Online ikametgah taşıma, E-Devlet üzerinden ikametgah değiştirme işlemi

E-devlet modülü üzerinde son dönemde birçok yenilik olmaya başladı. Her geçen gün eklenen yeni hizmetlerle birlikte kurumlara gitmek tarihe karışmaya başladı. Örneğin bir süredir ikametgah değişikliği de e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. ogretmenlericin.com olarak sizlere E-devlet girişi ile ikametgah yani adres değişikliği bildirimi nasıl yapılır onu anlatacağız.

Online ikametgah taşıma, E-Devlet üzerinden ikametgah değiştirme işlemi

Online ikametgah taşıma, E-Devlet üzerinden ikametgah değiştirme işlemi

e devlet ikametgah değiştirme ile ilgili son dönemde internet üzerinden yapılan en çok aramalar içerisinde “e-devlet girişi ile Adres Değişikliği Bildirimi” yer almaktadır. e-devlet sistemi üzerinde online olarak adres değişikliği bildiriminde bulunmak mümkün. İnternet üzerinden ikametgah değişikliği gerçekleştirebilmek için adım adım resimli anlatımımıza bakınız.

E-DEVLET GİRİŞİ

turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet sistemine giriş yapmamız gerekmektedir. Birçok işlemimizi aşağıdaki ekrandan normal şekilde e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra yapabiliyoruz ancak e-devlet üzerinden ikametgah değişikliği işlemini bu girişten yapamayız.

E devlet giriş

Eğer yukarıdaki normal girişten yaparsak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasında ikametgah değiştirmek istediğimizde hata verecektir. “Daha güvenli bir kimlik doğrulama yöntemi gerekiyor..” hatası ekranda görüldüğü gibi karşımıza çıkacak. E-devlet sistemi adres eğişikliği için 2 farklı giriş yöntemi istemektedir.

e devlet Adres Değişikliği Bildirimi
Adres Değişikliği Bildirimi

E-devlet ikametgah değişikliği nasıl yapılır? Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü modülü üzerinden Adres Değişikliği Bildirimi yapabilmek için Mobil İmza veya Elektronik İmza kullanılması gerekmektedir. Çünkü e-devlet üzerinden yapılacak olan ikametgah değişikliğinde üst düzey güvenlik tedbiri alınmış. Kişisel bilgilerin güvenliği ve işlemin hukuken geçerli olabilmesi için mobil veya elektronik imza gibi yüksek güvenlikli kimlik doğrulama yöntemlerinden biri ile ile sisteme giriş yapmak gerekiyor.

ogretmenlericin.com olarak kişiler için en uygunu ve en kolay yöntemin Mobil İmza olduğunu belirtelim. GSM operatörleri aylık belli bir ücret karşılığında mobil imza hizmeti sunmaktadır. Turkcell Mobil İmza servisi bu yazı size hazırlanırken (28.04.2018) aylık 8 TL, Türk Telekom Mobil İmza servisi aylık 4,85 TL, Vodafone Mobil İmza Servisi Ücretlendirmesi de aylık 5 TL dir.

Mobil İmza İle E-Devlete Giriş:

e devlet Mobil imza giriş
Mobil imza giriş

Yukarıdaki resimde gördüğümüz gibi TC numaranız, GSM numaranızı yazdıktan sonra GSM Operatörünüz seçeneğinden operatörünüzü seçiniz ve Devam Et butonuna basınız. Gelen ekrandan İmzala sekmesine tıklayınız ve telefonunuza gelen mobil imza bildirimlerini onaylayıp mobil imza şifrenizi telefonunuza girerek e-devlet sistemine giriş yapınız.

İkametgah Değiştirme Araması:

e devlet arama çubuğu
e-devlet ikametgah

e-devlete giriş yaptıktan sonra arama kısmına “adres değişiklik bildirimi” yazınız ve aşağıda listelenen arama sonuçlarından “Adres Değişiklik Bildirimi (Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü) seçeneğine tıklayınız. Ekran değiştikten sonra ikametgah değiştirme sayfasına giriş yapmış olacağız.

Adres Değişikliği Bildirimi;

ikametgah değiştirme
Adres değişiklik beyanı

Yukarıda gelen adres değişlik bildirim sayfasından T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfüs ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde bulunan yerleşim yeri ve diğer adres değişiklik bildirimleri gerçekleştirilebilmektedir. İkametgah değişikliği beyanında iki seçenek yer alıyor. Birincisi; “Sadece kendim için adres beyanı yapacağım.” ikincisi de “Kendim ve benimle aynı konutu paylaşan aile fertleri için beyan yapacağım.” size uygun olanı seçip hemen altında yer alan tarih sekmesinden de “Taşınma Tarihi” işaretlenmeli ve ilerle tuşuna basılmalıdır.

Adres Beyanı:

Adres beyan formu
Adres Beyanı

Adres beyan formu üzerinde Yerleşim Yeri Adresi ve Diğer Adres (Yazlık, Kışlık, 2. Konut v.b.) kısımlarını doldurunuz. Elle yazmayınız hemen sol köşelerinde yer alan Adres Bul düğmesini kullanınız. Yerleşim adresinizi seçmek için, ilgili alanın yanında bulunan “Adres Bul” düğmesine tıklayınız. Adres seçim kutusu açılacaktır. Bu kutudaki seçenekleri takip ederek adresinizi bulunuz. İsterseniz aynı işlemi “Diğer Adres” alanı için de yapabilirsiniz. Diğer adres kısmı zorunlu değildir.

adres beyan formu Mobil imza onayı
Mobil imza onayı

Adres satırlarını doldurduktan sonra hemen altında imza türümüzü seçelim. Adres beyan formu imzalama şekli seçildikten sonra İlerle tuşu ile e-devlet adres değiştirme işlemini sürdürelim.

Bu arada ikametgah değişikliği muhtarlıktan yapılır mı sorusunu soranlar da olabilir, adres değiştirme nüfus müdürlükleri üzerinden yapılmaktadır. Adres değişikliğini nüfus müdürlüğünden yapanlara nüfus müdürlükleri evrak vermektedir, bu evrakın da muhtarlığa teslim edilmesi istenmektedir. Nüfus müdürlüğünden ikametgah değişiklik işlemi yapıldıktan sonra alınan evrak adresin bağlı olduğu muhtarlığa teslim edilmelidir.

ÖNEMLİ HATIRLATMA

adres değiştirme beyanı yanlışlık
Beyanda hata

E-devlet üzerinden ikametgah değişikliği nasıl yapılır yazımızda en önemli noktaya geldik. Eğer adres değişikliği yapmak istediğiniz yani taşınmak istediğiniz yerde oturan varsa yukarıdaki gibi bir hata alırsınız. “Beyan edilen adreste oturan olmamalıdır” hatası karşımıza gelecektir. Burada oturan anneniz, babanız, eşiniz, arkadaşınız varsa siz ikametgah değişikliğini e-devlet üzerinden yapamazsınız. Mecburen nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Nüfus müdürlüğü de sizden ve orada oturan herhangi bir kişiden adres değişikliği için gerekli evraklar talep edecektir.

E-DEVLET ADRES DEĞİŞTİRME ONAYI:

e devlet ikametgah değiştirme onay işlemi
Adres değiştirme onayı

Taşınmak, ikametgah taşımak istediğiniz adres boşsa beyanınızda en son aşamada yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi son onay işlemi gelecektir. Öğretmenler İçin Haber sitesi olarak 28.04.2018 tarihinde yaptığımız örnek başvuruda; “28/04/2018 tarihinde ….. TC Nolu ……………….. kişileri için …………………..adresine yerleşim yeri beyanı işlemini onaylıyorum.” adres değişiklik bildirim onayı oluşturulmuştur. En altta yer alan sorgula ile adres değişiklik işlemini e-devlet üzerinden gerçekleştirmiş oluyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM