OHAL komisyonu uyarısı! AİHM ihraçlar ve komisyon hususunda uyardı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve beraberindeki Türk heyeti bir dizi temasta bulunmak için dün ve bugün Fransa’nın Strazburg kentinde görüşmeler yapıyor. Yapılan görüşmelerde en dikkat çekeni şüphesiz AİHM Başkanı Guido Raimondi ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ arasında yapılan görüşme. Bozdağ ayrıca Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile de görüştü.

OHAL komisyonu uyarısı! AİHM ihraçlar ve komisyon hususunda uyardı

OHAL komisyonu uyarısı! AİHM ihraçlar ve komisyon hususunda uyardı

Öğretmenler İçin özel haber. Tüm haberlerimizde olduğu gibi bu haberimizde de aktif url şeklinde kaynak gösterilmeden içerik alınması yasaktır. Uymayan internet siteleri için gerekli yasal işlem başlatılmaktadır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada Türkiyeyi uyardı. AİHM Türkiyenin içinden geçtiği süreçten dolayı yaşanan ihraçlar ve tutuklamalar konusunda bir şey yapılmaması durumunda devreye gireceğini vurguladı. AİHM internet sitesinde yer alan açıklamayı ogretmenlericin.com olarak sizlere aktarıyoruz. Strazburg’da dün AİHM Başkanı Guido Raimondi ile yapılan basına kapalı toplantıdan sonra görüşme içeriği hakkında bilgi verilmezken, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile daha sonra yaptığı görüşmeden sonra açıklama yapıldı.

AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİNE UYUN

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland yaptığı açıklamada meslekten ihraç edilen on binlerce kişi ile tutuklu olan kişilerin haklarında gerekli hukuki işlemlerin yapılmasını belirtirken, eğer tüm bu süreçte yaşanılanların iç hukuk yolu ile çözülememesi halinde AİHM’in devreye gireceğini vurguladı. FETÖ/PDSY soruşturmasında yaşanan olaylar, işten çıkarmalar, kapatılan kurumlar, tutuklu bulunanlar için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından verilen OHAL komisyonu bilgisine de değinen Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland, kurulacak OHAL komisyonunun bağımsız olarak çalışması gerektiğini belirtti.

TÜRKİYE ÇÖZEMEZSE AİHM DEVREYE GİRECEK

AİHM internet sitesinde yer alan açıklamada OHAL komisyonunun süreçte iyi çalışmaması, bağımsız ve tarafsız hareket etmemesi durumunda, Anayasa Mahkemesi ve diğer iç hukuk yollarının çözüm üretmemesi halinde AİHM devreye girecek vurgusu yapıldı. Cezaevinde bulunanlar, kamudan çıkartılanlar, KHK ile yapılan işlemler için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uyulması gerektiği ifade edilen açıklamada tüm yapılan işlemlerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarına dayandırılması zorunluluğuna vurgu yapılmış.

AİHM ŞİKAYETLERİ ALIYOR

Yapılan ihraçlar, kapatılan kurumlar ve diğer işlemler için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuruların geldiği açıklanırken, AİHM’,in bu başvuruları iç hukuk yolları hususu dikkate alınarak kontrol ettiği belirtildi. Yapılan başvurularda başvuru için uygun bir iç hukuk yolu yoksa AİHM tarafından değerlendirmeye alındığı ifade edilirken, tutuklananlar ve yargılanma hususlarında ise Türk mahkemelerin kararlarının beklenmesine dikkat çekildi.

AİHM’DEN ANAYASA MAHKEMESİ UYARISI

Kamudan ihraç edilenler, tutuklananlar, haklarında işlem yapılanların Avrupa Mahkemesine şikayet etme hakkına sahip olduğu belirtilen açıklamada, tüm AİHM başvurularının kararları verilirken Türk mahkemelerinin AİHM’ye dayanarak karar verip vermediklerinin inceleneceği ifade edildi.

Anayasa Mahkemesi tarafından bu davaların ve hususların ele alınmaması durumunda, AİHM’nin bu durumu iç hukuk yolu olarak kabul edip etmeyeceğinin tekrardan gözden geçirileceğini ve duruma göre ise AİHM’in devreye gireceği açıklamada belirtildi.

 Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

21 yorum

 1. Elin gâvuruna bak birde bizim “mümine”. Bu ne yaman çelişki yarabbi. Gâvur bastırmasa idari tasarruftan attık diyip konuyu kapatacaklar. Devletin dini adalettir der hazret Ali.

 2. AİHM karar alırsa insallah Turkiye uygulamak zorunda kalır.Türkiye alınan kararı tanımıyorum diyemez.2011 de Rusya AİHM kararını tanimamisti.rus uçaklarına avrupa da icra koydurmuştu AİHM…

 3. Adamlar şunu demek istiyorlar:100 bini aşkın mağdur var biz bu kadar dosya ile uğraşmak istemiyoruz. Kurun komisyonunuzu yıllarca oyalayın bu insanları.

 4. tamamen dışa bağımlı bir ekonomisi olan canım ülkemin aihimi tanımyorum gibi ciddi söylemler söyleme şansı yok malesef…keşke ülkemiz güçlü bir ekonomiye sahip olsa adaletle yönetilen tarafsız mahkemelerin olduğu bir ülke olsakta onlar bizde adalet aramaya gelse ….heyhatttt boşa…biz böyle bir toplum olduğumuz sürece asla uzamayız hep kısalırız…kaybedenlerden oluruz….önce ahlak ve vijdan önce ahlak ve vijdan önce ahlak ve vijdan….

 5. Eyvah yandik Sayin bakani Almanyada konusturmadilar hincini bizden cikarmaz insallah Aihm i tanimiyorum size komisyon falan yok demez

 6. İspanya müslümanlar tarafından fethedilince Müslümanların yaşantısını gören Hristiyanlar “onlar bizim inançlarımızı biz onların ahlaklarını almalıyız” demişler. Şimdi bir Müslüman olarak ben diyorum ki “Biz Batının adaletini, ahlakını almalıyız. Onların bizden alacak hiç bir şeyi yok. Dini de kirlettik, çıkarımıza alet ettik.”

 7. Kardinal külahı görmektense Osmanlı sarığı görmeyi yeğleriz… dedirten bir milletin torunları olarak Avrupa’dan medet umuyoruz. Nereden nereye?

 8. ADAMLARA ALLAH RAZI OLSUN DİYECEĞİM AMA MÜSLÜMAN DEĞİLLER. RABBİM HADDİ AŞMIŞLARI HADDİ AŞMIŞLARLA BERTARAF EDER. HAYIRLISI İNŞALLAH.

 9. sayın bakan empati kursun lütfen. 28 şubatta mağduriyetler yaşandı.bizde öğrenciydik. mobbing baskılar yapıldı. lakin kimseye böyle köktencilik muamele yapılmadı. güç kimde olursa 1000 yıl sürecek deniyor. diyenleri gördük. umarım sayın bakan bulunduğu makamı adalet olarak görür. mağduriyetleri bir an önce giderir. bizler anayasamızda suç kabul edilen hiç bir fiil ve eylemde bulunmadık. biz devletimizi ve milletimizi seviyoruz. Allah fetö ve tüm terör örgütlerini bildiği gibi yapsın.duygusal hareket edip adaletten şaşanlarıda Allah’a Havalediyorum.

 10. İyiki aihm var.Ya o da olmasayadı kimsenin umurunda bile olmazdık.Suçsuzmuş, mağdurmuş,mazlummuş…kim tam takardı bu ülkede bizi…
  Gerçek adalet olmadıktan sonra!

 11. Aihm bilmiyo mu hukuk olmadığını Komisyonu kurun ne demektir yaa?? Bir bakan ki biz SUÇLARI yoo attık desin Aihm ne bakıyo acaba?? Bir RÜYADA mı yaşıyoruz acep Allahım

 12. Biz bu insanlari secerken bizi adalet ile yonetecekler diye ne kadar da cok sevinmistik.
  Heyhattt hepsi yalanmis.
  Elin batilisindan bekliyoruz adaleti.Sonrada niye bizi AB ye almiyorlar diye trip yapiyoruz.
  Adamlarda gercekten insan haklari var.sucu kim islemisse cezayi o ceker diyor.Allah yuce kitabinda da bundan bahsediyor.
  Yuce Kuran i biz degil onlar uyguluyor.

 13. Bekir Bozdağ hayatımda gördüğüm en adeletli adelet Bakanı , adeletin vücut bulmuş hali konusu adelet olan resim çiz deseler adelet bakanının güzel simasını çizerim. Adeletli ülkem canım ülkem teşekkür ederim…

 14. M.Akif ne diyordu Berlin’i gördükten sonra:”İşleri dinimiz gibi, dinleri işimiz gibi!”

 15. İnşallah hak yerini tez zamanda bulurda kurtuluruz bu günlerden. Bu haber beni sevindirdi..

 16. AİHM olmasa kimse harekete geçmeyecek.Adaletli ,vicdanlı insanlar dünyanın bir yerinde var demek! Bizi,bizden daha iyi takip ediyorlar ve bizi ,bizden daha fazla düşünüyorlar.

 17. Adaleti emreden bir dinimiz varken müslüman olmayan Avrupa’nın adaletini bekliyoruz. Ecdadımız adaleti ile ün salarken bugün adalet dersi alan durumdayız.

  • Çok haklısın HÜSEYİN gardaşım.Allah btün mazlum,masum e mağdurların yanında olsun İnşallah.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM