DOLAR 5,7745
EURO 6,4174
ALTIN 277,2
BIST 99.022
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Terörle bağlantısı olan kamu personelinin sözleşmesi feshedilecek

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar 22.03.2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Yapılan değişikliklerle birlikte terör bağlantılı sözleşmeli kamu personellerinin sözleşmeleri feshedilecek. Ayrıca yapılan düzenleme ile birlikte sözleşmeli personellerde güvenlik soruşturmasından geçirilecek.

Terörle bağlantısı olan kamu personelinin sözleşmesi feshedilecek
22.03.2017
A+
A-

Terörle bağlantısı olan kamu personelinin sözleşmesi feshedilecek

22 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete’de yer alan sözleşmeli personellerle ilgili değişiklik esaslarına göre sözleşmeli personel olarak işe başlayacaklara işe başlamadan önce güvenlik soruşturması yapılabilecek. Güvenlik soruşturması kamuda görev yapan memurlar ve geçici personeller için geçtiğimiz aylarda yapılan değişikliklerle yürürlüğe girmişti. Sözleşmeli personeller için yapılan bu düzenleme ile birlikte kamuda işe alımlarda, atamalarda güvenlik soruşturmaları hemen hemen tüm personellere getirilmiş oldu.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI

15 Temmuz darbe girişiminden sonra terör örgütlerine sempati duyan ve örgüt bağlantılı kişilerin kamuda istihdam edilmesini engellemeye yönelik kamuda alınan bazı tedbirler ve yapılan düzenlemeler sürüyor. 676 sayılı KHK ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri içerisine eklenen maddeyle (madde 48) memur olarak atanacaklar güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından geçirilecek.

TÜM KAMUDA UYGULANACAK

Sonraki dönemlerde geçici personellerin istihdamı için yapılan düzenlemede de aynı uygulama hayata geçirilmiş olup, memurlar gibi geçici personeller de işe başlarken güvenlik soruşturmasından geçirilecek. MEB personeli, kamu personeli, öğretmen, memur, okul müdürü, müdür yardımcısı, müfettiş vb tüm atamalarda atama öncesi ve işe başlama yapmadan önce kişiler güvenlik soruşturmasından geçirilecekler.

22 Mart tarihli Resmi Gazete’de yer alan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar;

1) Sözleşmeli personel işe başlatılmadan önce güvenlik soruşturmasından geçirilecek

2) Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olan, bu örgütlere yardım eden, bu örgütlerin propagandasını yapan sözleşmeli personelin görevine son verilecek.

3) Yurt dışında çalıştırılacak yabancı uyruklu personele bulundukları yerin gelenek, görenek ve yasal düzenlemeleri gereği zorunlu olarak ödenmesi gereken Noel, Nevruziye, Ramazan ikramiyelerine ek olarak “Tatil ikramiyeleri ve benzeri nitelikteki diğer ikramiyeler” de ödenebilecek.

TERÖR BAĞLANTISI OLANIN İŞİNE SON

Yapılan düzenlemede birinci maddede yer aldığı gibi sözleşmeli personeller güvenlik soruşturmasından geçecekler. İkinci maddede yer alan hükme göre ise terör örgütü bağlantısı olan, iş birliği içerisinde yer alan, örgüte yardım eden sözleşmeli personellerin sözleşmeleri feshedilecek.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR
  1. eyy.hak dedi ki:

    SİZ ASIL TERÖRİSTLERİ ATMADINIZ KI TERÖRLE HİÇ ALAKASI OLMAYAN İNSANLARI KEPÇE KEPÇE ATTINIZ AMMA EMİNİM RABBİMDE SİZE ÖYLE Bİ DERS VERECEK Kİ ADALETİN OLADIĞI YERDE SİZLER YOK OLMAYA MAHKUMSUNUZ ADALETSİZ YALANCILAR……

  2. Masum, Mağdur, Mazlum dedi ki:

    ŞU TERÖR BAĞLANTISI NEYMİŞ, HAYATINDA TERÖRE VE TERÖR ÖRGÜTLERİNE YAKINDAN UZAKTAN ALAKASI OLMAMIŞ BİR SÜRÜ İNSANI DAHA YENİ TERÖRİST İLAN ETTİNİZ. NASIL ÜLKE YÖNETİMİDİR NASIL BİR ADALETSİZLİKTİR Kİ BU… BU KANUN SADECE GARİBANLARA UYGULANIYOR. HER DEVİRDE OLDUĞU GİBİ AZGINLARA HİÇ KİMSE SES ÇIKARMIYOR