DOLAR 5,8966
EURO 6,5037
ALTIN 281,6
BIST 99.028
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Sisli

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu (OHAL Komisyonu) nedir?

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu; Olağanüstü hal kapsamında 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulmasına karar verilen, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra kamuda, kurum ve kuruluşlarda yürütülen soruşturmalar sonucunda alınan kararların itiraz incelemelerini yapacak 7 kişilik bir komisyon olarak dikkat çekmektedir.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu (OHAL Komisyonu) nedir?
24.01.2017
A+
A-

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu (OHAL Komisyonu) nedir?

OHAL komisyonu içeriği, görevleri, görev süresi gibi hükümler 685 sayılı KHK ile 23 Ocak tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Kanun Hükmünde Kararname’ye göre yapılan bu düzenleme 15 Temmuz tarihinden itibaren kamuda yapılan ihraçların itirazları adına en ciddi ve resmi düzenleme olarak dikkat çekiyor. Geçtiğimiz altı ay süresince meslekten ihraç edilen ve suçsuz olduğuna inana MEB ve kamu çalışanlarının Valiliklerde kurulan itiraz komisyonlarına daha doğrusu itiraz kabul birimlerine yaptıkları başvurulardan verim alınamadığı görülmektedir. Meslekten ihraç edilen yaklaşık 96 bin kişi bulunmaktadır. OHAL komisyonu görevleri arasında en önemlisi meslekten ihraç edilenlerin itirazlarını incelemek olacak.

KOMİSYONUN OLUŞUM ŞEMASI

685 sayılı KHK’ye göre Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu 7 kişiden oluşacak. Bu komisyona seçielcek üyeler 4 farklı yerden seçilecek. 7 kişilik OHAL komisyonu kurulması için Başbakan 3 kişiyi kamudan seçecek. Başbakan tarafından seçilecek kişilerin üst düzey bürokrat olma ihrimali yüksek gözüküyor. Ancak Başbakan kamuda çalışan istediği 3 kişiyi seçebilecek. Bir tanesi Yargıtay içerisinden tetkik hakimlerden, bir tanesi de Danıştay içerisinden tetkik hakimlerden seçilecek ve bu 2 kişiyi ise HSYK seçecek. Adalet Bakanı tarafından hakim ve savcılardan 1 kişi, İçişleri Bakanı tarafından da mülki idare amirleri statüsü içerisinde yer alan 1 kişi seçilecek.

OHAL komisyonunda kimler yer alacak?

 1. Başbakan tarafından seçilecek 3 kamu personeli.
 2. Adalat Bakanı tarafından seçilecek 1 hakim/savcı
 3. İçişleri Bakanı tarafından seçilecek mülki idare mensubu 1 kişi
 4. HSYK tarafından Danıştay ve Yargıtay’dan tetkik hakimlerden 2 kişi

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu
(OHAL Komisyonu)

ÜYE SAYISI

ÜYE
STATÜSÜ

ÜYEYİ
SEÇECEK KİŞİ

1

Kamu
Personeli

Başbakan
Binali Yıldırım

1

Kamu
Personeli

Başbakan
Binali Yıldırım

1

Kamu
Personeli

Başbakan
Binali Yıldırım

1

Hakim ve Savcı

Adalet Bakanı

1

Mülki
İdare Amiri

İçişleri Bakanı

1

Danıştay
Tetkik Hakimi

HSYK

1

Yargıtay
Tetkik Hakimi

HSYK

OHAL Komisyonu

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu (OHAL Komisyonu) 685 sayılı KHK’nin yayımlandığı tarih olan 23 Ocak 2017 tarihinden itibaren bir ay içerisinde üyelerinin seçimi yapılacak. Komisyon bir ay içerisinde oluşturulacak. OHAL Komisyonunun başvuruları kabul etmesi için 6 aylık süre tanındı. 23 Ocak 2017 tarihinden itibaren komisyon 6 ay içerisinde meslekten ihraç itirazları, kapatılan derneklerin itirazları, kapatılan STK, yayınevi, özel okullar vs itirazlarını değerlendirmeye başlayacak.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu tüm incelemeleri dosya üzerinden yani kağıt üzerinden yapacak. Komisyonun sözlü olarak ifade alması, kişileri dinlemesi KHK hükümlerine göre mümkün olmayacak. OHAL komisyonuna 60 gün içerisinde itirazlar yapılacak. Meslekten ihraç edilen kişiler ve diğer kapsamdaki kurum, kuruluş yetkilileri Valilikler aracılığı ile itirazlarını yapacaklar. Valiliklere yapılan itirazlar tüm belgelerle birlikte bekletilmeden OHAL Komisyonuna gönderilecek. 23 Ocak tarihinde yayımlanan 683 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilenler dahil olmak üzere 15 Temmuz’dan sonra çıkan tüm KHK’lerde ihraç edilenler OHAL Komisyonu başvuru almaya başladıktan itibaren 60 gün içerisinde başvurabilecekler.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından başvuruların ön incelemesi yapılacak. Ön incelemede verilen karara göre başvuru uygunsa değerlendirilmeye alınacak uygun değilse başvuru değerlendirilmeyecek. Başvuru değerlendirilmesinde başvuru reddedilirse başvuru sahibi kararı mahkemeye götürebilecek. Başvuru sahibinin başvurusu kabul edilirse komisyon kararı Devlet Personel Başkanlığına bildirilecek, Devlet Personel Başkanlığı ise 15 gün içerisinde başvurusu kabul edilen kamu personelini ikametinin dikkate alarak göreve iade edecek.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR
 1. EMİN dedi ki:

  BUGUN İTİBARİYLE OHAL KOMİSYONUNA DİLEKÇE VERECEKMİYİZ…..ne yapılması gerek…

 2. mutsuz dedi ki:

  şimdi ben anlamadım tekrarmı dilekçe vereceğiz zaten valiliğe vermiştik

 3. ahime yazdığım ön yazı dedi ki:

  Ülke olarak 15 Temmuz darbe kalkışması ile karşılaştık ve çok şükür milletimizin basireti ve demokrasiye sahip çıkması sonucu 5 – 6 saat içerisinde darbeye kalkışan destek veren 8500 civarında çeşitli rütbelerde asker kişisi halkımız ve güvenlik güçlerimiz tarafından yakalandı ve etkisiz hale getirildi . 18 Temmuz pazartesi itibarı ile darbe ile yakından uzaktan ilgisi bulunmayan insanlar hiç bir ceza kanunu ile bağdaşmayan çeşitli sebeplerle gözaltına alınıp , açığa alınmıştır . Açığa alınma sürecinde herhan gibi bir savunma veya ifade alma süreci olmadan bir suçlama tarafımıza belirtilmeden 01,09,2016 tarihli resmi gazete ekinde isimlerimiz yazılmak sureti ile Tüm kamu haklarından , mesleğimizden , kazanılmış haklarımızdan mahrum bırakıldık , gazete ve tv lerden öğrendiğimiz kadarıyla Devlet tarafından resmi izinle kurulan ve teşvikler verilen 15 temmuz günü dahi teşvik verilmeye devam edilen Aktif Eğitim Sen adlı eğitim sendikasına bir dönem üye olmak , Açılışına katılarak Kurdelesini dönemin başbakanı Tansu ÇİLLER , 12. Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL ve 13. Cumhurbaşkanı Recep Tayip ERDOGAN ve Fettullah GÜLEN ‘in beraber kestiği Bankasya adlı devlet güvencesi altında ki resmi bir banka da hesabın olması suç unsuru sayıldığı belirtilmektedir.
  Fetö terör örgütü ile iltisakı , ilgisi , alakası , olduğu gerekçesi ile devlet iznine bağlı olarak çalışan tüm yasal kurumlar ve bu kurumlarda çalışan ,sendika ve derneklere üye olan , bankada hesabı bulunan herkes bir anda teröre yardım yataklık ve destek suçlamasına maruz bırakılmış , ihbar mekanizması devreye sokularak haklarında yasa dışı olduğuna dair hiçbir delil , bilgi ,belge bulunmayan insanlara bir cadı avı başlatılmıştır . suçun şahsiliği , suçun kanuniliği , yapıldığı dönem de suç sayılmayan bir şeyin sonradan suç ilan edilse dahi geriye yürütülemez olması dikkate alınmamıştır . ihraçların cadı avına dönüştüğü başbakan yardımcısı Tuğrul TÜRKEŞ tarafından itiraf edilmiş , bizzat Cumhurbaşkanı Reçep Tayip ERDOĞAN ‘’ At izi it izine karıştı ‘’ diyerek hukuktan uzaklaşıldığını beyan etmiştir. Hükümet de darbeden iki ay sonra bir genelge çıkarmış ‘’artık bundan sonra isimsiz imzasız ihbarlara itibar edilmeyecektir ve yalan ihbarda bulunanlar artık cezalandırılacaktır’’ diye yönetmelik çıkararak şimdiye kadar bu ihbarların kabul edildiği itiraf edilmiştir .
  Ana muhalefet partisi CHP lideri Kemal KILIÇDAROĞLU ,MHP genel başkanı Devlet BAHÇELİ, çeşitli sendika ve sivil toplum teşkilatları beyanlarında ; mağduriyetlerin olduğunu , kriterlerin değişmesi gerektiğini ve yasal bir banka hesabının , sendika üyeliğinin , gazete aboneliğinin ihraçlar için kriter olamayacağını belirtmiş olmalarına rağmen hükümet somut adım atmak yerine yeni bir khk ile mağduriyetler hatalar giderilecektir demiş ve 30 bin kişinin ihraç edildiği Öğretmenlerden 31 kişiye dönüş yolunu açmıştır. Dönen hangi kritere göre döndü, atılan hangi kritere göre atıldı hiç kimse bir bilgiye sahip değildir. Hükümetin ‘ben yaptım oldu’ tavırları kanun ve hukuk tanımazlıkları iç hukuk yollarına başvurmamıza rağmen Türk adaletine olan güvenimizi tamamen sarstığından dolayı Türk yargısından ümitli değiliz . Bölge İdare mahkemeleri ihraçlar ile ilgili kanun hükmünde kararname yi iptal etme yetkisine sahip olmadığını söyleyerek davaları ret etmektedir. Anayasa mahkemesinin iki üyesinin benzer gerekçelerle ihraç edilip tutuklanması , binlerce yargı mensubunun ihrac edilmesi ve tutuklanması yargının bağımsızlığı konusunda bizleri endişeye sevk etmektedir. Çünkü siyasi iktidara ters bir karar vermesi durumunda yargı üyeleri başlarına gelecekler hakkında korkmaktadırlar. Anayasa mahkemesi başkanının OHAL hukuksuzluk hali değildir açıklamaları olsa da, anayasa mahkemesinin ana muhalefet partisi CHP nin AYM ye götürdüğü khk ‘yi yetkisizlik gerekçesi ile reddetmesi , bunun yanı sıra geçmişte çıkan khk’in bazı maddelerini hukuka aykırı diyerek iptal etmesi şuan siyasi iktidarın baskısı altında olduğunun bir göstergesidir .

  İktidar partisine mensup genel başkan yardımcılarının ,başbakan yardımcılarının ve bakanların açıklamalarına baktığımız zaman; ‘ gerekirse 500 bin kişiyi atarız canları cehenneme ’, ’hata varsa bile binde birden azdır’ ,’ khk lerde hukuk yolu kapalıdır , khk ler AYM ye götürülemez ’ ,’ AHİM kararı bizi bağlamaz’ şeklindedir . Ak Parti millet vekili aynı zamanda meclis darbe araştırma komisyon başkanvekili Selçuk ÖZDAĞ, ‘ Üniversitedeki görevime devam ediyor olsaydım bu kriterlerle ben de ihraç edilmiş olurdum. Çünkü Bank Asya’ dan ben de 120 bin tl kredi çekmiştim.’ diyerek kriterlerin kanuni, hukuki ve vicdani olmadığını belirtti .
  İşinden atılmakla kalmayıp tüm sosyal hakları , kazanımları elinden alınan , toplumun bir kesimi tarafından ötekileştirilen , yargısız infaz ile iş verilmeyen , iş verenlere baskı ile işe alınması engellenen ve çoluk çocuğumuz ile açlığa yokluğa mahkum edilen bir durumdayız .Ayrıca hastanelerde tedavi edilmek istenmeyen , adeta bir soykırıma uğrayan , vatandaşlıktan çıkarılma , her an içeri atılma kaygısı ile piskolojik bunalıma sürüklenen intihar eden onlarca mağdur gibi intihar etmemiz beklenilen bir durumdayız . Bir şekilde iftira ,kumpas , asılsız ihbarlar ile suçlu gösterilmek suretiyle ilerde doğabilecek tazminatlarında önüne geçilmek isteniyor . Tüm Dünyanın gözleri önünde 21. Yüzyılda cadı avı yapılıyor . iktidar yanlısı din görevlileri ; canımızın , malımızın helal olduğu , kızlarımızın ve eşlerimizin cariye , bizlerin köle olabileceğine dair kendilerince dini fetvalar veriyorlar .
  Vicdanı olan düşünebilen insanlığa soruyorum , siyasi iktidar mensupları şimdi terör örgütü lideri dedikleri Fetullah GÜLEN e yıllarca methiyeler dizdiler. bankasını , okullarını , üniverstelerini beraber açtılar. devlet arazilerini hibe ettiler . Tüm Dünyada referans mektupları ile onlara destek oldular , maddi ve manevi her daim sahip çıktılar. her seçim zaferinden sonra balkon konuşmalarında okyanus ötesine ‘Fetullah Gülen e ’ selamlar yolladılar. yardım derneklerine meclis özel izni çıkarttılar . Türkçe olimpiyatı denilen etkinliklerine meclisi sponsor yapıp adına bir milyon tane özel para bastırdılar . Stadyumlarda bizzat Cumhurbaşkanı ERDOGAN tarafından ‘’ Gelde bitsin bu hasret ‘’ diyerek yurda davet edildiler. Gülenin hayatını anlatan filmlerin galasında methiyeler dizdiler . 16 tane vakıf üniversite açmasına izin verdiler . ‘ ne istedilerse verdim’ diye canlı yayında bizzat itiraf ettiler . gazetelerine yılın gazetecilik ödülünü kendi elleri ile takdim ettiler . sendikaya yasal olarak her ay teşvik verdiler ve en sonunda ‘ ALDANDIK – ALDATILDIK Rabbim de Milletim de bizi affetsin’ dediler . Bunca söylemden ve fiiliyattan sonra kendilerinin binde biri nispetinde dahi yardımda bulunmamış toplumun bir kesimi için cadı avına başladılar . savunma hakkı , kendimizi ifade etme imkanı hiçbiri için fırsat dahi vermediler . şimdi yasal bir sendika , yasal bir banka , yasal bir gazete ye abone olan , hesap açtıran , üye olan bizler mi teröre yardım ve destek vermiş olduk yoksa ne istedilerse veren , devleti ele geçirmesine müsaade eden , önlem almayan , hatasını itiraf eden ama hiçbir sorumluluk ve ceza ile karşılaşmayan siyasiler , bürokratlar , Genelkurmay eski başkanları mı ? Taktir yüce mahkemenin değerli üyelerinin dir , ama vereceğiniz bu karar bizim maddi ve manevi yok oluşumuzu biraz hızlandıracak veya yavaşlatacaktır , saygılar . ( mesleğinden edilmiş , özğürlüğü kısıtlanmış , hayatı karartılmış Tüm mağdurlar adına )

 4. magdur felan yok sa komisyon niye kuruluyor dedi ki:

  bu komisyonun bir oyun olduğunu amacın referandumda meydanlarda komisyon kurduk araştırıyoruz siz evet verin masumsalar dönerler diye nutuk atacaklarını biliyoruz birde ahim in önünü kapatmak için şeytani bir plan olduğu aşikar yani senin sadece banka hesabın var , sen yasal sendikadan ihraç olmuşsun diyerek dönderecekler mi sanıyorsunuz kin ile gayz ile bilenmiş merhamet ve hakkaniyetten uzak olanların hata ettik diyeceklerini mi sanıyorsunuz ? daha önce o kadar komisyon hikayesi duydum ki yalanın sınırı yok valilik kurdu – bakanlık kurdu – başbakanlık kurdu dediler ama hiçbiri yokmuş valilikte vali yar yanındaydım memur ohal bürosuna gelen dilekçeleri ne yapalı dedi geri dönüşüm kutusuna atın dedi sayın vali yardımcısı sonrada bana yeğenim sen niye gelmiştin dedi bende dilekçe verecektim ohal bürosuna ama geri dönüşüm kutusuna atayım o zaman dedim güldü bişey çıkmaz bu dilekçelerden dedi birde bak özel okulda ücretsiz okuması için gazi çocuklarını şehit yakınlarını dağıtıyoruz bir memur da gazi çocuğunu fetö okuluna biz göndermişiz kayıt yap diye sonrada çocuğunu gönderiyor diye sakat gazi memuru ihraç etmişiz adam ağlıyor ama şeriatın kestiği acımaz diyor birde örnek veriyor bak nt ye devlet el koydu ama ben gidip alışveriş yapmam yarın neden alışveriş yaptın diye içeri atar diyor , güldüm olur mu öyle şey diye bankasyaya da tmsf devlet el koydu o tarihten sonra hesap açanları da meslekten atmadılar mı ? kolejlerine de devlet el koydu o tarihten sonra yeni kayıt yaptıran memuru da işten atmadılar mı ? burası türkiye eğer yaşamak istiyorsan emir kulu olacaksın mantığınla hissinle yasa ile hareket etme emirlere itaat et yeter zira fazla akılda , bilgi de zarardır , Allahın emri ile devletin emrettiği çelişiyorsa devletin dediğini yap Allah cc affeder devlet affetmez bak ne hale düşmüşsün dedi ve bana yaşamın formülünü verdi devletine tap , düşünme , eleştirme , hissetme ne derse onu yap , alkışla , yarın tersini derse onu yap o zamanda onu alkışla birini överse sen de öv , söverse sen de söv zira övmede veya sövmede gecikirsen veya sessiz kalırsan , ya dün övüyorduk buğün dövüyoruz olurmu dersen bitersin , mutlu yaşamın formülü sıfır düşünce , sıfır kritik , sıfır şeker , düşünceni sıfırla ve zirveye çık zira sıfırlayamazsan içeri girersin .

 5. ekilopsi dedi ki:

  Bu canını sevdiklerim halk tepkisi olmadan kıllarını kıpırdatmazlar,biliyorlar ki güç sorunu yok,adalet umurlarında mı? insan hakkı kul hakkı denen bir kavram, sinek vızıltısı kadar ilgilerini çekiyor mu? Ben mizanın kurulacağına eminim,mizanda hesaptan kaçmak mümkün olmayacak…

 6. elif dedi ki:

  Bosyere umutlandiriyorlar yazik degil mi ya …dun haberlerden sonra sanki iade olmusuz gibi ariyolar akrabalar…aciyorum kendime yazik bizlere…amaclari gercekten hakli haksiz ayrimi olsa daha once valiliklere dilekce verdik cok umuandik…aradan 6 ay gecmis hic ihraclara dair gelisme yok…simdi 7 kisiluk komisyonla olacak oylemi hic umudum yok…alti ustu bir yillik bir lanet sendika uyeligi…

 7. Saban Yilmaz dedi ki:

  Sayin editor iheac olup emekliye ayrilanda basvuru yapabilirmi

 8. uhrac dedi ki:

  Ben başvurdumŞubat ayında avukat gönderecek bir grup ile.İç hukuğu tükettim sayılır.Aym başvuru ,İdare Bölge başvuru red geldi sonra istinafa gitti.

  1. vatan sevdalısı dedi ki:

   AYM sonucu geldimi? Benim idari mahkeme sonucu daha yeni geldi.. Ne yapmalıyım? Avukatım istinat mahkemesine başvurmana gerek kalmadı dedi gerekçe olarakta yeni khkları gösterdi zaten iç hukuk yolları yeni açıldığı için önceki davalar otomotik olarak düştü dedi ne yapmalıyım bilen biri yardımcı olabilirmi ..çünkü komüsyondan falan bişey çıkacağına inanmıyorum ben…

 9. elif dedi ki:

  Peki simdi ne ypacagiz aihme basvuracak miyiz yoksa yine onumuze konan bu surecin sonunu mu bekliyecegiz…

 10. Hüzün dedi ki:

  Ayneeen katılıyorum.Ahimin önünü tıkamak amaç.İç hukuk işliyor görüntüsü sadece…Gerçekten bizi düşünen mi var!!!

 11. Sami erol dedi ki:

  İade filan olmayacak.akıllarına yeni bir şeytanlık gelmiş.AİHM nin önünü kesmek için hiçbir sonuç çıkmayacağı bugünden belli olan mahkeme yolunu açmışlar.böylece davaların en az 10 yılda sonuçlanacağı yeni bir şeytanlık icat etmişler.zalimin şeytanı varsa GARİBİN ALLAHI var…

  1. Adalet dedi ki:

   Aynen katılıyorum

   1. İsmail ismail dedi ki:

    Aynen katılıyorum

  2. aklıyla dalga geçilen hakkı yenen gariban dedi ki:

   tam bi şeytanlık….referandum öncesi halkı aldatmaya yönelik bi girişim…aynen katılıyorum….

 12. Semiha dedi ki:

  7 kisi 96 bin kisi adaletinizi seveyim.. bu komisyondan kaç tane.kuaracaksiniz dalga mi geciyorsunuz.alttan alttan.adamlarinizi mi kurtaracaksiniz..