20 bin sözleşmeli öğretmen atama kontenjanları 9 Kasım’da açıklanacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a atanamayan öğretmenlerin durumu soruldu ve 2019 yılında öğretmen ataması yapılıp yapılmayacağı konusunda soru yöneltildi.

20 bin sözleşmeli öğretmen atama kontenjanları 9 Kasım’da açıklanacak

20 bin sözleşmeli öğretmen atama kontenjanları 9 Kasım’da açıklanacak

Atama bekleyen öğretmenlerin durumu ne olacak sorusu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a soruldu. 26.10.2018 tarihinde NTV kanalında katıldığı programda öğretmen atamaları ile ilgili açıklama yapan Bakan Selçuk 2019 yılında kaç bin öğretmen atanacak sorusuna da cevap verdi. Milli Eğitim Bakanı 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasında kontenjan dağılımına ve atama takvimine de değindi.

ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLER

Pedagojik formasyon için MEB’in yapacağı revizyon ile birlikte atama bekleyen öğretmen sorununun bir nebzede olsa çözülüp çözülemeyeceği Bakan Selçuk’a soruldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk MEB’in ihtiyaç analizi kapsamında kapasite doğrultusunda atama yaptığını belirtirken 2040 yılına kadar Türkiye’nin nüfus eğrisine göre senelere göre çağ nüfusunun belli olduğunu açıkladı. Bu verilere göre öğretmen ihtiyacının tahmini olarak belli olduğuna işaret eden Bakan Selçuk ders saatlerinde ve sayılarında büyük kırılmalar olmadığı takdirde bu planlamaya göre atamaların yapılacağını söyledi. MEB’in bu planlama doğrultusunda yüzbinlerce öğretmen ataması yapmasının fiilen mümkün olmadığını vurgulayan Bakan Ziya Selçuk 2019 öğretmen ataması ile ilgili soruya cevap verdi.

2019 ÖĞRETMEN ATAMASI

2019 yılında öğretmen ataması yapılacak mı, atama yapılacaksa ne kadar kontenjan ayrılacak yönünde gelen soruya yanıt vermeyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk önlerindeki ilk hedefin 20 bin öğretmen atamasının gerçekleştirilmesi olduğunu belirtti. 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasının 10-31 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini ifade eden Bakan Selçuk 2019 yılında öğretmen ataması konusuna değinmedi.

ATAMA KONTENJANLARI 9 KASIMDA AÇIKLANACAK

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için atama kontenjan dağılımlarının MEB tarafından 9 Kasım 2018 tarihinde açıklanacağını belirten Milli Eğitim Bakanı Selçuk, norm kadro verilerine göre hangi branştan ne kadar ihtiyaç olduğunun da 9 Kasım itibariyle netleşeceğini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un öğretmen atamaları hakkında açıklaması video;

GÖREVE BAŞLAMA TARİHİ

2019 yılına ait öğretmen atama verilerinin net olmadığını belirten Bakan Selçuk öğretmen ataması konusunda Milli Eğitim Bakanlığının tek karar merci olmadığını söyledi. 20 bin sözleşmeli öğretmen ne zaman göreve başlayacak sorusuna da cevap veren Bakan Selçuk bununla ilgili sürecin devam ettiğini diğer bakanlıklarla görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM