OHAL komisyonu kurulmayacak! OHAL inceleme komisyonu yaza kaldı

OHAL inceleme komisyonunun kurulması referandum öncesinde beklenirken bugün basında yer alan kulis haberler komisyonun kurulmasını bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattı. Geçtiğimiz ay Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından gerçekleştirilen Strazburg ziyaretinde OHAL komisyonunun kurulmasının yaz dönemine kalacağı bilgisi verildiği ortaya çıktı.

OHAL komisyonu kurulmayacak! OHAL inceleme komisyonu yaza kaldı

OHAL komisyonu kurulmayacak! OHAL inceleme komisyonu yaza kaldı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet tarafından geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi temaslarının yeni bir ayrıntısı ortaya çıktı. ogretmenlericin.com olarak biz de bu bilgiyi geçtiğimiz haftalarda almış ancak teyit edemediğimizden paylaşamamıştık. Bugün bazı ulusal internet siteleri ve kamu haber sitelerinde yer alan bilgiden sonra OHAL inceleme komisyonunun kurulmasının gecikeceğinin bilgisini paylaşma gereği duyduk. Cumhuriyet’ten Duygu Güvenç’e ait haberde de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Strazburg temaslarına yer verildi.

OHAL KOMİSYONU KURULMASI ZAMAN ALIYOR

OHAL inceleme komisyonu kurulmasının zaman aldığı ve bu süreç için daha fazla zaman ayrılması gerektiğinin bilgisi aktarılırken, bu yüzden OHAL komisyonunun kurulmasının yaza kalacağı belirtildi. Bakan Bozdağ’ın görüşmelerinde gündeme gelen ve mağdur olanların sorunlarının çözülmesinde önemli bir mekanizma görevi göreceği açıklanan OHAL inceleme komisyonunun kurulması gecikebilir. OHAL komisyonunun 685 sayılı KHK hükümlerine göre 23 Şubat 2017 tarihine kadar kurulması gerekirken, geçen 2 aydan fazla süreçte hala kurulamadığı görülmektedir.

Türkiye 2014 yılında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) tarafından denetim sürecinden çıkarılarak denetim sonrası sürece alınmıştı. Geçen süreçte denetim sonrası sürece tabii olan Türkiye, 15 Temmuz darbe sürecinden sonra kamuda alınan tedbirlerden sonra Avrupa Konseyinin eleştirisine neden oldu. 2017 yılının Ocak ayında Türkiye hakkında kritik bir oylama yapan Avrupa Konseyi Meclisi Türkiyeyi tekrar denetleme sürecine almak istedi. Hükümetin yayımladığı Kanun Hükmünde Kararname ile OHAL inceleme komisyonu kurulması kararlaştırıldı ve KHK gereği 1 ay içerisinde komisyon kurulacağı hükmü yer aldı. MEB personeli ağırlıklı olmak üzere kamudan ihraç edilen binlerce kamu personeli arasında suçsuz olanların görevlerine iadeleri için önemli bir yere sahip olan OHAL komisyonunun kurulması kararı ve işleyiş mekanizması Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) için Türkiye hakkında yapılacak oylamanın ertelenmesine gerekçe olarak gösterildi.

AKPM OYLAMASI 23 NİSAN TARİHİNDE YAPILACAK

Türkiye için son anda oylamadan vazgeçen AKPM’nin 23 Nisan tarihinde oylama yapacağı açıklandı. 16 Nisan’da gerçekleşecek referandumdan çıkacak sonuca göre hükümetin bir yol haritası izleyeceği belirtilirken, referandumdan sonra OHAL süresinin uzatılmaması, hapiste tutuklu gazetecilerin serbest bırakılarak yargılanmalarına tutuksuz devam edilmesi gibi uygulamalarda 23 Nisan oylaması öncesi tedbriler alınabileceği açıklandı. Bu tedbirlerden sonrada OHAL komisyonunun kurulması çalışmalarının yaz dönemine bırakılacağı ihtimalinin yüksek olduğu düşünülüyor.

BAŞBAKAN: OHAL KOMİSYONU ÜYELERİ ARAŞTIRILIYOR

Başbakan Binali Yıldırım’ın OHAL komisyonu hakkında yaptığı ve OHAL komisyon üyeleri adaylarının belirlendiğine dair son açıklamasının videosu;

Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde katıldığı TV programında yaptığı OHAL inceleme komisyonu açıklamasını ogretmenlericin.com olarak paylaştık. Başbakan Yıldırım, OHAL komisyonu için gerekli alt yapının 685 sayılı KHK ile oluşturulduğunu, OHAL komisyonunda yer alacak 7 kişilik üyeler için adayların belirlendiğini ve haklarında araştırmaların sürdüğünü ifade etmişti. Ancak Başbakan Binali Yıldırım OHAL komisyonunun başvuruları alma tarihi hakkında net bir tarih belirtmemişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

35 yorum

 1. Avrupa’dan adalet beklemek benim için zuldür. Devletimi onlara şikâyet etmek ancak cinnet halinde ve son safhada gerçekleşebilir. Esas üzüntüm milletimin kanuna kitaba uymayan keyfî görevden alma ve uzaklaştırmalara olağan gözüyle bakması bu insanların tamamının birden halkın üzerine bomba atan pilotlarla aynı kefeye konmasına ses çıkarmamasıdır. Gezi eylemlerinde devletin polisine neler yapıldığını hatırlayıp, onlardan bir kişiye bile bu cezanın yüzde birini veremeyen devlet mekanizmasının 15 temmuz gecesini külliyede geçiren ve buna bir düzine şahit ve belge gösterebilecek beni hain ilan edip rezil etmesini kabul etmiyorum. Kendimi mağdur ve güçsüz de hissetmiyorum. Aksine topluma, gölgesinden bile korkanlara, ismiyle yorum yapamayan zavallılara acıyorum. Meşhur 3 Aliler Divanına ve Yassıada mahkemesinin Salim Başol’una bile rahmet okutan mahkemelerin kurulacağını hissediyor, buna tanık olmadan ölmek için hergece dua ediyorum. Kimsenin merhametine de muhtaç değilim.

 2. Arkadaşlar ohal komisyonu göz boyama ohal khk lari ohal bitene kadar gecerli olur.eğer ohal uzatılmazsa khk lar hukumlerinı kaybeder ki ihrac khk lari mecliste sunulmaz ve kanunlasmazsa adlı suçu olmayan herkes gorevine geri dönecektir kanaatindeyim.1989 ictihadi birleştirme kararı var

 3. acaba aynı yaratıcıya mı inanıyoruz diye soruyorum kendime ? çünkü Allah cc inansalar bu kadar pervasızca adaletsizce davranıp zulm edemezler diyorum . hesap günü diye bir dertlerini hiç görmedim, merak ediyorum bizden önce de başka insanlara sudan sebeplerle yasal kriterlerle zulm ediyorlardı da ben mi fark edemedim diye kendime kızıyorum .

 4. BEN BİR ŞEHİT KARDEŞİYİM. ÇÖZÜM SÜRECİNDE TARTIŞTIĞIM EĞİTİM BİR SENLİLER YÜZÜNDEN KIZGINLIKLA GİRDİĞİM SENDİKADAN İHRAÇ OLDUM. BEBEK KATİLLERİNİ YERE GÖĞE SIĞDIRAMAYANLAR, CANA KIYANLARI BAŞ TACI EDENLER, MEĞRİ MEĞRİ’YE ALKIŞ TUTANLAR VATAN SEVER OLDU. BEN VATAN HAİNİ OLDUM. ALLAH’IM ŞAHİT OL BUNLARI SANA HAVALE EDİYORUM.

  • Bence Allahtan değil AHİM’den gelecek adaleti bekleyin. Çünkü somut problemler somut dünyanın koşullarında çözülür. Tedbir olmadan tevekkül edilmez ya seydi… Ayaklarınız biraz yere bassın. çalışmayana, uğraşmayana Allahın bir şey nasip etmediğini anlamınız için daha kaç yüz yıl dünyanın en cahil, ilkel, adaletsiz toplulukları olmaya devam edeceksiniz? Kaç yüz yıl sonra Allahın sizden aslında kendi emek ve çabanızla bir yerlere varmanızı istediğini, devamlı kendisinden bir şeyler dilenen kullardan razı olmadığını anlayacaksınız? Bu olup bitenler, yaşanan tüm bu kötü olaylar hep bu hasta zihniyetin sonucu değil mi? Halbuki siyasal islamcı bir iktidar ile onun eski ortağı siyasal islamcı bir cemaat sonradan bozuşup tepişmeselerdi siz şimdi vazifenizin başında eskisi gibi CeHaPe zihniyetine küfretmeye devam edip huzurlu hayatınızı sürdürüyor olacaktınız. Memleket dinci grupların iktidar-muktedir kapışmasının arenası olacağına Laik, Demokratik, Sosyal Hukuk devleti olabilseydi, siz de buna destek olsaydınız şimdi bambaşka bir durumda olacaktınız. Öyle değil mi!

 5. Ne güzel söylemiş rahmetli Akif…
  Müslümanlık nerde! Bizden geçmiş insanlık bile…
  Adem aldatmaksa maksad, aldanan yok, nafile!
  Kaç hakiki müslüman gördümse, hep makberdedir;
  Müslümanlık, bilmem amma, galiba göklerdedir;
  Mehmet Akif Ersoy…

 6. Bildiğim tek şey sesimizi duyuramıyoruz, 28 şubat sürecinde bile ortalığı en azından ayağa kaldırmıştık, şimdi bunu bile yapamıyoruz, yapılmasına izin verilmiyor, başına hasbelkader bir iş gelmeyen mağduriyet yok sanıyor anlamıyor, iktidar bizden ya anlayamıyor, galiba biz de öyle idik, ne zaman başımıza bu işler geldi ah vah etmeye başladık. uyarılarında hiç bir anlamı yok illa ya kendi yada çok yakınının başına bir iş gelince anlaşılıyor mağduriyetler. Bu olanlarda bu hain yapının tam istediği gibi bir ortam oluşturdu istedikleri gibi mağduriyet üretebiliyorlar. Allah sonumuzu hayır etsin…

 7. ALLAH DEVLETİMİZE ZEVAL VERMESİN, ÜLKEMİZİ TÜM YERLİ YABANCI FİTNELERDEN, İÇ SAVAŞTAN KORUSUN, ÜLKEMİZİ KORUMAK-KURTARMAK İÇİN BİZLERE GÜÇ VERSİN. HÜKÜMETLER GELİP GEÇİCİDİR. BU HÜKÜMET DE GİDECEK ELBET VE YENİ HÜKÜMET BU HAKLI-HAKSIZ İHRAÇLARI ÇÖZECEKTİR. YOKSA BU HÜKÜMETİN ÇÖZMEK GİBİ BİR NİYETİ YOK.EYYY BEKİR BOZDAĞ, KOMİSYON KURULDU DEDİN, KURULACAK DEDİN, KURULUYOR DEDİN, AHA KURULUYORMUŞ GİBİ OLDU DEDİN, DEDİN HA DEDİN, ADALET BAKANISIN AMA ADALETTEN BİHABERSİN, YÜCE MİLLETİN MECLİSİNDE BU FETÖ DENEN LANET TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ELEBAŞINI ÖVÜYORDUN TOZ KONDURMUYORDUN. NE OLDU SONRA BEN SİZDEN AYRILDIM BAĞIMI KESTİM DEYİNCE HİÇ SUÇUNUZ GÜNAHINIZ OLMUYOR DEĞİL Mİ? KULA KULLUK ETMEYİ BIRAKIN ARTIK. SORSAK EN İYİ MÜSLÜMAN BENİM DERSİNİZ. ALLAH HEM BU DÜNYADA HEM EBEDİ ALEMDE HESABINI SORSUN SİZLERDEN!!! BIRAKIN BU İŞİ TARAFSIZ MAHKEMELERE ÇÖZSÜNLER AMA ONA DA İZİN VERMİYORSUNUZ

 8. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz inanamıyorum. Hukuk ve adaletin olmadığı, çiğnendiği, insana değer verilmeyen, halkına eziyet etmek için elinden geleni ardına koymayan bir yönetim ile karşı karşıyayız. Yazıklar olsun bu yönetenlere ve onlara inanıp oy verenlere…

 9. KRİTERLER DEĞİŞMEDİKÇE KOMİSYON KURSAN NE YAZAR.
  BAZILARI BU KOMİSYON İŞİNE ÇOK TAKTI.
  ALLAH MİLLETİMİZE FERASET VERSİN, YAPILAN HAKSIZLIKLARI GÖRMEK NASİP ETSİN,YAPILAN HATALAR DİLLENDİRİLSİN Kİ ADALET BİRAN ÖNCE İŞLETİLSİN.
  YAPILAN BU ZULÜMLER, SORGUSUZ İNFAZLAR BUGÜN BANAYSA YARIN DA SANA YAPILIR.
  MAZLUMUN AHI YERDE KALMAYACAKTIR.

 10. Darbeden 3 ay önce ufuk sağlık sen istifa etmiştim.saglik sen üye oldum.aklimdan bile geçmezdi Birgün bu yüzden terörist damgası yiyeceğim.ben işinde gücünde biriydim.hatira bir sendikaya üye oldum.adini bile bilmiyordum .Beni fetoculer hiç sevmezdi ben de onları sevmezdim ama salak gibi onların sendikasına üye olmuşum.ben şehir degistirdim yeni bir iş buldum,çocuklarım okul değiştirdi,eşim tayin oldu.beynimden bu yaşadıklarımı siliyorum.allah önce fetönün belasını versin.sonra bana bu haksızlığı yaşatan ihraç edenlerin belasını versin,sonra herşeyin farkında olup da bize yardım etmeyen oh olsun diyenlerin belasını versin.sonrada benim belanı versin.cocuklarima bunu yaşattığım için.allaha inanıyorum ama sizin allahiniz değil., alnı secdeye değen herkimi görürsem uzak duruyorum.basima ne geldiyse dindar görünümlü münafıklardan geldi.

  • Ben de iş bulamayınca köyüme döndüm tavuk aldım yumurtalarını satacağım

 11. Diyanetten talebimdir. Dinimizde Yalan nedir? Sözünde durmamak nedir? Iftira nedir? Bi hutbede konu yapılamaz mı. Bence toplumsal bir ihtiyaç.

  • Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste demiş atalarımız, müslümanlıktan geçtik insanlık nerde? kendini temizlemeden kimseye atma hakkında yok zaten, kendi pisliklerinizi ihraç ettiklerinizin 10 katını da ihraç etseniz örtemezsiniz
   son söz ; İnsanı yaşat ki devlet yaşasın..
   Yargılamadan, dayanaksız ihbar ve fişlemelere dayalı olarak İnsanların en temel haklarını gasp edip çalışma özgürlüklerini yok ederek sivil ölüme götürmek olsa olsa tiranların işi olur..

  • Diyanet mensupları hakkıyla görevini yapmış olsa idi halk gidip sümüklü sarıklı vb insanlardan dini anlamaya çalışmazdı. Cami imamları namaz kıldırıp hemen ikinci işinin başına koşmayıp layıkıyla insanlara sabah 8 akşam 5 camide yada bahçesinde insanlar ile konuşup güzel dinimizi anlatsa idi veyahut insanların bilmediklerini anlatsa idi bu boktan durum kimsenin başına gelmezdi.

 12. Tahliye ve takipsizlik veren hakimler ve savcilarda aciga alinip ihrac edilmeye baslandi artik hukuktan birsey beklemeye gerek yok tek umidimiz Cenabi Allah

 13. Madem yazın kurulacaktıda neden binlerce mağdur insana ümit verildi.Bir ay içinde…iki hafta içinde..bir hafta içinde…diye diye boş yere ümitler beklentiler oluştu!
  Gerçi başından beri komisyonu bir oyalama taktiği olarak görenler çoğunluktaydı ve netice itibariyle de bu sonuç çıktı…
  Hep söylendiği gibi bende şu sözü tekrar edeceğim;geç kalan adalet adalet adalet değildir!

 14. Tahliye kararı veren hakim ve savcıların bir kısmı açığa alındı bir kısmı da açığa alındı bugün biz de komisyon kurulmasını bekliyoruz

 15. 7 kişiyi hala belirleyemediniz değil mi kaç bin insan bu komisyonun kurulmasını bekliyor gün geçtikçe bitip tukeniyo icibde bizde varız. 30 bin öğretmeni bi gecede çoğunu sorgusuz sualsiz atın daha neye göre atildik larinida bilmeden ama 7 kişilik komisyonu kuramazsınız geç gelen adalet adalet değildir bizim işimiz sadece Allahın adaletine kaldı suçsuz insanlar tekrar işine dönecek Allahın izniyle sadece sabır sadece

  • Kaderdaslarim,,biz birlik olup sesimizi çıkarmadıkca bu iş sürer.Lutfen tvitter da herkes sesimizi duysun.Allah im yardım et bana ve benim gibi lere..

   • pensilvanyadan emir gelmedi mitivitleri ikiye katlayın diye.. siz rüyada görüyordunuz böyle şeyleri

    • pensilvanya mıdır nedir oradan emri alanlar görevlerinde git işine kardeşim bak asıl fetoculer yukarıda sen gelmişin masum insanlara laf atıyorsun.Demekki sen oradan emir alıyordun bak bak sen.

    • isim musa olmuş ibrahim olmuş neye yarar fikirler nemrudi – firavun vari olduktan sonra , zulmü yapanlar kadar zulme alkış tutanlar , destek olanlarda ahirette hesap vermeyecek mi ? yanlış bir şey gördüğünüz de elinizle – gücünüz yetmiyorsa dilinizle düzeltin , yapamıyorsanız buğuz edin buda imanın en zayıfıdır buyurmuş efendimiz . Soruyorum şimdi ifade , savunma almadan ihraç edip açlığa mahkum etmekte , adaletsiz davranmakta , ağaç kabuğu yesinler denmek te , 7 -70 hepsinin katli vacip denmekte iken müdahale yi bırak kalbiniz ne diyor ? imanın en zayıfı bile yok mu ? suçun şahsiliği – babanın işlediği suçtan evlat – evladın işlediği suçtan baba ceza almaz iken dine göre kanuna göre neden darbeye karışmamış alakasız insanlara zulüm ediliyor diye sormaz mı zerre miskal imanı olan ?

 16. senin, olmayan hangi adaletine güveneyim ey akp. tek derdi bir oy fazla almak. ne kadar çok oy alman senin haklı olman anlamına gelmiyor. ben uğradığım haksızlık karşısında referandumun geçmesi ya da geçmemesi hiç bir şey ifade etmemektedir. zaten adaletli olsalar bu işi referandumla çözmeye kalkmazlar. yazıklar olsun.

 17. 118 bin ihrac 47 bin tutukluyu bir gecede arastirip isinden atan hemde kuyumcu titizliginde calisan sayin hukumet 7 kisiyi tam bir yil icinde arastirip gorevlendiremiyor. yersen !!! yemezler zler sayin basvekil.ipe un serin bakalim…

 18. Hic şaşırtıcı gelmedi…Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin inşallah.Ne Anne babaya,ne kardese,ne de baskalarina..Oglum birsey alacagi vakit gözlerimin icine bakiyor sonra vazgeçiyor.Buda beni hergun eritiyor.Rizkimizada engel oluyor herkes bir sucum gunahim varmis gibi…Yiyecek agac kökü daha var.Ne deyim ki…Insan yerine konmuyoruz,vicdanlar susmus,aman bana dokunmasinda diyenler..Vicdaninizi bi yoklayin.Bu insanlar ne yer,ne icer,kim kapisini acar,calar hiccc dusundunuz mu?Issiz,evsiz,yurtsuz kalmak..Ne haldeyiz bu kisi nasil bir odada 4 kişi gecirdik biliyor musunuz?Kimimiz kagit yakti,kimimiz odu buldu sagdan soldan.Ocaklarimiz sondu.Tek sucumuz hic birseyden habersizce 1 yil once ISTIFA etmis oldugumuz sendika uyeligi.Ne deyim..Bana bunu yapanlari Rabbime havale ediyorum.

  • Ben de 2015 Aralıkta istifamı verdim ama resmi sendika terörist olma sebebi sayıldı. Kurulmasına izin verenlere bir şey yok. Olmasaydın diyenler var, devletin izinli sendikası. Devletimize güvendik suçlu olduk. Ne adalet ama.

  • 2015 Aralıkta istifamı verdim ama resmi sendika suç oldu.devlete güvendik terörist muamelesi görüyoruz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM