Sendika üyeliği olan ihraç edilmiş kamu personeli görevine iade edildi

FETÖ iltisaklı olduğu gerekçesi ile kapatılan Ufuk Sağlık-Sen üyesi olan sağlık çalışanı meslekten ihraç edilmişti. OHAL inceleme komisyonu kişiyi göreve iade etti.

Sendika üyeliği olan ihraç edilmiş kamu personeli görevine iade edildi

Sendika üyeliği olan ihraç edilmiş kamu personeli görevine iade edildi

OHAL işlemleri inceleme komisyonu sekiz ay sendika üyeliği bulunan ve hakkında soruşturmaya gerek olmadığına dair karar verilen sağlık personelini kamudaki görevine iade etti. Meslekten ihraç edilen çalışanın sendika üyeliği haricinde başka bir kaydının olmadığı da komisyon kararında yer aldı.

8 AY SENDİKA ÜYELİĞİ VAR

Sağlık Bakanlığında doktor olarak çalışan kamu personeli 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edildi. Sağlık çalışanının 04.11.2015 tarihinden 20.07.2016 tarihine kadar kapatılan Ufuk Sağlık Sen üyesi olduğu OHAL inceleme komisyonu tutanaklarında belirtilirken kişinin idari yönden başlatılan soruşturmada görevden uzaklaştırıldığı belirtildi.

KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞI KARARI

8 aylık sendika üyeliği bulunan ve başka bir örgüt bağlantısı unsuruna rastlanılmadığı belirtilen kamu çalışanı hakkında Savcılıkça hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiğini de karar metninde yer aldı.

OHAL işlemleri inceleme komisyonu göreve iade kararı;

OHAL inceleme komisyonu göreve iade kararı
Göreve iade kararı

2;

OHAL işlemleri inceleme komisyonu göreve iade kararı
Göreve iade

3

Sendika üyeliği ile ilgili karar
OHAL inceleme komisyonu kararı

MESLEKTEN İHRAÇ KRİTERLERİ

Sağlık çalışanının Bank Asya’da hesabının olmadığı, örgütle irtibatı olan herhangi bir kuruluşta çalışma kaydına rastlanmadığı, dernek veya vakıf üyeliklerinin bulunmadığı, ByLock programının tespit edilmediği, kişi hakkında tanık ifadesinin bulunmadığı, dergi ve gazete gibi örgütünün yayın organlarına aboneliğinin tespit edilmediği, meslekten ihraç edilen çalışanın diğer banka hesaplarından örgütle bağlantılı kuruluşlara para transferinin olmadığı belirlendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. İhraç olan memurların soruşturma, kovuşturma geçirmeyenleri, karakola dahi gitmeyenleri var. Bunlar tez vakitte göreve iade edilmelidir. Adaletin gereği budur. Gerisi Adaletsizlik olur.

  2. Neden 672 incelenmeden 675 inceleniyor? Bunun mantıklı bir açıklaması var mı? Sayın editörümüz bunu haber konusu yaparsa sevinirim. Adamı olanın dosyası sözde incelenip göreve mi döndürülüyor? Yarın sendikadan ihraç olup da ret kararı alan olursa ne olacak? Onca yaşanan hukuksuzluktan sonra artık çıkacak yeni kararların hukuka uygun olacağına güvenim kalmadı

  3. 2 yıl sonra harika bir haber…işine dönen kardeşimiz için …672 khk lı bizler bekliyoruz 8 ay ile suçsuzsun. 9 ay ve fazlası kişiyi işinden gücünden itibarından nasıl eder?bu nasıl hukuku kanunda yazmayan suç olur mu? İnşallah tüm masumlar en kısa zamanda işlerine döner…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM