaksa basimin ustunde yeri var.Gider hamallik yaparim pazarcilik yaparim yeter ki rabbim razi olsun.Uzulmeyin eger ki inaniyorsaniz ustun olacak sizsiniz diyor rabbim evet inaniyorum tamamen sucsuzum kalbim rahat vicdanim rahat.Dindar diyerek oy verdigimiz bize kapilarini kapatan terorist muamelesi yapanlara uzuluyorum yazik dunya nimetleri icin ahiretlerini bitirdiler.Bu kadar kul hakkini nasil odeyecekler…Evdeki baligimin bile yemini bu psikolojiyle unutmamaya calisirken aklima hep binlerce insanin emegini calanlarin nasil bu kadar rahat olduklarini dusununce ne dindari kardesim boyle dindarlik mi olur diyorum.Musluman muslumana zulmetmez…

 7. SORU YORUM: KHK NIN TARİHTEKİ İSTİKLAL MAHKEMESİNDEN FARKI NEDİR? AVUKAT YOK, TEMYİZ YOK. SİYASİ GÜÇ ÖYLE OLMASINA KARAR VERMİŞ. BİZE 6 AYDIR SAVUNMA HAKKI BİLE VERİLMEDİ, DİLEKÇELER CEVAPLANMADI. ŞİMDİ YENİDEN KOMİSYON KURULCAKMIŞ, ADALETİNİZİ SEVSİNLER. AMAÇ MAGDURLARI OYALAMAK. YILMAK YOK ELBET HAKLILIGIMIZ ORTAYA ÇIKACAK. BİZE HAİN MUAMELESİ YAPA NLAR O ZAMAN NE DİYECEKLER MERAK EDİ YORUM.

 8. sayın editör. bir banka yüzünden 6 aydır açıktayım. iade edip bi daha açığa aldılr. ne olur haber yapın bizi . psikolojik işkence mi çektiriyorlar. olmaz ki böyle. vatan haini miyiz biz. yazıktır.

 9. Hiç sucsuzken beni ihraç et sonra da sur bende a ne güzel diyeyim öyle mı ..Alnim açık yuzum ak kendi kurumuma gogsumu gere gere giderim ben değil bana bu iftirayı atanlar ve sessiz kalarak buna rıza gösterenler utansın ..Yüzümüze tukuruyorlar aa ne güzel yağmur diye salak gibi izleyecek mıyız ..Pes doğrusu ..

 10. 14 ekimde kimbilir belki hata ile kimbilir art niyetlinin birinin iftirası ile itibarımız ile oynandı..meydana tank avlamaya giden beni fetoyla aynı çuvala soktular..keşke açığa almadan önce biraz baksalardı bu adam aslında kim miş diye

 11. Gerçekten mi?Ahim komisyonu kabul etmiş mi?
  Ozaman sürün babam sürün mahkeme kapıların da…
  Allah bilir kaç yıl sürer bu iş…

 12. Arkadaşlar size kötü bir haberim var az önce avukatımla görüştüm son KHK ile önceki açtığımız davaların tamamı düşmüş en acısı AİHM ile anlaşmışlar mecburen bu yeni komisyona gidecekmişiz ve davalar sil baştan başlayacakmış avukat komisyonun incelemesi gereken 135 bin kişi var diyor bunun yıllarca süreceğini söyledi ve AİHM bu komisyonu kabul etmiş herkes kendine yeni bir yol cizsin AİHM de bizi gözden çıkarmış

 13. 10-15 yıl sürecek hukuk mücadelesi bizleri bekliyor kriter değişmeden dönüş imkansız. Kriterde degismedigine göre iade zor, şimdilik ahimin önünü kesmek için kurulan bir komisyon var. Suçluyu haini mahkeme belirlese ne kaybederiz? ne kaybederler? Hukuka güvenmek zorundayız. Atadiginiz hakimlere guvenmiyormusunuz? Ben kendime güveniyorum ben HAİN DEĞİLİM.

 14. Bu komisyon neye göre karar verecek? Belirsiz olan bu. Şu açık ve net mahkemeler anayasaya göre suç mu değil mi ona bakar. Peki bu komisyonun hukuki tarafı nedir? Yasal Sendika ve banka yı destek amaçlı kullanmamış memur zaten suçsuz . Yada içinde yer almamış işte anlayın.Bu komisyon eğer bunu gözetirse devleti büyük bir tazminattan kurtarır ha uzatır ve iş AİHM e kalırsa size gülen çoğu insan bu tazminatları ödemek için daha çok çalışacak. Yani demem o ki masum ve mazlumun hakkını teslim edin yoksa Allah iki cihanda bunu sizden çıkarır.

 15. Kriter açıklamadan yapılacak komisyon yoğunluktan iş yapamaz. İyi niyet olsa hukuki bir zemin oluştururlar.

 16. Su bankasyadan hesap dökümü nasıl aliniyordu yazabilirmisnz..o kadar evrak toplayp komisyona gönderdik sanrm yine lazım olacak

  • ocam umraniyede merkezi vwr oraya dilekce veriyorsunuz.ben almadim alan arkadasim var. ayrica o merkeze mail atip kimliginizi taratip atiyorsunuz size dokum gonderiyorlarmis

 17. İhraç edilen kesim muhafazakar kesim muhafazakar kesim de itaat var sorgulamama var bundan dolayı hak arama yoluna gıdılmıyor durum olduğu gibi kabulleniliyor…Feto cercevesınde Antalya da sol görüşlü avukatlar gözaltına alındı inanın anında adliyenin önünde eylem yapıldı hatta Türkiye barolar bırlıgı başkanı bır kac gun içinde Antalya adliyesine geldi..Hak aramada sol görüşlü insanları takdir ediyorum…neredeyse 100 bın kısı atıldı toplanıp yasal sınırlar içinde hak arama adına hıc bır şey yapamadık…ohal bıtsın gidelim Ankara ya yasal yollardan hakkımızı arayalım

 18. En kısa sürede öğretmenlik mesleğime iade edilmek istiyorum.Sayın devlet büyükleri ,hallaç pamuğu gibi insanları oradan oraya alıp attıklarında ,o işten verim alınamayacağını bilmeleri lazım.Bence yorumlar ,meslekten vazgeçtiklerini göstermiyor.İnsanlar artık işsizlik,açlık,aşsızlık,çaresizlik,toplumun bakış açısından bunalıma ve depresyona girdiler ben de dahil olmak üzere.Yaşadıklarımız kolay şeyler değil!Mücadele de etsen bir yerde önün tıkanıyor.Tez zamanda göreve iade ediliriz inşallah.Hele bir de on yıl sürer incelemeler denilince,insanda Ümit kalmıyor.Her şeyden önce düşünülecek çoluk çocuk var!

 19. Komisyon hem temiz kagidi( hic haz etmiyorum bu lafi ) verecek hemde beni okulumdan ogrencilerimden bir daha ayiracak. Kac aydir burnumuzdan geldi zaten pek umudum olmasada bu 2017-2018 egitim ogretim yilina ogrencilerimle gireriz insallah

 20. İnsaallah söylendiği gibi olur ama bence bu komisyondan bir şey çıkmaz diğerlerinde olduğu gibi. Ayrıca hakkımızı aramayan öğretmenler olarak ogretmenligimizi sorgulayanlar .ben de sizin yorumlarınızı hayretle okuyorum doğrusu. Sanki içinde yaşadığımız durumu bilmiyor,bu ortamda hak ve hukuktan bahsedip hak aramanın adeta imkansız olduğunu bilmiyor gibi konuşmuyorsunuz. Ama ne diyeyim uzaktan davulun sesi hoş gelir . Bizim beynimizin içinde çalıyorlar o davulu ve biz her gece onunla başımızı koyuyoruz yastığa. Bir kez daha haykırıyorum ben suçsuzum bunu er yada geç anlayacaklar hakkımız olan mesleğimizi alacağız. 3 yıl yada 5 yıl olmadı 10 yıl sonra . Beni Rabbim biliyor vatan haini olmadigimi. Öyle olduğumu iddia edenlerde ellerindeki delillerle ve arada ki onca yılın bana ve benim gibilere cektirdiklerinin hesabını verirler bir gün ahirette.

 21. suclu degiliz ki zaten komisyon sucsusuz diye temiz kagidi verecek ve iade edilecez inşallah neden cezalandirilalim ki zaten 5 aydir sucsuz yere cezalandiriliyoruz

 22. Tüm haklarimi aynen geri alacağım hem de tazminatimla baska okul falan kabul etmiyorum Allah’in izniyle.Hem mağdur olacağım hem de hakkimdan vazgececegim yok öyle. Aksini söyleyenlere de hayret ediyorum doğrusu.

 23. Aklım almıyor dogrusu mesela göreve iade edilen ögretmeni okula hademe diye koysalar bu ögretmen onu kabul etmez kendini görevden çeker diye mi düşünüyorlar acaba nedir bu farklı kurum meselesi yahu polisten öğretmen öğretmenden doktor mu olacak

 24. Siirtte müh idim ikametgahida Konyaya memlekete aldım cevre ve sehircilikteydim ben temiz alırsam DSi var Karayolları var belediyeler var teknik personeller için sorun değil ama polis asker başka ordu yok onların durum sikinti

 25. Arkadaşlar yorumlarınıza bakıyorum gerçekten öğretmenlik mı yapıyordunuz anlam veremedim hakkını arayamayan bir öğretmenin öğrencilerine vereceği bir şey yoktur kusura bakmayın siz şimdiden kendinizi suçlu ilan etmişsiniz

   • Aihm AYM idare mahkemesi ve istinaf mahkemesi valilik mhp ve chp ye basvurdum.cevremdeki herkesede zulmu anlatiyorum.referandumda ve secimlerde cevremdeki kimse akp ye oy vermeyecek. baska hak nasil aranir sizden yardim alabilirim. iki ayri avukatim var birisi ic hukuk birisi aihm surecini yurutuyor. dusunuyorum baska ne yapabilirim diye. hersey c.baskaninda bitiyor.onada ulasamiyoruz.bimerede basvurdum ayrica.

 26. 672 khk kararı ile 1 Eylulde sorgusuz ve de 2 yil once istifa ettiğim saniyorum sendika yüzünden ihrac oldum.Inşallah iade olabiliriz.Dogu hizmetimi yapip merkez okulda 14 yildir çalışıyordum.Bu arada 27 yıllik öğretmendim.Rotasyon uygulansaydi rotasyona tabi oluyordum.Şube müdürüm bana israrla 40 tercih yapmamı istiyordu.Hatta becayişi kabul etmem için israr ediyorlardı.Ben yasalara aykiri diye kabul etmedim.Ama onlar hala dürüst bürokrat bense vatan haini görülüyorum.Yeterki. kötu damgadan kurtulalım.Tekrar doğu hizmeti yapmaya hazirim.2.bölüm Tarih okuyordum .Osmanlica egitimi aldım.51 yaşımdan sonra.15 Temmuzda ilk geceden beri bitene kadar mitinglere katildim.Vatansever digerleride denizlerde tatil yapiyordu.Bunlari asla hak etmedim. Ayrica itiraz dilekçeleri ohal bürolarına bakanlığa vermiştim.Bakanlığa verdiğim dilekçe 12 Ekimden beri gelen evrak kaydedilmiş şeklinde halen bekliyor.Dilekçelerin inceleceğine olan umudum yok artık.Bu dunyada hakkimizi alamasak da inşallah ahirette gerçeklerle yüzleşilecek.

 27. OKUDUĞUM BÖLÜM NEYSE ONU İSTERİM ÖLE OLSA BAŞKA BÖLÜM OKURDUM HERALDE.. BİRDE ARTIK NAPIYOSANIZ YAPIN GÖREVE İADE EDİN İNANIN ALAKASIZ VE SUÇSUZ YERE BEKLEMEK ÖLÜMDEN BETER.. BELKİ UFACIK BİR ALAKAM OLSA İÇİM BU KADAR YANMAYACAK AMA SADECE BANKA DİYE GITTIĞIM ALINTERİM OLAN BIRIKTIRDIĞIM PARAYLA BUNLARI YAŞAMAK RÜYA OLMALI??? IKAMETGAH DEĞİL BEN DOĞUYA GİDERİM MERAK ETMEYİN YILLARDIR ORDA ZOR ŞARTLARDA ÇALIŞTIM YİNE GIDERIM!!!!

 28. Bu yıl meb.de rotasyon olacak ne tesadüf! İade edilen öğretmenler doğru doğuya…Hiiiiç kimse itiraz edemeyecek, edemez de zaten, yeter ki dönelim, hain damgasından kurtulalım… Ben mesela: Çemişgezek.i istiyorum 🙂

  • Kardeşim siz suçlu değilken suçunuz varmış gibi sürgün, kurum değiştirme Vs. Kabul ederseniz muktedirler haklı göstermiş olmuyormusunuz?Ben 7 aydır defalarca yazmmam ragmen suçum nedir daha öğrenemedim. Yasal bir sendika üyeliği ve istifa etmek mi ,Bankaya hesap açmak mi?maalesef cevap yok…

  • Sayın hocam siz bir öğretmensiniz böyle düşünen bir öğretmen öğrencilerine hak aramayı nasıl öğretebilir yanlış anlamayın bu düşüncenizi çok garipsedim

 29. Öğretmen başka hangi mesleğe verilir aklıma ilk gelen hademelik okul ile ilgili olduğu için

 30. Uzmanlik alanı dışında o kadar personeli verimsiz olacağı bir işte istihdam etmeye kalkmak doğru bir karar olmaz.
  Dolayısıyla devletimizin mağdurları tekrar işlerine iade ederken çalıştığı işyerini değiştirerek bir nevi küçük sürgün cezası vereceğini düşünüyorum.
  Yoksa öğretmeni vuro memuru yapmak personel rejiminden anlamamak anlamına gelir.
  Mesela tarih öğretmenligi mezuniyeti olan 8 yillik bir polis memurunu MEBe atamak nasıl akildisilik olur hayal etmek mümkün değil.
  Öğretmenler için sitesinin yorumunu sathi buluyorum.

     • Değerli editörüm yukarıda yazdım.
      Yanlış anlaşılmasın gayretlerinizi alkislamaya devam edeceğim.
      Allah razı olsun

    • Arrkadaslar Türkiye cumhuriyeti anaysalarinda , kanunlarında,yönetmeliklerine ayrıca ahlaki hiç bir suç tescil edecek filmlerde bulunmadım.yasal olan sendikadan ihraç olduğumu düşünüyorum. Asıl suç madem terör örgütüyle iliskiliydi de neden iki satır yazıyla uyarmadı.devlette temel esas yazıdır.sözlü uyardım diye bir durum yoktur. Hukuk devleti ilkesine inananlara söylüyorum. Ama… ile başlayanlara değil.

  • Referandum kapıda. Anayasayı değiştirmeye çalışıyorlar. Yasal sendikadan ihraç edildim. Yasa değiştirmekle olmuyor. Zaten istediklerini yapıyorlar.yazık değil mi bize.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM