20 bin öğretmen atama başvuru duyurusu bu hafta yayımlanacak

Binlerce öğretmen adayı bu hafta yayımlanacak öğretmen atama duyurusuna kilitlenmiş durumda. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından geçen hafta verilen bilgiye göre 20 bin öğretmen atama başvurusu ile sözleşmeli öğretmen atama duyurusu detayları bu hafta netlik kazanacak.

20 bin öğretmen atama başvuru duyurusu bu hafta yayımlanacak

20 bin öğretmen atama başvuru duyurusu bu hafta yayımlanacak

2017 yılında kamuya alınacak personel sayısının 60 bin olacağı haftalar öncesinden açıklanmıştı. İlerleyen zamanlarda ise Bakan Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamada 60 bin personelin 30 bininin MEB’de istihdam edileceği belirtilmiş, açıklamadan sonra öğretmen ataması için gözler Milli Eğitim Bakanlığına çevrilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı geçen süre zarfında şubat ataması konusunda olumlu açıklama yapmazken, her açıklamada kadroların dağılımın yapılmadığına vurgu yapılmıştı.

30 BİN ATAMANIN 20 BİNİ ŞUBAT AYINDA

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından son yapılan açıklamada ise MEB’in olası öğretmen atamasının Şubat ayında yapılmasının mümkün olmadığı açıklanmış, Maliye Ve Başbakanlık tarafından gerekli kadro dağılımın yapılmadığı vurgulanmıştı. Müsteşar Tekin tarafından yapılan bu açıklamadan iki gün sonra ise Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz atama bekleyen öğretmen adaylarını kısmen sevindirecek haberi verdi. 20 bin öğretmen ataması yapılacağını belirten Yılmaz, 2017 yılında MEB’e ayrılan 30 bin öğretmen kontenjanının 20 binin şubat ayında yapılacağını açıklamış oldu.

SÖZLEŞMELİ VE MÜLAKATLA YAPILACAK

MEB 20 bin öğretmen atamasını sözleşmeli olarak yapacak. KPSS puan üstünlüğüne göre atama yapılacak alanların 3 katı aday belirlenecek ve bu adaylar sözlü mülakat sınavına girmeye hak kazanacaklar. Sözlü sınava girecek adaylar komisyon tarafından verilecek puan üstünlüğüne göre tercih yapacaklar ve atanacaklar.

4 yıl aynı okulda çalışacak sözleşmeli öğretmenler 4.yılın sonunda kadroya alınacaklar. 4 yıl süresince eş durumu ve sağlık özrü atamasından yararlanamayacak sözleşmeli öğretmenler 4 yıldan sonra 2 yıl daha aynı okulda çalışmaları şartı ile yer değiştirme talebinde bulunabilecekler.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM