Takipsizlik ve beraat kararı alanlar görevlerine iade edilmelidir

Haber Türk yazarı Sevilay Yılman’dan sonra Posta yazarı Nedim Şener’de son yazısında FETÖ mağduriyetlerine değindi. “FETÖ’nün kullandığı son kavram; mağduriyet” başlığı ile yayınladığı yazısında Şener gerçek mağdurların durumunu belirtti.

Takipsizlik ve beraat kararı alanlar görevlerine iade edilmelidir

Takipsizlik ve beraat kararı alanlar görevlerine iade edilmelidir

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında kamuda 110 bin civarı çalışan meslekten ihraç edildi. Yetkililer her fırsatta mağduriyet yaşayanların tespit edilmesi için titiz çalışma yürütüldüğünü açıklasa da kurulan OHAL inceleme komisyonunun üzerinden aylar geçmesine rağmen karara bağladığı dosya sayısı halen mağduriyet yaşayan suçsuz kişiler için olumsuzluk olarak görülmektedir.

GERÇEK MAĞDURLAR ARKA PLANDA KALIYOR

Haber Türk yazarı Sevilay Yılman son yazısında 1 milyon kişinin OHAL komisyonu kararlarının etkisi altında olduğunu belirterek OHAL inceleme komisyonuna da yeni önerilerde bulunmuştu. Yılman’ın son yazısını yazı sonundan okuyabilirsiniz. Posta yazarı Nedim Şener’de yazısında gerçek mağdurların tespit edilmesi hususunu, savcılıklar tarafından takipsizlik ve beraat kararı alanların göreve iadelerini kaleme aldı.

Posta yazarı Nedim Şener’in 04.04.2018 tarihli köşe yazısı;

Önce dini kullandı, sonra hoşgörüyü, ardından demokrasiyi, sivil toplum değerlerini ve örgütlerini. Gün geldi sopa olarak kullandığı hukuktan adalet dilenecek hale geldi. Sonra aileleriyle birlikte insanların hayatına kıyarken aklına gelmeyen insan haklarına sığındı.

Bir zamanlar aklına bile gelmeyen basın özgürlüğü ancak gazete ve televizyonlarına el konduğunda geldi.

En tepede elebaşı Fetullah Gülen’den başlayarak en alttaki öğrencisine kadar kötülüğe kurgulanmış bir örgüt olan Fetullahçı Terör Örgütü, 250 kişinin şehit olmasına, 2.193 kişinin yaralanmasına neden olduğu 15 Temmuz darbe girişiminin ardından şimdi de mağduriyetleri kullanıyor.

Olağanüstü Hal İlanı ile birlikte çıkartılan kanun hükmünde kararnamelerle birçok kişi kamu görevinden uzaklaştırıldı. Bunların çok büyük bölümü darbeye fiili iştirak edenler dahil terör örgütü ile ilişkili kişilerdi.

Haksız mağduriyetler 

Ama arada haksız yere mağdur olduğunu anlatan ve seslerini duyuramayan kitle var. Onlar seslerini duyurmaya çalışınca FETÖ’cüler hemen kendisini araya sokup gerçekten mağdur olanların arkasında kendi suçlarını aklamaya çalışıyor.

Bunun son örneğini FETÖ’nün “mor beyin” isimli kumpas uygulaması üzerinden telefonlarında Bylock kaydı çıkanların mağduriyetlerini ortaya koyan üç bilişim uzmanından birisi olan Tuncay Beşikçi paylaştı. Beşikçi twitter hesabından şu mesajı paylaştı; “Bylock indirip kullanan ve ‘belki bulunmaz’ diye inceleme umuduyla telefonlarını bana gönderme gafletinde bulunanların dikkatine. Bylock kullandıysanız bir şekilde tespit ediyor ve ilgili savcılığa bildiriyorum. Haberiniz olsun kalabalık etmeyin.”

Beraat ve takipsizlik alanlar

Düşünebiliyor musunuz, FETÖ gerçekten mağduriyete uğrayanlara yardımcı olmak isteyen bilişim uzmanlarını bile kullanmak isteyen bir kötülük örgütü.

Bunun yanında örneğin yalnızca sendika üyesi olduğu için KHK ile görevlerinden uzaklaştırılan insanlar da var. Bu nedenle eşi de açığa alınmış. Savcılığa başvurup takipsizlik kararı alınca eşi görevine iade edilmiş ama kendisi hâlâ açıkta ve telefonda çocuğuna ekmek götüremeyen bir baba olarak acısını paylaşıyor. Bunun gibi mahkemeden beraat kararı almış olunlar bir hayli fazla.

Bu durum, FETÖ için de kullanışlı bir alan yaratıyor. O mağduriyetlerin arkasına saklanan FETÖ’yü bu alandan çıkarmak için özellikle takipsizlik ve beraat kararı alanlar görevlerine iade bekliyorlar. Bu hem gerçekten mağduriyete uğramış insanlar için adalet borcu hem de FETÖ ile mücadele için atılması gereken bir adımdır.

Kaynak; posta.com.tr/feto-nun-kullandigi-son-kavram-magduriyet-nedim-sener-yazisi-1400840

Sosyal Medyada Paylaşın:

30 yorum

 1. Sayın editör iktidar bu insanlar dönsün diyor muhalefet dönsün diyor bütün Türkiye cumhuriyeti dönsün diyor ama bizi neden iade etmiyorlar bir fikriniz var mı?

 2. Adaletbiz sitesinde yeni gördüm 677 sayılı khkdan ihraç bir memur iade olmuş. Niye söylenen şeyler hep havada kalıyor. Neler oluyor ülkemde kafayı yemek üzereyim.

 3. Takipsizligin iceriginde ne yaziyor. Sendika banka suç degildir mi diye yaziyor. Eger öyleyse Ohal komisyonu banka ve sendikanin suc olmadigini bilmiyor mu. Sacmalik. Bence gizli torpil var. Kanitim var. O da şu. Hicbirsey şeffaf yürümüyor

 4. Orta ve uzun vadede FETÖ/PDY silahlı terör örgütünden yargılanıp ceza almamış olsa bile Cemaat üyesi oldukları iddia edilen kişilerin toplu olarak göreve dönmeleri de beklenmemelidir. Bunu Ohal İnceleme Komisyonunun karara bağladığı dosyalardan açıkça görmek mümkün. OHAL İnceleme Komisyonu şimdiye kadar çok düşük oranda göreve iade kararı vermiştir.
  Buradan çıkacak sonuç bu davaların komisyondan sonra idari yargıya gideceğidir; İdare mahkemesi, İstinaf ve Danıştay. Olağan kanun yolundan sonra olumlu sonuçlanmayan davalar olağanüstü kanun yolu olan AYM ve AİHM gidecektir.
  Yıllar alacak bu süreçlerin sonunda kamuya yeniden dönüş olmasa da kayıpların tazmin edilmesi söz konusu olacaktır.

 5. Haklari da hiç bir işlem yapilmasina gerek görulmeydnlerin bekletilmesi tek kelime ile zulümdür

 6. Arkadaşlar ben de ağustos 2016da açığa alındım 2014teki sendika üyeliği yüzünden. Temmuz 2017 de üç gün gözaltında kaldım. Adli kontrolle serbestim. İmza atıyordum mahkemede kaldırıldı. Bu ay ikinci mahkemem var. Allahın izniyle beraat bekliyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Çoğu ilde henüz adli işlem görmemiş olanlar var.

 7. 2015 diye birşey yok 11 ay kriteri var bulunduğum ilde 11 ay altı 1ay 3 ay 5 ay gibi süreler göreve verildi ihraç olmadı.

 8. Suçum yok pek çoğunuz gibi, olamaz da ama 672 ile ihraç edildim. 1 Eylülden beri öte git beri gel diyen olmadı. Zorunlu ve sorunlu ohal komisyonundan cevap bekliyorum ben de. Adı adalet olanın adaleti gecikse de gelmese de Allahın adaleti gecikmez!

 9. kendimiz yaziyoz kendimiz okuyoruz acaba magdurlar disinda tek yorum okuyan varmi artik umudum tükendi beden tükendi ruh tükendi ahim ahirete kaldi sanirim

  • Aynısını ben de düşünüyorum. Kimsenin umrunda değiliz. Haber yapanlara bir yandan teşekkür ederken bir yandan da neden sürekli dillerinde değiliz diye öfkeleniyorum. Sonra ülkede tek dert biz miyiz diyorum. Sonra iyi de durduk yere işimizden ailemizden olduk neden her günün derdi olmayalım diyorum. Sonra daha neler diyorum neler. Böyle uzar gider.

 10. Bir öğretmen olarak 672 sayılı KHK ile meslekten ihraç edildim, meslekten ihraç edildiğim tarih itibari ile aradan yaklaşık 2 yıla yakın bir zaman geçti, bu süreçte yaklaşık 8 ay önce Savcılık tarafından hakkımda takipsizlik kararı verildi, aynı şekilde 8 aydır komisyondan da bir haber çıkmadı, acaba daha ne kadar bekleyeceğiz öyle sanıyorum ki benim gibi aynı durumda bekleyen binlerce insan var, bu insanların vebalini kim ödeyecek, bu hangi akla hizmettir, bu nasıl bir vicdandır, ama gerçi mağdur filan yokta olsun ben yine mağduriyetimi anlatmak istedim…

  • Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki kamu görevimden, daha doğrusu PDY/FETÖ silahlı terör örgütü ile şahsım arasında irtibat veya iltisak kurulan eylem sendika üyeliği, yani devletin izin verdiği sendika, sendika üyeliği nedeniyle ihraç edildim, idare-i aliye’nin tasarrufu ile ancak ne acı ki bu idarenin tasarrufu o kadar adil ki benimle birlikte bu sendikaya üye olupta halen görevine devam eden arkadaşlarım da var, bu kişilerin bazıları açığa alındı, daha sonra görevlerine iade edildiler, bazıları hakkında ise hiçbir işlem yapılmadı..

   • Sendika üyeliği nedeni ile tüm öğretmenler ihraç edildi sanmıştım. Vay arkadaş ya bu nasıl iştir. hangi ildesiniz hocam merak ettim.

    • Ben size bilgi vereyim 2015 tarihinden sonra bir gün bile sendikada olsan ihracatın öncesinde istifa ettiyseniz aciktasin sonra iadesini.

     • 2015 diye birşey yok 11 ay kriteri var bulunduğum ilde 11 ay altı göreve verildi

 11. Haydi artık kulaklar vicdanlara dinleyin bakalım vicdanınız varsa ve Allahtan azıcık korkunuz varsa nediyor vicdanınızın sesi

 12. Hakkımda hiç bir adli idari işlem yok hiç bir kriter yok fetocu idareciler ihraç potasına soktular.mağduriyetler artık son vermelidir.

 13. 4400 kişide 100 kişi dönmüş şimdiye kadar. İdare mahkemesi komisyondan daha yavaş olacak muhtemelen.. Yani uzun bir süre böyle sürecek… Rüya da görsek inanmazdık lakin terörist olmuşuz.

 14. Hakkımda hiçbir işlem yapılmadı. Benim gibi olanları da yorumlarda görüyorum. Kriter denilenlerden sendika var. Sanırım kimse de neden üye oldun diye sormaz. Herhangi bir evrak almadım. Daha doğrusu almam gerektiğini bilmiyordum. Öyle evimde uslu uslu komisyon kararını bekliyorum. Komisyon görüyordur sanırım hakkımda işlem olmadığını di mi?

  • Islem olsada eger yonetici degilseniz takipsizlik alirsiniz.komisyona guvenmeyin bence.ben hicbirsey beklemiyorum komisyondan

  • Islem olsada eger yonetici degilseniz takipsizlik alirsiniz.komisyona guvenmeyin bence.ben hicbirsey beklemiyorum komisyondan.

 15. Bu haber sitesine ve haberi yapan yazara sonsuz şükranlarımı sunuyorum.Gerçekten, artık lanet olasıca fetonun ekmeğine yağ sürülmesin.Bir istirhamım şudur ki;masumların mağduriyetleri giderilene dek takipsizlik alanların konusu kaleme alınsın, saygılar…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Linda Sue Park