DOLAR 5,6851
EURO 6,2939
ALTIN 272,1
BIST 103.072
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Sağanak Yağışlı

Yetkili sendika enflasyon ve memur maaş zammı konusunda ne diyecek?

2017 yılı Ocak ayı TÜİK verilerine göre 2017 yılının ilk ayında enflasyon oranı yüzde 2,46 olarak gerçekleşti. Memur maaş zam oranları ve toplu sözleşme kararları konusunda memur maaş zamları enflasyon karşısında eridi.

Yetkili sendika enflasyon ve memur maaş zammı konusunda ne diyecek?
03.02.2017
A+
A-

Yetkili sendika enflasyon ve memur maaş zammı konusunda ne diyecek?

2017 yılı Ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan enflasyon rakamları ile birlikte kdv-ötv oranları konusunda da bazı düzenlemeler yapıldı. Ocak ayı enflasyon oranı yüzde 2,46 olarak açıklandı. Memura 2017 yılının ilk altı ayında verilecek olan maaş zam oranı ise %3. Yani daha ilk ayda memurun maaşına yansıyacak zam oranı enflasyon rakamı karşısında yüzde 75 civarı kayıp yaşadı.

Yetkili sendika Memur-Sen memur maaş zam oranları konusunda kendisine yöneltilen eleştirileri cevaplarken bile eleştiriyi kabul etmeyerek, üste çıkarak kamuya açıklamaya çalışıyordu. Bugün gelinen nokta bize gösterdi ki yetkili sendika memur maaş zam oranlarında yeterli pazarlığı yapamamıştır. Memur; zam oranı ve enflasyon rakamları karşısındaki kıyaslamadan zararlı çıkmıştır.

2017 YILI İÇİN YÜZDE 6+5

Kamuda memur maaşı zamları anlaşması yapılan görüşmelerden sonra açıklanmıştı. 2016 yılı için 6+5, 2017 yılı için ise yüzde 3+4 olarak açıklanan memur maaş zam oranlarında geldiğimiz noktada memurların maaş zamları erimiştir. Toplu sözleşme hükümlerine göre 2017 yılı memur maaş oranları daha ilk aydan eleştirilere açık hale gelmiştir.

AĞBAL: ENFLASYON YÜZDE 8’İ BULACAK

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamada ise Merkez Bankası tahminlerine göre 2017 yılında enflasyon rakamlarının yüzde 8’i bulacağı belirtilmişti. Enflasyonun artmasını istemediklerini vurgulayan Maliye Bakanı Ağbal, yapılacak düzenlemeler ve izlenecek politikalarla gerekenin yapılmaya çalışacağını açıklamıştı.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR
  1. Tarkan dedi ki:

    Valla ben Eğitim-Senliyim. Türkiyede Eğitim-Senden daha güvenli bir sendika yok. Kadir Bey bence memurlar malum sendikaya güvenli olduğu için gitmiyor, başkasının hakkını yemek için gidiyor. Başkasının hak ettiği müdürlüğü kapmak için, başkasının hakkı olan müdür muavinliğine çöreklenmek için, başkasının atanacağı yere atanmak için gidiyor. Sorsan hepsi acaip müslüman, süper vatansever ve ahlaklıdırlar. 🙂 Yoksa iş güvenlik olsa Eğitim Bir Sen’e aklı olan adımını atmaz. En çok ihraç bu sendikanın üyelerine yapıldı. İhraç edilenleri sendika kapıdan içeri bile sokmuyor. Yahu ben maden işçisi çocuğuyum. Kardeşim patronun, işverenin desteklediği sendika işverene karşı çalışanın hakkını savunabilir mi? Olur mu öyle şey… 🙂 Akıl var, mantık var.

  2. kadir dedi ki:

    657 dmk da iş güvencesini kaldıracağız diyor sendika. ısrarla millet gidip üye oluyor. bu durum şu anlama gelir. güncel tabirle,”demek ki doğru iş yapıyoruz ki insanlar gelip üye oluyor” malum sendikaya. savunmaları şu şekilde (sendika) ”insanlar kendini hangi limanda güvende hissederlerse o limana sığınsınlar diyorlar.” çok da doğru söz. ama bir sürü kendi sendikalarından ihraç edilen kimselere gıklarını bile çıkarmadılar. hiç hoşlanmadığım eğitim sen sendikası hakikaten sendikaymış. bravo sendika yönetimine ve üyelerine. aynı durum TES içinde geçerli. ilgili sendika sadece kendi çıkarını korumak adına hak kukuk ve adaleti unuturlar. sonunda biz ilkeli ve duruşu olan sendikayız derler. sevsinler sendikacılığını.

  3. Tarkan dedi ki:

    Yetkili Sendika olan Eğitim-Bir-sen, az zamanda en fazla öğretmenin akın akın gidip üye olduğu sendikadır. Hiç bir şekilde memurların hakkını aramaması hatta aramak şöyle dursun hükümetin teklifinin bile altında zam oranlarına imza atmasıyla bilinir. Daha önce var olan enflasyon farkı maddesini toplu sözleşme metnine koymamasıyla memurlara attığı devasa kazık ile bilinir. Bu satışların karşılığında üyelerine torpil, başkanına da milletvekilliği kazandırmış bir şebekedir. YÜKSEK KARAKTERLİ, SON DERECE DÜRÜST, VATANINI MİLLETİNİ ÇOK ACCAİP SEVEN NECİP TÜRK ÖĞRETMENLERİNİN BİR ESERİDİR. Ne kadar gurur duysalar azdır. Hala üye sayısı son derece yüksektir ve memurları satışa getirdikçe de üye sayısı artmaktadır. Durmak yok öğretmenler. Devam…