ÖSYM ve KPSS soruları 2002 yılından itibaren FETÖ tarafından çalınmış

Kamuda personel olabilmek için her yıl on binlerce adayın ter döktüğü KPSS’de yeni skandallar ortaya çıkmaya devam ediyor. FETÖ mensuplarının KPSS sorularını 2002-2013 yılları arası ele geçirdiği belirtildi. KPSS’de soru hırsızlığı sadece 2010 yılı ile sınırlı değilmiş.

ÖSYM ve KPSS soruları 2002 yılından itibaren FETÖ tarafından çalınmış

ÖSYM ve KPSS soruları 2002 yılından itibaren FETÖ tarafından çalınmış

Sabah’ın haberine göre 2002 yılından 2013 yılına kadar KPSS soruları dahil tüm ÖSYM sınav sorularının FETÖ tarafından ele geçirildiği belirtildi.Verilerin analizlerinden çıkan sonuçlara göre FETÖ 11 yıllık sınav sürecine hakim olmuş. FETÖ’nün önem verdiği sınavlardan birisinin de ALES olduğu vurgulandı.

ALES ÖNEMLİ

FETÖ’nün üniversitelerde kadrolaşmak için üniversitelere akademik personel alımı için kullanılan ALES’e önem verdiği belirtildi. Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı olarak bilinen ALES’in soruları üyelere verildi. ALES verilerine göre son 18 yılda ortaya çıkarılan başarı grafiği soruların sızdırılmasını ve kopya durumunu ortaya çıkarmış oldu.  Akademik kariyer düşünenlerin rağbet ettiği ve zorunluluğu bulunan ALES ile okutman, uzman ve öğretim görevlisi olunuyor. Diğer sınavlara göre sonuçları tam anlamıyla açıklanmayan ALES kamuda pek dikkat çekmiyor, birincileri ya da derece yapanları haber olarak verilmiyor. istihdamında da kullanılıyor. ALES’in bu dikkat çekmeyen durumundan faydalanan  FETÖ bu sayede akademik olarak kadrolaşıyor ve kendi personellerini yerleştiriyor.

11 YILDA TÜM ÖSYM SORULARI ÇALINMIŞ

2010 KPSS hırsızlığı ile gündeme gelen KPSS’de soru çalınmasının 11 yıllık bir süreç olduğu yapılan analizlerle ortaya çıkarılmış oldu. 2002 yılı ile 2013 yılı arasında ÖSYM tarafından gerçekleştirilen tüm sınavlarda FETÖ’nün soruları ele geçirdiğini belirtildi. Kamuda iş bulan, kamuya yerleştirilen personel sayısı 2002 ile 2016 yılları arasında en az 500 bin kişi olduğu düşünüldüğünde FETÖ ile bağlantılı kamu personel sayısının yüzbinler olduğu düşünülmektedir.

Öğretmenler İçin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM