DOLAR 5,9284
EURO 6,5388
ALTIN 284,4
BIST 93.981
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Sisli

Yusuf Kaplan; FETÖ, KHK üzerinden mazlumlara yönelik tezgah kurdu!

Referandum süreci yaklaşırken Kanun Hükmünde Kararnameler de gündemde yerini fazlaca almaya başladı. Son dönemde bazı yazarlar FETÖ ihraçlarından dolayı mağdur olanların yaşadıklarına değiniyorlar. Yeni Şafak yazarlarından Yusuf Kaplan’da bugünkü köşe yazısında FETÖ kumpasına kurban gidenlere değindi.

Yusuf Kaplan; FETÖ, KHK üzerinden mazlumlara yönelik tezgah kurdu!
17.03.2017
A+
A-

Yusuf Kaplan; FETÖ, KHK üzerinden mazlumlara yönelik tezgah kurdu!

15 Temmuz’dan sonra kamuda yaşanan on binlerce ihraç, binlerce açığa alma, yüzlerce tutuklama yaşandı. FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturmalarda meslekten ihraç kriterleri resmi olarak açıklanmazken, ihraçlarda en somut kanıt olan ByLock programında FETÖ’nün kumpası olduğuna değinildi. ByLock uygulamasının adını dahi duymayan ancak tutuklanan, meslekten ihraç edilen MEB personelleri ve kamu personelleri için örgütün tezgah kurduğu Yusuf Kaplan tarafından açıklandı. Gerçekten bu soruşturmalardan, ihraçlardan mağdur olanların tespit edilmesi gerektiğini vurgulayan Kaplan, KHK mağdurlarının sosyal medya üzerinden yaptıkları gündem oluşturma çabası konusunda da uyarıda bulundu; sulandırmayın!

İKİ TÜRLÜ MAĞDURİYET VAR

FETÖ soruşturmalarında iki türlü mağduriyetin olduğunu açıklayan Yusuf Kaplan, birinci mağduriyet içerisinde FETÖ ile uzaktan yakından bağı olmadığı halde Bank Asya hesabından dolayı ihraç edilenlerin olduğunu belirtti. Tek kriterden ihraç olanların şanslı olduğunu belirten Kaplan, tek kriterden dolayı ihraç edilenlerin adli süreç yaşamadığını açıkladı. İkinci mağduriyette ise durumun daha karışık olduğunu ifade eden Kaplan’a göre, ByLock nedeniyle bu durumun büyük mağduriyetlere sebep olduğunu açıkladı. Tek kriterden dolayı ihraç edilenlerin de OHAL inceleme komisyonu başvuruları sonucu görevlerine döneceklerini iddia eden Kaplan, iftiraya uğrayan ve kumpas kurulan mağdurlara da değindi.

Yusuf Kaplan’ın yazısının tamamı;

FETÖ kumpasına kurban gidenlerin mağduriyetleri giderilmeli

Türkiye, 15 Temmuz’da 200 yıllık yakın tarihinin en büyük darbe ve işgal girişimine maruz kaldı.

ABD’nin ve AB ülkelerinin, İngilizlerin ve Yahudilerin yıllardır besleyip büyüttüğü, küre ölçeğinde önünü açtığı bir örgüt, FETÖ, kullanılarak tarihimizin en büyük ihanetini yaşadı ülkemiz.

Ama Allah’a şükür, bu millet, göğsünü siper ederek tankları püskürttü ve tarihe geçecek muazzam bir destan yazdı. Burada Erdoğan’ın kararlı liderliği, belirleyici rol oynadı. Bunu söylemek bile gerekmiyor elbette.

FETÖ, sadece Türkiye’ye saldırının aşağılık bir taşeronu değildi; aynı zamanda, İslâm’ı dönüştürmeyi, protestanlaştırmayı ve küresel sistemin zorbalıklarına direnen tek din olan İslâm’ı küresel sisteme boyun eğdirerek tıpkı Budizm, Hinduizm, Şintoizm ve Zen gibi fosilleştirmeyi amaçlayan bin yıllık İslâm tarihinde son iki yüzyılda icat edilen ve kullanılan “paralel din” örgütlerinden en sinsisi, en tehlikelisiydi.

FETÖ’NÜN AMACI: MASUM İNSANLARI MAZLUM DURUMUNA DÜŞÜREREK ERDOĞAN’IN ALTINI OYMAK!

15 Temmuz saldırısı püskürtüldü ama FETÖ, saldırısını, iğrenç yöntemlerle sürdürmeye devam ediyor: Ekonomik olarak, sosyal-siyasî olarak Türkiye’ye zarar vermek için elinden gelen her türlü iğrenç yönteme başvuruyor: Kılıktan kılığa giriyor, Kemalist, ateist, PKK’cı kılığına bürünen hesaplarla bu ülkeye, bu ülkenin masum insanına verebileceği en maksimum zararın hesabını yapıyor!

FETÖ, hiç bir Müslüman cemaatte görülmeyecek karaktersizlikleri sergilemekten çekinmiyor: Yalan, iftira, kumpas gibi iğrenç yollara başvurarak masum insanları mazlum konumuna düşürecek her tür şeytanî yola başvurmaya devam ediyor hâlâ!

Bunlardan biri de KHK üzerinden tezgâhlandı: FETÖ’yle ilgisi olmayan insanların telefonlarına bylock bulaştırdı; pek çok insanı bir anda bylock’tan ötürü içeri attırdı, işlerinden ihraç ettirdi: Amaç, masum insanlara zulmetmek ve böylelikle Erdoğa’ın altını oymaktı!

İĞRENÇLİĞİN BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ!

Burada başka yöntemlerle de masum insanlara iğrenç zulümler yapıldı: FETÖ, bürokrasideki her tür kılığa giren kriptolarını kullanarak, FETÖ’yle zırnık kadar ilgisi olmayan hatta bizzat tanıdığım ve FETÖ’yle kıyasıya mücadele eden insanları iftiralarla işlerinden uzaklaştırdı, içeri attırdı!

Ardından da sosyal medyayı kullanarak, gazeteleri, televizyonları, bazı partileri kullanarak, bizzat FETÖ’nün zulmüyle mazlum konumuna düşen masum insanları sömürerek FETÖ soruşturmasını sulandırmaya, ülkede kaos ortamı oluşturmaya çalıştı!

İğrençliğin böylesi görülmedi!

Referanduma giderken FETÖ’yle ilgisi olmayan, FETÖ’nün yanından yöresinden geçmeyen mazlumlara bir Müslüman olarak vicdanen sahip çıkmak ve FETÖ’nün kumpasını çökertmek zorundayız.

FETÖ kumpasının mağduru olan pek çok insan dinledim. İnsanın yüreği dayanamıyor.

FETÖ’yle zırnık kadar ilgisi olmayan, kumpasın kurbanı olan bu insanların feryadına kulak vermek, her şeyden önce, bizim Müslümanlar olarak ahlâk, vicdan ve merhamet borcumuz.

İKİ TÜR MAĞDURİYET SÖZKONUSU…

Burada temelde iki tür mağduriyet söz konusu:

Birincisi: FETÖ ile hiçbir irtibatı olmadığı halde banka hesabından dolayı ihraç olanlar gibi.

Bu mağduriyetleri yaşayanlar kısmen daha şanslı; çünkü eğer tek kriterden dolayı ihraç olmuşlarsa adlî bir süreç yaşamıyorlar. Kurulacak komisyonda muhtemelen aklanıp görevlerine geri dönecekler.

İkinci ve asıl mağduriyet ise biraz karmaşık: Bu tür ihraçların büyük bölümü bylock sebebi ile gerçekleşti. Bu grupta olanların belli bir bölümü ihraç olmakla kalmıyor aynı zamanda gözaltı ve tutukluluk yaşıyor. Bunların bir kısmı şu an halen tutuklu.

Burada iftiraya dayalı ihbarlar ve kumpaslar nedeniyle ihraç edilen, FETÖ’yle hiç bir ilişkisi olmayan ihraçlardan sözediyorum sadece.

FETÖ’cü olanlar elbette ki ihraç edilecek ve hakettikleri şekilde cezalandırılacak! Bunda tereddüt edilmemeli.

Cep telefonlarındaki IP çakışmasından dolayı Bylock kullanmadığı halde kullandı görünen çok sayıda insan var. İkinci el telefonlar, başkasına verilmiş hatlar, başkası adına açılmış hatlar da yine Bylock mağduriyetlerine yol açabiliyor.

FETÖ SORUŞTURMASININ SULANDIRILMASINI ÖNLEMEK İÇİN…

Gerçek bylock mağdurlarının dikkatle araştırılması gerekiyor.Hatta büyük kısmı savcılıklara gidip suç duyurusunda bulunmak suretiyle bu incelemeleri başlatma yoluna gidiyor. Fakat Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde savcılar bu başvuruları kabul etmiyor. Kabul edilse bile sonucun gelmesi çok zaman alıyor.

Bylock’ta hatalar olduğu konusunu bizzat Başbakan, İçişleri Bakanı ve birçok uzman gündeme getirmişti.

Bylock konusunda mağduriyet yaşayanların belli bir bölümü 686 nolu KHK ile ihraç edilenler.

Bu KHK ile ihraç olanların tekrar kontrolüne öncelik verilmesi mağduriyetlerin de bir an önce son bulmasını sağlayacaktır.

Kontrollerin kısa sürede yapılabilmesi için de uzman sayısının arttırılması, hatta sadece bu şikayetleri değerlendirecek münferit kurulların kurulması yararlı olabilir. Yapılacak incelemelerden sonra bylock kullanmadığı tespit edilenlerin bilgileri, ilgili savcılıklara ve mağdur olanların kurumlarına zaman kaybetmeden bildirilmeli. Kurumlar da bylock kullanmadığı tespit edilen kişiler görevlerine iade etmeli.

Yaşanan mağduriyetler ancak bu şekilde çözüme kavuşturulabilir, diye düşünüyorum.

Ve şunu söylüyorum: FETÖ’yle ilgisi olmayan KHK mağdurları, FETÖ’nün bu konuda sosyal medyada veya başka yerlerdeki provokasyonlarına karşı hassas olurlarsa, hükümetin bu konuda daha hızlı ve çabuk sonuca varabileceğini, hatırlatmak istiyorum.

Ezcümle: FETÖ soruşturmasının sulandırılmasının önüne geçmenin en kestirme yolu, bu tür mağduriyetlerin dikkatle araştırılıp sonuca bağlanmasından geçiyor.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR
 1. vatan sevdalısı dedi ki:

  hocam herşey bu kadar kötümü ya HU..Ben güzel olana iyi niyete,( insan eşrefi mahluk olarak yaratılmış) buna yaraşır davranışlara inanıyorum…İMANDIR O CEVHER Kİ İLAHİ NE BÜYÜKTÜR İMANSIZ OLAN YÜREK SİNEDE YÜKTÜR buna yaraşır şekilde davranalım MEVLA hiç kimseyi kimsesiz komaz… O KİMSESİZLERİN KİMSESİ…

 2. İhraç dedi ki:

  Bunlar ara ara böyle yazılar yazıyorlar ama emin olun masum mağdur olmuş insanlar için yazmiyorlar ileride bak biz demiştik demek için yazıyorlar

 3. Magdur dedi ki:

  Kendi yandaslarini kurtarmak icin yazilmis bir yazi bu konuda bile yandas hangi kriteri tasiyorsa ona vurgu yapilmis bazi arkadaslarda tek banka iade edilsin demis bu kafa ile kimse iade edilmez yazarin cesareti varsa bu konuyu yandas kanallarda dile getirsin

  1. vatan sevdalısı dedi ki:

   hocam siz yanlış anladınız galiba ben banka ve sendika için olan herkese dua ediyorum…benim kriterim sadece banka olduğu için öyle dedim ….bankanın kimin bankası olduğunu bilmiyordum…şoka uğradım…hala şaşkınlığımı gidermeye çalışıyorum gönül koymayın lütfen..

   1. Magdur dedi ki:

    Hocam gonul koymadim koymam bizi ancak bizim gibi arkadaslalar anliyor bu goruslerimizi her platformda dile getirelim sendika banka vs.. kriterlerin suc niteligi tasimadigini her firsatta dua edip dile getirelim Allah yardimcimiz olsun

 4. sena dedi ki:

  Allah inanıyorum ve yalnız ona sığınıp ondan yardım bekliyorum. Ben ve eşim 1 eylülde ihraç olduk. sendika ve banka malum günahlar! fakat vicdanlarına ,hukuka ki varsa soruyorum sendikanın aidatlarını ödeyen ve bankadan gelir vergisi tahakkuk ettiren devlet nasıl oluyor da bankaya ve sendikaya gideni suçlu ilan ediyor? koskoca devlet hiç teröristin aidatını öder mi? ya da teröristin parasının kazancını bile bile alır mı?

 5. Sevdalı öğretmen dedi ki:

  EVET 1.MAĞDURİYET HİÇBİR ALAKASI OLMAYIP BANKA HESABINDAN IHRAÇLAR. GERÇEKTEN bekleyecek gücüm kalmadı artık komisyon zaten oyalamaca bunun doğruluğu bilinirken 1 saniye dahi beklemek ölüm.BU KHK DA ARTIK BUNA YER VERSİNLER YANİ TEK BANKA HESABINDAN İHRAÇ OLANLARA DUYUN ARTIK

  1. vatan sevdalısı dedi ki:

   aynen hocam aynen ya bu ne menem bankaymış…. O BANKAYA GİTTİĞİM GÜN AYAKLARIM KIRILSAYMIŞ KEŞKE…MADEM TERÖR BANKASIYDI DUYURU YAPILSAYDI MEDYA EN UFAK BİR ŞEYİ BAS BAS BAĞIRIYOR BUNU DA SÖYLESELERDİ İNSANLAR O ZAMAN BİLE BİLE TERÖR BANKASINA GİDERMİYDİ.. BEN YEMİN ETMEYİ HİÇ SEVMEM LAKİN KENDİMİ ANLATACAK BİR MERCİ BULAMIYORUM YA BEN SEMPATİZAN KATAGORİSİNE BİLE GİRMİYORUM HASBELKADER ÇAMUR BULAŞTI ETEĞİME TEMİZLE TEMİZLEYEBİLİRSEN…

 6. İbo (eğri oturur doğru söyler) dedi ki:

  Bankadan sendikadan insanlar işten mi atılırmış. Gülerler adama. Türkiye’yi çekip çeviren bu hükumet her alanda bunca başarılı çalışmalar yaptı da sıra Fetö’ye gelince niye bu kadar zırvaladı anlamıyorum. Tabiyki yasal yollarla kamudaki FETÖ’cüleri tasfiye edemiyeceğini anlayınca aylarca hazıladığı elindeki listelerle bir fırsat beklemeye başladı. 15 temmuz gökte ararken kucağına düşen bir nimet hatta ganimet oldu bunlar için. Oh ne ala yaş kuru , düz yada eğri, FETÖ’cü yada FG’ci yada FT’ci yada sadece F bile yeter. Çıkaralım KHK ları şutlayalım ucundan kıyısından teğet dahi geçmiş olanları. Çocuk oyuncağı gibi insanların gelecekleriyle dahi oynadılar. Haktan hukuktan şaştılar. BİRİLERİNE OLAN KİNİNİZ SİZİ ADALETTEN AYIRMASIN.

 7. Yolcu dedi ki:

  Devletin selametinden başka birşey düşünmedim.Rabbim fetonun de belasını versin.Vatana şişmanlık besleyen herkesi yerle bir etsin.Artik dayanamıyorum.Lutfen mağdurların sesini duyun.

 8. Mehmet dedi ki:

  Kriterler net olmadan hukuktan söz edilemez.

 9. Sebahat dedi ki:

  Bu başlangıç olur inşallah.672 KHK mağdurları için aslında hepimiz için önce hukuk hukuk

 10. ulkucu magdur dedi ki:

  Yazan cokta icraat yok. ayrica ihbarla hayati kayan masumlar var sendika yuzunden ihrac olan masumlar va.onlara deginmemis. hukuktan bahsetmemis.vicdandan bahsetmis ama kul hakkindan bahsetmemis. yinede Allahini unutmayan birisi.o gazetede bu yaziyi cikarmak bile basaridir.sagolsun.

 11. A dedi ki:

  Herkesin ici son atılan akademisyenlere yandı.672 ihracı bizler…

 12. Teacher dedi ki:

  Belli bir süre, bylock kullanan kesin fetocu dediler,bu nedenle ihraç edilen Atatürkçü ise kripto feto,dindarsa bunlardan oldugu zaten belliydi dediler. Kaç kişinin canı yandı Allah bilir.
  Ben ve eşim sendika dan ihraç olduk,672 ile ama Allah biliyor ya asla kimse hakkında zanda bulunmamaya çalıştık çünkü suçluyu suçsuzu mahkeme belirler;siyasetçi, bürokrat, gazeteci veya sendikacı değil.. Asla suç olabilecek bir şey yapmadık, vicdanımız rahat ama bu yazar da dahil pek çok kişi, kendi yakınlarındaki kişilere zarar dokununca ses çıkarıyor, hak hukuk müslümanlık o zaman akla geliyor.
  Sonra ortaya çıktı ki hatalı IP veya ortak Wi-Fi kullanarak mağdur olan pek çok kişi var. Bu ulkenun vatandaşı olarak, yapılan haksızlıklardan ben bile utanır oldum, acaba failler rahat mıdır??

 13. Neredesin ey hukuk? dedi ki:

  Sendikadan ihraç olanları masum olarak görmüyor bile ama olsun Rabbim biliyor benim masumiyetimi

 14. İhraç dedi ki:

  Kendi adamlarımızın kuyruğuna basılınca bağırıyorsunuz adalet size mı lazım sadece ikiyüzlü olmayın mert olun

 15. A dedi ki:

  Kardesim beni siyasetci yada kose yazari masum yada suclu ilan etmesin. Birakin hukuk yapsin bu isi.medeni hukuk yada islam hukuku farketmez gercekten suc varsa yargilasinlar. Hem fetocu hakim savci da kalmadi ya birakin bagimsiz yargiclar yapsin gorevini.neymis 1yildan fazla sendikada duranlar fetocu boyla hukuk mu olur. Bu kose yazarlari yarim agizla konusuyo.magduriyeti biliyorlar ama susuyorlar…magdur kendilerinden olunca dunyayi ayaga kaldirip , baskasi olunca kurulmamis komisyondan aklanirmis ne cekiyo bu insanlar bir bilseniz.

 16. Neredesin ey hukuk? dedi ki:

  Hakkı söylüyormuş gibi yapmış. Yarım yamalak bir masumiyet var imasinda bulunmus. Kardeşim hukuk çağrısı yapin yeter, kimseyi suclu ya da suçsuz ilan etmek sizin hakkınız da değil haddiniz de değil. Siz mahkeme makamı değilsiniz. Birakin adil yargılanma ile insanlar yargilansin ve suc olmayan şeyler kriter kilifiyla insanlarin hayatini karartmasin.

 17. Aslanobruk dedi ki:

  Tek kriter , cift kriter bu ne ya.Hukuktan soz eden yok mu Allah askina.Suç bireyseldir.Kuran’da “Kimse baskasinin gunahini yuklenmez” demiyor mu?Hic birseyden habersiz garibanlara oldu tum olanlar.Ne hainim, ne bylock bilirim,nede devletime,milletime,bayragima kötülük etmedim,etmem.Canimi vermekten asla cekinmem.Yillrca Turk kizilayina kan bagislayan ben nasil bu milletin kanini doken hainlerle bir tutulurum.Bu milletin aziz evlatlari icin herseyimi veririm.2015 de ISTIFA etmis oldugum sendikadan ihrac oldum.Bu mu adalet? Faizsiz diye bir cok insani Katilim bankalarina yonlendiren hocalarin vebali yok mu?Masum o kadarrrr mümin var ki.Allah vicdan ve insaf versin inşallah.

 18. İhraç dedi ki:

  Bu da son KHK da atılanlara öncelik verilsin demiş en çok mağdur 672 de var toptan hiç bir inceleme yapmadan attılar son atılanlar iyi çocuklar da 672 kâfir mi Allah kâfire de rızkını veriyor ama bunlar bizim açlıktan ölmemizi bekliyor

 19. Zeynepama dedi ki:

  allah sizden razı olsun.