OHAL komisyonu üye atamaları için kriter ‘güvenilir olma’

turkiyegazetesi.com.tr yazarlarından Fuat Uğur OHAL komisyonu üyelerinin belirlenmesi konusunda bir yazı kaleme aldı. Fuat Uğur yazısında ayrıca dile getirilen FETÖ mağduriyetlerini hükümetin duymadığını açıkladı.

OHAL komisyonu üye atamaları için kriter ‘güvenilir olma’

OHAL komisyonu üye atamaları için kriter ‘güvenilir olma’

OHAL inceleme komisyonu kurulmadı, kurulamadı. Masumların, FETÖ bağı olmayanların mağduriyetlerinin gidereceği bir mekanizma olarak basına sunulan bu komisyon ne zaman kurulacak, ne zaman başvuru alacak da inceleme sonrası mağduriyetleri giderecek kimse bilmiyor. Haftaya, sonraki haftaya, yakında derken 3 aylık sürede geride kaldı ve OHAL komisyonu kurulması bir kenara üyeleri dahi belirlenemedi. 685 sayılı KHK gereği 23 haziran tarihine kadar OHAL komisyonu başvuru almak zorunda, yine KHK hükmüne göre 23 Şubat tarihine kadar da komisyonun üyelerinin belirlenmesi gerekiyordu.

OHAL KOMİSYON ÜYELİĞİNE “GÜVENİLİR ADAM” ARAYIŞI

Yazar Fuat Uğur bugünkü köşe yazısında OHAL inceleme komisyonuna geçen süre içerisinde üye seçilememesini değerlendirdi. Uğur, komisyon üyeliği için güvenilir olma şartını hatırlatırken, devletin halen güvenilir komisyon üyesi bulamamasını da eleştirdi. Güvenilir adamda kıtlık olduğunu belirterek eleştiren Uğur, koskoca ülkenin geldiği noktaya bakın yorumu yaptı. FETÖ’nün kamuda yarattığı tahribata da değinen Fuat Uğur, örgütün yıllardır kamuda oluşturduğu yapılanmaya dikkat çekti. 23 Ocak tarihinde yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameye göre kurulması gereken OHAL inceleme komisyonunun halen kurulamadığını ifade eden Uğur, fiiliyatta uygulamaya geçilemediğini belirtti.

ALMANYA VE POLONYA’DA YAŞANAN KAMU İHRAÇLARI

Fuat Uğur Almanya’da ve Polonya’da geçmişte yaşanan kamudan ihraçlar konusunu hatırlattı. Doğu ve batı Almanya birleşmesi ile kamudan 120 bin kişinin ihraç edildiğini ifade eden Uğur, Polonya’da da iktidardaki partinin değişmesinden sonra parti üyelerinin tamamının kamudan atıldığını örnek verdi. Letonya ile Litvanya’da da ihraçlarla alakalı uygulamalar olduğunu açıklayan Uğur, Anayasa Mahkemesinin de kamudan ihraçlarla ilgili Dünya’da yaşanan örnekleri incelediğini belirtti.

AYM BAŞVURULARI

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan tarafından geçtiğimiz gün yapılan KHK ve bireysel başvuru açıklamasına değinen Fuat Uğur, 65 binden fazla Anayasa mahkemesine bireysel başvuru yapıldığını belirtti. MEB personelleri, memurlar, askeri öğrenciler, kamu personelleri derken AYM bireysel başvurularının artacağına işaret eden Uğur, bunun büyük bir yük olduğunu bu durumda adil kararlar verilmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

KAPILAR KAPALI, SESİ DUYAN YOK

İhraç edilen kişilerden, haklarında KHK ile işlem yapılanlardan yüzlerce mektup ve mesaj aldığını açıklayan Uğur, bir dönem köşesinde bu mektuplara yer verdiğini ancak yoğunluktan dolayı artık başetmesinin mümkün olmadığını açıkladı. Bunları köşesinden yayınlamasının da faydası olmadığını belirten Uğur, kapıların kapalı olduğunu duyanın olmadığını vurguladı.

Fuat Uğur’un 27.04.2017 tarihli köşe yazısının tamamını okumak için;

turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/fuat-ugur/596550.aspx

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

  1. güvenilir adam bulunamıyor demek bu toplumun %70 nin doğrudan veya dolaylı olarak eğer katı bir laik veya ataist değilse cemaatlerle bir şekilde eşinin , çocuklarının ,akrabasının yolu kesişmiştir bu yüzden adam arıyorlarsa boşuna uğraşmasınlar hindu olan bahara ya dahi fetöcü denildi , demek ki kimse tam beyaz değil gri ise bizi karalayanlar ne diye o koltuklarda oturuyorlar ? ey almanya – ey polonya 70 yıl önce sen de yaptın bunu dese o da der ki ey türkiye 70 yıl önce deli teke hitler fırınlarda yaktı istersen sen de yap ne yapayım sen 70 geriden geldiğini kabul ediyorsan olay bitmşitir .

  2. Almanya polonyayi arastiriyormus aym.bence daha gerilere gitsin engizisyon mahkemelerini de incelesin. Ufku acilir belki.2017 yilinda oldugumuzu unutmus demekki. T.C kanunlari yeterli gelmemis aihm ictihatlari kurallari yeterli gelmemis.ayiptir be!! Yeter artik

  3. Eminim ki dış ulkeler kamudan ihrac ettiyse bile, o insanlari acliga,yokluga,itilmislige,kaderine coluk cocuguyla terk etmemistir.Sigortali calistirilmamasi icin esnafa,is verene baski yapilmamistir.Insanlar sigortasiz kacak bir sekilde kaderiyle bas başa birakilmamistir.Bu insanlar toplumun icinde olacak toplumsal bir sorun olmasin deyip cocuklari ve esleride dusunmuslerdir.Bundan o kadar eminim ki Almanya ornegin issizlik maasi vermiş,ozel sektorde işe yerleştirmiş.Bunlarida soyluyorlar mi?Nerdeee sadece attida atti,bizde atariz.Rabbimin adaleti şaşmaz inşallah.Allah devletimuze,milletimize,bayragimiza kast edenleri kahretsin.Peki ya hicbiseyden habersiz gariban,masumlara ne olacak?Sendikaya uye oldu diye yada tam gun egitim yapiliyor diye ozel okuldan hain mi olur?Bankada hesabin var diye teröre destek mi olur?Hukukta yeri olmayan durumlardan hain damgasi yemek.Allah kimseye bu aciyi yasatmasin.Serefimle yaşadım,hayatimda torpilim olmadi,her yere hakkimla geldim,sinavlari serefimle kazandim.Idarecilik icin,koltuk icin kimseye egilmedim.Cunku kul hakki var dedim.Mdr yrd sinavindan yeterli puanim olmasina ragmen torpil yine yaptirmadim.Tum mesai arkadaşlarimda şahittir.Vicdanim rahat cok sukur.Onemli olan da bu.Vatan sağolsun.Rabbim buyuk.

  4. Yani dış ulkeler nasil kamudan insan atti onlari arastirip bizde boyle yapalim diye hukuk mu olusturacaklar.Ben Rabbime havale ediyorum.En buyuk vekil ve adaleti şaşmaz Rabbimin inşallah.

  5. Sayi Ugurdan istegimiz konuyu korkmadan gazeteye manset yaparlarsa belki ses getirir bu sekilde cok bir sey degismez komisyona adam bulamadik ne demek komisyonu kurun begenmezseniz degistirin kriterlerin suc olmadigini sizde Aym de danistayda yoneticilerde biliyor ama soylemeye dilleri varmiyor herkes yargida dahil bir kisinin agzina bakiyor o nediyecek diye Allah yardimcimiz olsun

  6. Güvenilir bir adama gerek yok. Demokratik Yasalar işlesin yeter.Kriterler N-E-T bir şekilde belirlenip kamuoyuna duyrulsun ki. Vicdandan rahatlasin

  7. Sayin Fuat Ugur referandumdan once buyuk af diye bir yazı kaleme almıştı sanırım.Referandum bitti bakalim ne diyecek,ne yazacak yada yaxdiginin arkasinda durabilecek mi yoksa secim ayarli mi yazdi gorecegiz…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM