OHAL komisyonu tarafından iade edilenlerin hakları için görüş yazısı

Meslekten ihraç edilen ve sonrasında OHAL işlemleri inceleme komisyonu tarafından göreve iade edilenlerin geriye dönük hakları için Devlet Personel Başkanlığı görüş yazısı yayımladı.

OHAL komisyonu tarafından iade edilenlerin hakları için görüş yazısı

OHAL komisyonu tarafından iade edilenlerin hakları için görüş yazısı

14.05.2018 tarih 3284 sayılı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu ile iade edilenleri ilgilendiren Devlet Personel Başkanlığının görüş yazısında komisyon kararı ile iade edilenlerin mali ve sosyal hakları konusunda açıklamada bulunulmuş olup iadelerde hak kayıplarının düzeltilmesi için yasal düzenleme yapılması gerektiğine dikkat çekilmiştir.

OHAL İNCELME KOMİSYONU İADELERİ

Eğitim Bir-Sen tarafından OHAL inceleme komisyonu kararı ile göreve iade edilenlerin geriye dönük tüm haklarının verilmesinde mağduriyet yaşatıldığı belirtilmiş ve konuyla ilgili Devlet Personel Başkanlığına görüş sorulmuştu. Devlet Personel Başkanlığı tarafından sendikaya 14 Mayıs 2018 tarihinde cevap verildi. DPB tarafından verilen cevaba göre KHK ile göreve iade edilenler ile OHAL işlemleri inceleme komisyonu tarafından başvurusu kabul edilerek göreve iade edilenler arasında hak kayıpları hususunda farklıklar bulunduğu belirtildi. DPB iadelerde hak kaybının önlenlenmesi için yasal düzenleme yapılması gerekliliğine dikkat çekti.

“685 sayılı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname uyarınca iade başvurusu kabul edilerek kamu görevine iade edilen ilgililerin, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihler ile kamu görevine iade edildikleri tarihler arasındaki mali ve sosyal haklarının ödeneceğine dair hukuki bir düzenleme yapılması halinde söz konusu mali ve sosyal hakların geriye dönük olarak ödenebileceği mütalaa edilmektedir.”

Devlet Personel Başkanlığının OHAL işlemleri inceleme komisyonu kararı ile göreve iade edilenlerin geriye dönük mali ve sosyal hakları ile ilgili gönderdiği görüş yazısı;

OHAL komisyonu iadeler

2.Sayfa;

DPB göreve iadeler görüş yazısı

Son sayfa;

OHAL komisyonu iade edilenler

Devlet Personel Başkanlığı görüş yazısında OHAL Komisyonuna yapılan başvurunun kabulü sonucu kamu görevine iade usulü ile OHAL işlemleri inceleme komisyonu kurulmadan önce olağanüstü hal kanun hükmünde kararnameler ile yapılan iade usullerinde farklılıklar olduğunu da vurgulayarak OHAL komisyonu tarafından göreve iade edilenlerin geriye dönük hak kayıplarının olduğunun altı çizilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

14 yorum

  1. Atarken 100 binleri kolay, iade ederken ve haklarını verirken bin dereden su getirt!
    Yaşadıklarımız kötü bir rüya olsaydı keşke! Ne hazindir ki 21.yy Türkiyesinde gerçek. Artık sadece zalime kızmıyorum. Öfkem zulme sessiz kalınmasına ve hatta taraf olunmasına. İnananların imtihanı çetin mükafatı yücedir. Din tüccarlarının imtihanı kendilerince kolay ve karşılığı cehennemdir! Her iki dünyada şikayetçiyim.

  2. Millet vekilleri kendi menfaatlerine her türlü yasayı hemen toplanıp çıkarıveriyorlar. Memurlar komisyonda aklanıp iade ediliyor,ama hakları ödenmiyor. İşte bu yüzden hainim aga var mı ötesi.

  3. Böyle Adalet olmaz aynı kritere sahip bazı memurlar görevde bir kısmı ihraç bir kısmı da hapiste insanların adalet duygusu kayboldu bundan daha yıkıcı bir şey var mı

  4. Takipsizlik kararı alanlar halen neyi bekliyor acaba, 2 yıla yakın bir süredir bekliyoruz, daha ne kadar mağdur edileceğiz, ohal komisyonu acaba takipsizlik kararı alanların dosyalarını incelemiyor mu? bu zulüm ne zaman bitecek merak ediyorum…

  5. Hani takipsizlik alan ve beraat edenler khk ile göreve iade ediliyordu. Bekle bekle canımız çıktı. Bu devletin mahkemesi fetöyle irtibatı iltisakı yok diyorsa daha neyin komisyonunu bekliyoruz.

  6. Umutlar sabırlar ve hayatlar tükeniyor ama kimse görmüyor. Bizlerde bu vatanın evladıyız ve bu vatana canım feda. Ne olur görüm duyun artık. Fetö köpeği umarım yıktığın hayatların altında kalır cehennemin en dibine gidersin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM