Yılmaz Tunç; OHAL inceleme komisyonu çalışmalara başlamadı

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi olan Yılmaz Tunç OHAL inceleme komisyonu ve meslekten ihraçlar hakkında TBMM’de açıklamalarda bulundu.

Yılmaz Tunç; OHAL inceleme komisyonu çalışmalara başlamadı

Yılmaz Tunç; OHAL inceleme komisyonu çalışmalara başlamadı

Yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile kamu personellerinin hak kayıplarına uğradıkları gerekçesi ile HDP tarafından grup önerisi verildi. HDP’nin verdiği grup önerisi için AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç açıklamalarda bulundu. Yaşanan ihraçlarla birlikte oluşan mağduriyetlerin giderilmesi için gereken incelemelerin ve işlemlerin yapılmasına adına HDP tarafından verilen öneriye genel kurulda açıklama yapan Tunç ihraçlar ve OHAL komisyonu konularına değindi.

İHRAÇ EDİLENLER FETÖ BAĞLANTILI

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamuda yapılan işlemlerin hukuki olarak dayanağının olduğunu açıklayan Yılmaz Tunç, FETÖ bağlantıları olan kişilerin meslekten ihraç edildiğini, açığa alındığını belirtirken haklarında soruşturma işlemleri olan kamu personelleri olduğunu ifade etti. Soruşturmalar sonucunda yeni ihraçlar da olabileceğini belirten Tunç, kamuda 130 binden fazla kişi hakkında FETÖ işlemi yapıldığını açıkladı. Tunç’un açıklamasında yer verdiği 130 bin kamu personeli arasında 100 bin ihraç, ihraçlar arasında ise 33 bin MEB personeli bulunmaktadır. Milletvekili Tunç, açığa alınan, ihraç edilenler arasında örgüt bağlantısı bulunmayanların ise çıkartılan KHK’ler ile görevlerine iade edildiğini belirtti.

HATALAR OLABİLİR, İŞLEM SAYISI ÇOK FAZLA

HDP grup önerisi aleyhine açıklama yapan Milletvekili Yılmaz Tunç, devletin idari düzenlemeler, yasal düzenlemeler ile kamuda FETÖ bağlantısı olan kişiler hakkında işlem yaptığını belirtti. Devletin tüm kurumlarıyla seferber olarak FETÖ mensuplarının devletin tüm kurumlarından temizlenmesi adına hareket ettiğini vurgulayan Tunç, sayının fazla olmasından dolayı da işlemlerde yanlışlıklar, hatalar yapılabildiğine işaret etti.

Yılmaz Tunç’un TBMM’de yaptığı açıklamanın videosu;

Kamuda yürütülen işlemlerin hukuki olarak dayanaklarının da olduğunu belirten Tunç gerek Anayasa gerekse de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi içerisinden örnekler verdi.

OHAL İNCELEME KOMİSYONU

Mağdurlar için OHAL inceleme komisyonu kurulmasının 685 sayılı KHK ile yasallaştığını belirten Yılmaz Tunç, OHAL inceleme komisyonunun halen kurulamadığını ancak yakın zamanda kurularak başvuruların alınacağını değerlendirdi.  Hükümetin OHAL komisyonu kurulmasına karar vermesinde hassas davrandığını belirten Tunç, komisyonun çalışmalara başlamadığını söyledi. OHAL komisyon üyelerinin belirlenmesindeki usulü açıklayan Yılmaz Tunç, haklarında Kanun Hükmünde Kararnameler ile yapılan işlemlerin yanlış olduğunu düşünenlerin OHAL komisyon başvurusu yapabileceğini ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

18 yorum

 1. Adaletle hükmedecek, adil düzeni getirecek dediğimiz,hep desteklediğimiz oy verdiğimiz, başımıza taç ettiğimiz, başında adalet olan parti; hayatımızı zindan etti zehir etti, tarihin en büyük haksızlıklarından hukuksuzluklarından birini yaptı, hakkımızı ise hayatımızda hiç oy vermediğimiz hatta nefret ettiğimiz, chphdp arıyor, ne diyeyim ki ben size… sağ eline yüzük takmak la müslüman olunmuyor… adalet illede adalet…

 2. ŞU AN ICIN BENCE ÖNÜMÜZDE SADEC AIHIM KALDI BEN ORAYA BAŞVURMAMIŞTIM AMA ARTIK BAŞVURMAYI DÜŞÜNÜYORUM… HUKUK UYUR AMA ÖLMEZ… BÜTÜN ZOR DUTUMDA OLANLARA RABBIMDEN KOLAYLIKLAR DILIYORUM. ISIMIZ ZOR SIKINTILI RABBIM HAYIRLARA CEVIRSIN NE DIYEYIM.

 3. Arkadaslar hukuk zaten yoktu ulkemizde bunu aci bir tecrube ile cok pahali odedik hukugun kirintisi bile kalmadi son khk ile butun yargi yollari kapatildi magdurlar bir dipsiz kuyuya itildi bir cikis yolu su an icin gozukmuyor yetkililer komisyonu kurmak icin ustten emir gelmesini bekliyor o bir sey demeden komisyon kurulmayacak kurulsada bir ise yaramayacak

 4. Türk tarihinin, cumhuriyet tarihinin en büyük zulümlerinden biri yapılıyor, en büyük adaletsizlikler inden biri yapılıyor, ama insanlar kör insanlar sağır insanlar vicdanlarını kaybetmiş, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın derdindeler. dilsiz şeytan olmayı, başlarının belki derde girer korkusu tercih eder hale gelmişler, Hükümet korkusu Allah korkusunu geçmiş durumda… Eyyy hükümet ve duyarsız insanlar ne biz sizleri affetmeyeceğiz, inşallah Rabbim de affetmeyecek…

 5. Madem sadece hataları khk ile iade ettiniz. Demek ki 100 bin ihraçta hata yok. Komisyonu niye kuruyorsunuz. Gerek yokki. Hem bu iader nereye başvurdu. Hadi utanmayin da söyleyin, biz de basvuralim. Yoksa kendi yaptığınız hukuksuzluk kılıf mi uyduruyorsunuz.

 6. inşallah bir gün sizlerde bizlerin yaşadıklarını fazlasıyla yaşarsınız, Rabbim den dileğim budur, “kamudan biz fetöcüleri temizledik, mağdur falan yok, hata falan yok, işler adaletle yürütülüyor” diyen her kim varsa, hem bu dünyada hem ahirette iki elim yakasındadır, Benim artık bu dünya gözüyle görebileceğim hiçbir saadet ümidim kalmadı.Yarabbi onları en kısa zamanda yeryüzünde de cezalandır, hepsini sana havale ediyorum.

 7. Sizi Allah’a havale ediyorum. bunca insanı sorgusuz sualsiz işinden ettiniz. siz nasıl müslümanlarsınız nasıl iman sahibisiniz 28 Şubat dan dem vurup duruyordunuz. daha beterini yaptınız. Suçluyla suçsuzu ayırmadan herkesi bir torbaya doldurdunuz. Nazilerden hiç farkınız yok. onlar yahudileri katletti sizde bizim ümitlerimizi geleceğimizi, yıllarımızı elimizden aldınız.

 8. Yıllarca ak partiye oy verdim.lanet kavgalarından sonra sendikadan istifa ettim. Yasal ve istifa ettiğim sendikadan terörist ilan edildim. Ne pensilvanyaya gittim ne kürsülerden övgüler dizdim. Ne bylock kulladım nede bankaya para yatırdım. Yıllarca bize fetö güzellemesi yapanlar neler söylüyor şimdi…
  Eğer yaptığız işe güveniyorsanız komisyona gerek yok ret versinler biz aihme gidelim.
  Başlarındaki zat bu gün ” tabanı ibadet bidaha bakın”dese hepsi papağan gibi aynı şeyi söyleyecek.İçtenlikle söylüyorum solcular bana çok daha samimi çok daha dürüst geliyor…

 9. Hem halkı hem de ihraç edilenleri oyalıyorlar. AİHM zaten herkesi geri döndürecek. Biz inceleyecektik ama avrupa karıştı işimize diyip 2019 yılınfaki seçime yatırım yapıyorlar. Malum ihraç edilenlere düşman hatırı sayıkır hele de seçim zamanı devleşen bir kitle var. Suçsuz olanlar hiç endişelenmesin derim kendimxe. Tüm suçsuzlara selamlar.

 10. 1.Hukuk dediğiniz hayatında -askerliğinin haricinde- eline silah almamış ve hiçbir canlıya doğrultmamış insanları silahlı terör örgütü üyesi ilan etmek midir?
  2.Bir köyden bir caninin işlediği bir cinayetten bütün köy halkını sorumlu ve cani göstermek midir?
  3.Devletin, hükumetin izniyle kurulmuş sendika,banka,dernek vb. kurumların vergisini almak denetimini yapıp sonra da kapısına uğrayanları fişleyip ekmeğinden,aşından, işinden sorgusuz sualsiz atmak mıdır?
  4.Suçun şahsiliği ilkesini, eğitim hakkını,hukukun üstünlüğünü, bireysel ve sosyal hak ve özgürlükleri,evrensel değerleri ayaklar altına alıp garip kararlarla (mahkeme kararı bile olmadan) toplu halde ihraç etmek midir?
  5.İnsanları ömrünü verdiği emeğinden, işinden,aşından bir satır yazıyla boy boy listelerle kimliğini internetten yayınlayıp hedef gösterip masumiyet karinesini hiçe saymak mıdır?
  6.Onurlu yaşamış, bir tek yalanı ve hilesi olmayan insanları meteliğe muhtaç ve işsiz bırakıp onurlarını kırıp çoluk çocuklarını sefilliğe terk edip düşmanın dahi yapamayacaklarını yapmak mıdır?
  7.Bu ülke hepimizin- hükmedenlerin babasının çiftliği değil- kimse hukuktan üstün ve önce değil…Herkes hukuk içerisinde hareket etmek zorundadır. Hukuku hiçe sayanlar er ya da geç hukuka olmazsa kaderin cilvesine daha da olmazsa Allah’a hesap verecek… Şükür ki AİHM var daha da olmazsa MAHKEME-İ KÜBRA var.

 11. 1- Hukuki dayanağı varsa neden mahkeme yolunu kapatıyorsunuz?
  2- Hukuki dayanağı varsa neden açıkça insanlara bunların neler olduğunu anlatmıyorsunuz?
  3- Hukuki dayanağı varsa neden kimseye neden atıldığını söylemiyorsunuz, gizli tutuyorsunuz?
  4- Hukuki dayanağı varsa OHAL komisyonunun 23 Şubatta kurulması için kendi çıkardığınız KHK’ya kendiniz neden uymuyorsunuz?
  5- Hangi hukuki dayanak ile insanların işini,aşını elinden aldınız,sağlık güvencelerini iptal ettiniz,çocukları ile birlikte ölüme terk ettiniz,iş bulmasına engel olarak evine ekmek götüremez hale düşürdünüz,terörist ve vatan haini ilan edip sayfa sayfa yayınlanmasına müsade ettiniz,açık hedef gösterip hayatlarını kararttınız.

 12. Madem hukuki alt yapınız var neden mahkemeleri çalıştırmıyorsunuz?
  Sizin hukuk dediğiniz Tanzanyada bile yok.
  Ama elbet tekrar hukuk hakim olacak yaptıklarınızın yanınıza kar kalacağını zannetmeyin.
  Ahirette zaten hesap vereceksiniz.

 13. Komisyon red verdi haydi yargiya.Yargi 5-10 yıl surer.Diyelum ki iade dedi.Kaybolan yillarin,cekilen cilelerin,hastalıkların,ozelliklede dert sahibi olacak olan binlerce ınsana ne olacak.Napayim boyle adaleti.Vatanuma,bayragima canim.feda.Ancak bu yapilanlar yanlıştır.Yanlisa yanlis diyemeyen dilsizlerede hakkimi helal.etmiyorum.

 14. Yazıklar olsun bu ülkenin adaletine… Sürünüyor resmen…. Hukuki dayanak uydurulmaya çalışılıyor, ki hukuktan anlamayan insan okuduğunda bile anlar iddianamelerin saçmalığını.. Yeter ya mağdur var deyin kendini temize çıkarmasına bari izin verin insanların..

 15. Ah ah akşam akşam yine yaramızı kanatanları da Rabbim en sevdiği şeylerle sınasın.
  Bu hukuki dayanak hep garibanın mı ekmeğini keser, biri benim desteğimle bu millete sıkılan kurşunu bana izah etsin söz intihar edecek.(Yasal sendika banka)

 16. Bu komisyon ne is yapacak niye kurmaya calusiyosunuz. yanlisliklari iade ettiniz madem. birde hukuki altbyapisi varkis ihraclarin.aciklada bilelim.siz ortacag zihniyetine gore insanlari suclu ilqn ettiniz savunma bile apmadiniz. cocuk dusurdu diye yakarak oldurulen kadinlar vardi ortacag avrupasinda. onlarada olsa olsa cadidir bunlar diyerek kiliseler hukuki altyapi olusturuyorlardi.milyonlarca kadin yakildi.sizin hukuk anlayisiniza nekadarda benziyor sayin vekil

 17. Konusmayi bende meclisten canli izledim bir ulkede hukuksuzluk ancak bu kadar zirve yapabilir hala komisyon kurulamadi diyor yasaya uymadik kurmadik demiyor 685 nolu khk ile yasallasti diyor Allah size dogru yolu gostermesin biz masumlara cikis yolu gostersin ama bunlarin eli ile degil

 18. Sendika ihracı hukuki dayanak mı?Bankada hesabi olmaktan ihrac hukuki dayanak mı?Ozel okula cocugunu gondermekten ihrac hukuki dayanak mı?Bu kriterleri yazarken bile ben utanıyorum.Allah’im aklıma mukayet ol YA Rabbim.Asla hain degilim.Devletim ve milletim icin su anda bile bana ve aileme,evlatlarıma kiyilirkende canimi seve seve veririm.Bayragima kast edenleri Rabbim kahretsin inşallah.Ancak ben ve benim gibi habersiz,sucsuz,masum,magdur adina ne derseniz deyin binlerce var siz kabul etmesenizde.Vatandaş kandirilamaz mi,aldatilamaz mi? Suc bireyseldir,sucun sahsiligi ilkesi hem dinimizde kuran’da hemde hukukta vardir.Birileri silah sikti,darbeci oldu,hainlik yapti olanda ven ve benim gibi habersiz garip kimsesiz anadolu evlatlarina oldu.Allaha havale ediyorum.Vatan sagolsun.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM