Torun bakan büyükannelere ödenecek maaş, başlama tarihi, pilot iller netleşti

Anneanne ve babaannelerin torun bebek bakım parası projesinde sona gelindi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamada torun bakan büyükannelere ödenecek maaş ücreti belli oldu.

Torun bakan büyükannelere ödenecek maaş, başlama tarihi, pilot iller netleşti

Torun bakan büyükannelere ödenecek maaş, başlama tarihi, pilot iller netleşti

Birkaç aydır gündemde olan büyükannelere torun bakım destek ücreti uygulaması için tüm hazırlıklarda sona gelindi. Anneanne veya babaanneye ödenecek olan bakıcı parasında ücret netleşmek üzere. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu yaptığı açıklamada torun bakan büyükanne aylık 470 liraya yakın maaş alacak. Asgari ücretin yüzde otuza yakın bir kısmı torun bakan anneanne ya da babaanneye ödenecek.

ŞUBAT AYINDA BAŞLAYACAK

Büyükanne projesi ne zaman başlayacak sorusunu cevaplandıran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, projenin şubat ayında başlayacağını ifade etti. Çalışan kadın istihdamını teşvik etmek adına üzerinde çalıştıkları torun bakan büyükanne projesinin şubat ayında yaklaşık 5 bin aile ile başlayacağını ifade eden Bakan Müezzinoğlu, planladıkları aile sayısının bir milyon olduğunu ancak ilk etapta 5 bin aile ile başlayacaklarını vurguladı. Torununa bakan ve kızı/gelini çalışan anneanne/babaanne için aylık verilecek maaş ücretinin ilerleyen dönemlerde tekrar düzenlenebileceğini de açıklayan Müezzinoğlu büyükanneye maaş için asgari ücret üzerinden hesaplama yapacaklarını ifade etti.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu asgari ücretin yüzde 30’a yakın kısmının torununa bakana büyükanne maaşı olarak ödeneceğini açıkladı.

BÜYÜKANNEYE MAAŞ 5 BİN AİLE İLE BAŞLIYOR

Büyükanne projesi için bir yıl süre ile çalışma yapılacağını, bir yıl sonunda ise tüm sürecin değerlendirileceğini açıklayan Müezzinoğlu, büyükanneye maaş projesi için kalıcı olup olmama düşüncesinin bir sene sonunda verilecek kararla açıklanacağını belirtti. Şubat ayı sonuna torun bakan anneanne ve babaannelerin taleplerini alacaklarını belirten Bakan Müezzinoğlu, gelen taleplerden sonra kriterlere göre değerlendirme yapacaklarını açıkladı.

Büyükanne maaş projesi kriterleri, başvuru şartları;

  • Torun bakan büyükanne 65 yaşını doldurmamış olacak
  • Büyükanne emekli de olabilir çalışmayan birisi de olabilir
  • Büyükanne sağlıklı, torun bakabilecek özelliklere sahip olacak
  • Büyükanneye doktordan alınacak torun bakabilir hekim raporu
  • Çalışan annenin geliri 2 asgari ücretten fazla olmayacak (2 bin 8080 liradan fazla olmayacak)

Büyükanneye maaş ödenmesi projesinde ailede bir çocuk içinde tek ücret ödenecek, 2-3 çocuk içinde tek ücret ödenecek. Bir evde bir tane de torun olsa aynı teşvik ücreti ödenmiş olacak birden fazla torun olsa da aynı maaş ödenmiş olacak. Şu anda anneannelere ödenecek maaş ya da babaanneye ödenecek maaş yaklaşık 430 lira. Asgari ücretin artması ile birlikte bu oranın da artması bekleniyor.

kamu haberleri

İSTANBUL, BURSA, KAYSERİ, DENİZLİ, KONYA

Büyükanne projesi pilot iller olarak belirlenen ve kesinleşmiş illerin İstanbul ve Bursa olduğu Müezzinoğlu tarafından açıklanırken, Bakan yaptığı açıklamada projenin pilot illerine Kayseri, Konya ve Denizli’yi de dahil etmeye çalıştıklarını ifade etti.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM