OHAL komisyonu kurulamadı. Onursal Adıgüzel OHAL komisyonunu sordu

685 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre bir ay içerisinde OHAL inceleme komisyonunun 7 kişilik üyesinin seçilmesi gerekiyordu. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ geçtiğimiz hafta komisyon kuruldu demesine rağmen Fransa’da yaptığı ziyarette OHAL komisyonu üyelerinin 15 gün içinde belirleneceğini belirtti. KHK hükümlerine göre OHAL komisyonu kurulması gecikti ve KHK’ye uyulmadı.

OHAL komisyonu kurulamadı. Onursal Adıgüzel OHAL komisyonunu sordu

OHAL komisyonu kurulamadı. Onursal Adıgüzel OHAL komisyonunu sordu

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel de OHAL komisyonunu TBMM gündemine taşıdı. Adıgüzel, Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun halen kurulamamasını Meclise sordu. İlgili KHK gereği bir ay içerisinde kurulması ve üyelerinin belirlenmesi gereken OHAL komisyonun halen kurulamamasının gerekçesini soran Adigüzel, OHAL komisyonunun kağıt üzerinde kaldığını belirtti.

OHAL KOMİSYONU

ogretmenlericin.com olarak sık sık gündeme getirdiğimiz OHAL inceleme komisyonuna Milletvekilleri de değinmeye başladı. 685 sayılı KHK’ye göre OHAL komisyonunun üyelerinin seçilmesi gerekiyordu ancak komisyon üyeleri KHK hükmüne rağmen belirlenmedi. 7 kişiden oluşacak komisyonun ve komisyon bünyesinde yer alacak sekretaryanın on binlerce başvuruyu incelemesi tartışılırken komisyonun halen kurulamaması masum kişilerin ümitlerini yok etmektedir. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın OHAL komisyonu açıklaması herkesi şaşırttı. Geçtiğimiz hafta kuruldu denilen komisyon, Bozdağ’ın açıklamasına göre 15 gün içerisinde kurulacak. Başbakan tarafından yapılan açıklamada ise OHAL komisyonunun başvuruları birkaç hafta içerisinde alacağı vurgulanmıştı. Ancak bu açıklama üzerinden de 2-3 hafta geçti.

OHAL KOMİSYONU KURULAMADI

CHP’li Adıgüzel: OHAL komisyonu neden kurulamadı? Gazetekritik’in haberine göre CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. Adıgüzel tarafından verilen soru önergesinde 23 Ocak 2017 tarihinde yayımlanan 685 sayılı KHK ile mağdur edilenlerin mağduriyetinin giderilmesi adına Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kurulmasının kararlaştırıldığına vurgu yapılırken, geçen zamanla birlikte OHAL komisyonunun akıbetine ne olduğunu kimsenin bilmediği belirtildi.

İÇ HUKUK YOLLARININ TÜKETİLMEMESİ

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel OHAL komisyonu hakkında verdiği soru önergesinde şu ifadeleri kullandı;

“KHK’lara ilişkin olarak iç hukuk yollarından bir sonuç alınamaması, Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvuruların karara bağlanmaması ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından iç hukuk yollarının tüketilmediği gerekçesiyle yapılan başvuruların reddedilmesi hak arama hürriyetine ket vurmakta, mağduriyetleri derinleştirmektedir. Komisyonun tarafsızlığına, bağımsızlığına yönelik kaygıları ve yalnızca 7 üyeden oluşan komisyonun on binlerce dosyayı nasıl sonuca bağlayacağına ilişkin komisyonun işlevine dair soru işaretlerini bir tarafa bırakırsak, yaşanan mağduriyetlere çözüm üretmek vaadiyle kurulan komisyonun henüz faaliyete geçmemiş olması kaygıları derinleştirmektedir”

Soru önergesinde sorulan sorular ise;

 • KHK’nın yayımlanma tarihi üzerinden bir aydan fazla bir süre geçmesine rağmen, söz konusu komisyonun hala faaliyete geçmemesinin gerekçesi nedir?

 • Komisyona yönelik yürütülen çalışmalar hangi aşamadadır?

 • Komisyonda görev yapacak üyelerin seçilmesine ilişkin herhangi bir çalışma yürütülmekte midir? Bu üyeler belirlenmiş midir? Eğer belirlenmediyse, bu gecikmenin gerekçesi nedir?

 • Söz konusu komisyonun yargıya etkili erişim hakkını engellediği, komisyonun etkin ve etkili bir hak arama yolu olmadığına yönelik ortaya konulan eleştiriler hakkında ne düşünüyorsunuz?

 • Söz konusu komisyon KHK mağdurlarının AİHM’ne başvurmalarının önüne geçilmesi amacıyla mı kurulmuştur?

CHP Milletvekili 10.02.2017 tarihinde de Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması için soru önergesi vermişti. Önergenin özetinde OHAL KHK’larıyla yapılan ihraçlara yönelik listelerin hazırlanmasına ilişkin bilgi istenmişti. TBMM’nin sitesinden baktığımızda o önergenin halen işlemde olduğu görülmektedir.

Onursal Adıgüzel, KHK

MİLLETVEKİLİ ONURSAL ADIGÜZEL

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel kimdir? 32 yaşında olan genç Milletvekili Adıgüzel Malatya doğumludur. CHP İstanbul Milletvekili olan Adıgüzel’in aynı zamanda AB Uyum Komisyonu üyeliği ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyeliği bulunmaktadır. Endüstri Mühendisi olan Onursal Adıgüzel 2015 genel seçimlerinde İstanbul milletvekili seçilmiştir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

21 yorum

 1. bu ülkenin ve biz mağdurların en büyük şanssızlığı bu güzelim cennet ülkemde adam gibi bir muhalafetin olmayışı maalesef….şuan mualfettekiler iktidarda olsaydıve bu şekilde işler yapsaydı mevcut hükümet de muhalafette olsaydı bunları hükümete karşı öyle malzeme öyle malzeme yapardı ki ilelebet iktidar olurdu…ama maalesef en büyük şanssızlığımız bu….

  • Ya evet adalet artık lutfenn,haksızlıklar,mağduriyetler yazık tir,günahtır7aydir,ne çekiyor bu mağdurlar,..

 2. Türkiyede sistem değişikliğine gerek yok. zaten Ohal ile yönetiliyoruz. özellikle olağan üstü hal durumunda, daha fazla özen gösterilmeli adından anlaşılacağı üzere. lakin amaç mağduriyeti gidermek olsa mağdur oluşturmazlardı. onu bunu eleştirmektense ülkemizi idare edenler yaptığı hukuksuzluğun boyutunun ne kadar olduğunu görmesi lazım. duygularla devlet yönetilmez. MUM DİBİNE IŞIK VERMEZMİŞ.

 3. Ohal insanlara bu kadar keyfi uygulama ve karar özgürlüğü verdiği için ohali kimse kaldırmak istemiyor.
  Kısacası Türkiye’de OHAL bitmez ama Türkiye BUHALLE nereye kadar gider bilmem …

 4. yine uyku yok yine endişe çok. hala inanamıyorum 7 ay oldu tam bir kabus ama tesadüf de olamaz.bu bir imtihan elbette…zorlama(yapaylık) her işin ömrü uzun olmuyor! bunun gibi bizim mağduriyetimiz de yapay ve zorlama olduğu için ömrü uzun olmayacak diye düşünüyorum…umarım züğürtçe düşünceler değildir 🙂

 5. Ne diyeyim Allaha havale ediyorum birkaç yerden duydum referandum sonrası iadeler olabilir diye kendi adamları bile bankadan sendikadan ekmeğinden olan insanlara zulüm yapıldığını söylüyor ama herkes kendi koltuğundan korkuyor

  • hocam referandumdan once iade olmazsa sonrasinda hic olmaz.c baskani ohale devam ihraclara devam dedi daha dun.ohalin suresinide ucu acik birakti. sanirim yillarca surecek

 6. Komisyonun bugune kadar kurulmasi gerektigini en iyi hukumet bilir. Ben belki fazla iyi niyet diyeceksiniz ama arkadaslar,bu durumu hayra yoruyorum. Yetkililer banka,sendika gibi kriterkerden dolayi ihraclarin iade edilip edilmemesini karara baglayacaklar ve bence bunlari kriter olmaktan cikarip komisyonu oyle kuracaklar. Devlete olan guvenimi ve inancimi hic kaybemedim.

 7. AİHM E ne kadar çok başvuru olursa,içerideki mekanizmaları işletmek zorunda kalacaklardır.Bütün vekillerin her gün konuyu dile getirmesinden yanayım.Bıkmadan ,usanmadan konuuu her gün Meclis gündemine taşırsa üzerlerinde bir baskı hissederler.Yoksa bir kenarda unutulur gideriz Allah muhafaza,düşünmek bile istemiyorum.

 8. Kendilerine geLince hak hukuk başkalarına geLince Sabredin bekleyin SUÇLARI yok biz attık bu nasıl bir insanlıktır ya kendilerine en ufak bir haksızlıkta nasıl ayağaka kalkıyolar

 9. uymayacakları aşikardı.biz sadece yardımı yüce rabbimizden bekleriz. daha dün almanya sayın bakanı konuşturmadı. ülkem ve milletim adına kahroldum.yazıklar olsun almanya. hukuksuzluk böyle bir şey işte. ha sana apılmış ha bana. ne fark eder. mağguriyetimiz giderilmeli.

  • yurtdisindan bakildiginda hukumet eskisi gibi gorunmuyor.hukuktan kactikca sayginlugi yok oluyor sanki.almanyayi boyle okuyorum ben

  • Türkiyede muhaliflere demokrat davranmayan hükümete Almanya miting izni vermemiş. Hükümet yetkilisi de Almanya demokrasiyi içselleştirememiş demiş… Demokrasi deyince sadece iktidardakilere sınırsız serbestlik hakkı sanıyor olmalılar.

 10. Guzel bir gelisme vekilimize tesekkur ederiz diger vekillerimizde bunu surekli gundeme getirseler komisyonun kurulmasi hizlanir ben Aihm e basvurularin artmasinin daha etkili oldugunu dusunuyorum cunku iceride etkili bir hukuk yolu olmadigini herkes gordu

 11. kendi khk sina bile uymayan bir hukumet… bundan otesi yokki cok ilginc bisey.muz cumhuriyetleri bile daha ilkelidir herhalde.hukukilikte kuzey kore kulvarina kadar dustuk.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM