20 bin öğretmen atamasında en çok alım yapılacak branşlar

MEB tarafından duyurusu önümüzdeki hafta yayınlanacak olan 20 bin öğretmen atama kontenjanı ise şekillenmeye başladı. Kontenjan dağılımı resmi olarak açıklanmasa da 20 bin öğretmen atamasında bazı branşlar ön plana çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan doluluk oranı yüksek branşlar ile birlikte en çok ihtiyaç olan öğretmen branşları, 20 bin öğretmen ataması kontenjanlarının dağılımına yansıyacak.

20 bin öğretmen atamasında en çok alım yapılacak branşlar

20 bin öğretmen atamasında en çok alım yapılacak branşlar

Öğretmen ataması kontenjanları açıklanmasına az bir süre kaldı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından önceki gün yapılan açıklamada 20 bin atama duyurusunun ve diğer hususların önümüzdeki hafta açıklanacağını belirtmesi üzerine atama bekleyen binlerce öğretmen adayı kendi alanlarından ne kadar öğretmen ataması yapılabileceğini düşünmeye başladı. Atama yapılacak branşlardan en şanslı iki branş ön plana çıkıyor.

İNGİLİZCE VE OKUL ÖNCESİ

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması branş dağılımında en çok atamanın Okul öncesi öğretmenliği ve İngilizce öğretmenliği alanlarından yapılması bekleniyor. Toplamda 20 bin atama için 60 bin adayın sözlü mülakata çağrılacağı belirtilirken, atama kontenjanlarında mülakata en çok İngilizce ve Ana sınıfı öğretmenliği bölümlerinden adayların çağrılacağı tahmin ediliyor. 20 bin öğretmen atama başvuru tarihleri Şubat ayı içerisinde olacak, atama sonuçları ise Mart ayında açıklanacak. Ataması gerçekleşen öğretmenlerin göreve başlamaları da Mart ayının ikinci haftasında yapılacağı belirtilirken, atama kontenjan dağılımları ise gelecek hafta atama duyurusu ile netleşecek.

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI

Meslekten ihraç edilen öğretmen sayısı 33 bin civarında bulunurken halen norm fazlası binlerce öğretmen bulunmaktadır. Norm fazlası atama yapmayan il milli eğitim müdürlükleri 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması sonucu büyük sıkıntı yaşayacaklar. MEB yetkilileri tarafından MEB personel sayısı ve öğretmen açığı geçtiğimiz günlerde belirtilmiş, önümüzdeki 5-6 yıllık süreçte MEB’in toplam öğretmen ihtiyacının 98-100 bin aralığında olduğu açıklanmıştı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Yıllardır okul öncesi öğretmenliğinde atama yapılıyor. Hâlâ bitmedi. Okul öncesinde ne var bu kadar anlamadı. Lise diplomasını kız meslekten değiştirip aöf’ den dönemin barajı 120′ yi bile aşamadan 105′ in üzerinde puan yaparak bu bölüme yerleşerek Eğitim Bilimleri kpss puanını en az 32 ; 40, 45 gibi puanlarla atandılar ve öğretmen oldular. Metropolde örgün eğitimde okuyan 70 puan yapınca düşük aldım diyen kişiler farklı bir branş olduğu için öğretmenlik yapamıyorlar.Atanamıyorlar. Geçen sene ücretli öğretmenlik yaptığım okulda her sınıfta en az 3 en fazla 7 – ki en kalabalık sınıf 17 öğrenci- okuma -yazma bilmiyordu. Diğerleri de heceleyerek v.b. okuyordu. Biz bu öğrencilere İlkokuldan itibaren İngilizce dersi veriyoruz. Böylece İngilizce öğretmenlerini atamış oluyoruz. Öğretmenler kaynaştırma öğrencisini istemedikleri için okula gelemezken, ortada kalmasın diye özel eğitim sınıfına alınıyor. Ama öğrenci ağırsa öözel eğitim öğretmeni de istemiyor. ocuk okula gelemiyor.O öğrenci için öğretmen geliyor askere gidiyor. Öğrenci yine okula gelemiyor. Askere gidecek kişiyi de tam gideceği zamanda atıyoruz. Çok üzücü.. Çok acı… YAzık bu çocuklara ailelere. Allah hasta çocuk vermesin. Ve onu istemeyen öğretmenler ödüllendiriliyor. Merkez okullara geliyor. O çocukların ağırlığını çekenler perişan oluyor.Bence Türkiye’ deki çoğu okulda İngilizce ve Okul öncesinden daha gerekli öğrenciler için başka eğitimlere ihtiyaç var.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM