100 bin sözleşmeli öğretmen ataması için planlama Şubat ayında açıklanacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un dün basın mensuplarının eğitim editörleri ile bir araya gelmesinden sonra kamuoyunda olumlu bilgiler yer almaya devam ediyor. Ayrıca MEB’in 100 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapacağı iddia edildi.

100 bin sözleşmeli öğretmen ataması için planlama Şubat ayında açıklanacak

100 bin sözleşmeli öğretmen ataması için planlama Şubat ayında açıklanacak

Vatan Gazetesi’nden Sadık Gültekin tarafından yapılan haberde Milli Eğitim Bakanlığının 100 bin öğretmen atanması için planlama içerisinde olduğu ve bu planlamanın netleşmesinden sonra 100 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimin önümüzdeki Şubat ayında açıklanacağı belirtildi.

100 BİN ÖĞRETMEN ATAMASINA DESTEK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un atanamayan öğretmenlerle ilgili yaptığı araştırma neticesinde yaklaşık 650 bin öğretmen adayının atama beklediği MEB’in ise şu anda 100 bin öğretmen ihtiyacı olduğu ifade edilirken Bakan Selçuk’un Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede 100 bin öğretmen ataması için destek göreceği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 100 bin öğretmen alımı ve atama planlaması için Bakan Selçuk’a destek verdiği ve planlamanın Şubat 2019’a kadar açıklanacağı açıklandı.

Sadık Gültekin tarafından yapılan haberde yer alan kısım;

100 bin öğretmen müjdesi (SADIK HOCA’NIN NOTU)
Bu toplantıda çıkan en önemli sonuçlardan biri atanamayan öğretmenler. Şu anda 20 bin öğretmenin kısa sürede atanacağı bekleniyor. Ancak Bakan Selçuk bu soruna daha farklı bir açıdan bakıyor. Kendi araştırmasına göre Türkiye’de 650 bin atanamayan öğretmen bulunuyormuş. Ancak yaptıkları incelemede talepkar aday sayısının 100 bin olduğu görülmüş. Bu sorunla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüşler. Şu anda yaşanan ekonomik sorunlara rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan da 100 bin öğretmenin alımı için çalışma yapılmasına destek vereceğini belirtmiş. Ancak Bakan Selçuk bu sürecin hemen olmayacağını, esas yetkinin TBMM’de olduğunu söylüyor. Benim kişisel tahminime göre önümüzde Şubat ayına kadar 100 bin öğretmenin atamasıyla ilgili takvim belli olur.

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMA TAKVİMİ

100 günlük icraat programı kapsamında yer alan 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için atama takviminin TBMM’ye bağlı olduğunu açıklayan Ziya Selçuk “20 bin öğretmen alımıyla ilgili takvim Meclis’e bağlı. Bu atamalar Cumhurbaşkanımızın bir hediyesidir.” dedi.

ATANAMAYAN BİR ÖĞRETMEN VARSA SUÇLU OLAN BİZLERİZ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitim editörleri ile bir araya geldiği toplantıda atanamayan öğretmenler hakkında da açıklama yaptı. “Eğitim fakültelerinin farklılaşması gerekir. Bir kısmının sadece lisansüstü eğitim vermesi gerekiyor. Hepsinin lisans öğrencisi alması doğru değil. Bunun gibi bir sürü işlem basamağı var planladığımız. Atanamayan öğretmen diye bir kavram gelişti Türkiye’de. Atanamayan mühendis yok ama atanamayan öğretmen var. İşsiz değil. Onlar can. Suçlu olan, çözüm üretmeyen bizleriz. Bizim problemimiz öğretmeni ihmal etmekle ilgili. Eğitimi çocuklar için değil, öğretmenin olgunlaşma serüveni olarak görmek lazım. Öğretmene yatırım yapmamız lazım.” açıklamasında bulunan Bakan Selçuk öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerinin durumu ve atanamayan öğretmen sorununa da değindi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM