Torun bakan anneanne, babaanne, büyükanne için ödenecek maaş ücreti

Kızının ya da oğlunun çocuğuna bakan anneannelere, babaannelere devlet tarafından aylık ödenecek maaş ücreti netleşmeye başladı. Büyükanneler torunlarına baktıkları için devletten aylık bebek bakım ücret parası alacak.

Torun bakan anneanne, babaanne, büyükanne için ödenecek maaş ücreti

Torun bakan anneanne, babaanne, büyükanne için ödenecek maaş ücreti kesinleşmek üzere.

Çalışan annelerin tekrar iş hayatına dönmelerini kolaylaştırmak adına bir süredir AB destekli sürdürülen bebek bakıcı ücreti uygulaması revize ediliyor. Çalışma Bakanlığı tarafından faaliyete geçirilecek uygulamada torunlarına bakan büyükanneler de ücret alabilecekler. Torun bakan anneanne ya da babaanne torununa bakmasının karşılığı olarak devletten prim desteği alacak. Önümüzdeki ay uygulamaya geçmesi planlanan projede büyükannelere ödenecek ücret ise beklentinin altında kalacak.

BAKICI PARASI 400 EURO

Geçtiğimiz yıl beş ilde uygulanmaya başlayan bakıcı ücreti desteğinde devlet 400 euro miktarında bir destek maaşı veriyor. Bu ise yaklaşık 1600 liraya denk geliyor. 0 ile 2 yaş aralığında çocuğu bulunan kadın çalışan devletten bakıcı ücreti parasını her ay alıyor. Bu uygulamada bakıcının sigortası yatırılıyor ve maaş ödeniyor. Bakıcı olmak için aranan şartlarda birinci derece yakın olmamak gerekiyor. Bu uygulamadan anneanne ve babaanne yararlanamıyor.

BÜYÜKANNELERE TORUN PARASI

Bakıcı parasından yararlanamayan büyükanneler için ise yeni bir düzenleme yapıldı. Çalışan kadın istihdamını sağlamak adına proje üreten bakanlık, doğum yaptıktan sonra uzun süre iş hayatından uzak kalmamaları adına çalışan bayanlara destek primi ödeyecek. Anneanne ve babaanne tarafından bakılan çocuklara aylık ödenecek maaş ücret miktarı ise 400 TL olacak. Bakanlık bu miktarın zamanla artabileceğini belirtirken, açıklanan bu ücret az bulundu.  Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise bu projeye 6-8 milyon lira arası bir para ayrıldığını belirtti.  Bin aile ile pilot uygulamaya başlanacak olan projenin ilerleyen zamanlarda yaygınlaştırılması ve büyükanneye ödenecek paranın da artması düşünülüyor.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Allah aşkına koskoca öğretmenleriçin haber sitesine yakıştı mı bu? Bu nasıl bir Türkçe? Anneanne ve babaanneden sonra Büyükanıt de ne oluyor acaba?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM