Suçsuzların göreve iadeleri için mekanizma kurduk, süreci hızlandıracağız

OHAL inceleme komisyonunu işaret eden Numan Kurtulmuş, ihraçlara yaşanan KHK yanlışlıklarını düzeltmek için mekanizma kurduklarını belirtti. Kurulan mekanizmanın Anayasa Mahkemesinin yükünü de hafifleteceğini ifade eden Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş bu mekanizmaya ilgili Bakanlıklardan temsilciler de verileceğini vurguladı.

Suçsuzların göreve iadeleri için mekanizma kurduk, süreci hızlandıracağız

Suçsuzların göreve iadeleri için mekanizma kurduk, süreci hızlandıracağız

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş bugün yapılan Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu. Kuruldan sonra gündemdeki konular hakkında açıklamalar yapan Numan Kurtulmuş akademisyenlerin ihraçlarına, KHK’ler ile gerçekleşen kamu personellerinin ihraçlarına, referandum konusuna değindi. Kurutlmuş Kanun Hükmünde Kararnameler ile gerçekleşen meslekten ihraçlar ile diğer kararların hatalı olanlarının düzeltilmesi için mekanizma kurduklarını açıkladı.

KHK YANLIŞLARINI DÜZELTECEĞİZ

Çıkarılan son KHK’da Kurtulmuş’un gündemindeydi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Numan Kurtulmuş kendisine son KHK’de meslekten ihraç edilen akademisyenlerin durumunun sorulması üzerine meslekten ihraç edilen akademisyen ve kamu personelleri için bir mekanizma kurduklarını ifade etti. Kanun Hükmünde Kararnamelerde bir takım yanlışların bulunması dahilinde bu yanlışlıkların da düzeltilmesi ile ilgili bir mekanizmayı geçtiğimi Kanun Hükmünde Kararname ile kurduk açıklaması yapan Kurtulmuş, eğer yanlışlık, yanlışlık iddiası varsa bu mekanizmaya başvurulması halinde gereken düzeltmelerin de yapılabileceğini ifade etti.

MUHALİFLER Mİ İHRAÇ EDİLDİ?

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a muhalif oldukları için akademisyenlerin ihraç edildiği, Ankara Üniversitesinin özellikle ihraçlarla karşı karşıya kaldığı hatırlatıldı. KHK ile verilen kararların nihai bir karar olmadığını vurgulayan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, düzeltilmesi gereken bir durum söz konusu ise düzeltileceğini ve nihai kararın da bu olacağını belirtti.

Numan Kurtulmuş’nun Kanun Hükmünde Kararnameler, OHAL komisyonu ve göreve iadeler hakkında yaptığı açıklamanın videoları;

7 KİŞİLİK BİR KURUM KURULUYOR

Başka bir basın mensubunun KHK kararlarına yapılacak itirazların nasıl yapılacağı, mekanizmanın nasıl işleyeceği hususundaki soruyu da cevaplayan Kurtulmuş, Kanun Hükmünde Kararnameler ile yapılan yanlışlıkların düzeltilmesi için bu mekanizmanın, kurumun kurulduğunu ifade etti. İlgili Bakanlıkların buraya temsilci verecekler açıklamasını yapan Kurtulmuş, hızla bu mekanizmanın kurumun çalışacağını vurguladı.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Üyeleri
(OHAL Komisyonu Üyeleri)
ÜYE SAYISI KOMİSYONA SEÇİLECEK ÜYENİN
STATÜSÜ
KOMİSYONA SEÇİLECEK ÜYEYİ
SEÇECEK KİŞİ
1 Kamu
Personeli
Başbakan
Binali Yıldırım
1 Kamu
Personeli
Başbakan
Binali Yıldırım
1 Kamu
Personeli
Başbakan
Binali Yıldırım
1 Hakim ve Savcı Adalet Bakanı
Bekir Bozdağ
1 Mülki
İdare Amiri
İçişleri Bakanı
Süleyman Soylu
1 Danıştay
Tetkik Hakimi
HSYK
1 Yargıtay
Tetkik Hakimi
HSYK

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

21 yorum

 1. Feto başımıza bela oldu yahu bize ne bu adamdan bu pislik yüzünden işimizden olduk damga yedik kime anlatayim derdimi

 2. Sayın editör bir parti ilçe başkanından OHAL komisyonunun illerde komisyon kurulmasına karar verecekler diye duydum sürecin hızlanması için. Sizin bu konuyla ilgili bilginiz var mı?

  • Daha komisyon yok ama.karar var ilde komisyon kuracakmış. Bu ancak turkiyede olur. Reis.ne derse o olacak. Su an meb bakani bile.ne.olacagini bilmiyor kimseye bisey sormaya.luzum.yok.

 3. Haksizligi hak zannedenlere karsi Hakki savunmak bir nevi hakka karsi haksizliktir. Ya hu nerede yaziyor sendika banka dernek suctur su kadar da cezasi var diye.Suc ise 15 temmuzdan sonra suc olur.Ceza hukukuna idari kanunlara eklersin filanca sendika banka vs suctur diye vatandasini uyarirsin. Bu devletin gorevidir. Islendigi zaman suc olmayan birseyden kimse suclanamaz.Bunlari bildikleri icin ohal kaldirilmiyor.

 4. Komisyon kuracaklarmış ne komisyonu yaaa hepsi ali cengiz ayak oyunları
  Amaç AİHM müracaat ın önünü kesmek
  Gölde nehir de dinamitle balık avlamak gibi iş yapıyor lar ALLAH hesabı nı soracak inşallah

 5. Arkadaslar fazla umitlenmeyin ohal kaldirilmadan birsey yapmazlar ben daha oncede yazdim editorden ricamiz Aihm basvurulari hakkinda basindaki yorumlari ve hukuk haberleri veren siteleri haber yapmasi Aihm e basvurup bekleyelim hicbir riski yok tekrar basvuru hakki var

 6. Gazeteci Ahmet TAŞGETİREN köşesinde şöyle diyor:
  “Şöyle söyleyeyim: “FETÖ ile iltisaklı” diye tasfiyeye uğrayan insanların çok önemli bir kısmı aynı zamanda “AK Parti ile iltisaklı.” Anası – babası oy vermiştir Ak Parti’ye, hısımı – akrabası oy vermiştir ve emin olun o ailede tasfiyeye uğrayan bir veya birkaç kişi, aile gündemine girer.”
  Şimdi soruyorum iktidara ve yetkililere; bu ifade sizce içi boş bir ifade mi?
  Aylardır söylüyorum; bu metod yanlış bir metod, bindiğiniz dalı kesiyorsunuz…

 7. Ak parti illa biseyi once yanlis yapip sonra duzetmesi gerekir hep boyle oldu.bize dusen onlarin adaletli davranmasi icin dua edip , fetonun da olmesini beklemek.

 8. Yahu şu yasal sendika üyeliği kriter olmaktan çıksın. 6 yıllık öğretmenim sadece iki yıl bile olmayan bir üyeliğim vardı bu suç olmasın. Şubat 2016 da zaten ayrılmıştım. Para desteğim olmadı himmet yok. Toplantı yok. Bylock yok. Zaten sevmem cemaat işlerini ama ben atildim. Umarım hukuk tez gelir.

 9. inşallah bundan önce de ohal büroları vardı.verdik dilekçeleri ama okuyan bile olmadı. dağ fare doğurmaz diyorum.haberleri takip ettiğimiz kadarıyla suçsuzluğunuzu siz ispatlayın diyorlar. acaba dünyada eşi benzeri böyle bir uygulama var mı sayın editörüm. madem böyle bir işe giriştiniz bırakında hukuk işlesin. komisyon sadece oyalama taktiği güdecek siz suçsuzluğunuzu ispatlayın demekle

 10. IHRAC KRITERLERINI DEGISTIRMEDIKLERI surece kimse UMUTLANMASIN…Çünkü; sendikaya uye olmus istifa etmisler masum olarak görünecek mi aceba? Bankaya sadece para biriktirmek,tasarruf yapmak ve faizsiz oldugu icin ,yuklu miktarda para yatirmayanlar hesabi olanlar masum olacak mi?Yada sadece cocugu iyi egitim alsin,her ikiside calisan esler tam gun egitim yapildigi icin ozele gonderenler masum olacak mi? Bunlarin hepside yasal,masumane durumlar,ancak kime ne anatiyiruz ki…Allah tum masum ve magdurlara yardim etsin inşallah.Allah vatanımızı ulkemizi korusun.

 11. Sesimizi duyurmak konusunda burda sayin editör beye cok iş dusuyor. en önemlisi masumlarin duasini almak paha bicilmez

 12. Vatandaşi cahil sanip samimiyetsiz aciklamalarda bulunmak ve Önceki komisyonun balon çikması tabii ki en önemlisi masumlarin ahi, referandum oncesi, hala bu işin cözume kavusmamasinin bedeli agiğır olur kanaatindeyim.

 13. editör bey ne olur cevap verin 7 ay sendika üyeliği yanlışlık sayılır mı sizce 2013 te ki.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM