Torun bakan büyükanneler için maaş ödeme takvimi netleşmeye başladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu geçtiğimiz haftalarda açıkladığı torun bakan babaanne ve anneanneler için bebek bakım ücret teşvik parası hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Torun bakan büyükannelere bakıcı ücreti para ödeme tarihi olarak Şubat ve Mart ayı düşünülüyor.

Torun bakan büyükanneler için maaş ödeme takvimi netleşmeye başladı

Torun bakan büyükanneler için maaş ödeme takvimi netleşmeye başladı

Torunlarına bakan babaanne ve anneanneler için ödenecek maaşın ayrıntıları netleşiyor. Pilot uygulama ile faaliyete geçecek olan uygulama daha sonra yaygınlaştırılmaya çalışılacak. Büyükannelere devlet prim desteği olarak ödenecek olan bakıcı parasının Şubat ayında ödenmesi planlanıyor. Şubat ayında yaşanacak gecikmeden dolayı ise Mart ayında ödenmesine kesin gözüyle bakılıyor.

PİLOT UYGULAMA İLE BAŞLAYACAK

Torun bakan anneanne, babaanne, büyükannelere maaş projesi ayrıntıları binlerce anne, baba tarafından bekleniyor. Çocuklarına birinci dereceden akrabalarının bakmasından dolayı kreş bakıcı yardım ücretinden yararlanamayan aileler babaanne ve anneanneleri tarafından bakılan çocukları için devletten gelecek desteği bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu proje üzerinde İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) bir süredir çalışma yürüttüğü bilgisini verdi. İSÖ tarafından yapılan çalışmada çalışan bayanların istihdamdan kopmaması için büyükanne projesi üzerinde durulduğu belirtildi.

PİLOT UYGULAMA BİR AİLE ÜZERİNDE

Büyükannelere verilecek olan torun parası için bin ailelik bir pilot uygulama başlatılacak. Bin aile ile başlayacak olan büyükannelere para ödenmesi uygulamasının sürekli olup olmayacağı 6 aylık bir çalışmadan sonra netlik kazanacak. Altı aylık çalışmadan sonra büyükannelere ödenecek torun bakıcı parası uygulamasının değerlendirmesi yapılarak artıları ve eksileri değerlendirilecek. Çalışma Bakanlığı,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile yapılacak değerlendirmede projeye onay çıkması halinde ise en geç Eylül ayında tüm ülkede uygulamaya geçilecek.

İSTANBUL, İZMİR, BURSA

Pilot iller olarak düşünülen iller arasında İstanbul, İzmir ve Bursa bulunuyor. Ocak sonuna kadar pilot illerin ve başvuru şartlarının netleşmesi bekleniyor. Sonrasında ise seçilecek bin aile ile büyükanne torun prim desteği projesi için start verilecek.

0-3 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR

Uygulamaya ilk etapta 0-3 yaş arası çocuklar ile başlanacak. çalışan annelerin 0-3 yaş aralığındaki çocuklarına bakan babaannelere ve anneannelere ödenecek maaş tutarı kesin olmamakla birlikte kreş destek ücreti verilen uygulamada olduğu gibi 400 euro üzerinde olması bekleniyor. Bin aile ile başlayacak olan pilot uygulamada maaşların Şubat/mart ayında ödeneceği belirtildi.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

6 yorum

 1. çalışmayan bayanlar için maaşınıza ek olarak 200-300 arası bir ödenek almıyor musunuz acaba?

 2. Böyle saçmalık mı olur.resmen çalışan bayanlara pozitif ayrımcılık yapılıyor.Aslında tam tersi olmalıydı.

  • çalışmayan bayanlar için maaşınıza ek olarak 200-300 arası bir ödenek almıyor musunuz acaba?

 3. ZATEN ONLAR ÇALIŞIYOR ÇİFT MAAŞLILAR, EŞİ ÇALIŞMAYAN MEMURLARIN HAKKI NE OLACAK? BUNLAR İÇİN DE BİR İYİLEŞTİRME İSTİYORUZ DEVLET BÜYÜKLERİMİZDEN.

  • çalışmayan bayanlar için maaşınıza ek olarak 200-300 arası bir ödenek almıyor musunuz acaba?
   ha bi de çalışan alaydın o zaman kardeş nedir b u haset

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM