20 bin atama yapılacak, öğretmen atama kontenjanları haftaya açıklanacak

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen ataması yapacak. 20 bin öğretmen ataması duyurusu ve atama kontenjanları için gerekli bilgilendirme gelecek hafta MEB tarafından yapılacak. Şubat ataması yapılmayacak derken son açıklama İsmet Yılmaz’dan geldi ve şubat ataması yapılacak diyen Bakan Yılmaz, 20 bin öğretmen ataması yapılacağını ve atama ayrıntılarını, başvuruların haftaya netleşeceğini belirtti.

20 bin atama yapılacak, öğretmen atama kontenjanları haftaya açıklanacak

20 bin atama yapılacak, öğretmen atama kontenjanları haftaya açıklanacak

Öğretmen ataması yapılacak. Son dakika açıklaması atama bekleyen binlerce öğretmeni mutlu etti ancak 2017 yılı için ayrılan 60 binlik öğretmen kontenjanından 20 binden fazla bekleniyordu. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yapılan açıklamada 20 bin kontenjan ayrılarak öğretmen ataması yapılacağı açıklandı. Öğretmen ataması ayrıntıları ve öğretmen atama başvurusu hakkında net bilgi vermeyen Bakan Yılmaz, öğretmen ataması için şubat öğretmen atama duyurusu ve diğer bilgilerin haftaya açıklanacağını vurguladı.

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Katar Türk Okulunun devir işlemleri protokolünde açıklamalarda bulundu. TAV ile imzalanan protokolde öğretmen ataması hakkında bilgi veren Bakan Yılmaz, öğretmen atama duyurusunun haftaya açıklanacağını ve bu duyurudan sonra atama başvurularını alacaklarını, 20 bin öğretmen ataması yapılacağını ifade etti.

YUSUF TEKİN: ŞUBAT ATAMASI YETİŞMEZ

Dün katıldığı panelde açıklama yapan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ise şubat ayında öğretmen ataması yapılmasının mümkün olmadığını belirtmiş, öğretmen atamasının yapılması durumunda şubat ataması olmayacağını daha sonra olabileceğini vurgulamıştı. Müsteşar Tekin’in bu açıklamasından bir gün sonra Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın 20 bin öğretmen ataması yapılacak açıklaması MEB personel camiasını ve atama bekleyen öğretmen adaylarını şaşırttı ayrıca mutlu etti. Uzun süre şubat ayı öğretmen ataması konusunda sessiz kalınarak atama umutları kırılan öğretmen adayları ise öğretmen atama başvurusu ve atama duyurusunu beklemeye başladı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN OLARAK ATANACAKLAR

Açıklanan öğretmen atama kontenjanına sadece sözleşmeli öğretmen statüsünde atama yapılacak. Şubat ayında 20 bin öğretmen de önceki atamada olduğu gibi sözleşmeli olarak atanacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı daha önceden yaptığı açıklamada olduğu üzere kadrolu öğretmen ataması yapmayacak. Sözleşmeli olarak atanacak öğretmenler mülakatla atanacaklar.

kamuajanshaber

MÜLAKATA 60 BİN KİŞİ KATILACAK

Atanacak 20 bin öğretmen mülakatla yani sözlü sınavla atanacaklar. Mülakata çağrılacak adaylar da ilgili branş kontenjanının 3 katı kadar aday çağrılacak. Örneğin sınıf öğretmenliği için ayrılan kontenjan 2 bin kişi ise KPSS puanına göre 6 bin sınıf öğretmeni adayı mülakata çağrılacak.

Sözlü sınava girecek öğretmen adayları sözlü sınavdan aldıkları puanlara göre atanacaklar ve bu atama puanında KPSS puanının etkisi olmayacak. Milli Eğitim Bakanlığının atayacağı 20 bin öğretmen için atama duyurusunu ve tüm ayrıntıları haftaya açıklayacak olup 20 bin öğretmen alımı atama başvurusunun da bir sonraki hafta yapılacağı tahmin ediliyor.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. sayın editör, halen norm fazlası konumunda bulunan öğretmenler bu atamalardan mağdur olmayacaklar mı? bakanlık neden illere ilk atamadan önce elinizdeki norm fazlalarını atayın demiyor. ben kendi ilimde norm fazlası durumdayken gelip birisi burada göreve başlaması mantıklı mıdır? bu konuda neler yapabiliriz acaba?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM