Yeni çipli kimlik kartı başvurusu yaparken randevu almadan gitmeyin

Yeni kimlik kartları başvuruları geçtiğimiz haftalarda başladı. Nüfus müdürlüklerinde yaşanan izdihamdan dolayı yetkililer uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Çipli kimlik kartı başvurusu yapacakların öncelikle randevu alması ve başvuruda istenilen belgeleri eksiksiz getirmeleri istendi.

Yeni çipli kimlik kartı başvurusu yaparken randevu almadan gitmeyin

Yeni çipli kimlik kartı başvurusu yaparken randevu almadan gitmeyin

Yeni çipli kartlar için başvuru alan nüfus müdürlükleri sınırlı tutuldu. Örneğin bir ilde ilçeler dahil 5 nüfus müdürlüğü varsa il merkezinde yer alan nüfus müdürlüğü başvuru alıyor. İlçelerdeki nüfus müdürlükleri başvuru alamıyor. Bu yüzden vatandaşlar direkt olarak başvuru merkezine gittiğinde olumsuz cevapla karşılaşabiliyor. Nüfus müdürlüklerinde yaşanan yoğunluk ve izdihamdan dolayı kimlik karı başvurusu yapacakların öncelikle çipli kimlik kartı randevusu almaları istendi.

RANDEVU ALMA SİSTEMİ

Kimlik randevu alma işlemi ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresinden yapılıyor. Yeni kimlik randevu portal girişi yapmak için haberimizin sonunda verdiğimiz bağlantı üzerinden giriş yapabilirsiniz. Kimlik randevusu alırken kendinize veya yakınınıza başvuru yapabilirsiniz. Anneniz, babanız, kardeşiniz, eşiniz, oğlunuz, kızınız, vasisi olduğunuz kişi adına randevu alabilirsiniz. Aile olarak yeni kimlik kartı randevusu da alabilirsiniz. Kimlik randevu sitesi üzerinden ilgili kişi ya da kişilerin TC Numarası, Adı ve Soyadı yazılarak sisteme giriş yapılır. Randevu ekranında bir sonraki aşamada yeni kimlik randevusu alacak kişilerin kimlik doğrulaması yapılır. Kimlik doğrulaması için gün ay yıl olarak doğum tarihi ve nüfus cüzdanı seri ve no bilgisi girişleri yapılır.

Randevu için il ve ilçe seçimi yapılır daha sonra ise randevu tarihi ve saati belirlenir. Ardahan, Artvin, Bayburt, Bilecik, Bitlis, Burdur, Çankırı, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Kilis, Sinop, Tunceli, Yozgat e-randevu sisteminde pasif olduğu görülmektedir. Her ilde her ilçe randevu sistemini kabul etmemektedir. Örneğin İstanbul’da yeni kimlik çıkartılması için randevu alınan Nüfus Müdürlükleri arasında Adalar, Ataşehir, Çatalca, Şile ilçeleri pasif durumdadır.

Yeni kimlik randevusu alırken en son aşama ise yeni kimlik kartını teslim alacak kişi ve kartın teslimat adresinin girilmesi aşaması olacak. Tüm girişler yapıldıktan sonra randevu ve kart teslimat girişleri yapılmış olacak. Alınan randevu saatinde ilgili nüfus müdürlüğüne gidilmesi gerekmektedir.

Yeni kimlik kartı başvurusunda istenilen evraklar başvurunun durumuna göre değişmektedir. İlk defa çipli yeni kimlik kartı başvurusu yapacaklardan nüfus cüzdanı ya da nüfus cüzdanı yerine geçebilecek kimlikler (uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı vb) istenir. Bu belgeler fotoğraflı olmak zorundadır. Ayrıca kimlik başvurusunda istenilecek bir diğer belge de son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraftır. Bunların dışında başvuruda belge, evrak istenmemektedir.

Yeni kimlik randevu alma adresi: https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/ra1.aspx?scenarioId=ra

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM